Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

Wszystko wskazuje na to, iż system KH OX ma u mnie dożywotnie miejsce zatem przyszedł czas na zrobienie zapasów lamp końcowych EL500/504. Wiadomo niby wojny chyba nie będzie :) ale dobrych lamp NOS co raz mniej. Aktualnie zgromadziłem nowe kwadry; budżetowo ale tez ok - Tesla, dobrze - niemiecki ITT/Lorenz, b. dobrze/top - Telefunken. Co ważne każdy Brand różni się budową wewnętrzną- to dobrze bo mam pewność ze nie jest to masowa produkcja rebrandowanych RFT. Czy zagrają inaczej, to się okaże.

No i te nostalgiczne, oryginalne pudełka - aż chce się patrzeć. Jednak lampy mają swój urok. Cholerstwo jest ciekawe.

429246C5-7691-4990-850E-0B4CF68016C4.jpeg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś tam termin ważności pewnie jest - ale to zapewne są setki lat. Te 60 latek nie robi na lampie żadnej różnicy. Mało tego taka lampa ma żywotność x3, x5, x10 względem obecnej produkcji - lepsze materiały, drogie a i czasami obecnie zakazane (ekologia). Wiadomo że kiedyś a dziś wolfram to robi różnicę... Lampy kiedyś były głównie produkowane do sprzętu wojskowego, medycznego,laboratoryjnego i to musiało być zrobione porządnie.

Ba to musiało w czasach zimnej wojny przetrwać wybuch jądrowy:)

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TDA1541 to jest bardzo dobra kość ale nie zagra dobrze w budżetowych konstrukcjach. Mam tutaj na myśli głównie obwody zasilania, dobór stopni wyjściowych - opampy etc. Jak wiemy "co drugi" cd Philips/Marantz z przełomu lat 80/90 tych był zrobiony na tej kości w różnych wersjach (A,3- korony:) ). Ale nieliczny model wyciągał z tej kości maksimum możliwości - często jakość tej kości "zabijano" przez oszczędnie zaprojektowane bloki zasilania - wspólne linie zasilania dla obwodów cyfrowych i analogowych. Konstrukcje DIY w tym przypadku są bardziej optymalne i lepiej zaprojektowany - przykładowo z reguły zastosowane są tranzystorowe stopnie wyjściowe w oparciu o tranzystory polowe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to taka lampka na start zabawy z lampami; wiadomo zrobili po taniości; najprostsze i najtańsze trafa głośnikowe, stopień wejściowy na jednej triodzie i tyle, szału nie ma. Na "bocianki" się spojrzy to aż się miło robi - widać konkret no i właściciel wie o co chodzi w tej zabawie:)

N.B. Nikt mnie nie przekona to "wysokiej" jakości lampiaków Yagin i ich chińskich klonów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elektron 100% racji. Chińczyki są super na start jeśli ktoś chce mieć sprawny piec i poczuć jak gra lampa tzn takie "przedszkole lampowe". Ale fajnie grające przedszkole :). Faktem jest że dopiero dobre trafa które swoje kosztują, rezystory, kondensatory i przemyślany układ pokazują jak potrafi zagrać lampa. Audiowit super zestaw. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do chińczyków pełna zgoda. Nie ma tam nic na co warto zwrócić uwagę.

Natomiast toto to francuz. I jeszcze na moich ulubionych lampach. Nie jest to też zwykła wersja. Jeśli kolega pozwoli to go rozbiorę. Werdyktem będzie jego zakup lub nie.

Pewnie z Bociankami nie ma startu ale w audio nigdy nic nie zakładam z góry.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dawno nic nie kombinowałem z moim systemem, na zlocie wspomniałem Wojtkowi, że jednak trochę mi brak wysokich tonów w gato, zastanawiałem się nad bardziej krystalicznymi lampami w moim pre, ale zniechęciła mnie wysoka cena telefunkenów oraz rozsądek Romana, że przy hybrydzie, to jednak sama zmiana lamp w pre nie będzie miała tak dużego znaczenia...

myślałem co zrobić i przypomniałem sobie, że przecież w gato są zworki na zwrotnicy i postanowiłem wreszcie się nimi pobawić, na próbę wyjąłem je (czyli focus i detail w pozycji high) i po zapuszczeniu Candy wydzierżyłem tylko 3 piosenki, tak mnie bolały uszy od wysokich tonów, Lenny znowu tak jazgotał gitarami i vocalem, że wytrzymałem tylko 1 kawałek...

przestawiłem focus na neutral, a detail zostawiłem na high i śpiew lennego wrócił do zrównoważonego, ciekawe co będzie dalej?271967438_455359416260606_1948282153835683537_n.thumb.jpg.3d97d3e1dc1c80fe59729a5aa08bb79e.jpg 

 

271880495_631837761205222_8925191408028229754_n.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 28.01.2022 o 15:10, MarcKrawczyk napisał:

przestawiłem focus na neutral, a detail zostawiłem na high i śpiew lennego wrócił do zrównoważonego, ciekawe co będzie dalej?

Koniecznie podziel się wynikami dalszych odsłuchów. Jak może pamiętasz, byłem tym bardzo zainteresowany. :)Czy z takim ustawieniem jest ogólnie lepiej na większości płyt? Nie ma jakichś niepożądanych skutków ubocznych tej poprawy? Odczuwalnych zniekształceń jakiejś części pasma, itd.?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak prezentuje się mój system.
Pokój typowo 'mieszkalny' ok 24mkw w kształcie niestety prawie idealnego kwadratu. Z różnych powodów nie mogę pozwolić sobie na profesjonalną adaptację akustyczną więc wszystko gra pod kontrolą miniDSP.
- Node2i + zasilanie liniowe
- miniDSP DDRC-22D
- Audio-gd R1
- Chwilowo preamp lampowy oparty o projekt Conrad Johnson PV12 , docelowo będzie WBA Blazebird custom 
- Końcówka D Class na module Hypex nCore
- Monobloki WBA Ironbird SE
- Kolumny YB Audio
Na zdj. nie widać ale jest jeszcze sub BK Electronics XXLS400 który delikatnie wspiera kolumny i idealnie dopełnia całość.
-okablowanie : IC Sonus Oliva , głośnikowe Albedo Air I , zasilające DIY

IMG_1752.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...