Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

A teraz coś fajnego Luxman A1020 z lat 70 tych. Wzmacniacz produkowany przez wytwórcę Luxkit na licencji Luxman. Typowy design lampowej serii wzmacniaczy Luxman. Piękne gałeczki, wysokiej klasy elementy(trafa), montaż modułowy już na płytkach drukowanych. Lampy końcowe to nowo opracowane pentody 6RA8 o dużej liniowości - to nie jest lampa tożsama z EL84 choć bańka jest identyczna. Dźwięk wysokiej klasy, pierwsza liga- jedna z lepszych konstrukcji Luxmana.

BC9126AF-3DE1-43C9-99A1-D169FBFE0A88.jpeg

B3E7F116-2C68-47A1-B3C4-10F30A04A5C2.jpeg

95BA6953-99C1-468E-8726-6B0191F3EA9B.jpeg

6E092900-DCA8-436D-B64D-E9C839B19BD4.jpeg

 

Edytowano przez elektron6
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Taki średni model wysokotonowego Scan speak to koszt ok 1500 zł za przetwornik czyli mamy 3 koła  (a gdzie reszta głośników, zwrotnica, obudowa) Zatem co nam mogą zaoferować kolumny w przedziale powiedzmy 8-12 tyś zł ? w zasadzie budżetowy dźwięk

Ale tym wpisem ostudziłeś zapały wielu osobom które chwalą pod niebiosa swoje budżetowe klocki 😛

Akurat mój budżetowy tweeter Seasa jakoś duuupy nie urywa, trzeba by iść w coś konkretnego niestety

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, Arko55 napisał:

Ale tym wpisem ostudziłeś zapały wielu osobom które chwalą pod niebiosa swoje budżetowe klocki 😛

E tam. Z jednej strony niby vintage jest super, a z drugiej, jak  przetworniki z topowych niegdyś kolumn są obecnie dostępne w stosunkowo niewielkich pieniądzach, to okazuje się że już "nie grają";).

Jest masa świetnych i niedrogich głośników. Trzeba ich tylko dobrze użyć. Nie trzeba się wykosztowywać na przetworniki po 1500 zł żeby rewelacyjnie grało. Nie ma co smęcić.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 godziny temu, elektron6 napisał:

piękna sprawa. Tylko słuchać i pić piwko!!

Zgadzam się w pełni. Miałem i mam kilka par kolumn ,ale żadne nie mają tak zrównoważonego , przyjemnego dla ucha brzmienia. W każdej czegoś było za dużo lub za mało , słuchając Alteców w ogóle nie analizuje , słucham i tyle :) 

15 godzin temu, audiowit napisał:

Mam problem z wysokotonowymi tubami i tu przyznaję wyższość nowoczesnym no ale duże drivery basowe rządzą.

Ludziska w hameryce modyfikowali Alteci dokładając tweetery JBL 2405 , mnie jakoś ilość i jakość wysokich wystarcza :) 

przymierzam się do zmiany kondensatorów w zwrotnicach na Solene , ale najpierw pomierzę oryginalne, jak będzie ok. to nie zmieniam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, Kraft napisał:

E tam. Z jednej strony niby vintage jest super, a z drugiej, jak  przetworniki z topowych niegdyś kolumn są obecnie dostępne w stosunkowo niewielkich pieniądzach, to okazuje się że już "nie grają";).

Jest masa świetnych i niedrogich głośników. Trzeba ich tylko dobrze użyć. Nie trzeba się wykosztowywać na przetworniki po 1500 zł żeby rewelacyjnie grało. Nie ma co smęcić.

Lepsze głośniki dają większe możliwości. Najważniejsze jest jednak to, aby wszystko pozostawało w harmonii i dawało przyjemność ze słuchania. Samo użycie najlepszych głośników w kolumnach jeszcze nie sprawia że kolumny będą doskonałe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 godzin temu, audiowit napisał:

 

13 godzin temu, elektron6 napisał:

Taki średni model wysokotonowego Scan speak to koszt ok 1500 zł za przetwornik czyli mamy 3 koła  (a gdzie reszta głośników, zwrotnica, obudowa) Zatem co nam mogą zaoferować kolumny w przedziale powiedzmy 8-12 tyś zł ? w zasadzie budżetowy dźwięk

Otóż to :)

Jeśli komuś ten wpis psuje radość z hobby, to spieszę z informacją, za niewiele więcej można kupić już kolumny zapewniające dźwięk premium. Wiem - trochę głupie określenie jak na dźwięk, ale szukałem równie sarkastycznego antonimu do określenia "budżetowy" 😉
KEF LS60 - 14 tys/szt, KEF R1 - 15 tys/szt.

PS. @Wing0, pytałeś gdzie te protekcjonalne postawy

Edytowano przez TomekN
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego protekcjonalne. Nie rozumiesz słowa niskobudżetowy? 

Co złego w tym, że ludzie mają kolumny za 8-12tyś? Zlego się dzieje jeśli mowią, że grają tak samo w podobnych warunkach akustycznych itd co te za 80 czy 120kzł.

Najważniejsza jest muzyka.

TomekN, nie rozwalaj kolejnego wątku i nie próbuj znów swoich tanich sztuczek.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny za 8-12 000 zł nie są niskobudżetowymi, ani nawet budżetowymi (przynajmniej nie były takimi przed inflacją:(. Zawierają często topowe przetworniki i mogą mieć bardzo zaawansowane rozwiązania konstrukcyjne obudów.

Można Mercedesa klasy E nazwać budżetowym. Można Marilyn Monroe nazwać brzydulą. Można też wspomniane opinie określić mianem kręcenia (zadartym) nosem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już sam nie wiem:)

Kolumny za na przykład 10 tyś zł. Czyli mamy budżet 5 tys zł na jedną kolumnę (3 przetworniki, obudowę, zwrotnicę, okablowanie, gniazda, wytłumienie). Zakładam że połowa tej kwoty to jest marża sklepu, dystrybutora, producenta ...zatem zostaje nam na wymienione elementy te 2,5 tys zł. Zatem jakiej klasy tam mogą przetworniki? Niech będą i dosyć tanie a przyzwoite czemu nie ale dyskusja zaczęła się od tematu - iż dobrej klasy przetwornik wysoko tonowy, średnio tonowy trochę kosztuje - przynajmniej jeśli chcemy mieć coś nowszego konstrukcyjnie (nowe technologie - bo podobno to w głośnikach jest taki progres a vintage jest be...). 

Jakoś nie jestem w stanie znaleźć "nowoczesnych" konstrukcji, nowatorskich rozwiązań przetworników w cenie po 500 zł sztuka.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

35 minut temu, elektron6 napisał:

Już sam nie wiem:)

Kolumny za na przykład 10 tyś zł. Czyli mamy budżet 5 tys zł na jedną kolumnę (3 przetworniki, obudowę, zwrotnicę, okablowanie, gniazda, wytłumienie). Zakładam że połowa tej kwoty to jest marża sklepu, dystrybutora, producenta ...zatem zostaje nam na wymienione elementy te 2,5 tys zł. Zatem jakiej klasy tam mogą przetworniki? Niech będą i dosyć tanie a przyzwoite czemu nie ale dyskusja zaczęła się od tematu - iż dobrej klasy przetwornik wysoko tonowy, średnio tonowy trochę kosztuje - przynajmniej jeśli chcemy mieć coś nowszego konstrukcyjnie (nowe technologie - bo podobno to w głośnikach jest taki progres a vintage jest be...). 

Jakoś nie jestem w stanie znaleźć "nowoczesnych" konstrukcji, nowatorskich rozwiązań przetworników w cenie po 500 zł sztuka.

Elysian 4 z mojego podpisu

Scan-Speak 15M/4624G00

Scan-Speak 22W/8534G00

Cena przetworników ~500zł

Kolumny siadły mi bardziej niż YB Huracan RS (które są oparte o  dużo droższe przetworniki revelator/iluminator)

Dlatego sugeruję przestać słuchać opinii, recenzji czy forumowych specjalistów, a zacząć słuchać kolumn:)'

 

Mój wybór nie oznacza że elysiany grają lepiej od Huracan RS, mój wybór oznacza że bardziej ich dźwięk przypadł mi do gustu mimo iż oparte są o "gorsze" przetworniki

Edytowano przez Heathen
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, elektron6 napisał:

Jakoś nie jestem w stanie znaleźć "nowoczesnych" konstrukcji, nowatorskich rozwiązań przetworników w cenie po 500 zł sztuka.

Słabo szukałeś. A przetworniki SB Acoustics z serii Satori? Zaawansowane, topowe głośniki w przyzwoitych cenach. W YB złożą Ci konstrukcję na TW29R i MR16P (średnio-niskotonowy z neodymowym napędem!) za mniej niż 10 000 zł. Podobnie ich M1 z Revelatorem i Illuminatorem - też wychodzą poniżej dychy. A Ushery? Coś z diamentem na górze też się znajdzie w tych pieniądzach. Dalej Bowersy, KEF-y, Monitor Audio... . Wiele firm stosuje przetworniki z najwyższych serii także w kolumnach z półki niżej.

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki :) nie jestem na bieżąco co do nowych konstrukcji (bardziej jednak vintage:) ) zatem konkretne przykłady są mile widziane - czyli wychodzi na to iż w zakresie 8-12 tyś zł jednak jesteśmy w stanie kupić kolumny przyzwoicie wykonane na dobrej klasy podzespołach. To miłe że nie trzeba od razu szykować kwoty x 2 x 3...

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 minut temu, Wing0 napisał:

A to określenie "Topowe" do czego się odnosi?

Są technologie tańsze i droższe, co nie znaczy, że są one automatycznie "lepsze" czy "gorsze". Topowy jedwabny może być tańszy od topowego berylowego, a i tak być topowym;) 

Edytowano przez Kraft
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, elektron6 napisał:

 Jakoś nie jestem w stanie znaleźć "nowoczesnych" konstrukcji, nowatorskich rozwiązań przetworników w cenie po 500 zł sztuka.

Nie tylko bardzo drogie przetworniki musza być nowatorskie :) . Przykładem może być np. Vifa/Peerless NE85W-04 . Maleńki głośniczek szerokopasmowy ( średnica zewnętrzna 85mm, nominalnie 2,5 cala ) do głośników jednodrożnych na biurko lub do pokrycia zakresu średnio-wysokotonowego lub średniotonowego w większych konstrukcjach. Aluminiowa membrana stożkowa i kopułkowa, neodymowy magnes, aluminiowy kosz z wentylacją pod zawieszeniem dolnym, spore liniowe wychylenie membrany jak na takiego malucha i spora moc jaką może przyjąć. Koszt od nieco ponad 100zł z wysyłką :) .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...