Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

No tak, szerokopasmowe głośniki czarują na średnicy. Nawet te wyciągnięte ze starego radia potrafią uwodzić wokalami :) Jednak żeby zagrało to równo i w miarę możliwości w jak najszerszym paśmie, to już trzeba się pobawić w filtrację. Dobrze by było przy tym nie zabić tej magii, żeby zabawa w fullrange miała w ogóle sens :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To teraz zobaczmy co kryje w sobie wzmacniaczyk (2x 45W na kanał) Marantz PM6005 - to trochę nietypowo bo to 8 latek a nie 60 latek. Wzmacniacz z podstawowej seriiMarantz trafił do mnie na problem braku dźwięku w lewym kanale - problem rozwiązany ale jak jest moja ocena tego produktu.

Otwierając wzmacniacz miałem wrażenie iż to jest wzmak wyprodukowany te 40 lat temu -to znaczy zbudowany jest bardzo klasycznie; klasa AB na dwóch tranzystorach mocy Sanken na kanał, przedwzmacniacz na tranzystorach! (duży plus), trafo torid + EI do standby, termistorowy czujnik temperatury. Elektrolity główne Nichicon seria Audio- całkiem, całkiem, reszta to Elna na 85 stop ( tu widać oszczędność co do serii 105 stopni). Radiator taki sobie choć na te 45W na kanał wystarczający, potencjometr niezły bo Alps sprzężony z silnikiem. Obudowa - chassis trochę liche - cienkie blachy, gałki ala metal/plastik. Co ciekawe wzmak ma funkcje loudness! i direct source niczym sprzęt vintage. Niezłe gniazda głośnikowe i z nowoczesności na pokładzie jest DAC firmy Crystal. Ogólnie całkiem porządna topologia, niezłe elementy. 

Dźwięk - taki sobie ani na plus ani na minus - w zasadzie w tym wzmacniaczu nic mnie nie urzekło...taki szarak

Co zawiodło po 8 latach - niestety dyrektywa Roch :) lutowano bezołowiowe.Usterka trywialna ale trudna do zdiagnozowania - przerwa na jednym z elementów . Lut niby z wyglądu ok ale spoiwo bezołowiowe lubi plątać figle w postaci słabego styku. Ach ta ekologia! zapewne nie jeden by wyrzucił już ten wzmak i kupił kolejny...

 

DFB2D362-2626-43FE-ADE2-8B082197DC1B.jpeg

 

9614548D-BE2E-4D20-ACFE-D6CB9949E6CB.jpeg

9C2E86D4-1065-4BC4-8E3A-1930E52CEDA2.jpeg

Edytowano przez elektron6
Dodano zdjęcia
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 5.07.2022 o 20:56, Audio Autonomy napisał:

A u mnie wjechały nowe kolumny. Wjechały bo są na kółkach dla ułatwienia przy przestawianiu i majstrowaniu przy zwrotnicy 😎

IMG_20220705_184010.jpg

czy one nie za mało miejsca mają wokół siebie? Sam myślałem o OB, ale czytałem, że bezwględnie potrzebują ponad 1,5m z tyłu i po bokach, żeby zagrały.

Dnia 1.07.2022 o 22:33, audiowit napisał:

Córka ma bezprzewodowca jbl i jej wystarcza choć czasem lubi do mnie wskoczyć posłuchać trochę lepszej jakości.

Zresztą dla niej jestem lamusem, bo ona cala muzyke ma w telefonie.

Ja swojej kupiłem taki wzmacniaczyk (zresztą gra zaskakująco dobrze), co by ją zarazić i jeszcze uzasdnić zakup kolejnych monitorów vintage, ale nawet nie spojrzała - jbl rules

https://www.amazon.pl/gp/product/B08KY654HX/ref=ppx_yo_dt_b_asin_title_o00_s00?ie=UTF8&psc=1

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

17 godzin temu, ciszyn11 napisał:

czy one nie za mało miejsca mają wokół siebie? Sam myślałem o OB, ale czytałem, że bezwględnie potrzebują ponad 1,5m z tyłu i po bokach, żeby zagrały.

Odgrody mają za sobą 1.2m, więc całkiem spoko. Po bokach jest około 0.3m i więcej już nie będzie niestety :)

Moim zdaniem te 1.5m to jakaś wyssana z palca wartość. Oczywiście fajnie jest mieć więcej miejsca na ustawienie kolumn, ale Linkwitz pisał o tym, jakie są minimalne odległości od ścian i wynika z tego, że nawet w stosunkowo małych pomieszczeniach (17m2) można ustawić odgrody:

https://www.linkwitzlab.com/rooms.htm#D

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

33 minuty temu, Audio Autonomy napisał:

Odgrody mają za sobą 1.2m, więc całkiem spoko. Po bokach jest około 0.3m i więcej już nie będzie niestety :)

Masz może jakieś porównanie z innymi kolumnami? 

Ciekawi mnie to, bo napisałeś:

"Jednak nie ma to jak open baffle"

Dlaczego? 

"Dobrze by było przy tym nie zabić tej magii, żeby zabawa w fullrange miała w ogóle sens :)"

Tego też nie rozumiem.

Edytowano przez Adi777
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Adi777 nie ma to jak open baffle, bo ten rodzaj "obudowy" zapewnia głośnikom zupełnie inne warunki pracy. Moim zdaniem ciężko osiągnąć tej jakości dolny zakres pasma z tradycyjnych zamkniętych skrzynek (BR, MLTL, obudowy zamknięte). Przykładowo - kontrabas Ray'a Browna w "You look good to me" brzmi tak jak kontrabas - nie zamula i daje mu pięknie wyrezonować ❤️

Natomiast jeżeli chodzi o przetworniki szerokopasmowe (które posiadają oczywiście też i swoje wady), to uważam że są nie do pobicia w odtwarzaniu tej części pasma, na którą nasze uszy są najbardziej wrażliwe (okolice częstotliwości odpowiadających ludzkiemu głosowi). Nie łączymy ich w tym miejscu z innymi głośnikami, więc nie ma problemu ze zgraniem fazowym i "sklejeniem" się dwóch głośników w jeden. Mowa tu oczywiście o dobrych szerokopasmówkach. Nie każdy głośnik tego typu zagra super ekstra :)

Aha, no i oczywiście mam porównanie do wielu innych kolumn. Bez tego nie  odważyłbym się na taki tekst. Są to oczywiście moje własne, subiektywne odczucia i nie każdy musi się z tym zgadać ;)

IMG_20220708_115819.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 6.07.2022 o 07:30, Audio Autonomy napisał:

No tak, szerokopasmowe głośniki czarują na średnicy. Nawet te wyciągnięte ze starego radia potrafią uwodzić wokalami :) Jednak żeby zagrało to równo i w miarę możliwości w jak najszerszym paśmie, to już trzeba się pobawić w filtrację. Dobrze by było przy tym nie zabić tej magii, żeby zabawa w fullrange miała w ogóle sens :)

Zrobiłem obudowy typu BLH (back loaded horn) do tanich Visatonów BG20. Efekt? Stare Tannoy DC6T poszły w odstawkę. Teraz szukam bardziej ambitnego projektu, na lepszych przetwornikach, ale na pewno to będą głośniki szerokopasmowe. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...