Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

Zwrotnica jest zaprojektowana i wykonana przez Pana Andrzeja Kisiela. Użyto cewki powietrzne, rezystory bezindukcyjne, kondensatory polipropelynowe. Ścieżki obydwu sekcji są separowane.

Trudno narazie pisać o brzmieniu. Producent podaje 400h na wygrzanie iluminatora średnioniskotonowego. Pasmo waha się w calym paśmie do 2dB więc jest wyrównane. Obydwa przetworniki należą do absolutnej czołówki . Można się spierać jeśli chodzi o preferencje brzmieniowe i ktoś może powiedzieć, że morel jest przyjemniejszy. Ale ''szpilka'' jest najbardziej naturalna. Accuton jest bardziej efektowny i przejrzysty na średnich ale ja wolę papier. Też jest bardziej naturalny.

Może jeszcze kilka danych technicznych.

Pasmo 30! Hz-40kHz
86-87dB
Pojemność skrzyni 25l
Impedancja 8ohm, minimum 7ohm !!! (Mam problem z nagrzaniem mosa icon_smile.gif
Waga 30kg! (to tylko kolumna 2drożna, dzisiejsze 3 drożne kolumny ważą 20kg)
Kolce i podstawa stal.

Terminale są takie najzwyklejsze...odstają od całości. Nie zwrociłem na nie uwagi. Robert ostrzegał, że słabe ale ja olałem temat i teraz mam icon_smile.gif. Może jeśli będę dostrajał zwrotnicę pod siebie to wymienię je.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super. Jeśli gra tak jak wygląda, to rewelacja.
Kształt obudowy, wygląd całości może śmiało konkurować z najładniejszymi i najciekawszymi kolumnami jakie widziałem.
Przypomina to może nieco niektóre konstrukcje, ale jest przy tym bardzo oryginalne w całokształcie.
Dynamiczny wygląd a przy tym piękne proporcje. Klasa.
I te parametry.
Koniecznie musisz opisać jak te kolumny grają. Oczywiście jak się już trochę osłuchasz.
Nazwiesz je jakoś? icon_biggrin.gif

Rozumiem, że Andrzej Kisiel zaprojektował i wykonał zwrotnicę, obliczając ją do wielkości konkretnej już obudowy?
A Robert wykonał w całości obudowę, zamontował głośniki, zwrotnicę, terminale?
Kolce z outriggerami, to samoróbka, czy można gdzieś takie kupić?

Napisz skąd pomysł na takie kolumny, skąd pomysł na taką obudowę (kształt)?
Słyszałeś podobne i postanowiłeś sobie takie zrobić, czy poszedłeś "w ciemno"?
A jeśli to drugie, to nie obawiałeś się nowych konstrukcji, jak one zagrają?
Bo wiadomo nie od dziś, że setki a może tysiące konstruktorów robią kolumny, nawet na świetnych komponentach i wychodzi różnie.
Zaryzykuję twierdzenie, że rzadko wychodzi na tyle dobrze, by można stwierdzić, iż to są naprawdę udane kolumny.
Wiele z nich gra dobrze, całkiem nawet nieźle. Ale czegoś brakuje.
A przecież wielu z tych konstruktorów, inżynierów, to znane i cenione nazwiska. Często, jak to mawiam, zabraknie jednak tej "Iskry Bożej".

Tu pytanie, o ile można. Ile kosztowały Cię w sumie te kolumny?

I jak patrzę, masz bardzo ładną podłogę. Szkoda zasłaniać. Ale nie przydałby się jednak jakiś dywanik?

Na koniec zapytam, czy można zobaczyć też resztę systemu. I cały pokój oczywiście, bo jak pisałem pomieszczenie to także część systemu audio. Nieprawda?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

icon_smile.gif dziękuję.

Więc tak. Całość można powiedzieć, że kupiłem w ciemno.
Ale nie tak znów do końca. Mam trochę znajomych tu i tam w świecie audio, a poszukiwałem towarzystwa dla absolutnie rewelacyjnej końcówki TA-N7, która jest trochę wymagająca bo w latach 70/80 przeważały konstrukcje 8ohm. Więc wymagała 8 ohm kolumn. Czasy się zmienily i obecnie znakomita większość dobrej jakosci kolumn jest 4ohm. Odpadly np wszystkie Dynaudio.
W poszukiwaniach i dzwonieniu tu i tam dowiedziałem się, że najlepiej chyba będzie zrobić coś na zamowienie. Ktoś polecił mi 16hz, Kisiela, Akkusa i kilka mniejszych. Nie śpieszyło mi się wiec trochę(tak ze 4 miesiące icon_smile.gif lektury, kilka przesłuchań sprzętu.
Wspólnym mianownikiem okazaly się kolumny Kisiela z którymi kiedyś zagrała moja końcówka i zagrala świetnie. Przynajmniej w/g poprzedniego właściciela. Kilka rozmów z Andrzejem Kisielem i wybór odpowiedniego modelu. Też inną drogą i z pomocą kolegów dotarłem do Roberta, który zna każdy(nie przesadzam) lepszy przetwornik. Zrobił mnóstwo kolumn. Skonsultowałem z nim model, ktorey posiadał osobiscie zresztą przez 3 lata. Kupiłem gotowy projekt od Kisiela wraz z komponentami i złożoną zwrotnicą. Robert zajoł się resztą.

W sumie czemu nie chwalić i nie promować. Wpiszcie bingant w google.

Wybrałem fornir, podstawę, wzór no i jest icon_smile.gif. Wszystko raptem trwało pół roku. Teraz jak to opisuje to wydaje się hop siup ale to są dziesiątki telefonow i dni siedzenia w internecie.

Projekt jest sprawdzony, Robert wykonal już wiele takich obudow i jeszcze więcej innych. Wszystko łącznie z kolcami to hand made.

Czy warto było? Czas pokaże i jeśli nawet nie to znajomość z wieloma ludźmi ''ze światka'' icon_smile.gif bezcenna. Podobno z tego modelu nie ma niezadowolonych. Trzeba mieć tylko świadomość jakie wymagania mają te przetworniki. I jaki mają charakter.

Przyznaję, że kształt jest nieco...niestandardowy i łatwo tu o kicz ale wszelkiego rodzaju jeszcze bardziej ekstrawaganckie moje pomysły storpedował Robert i Roro. Dzięki Panowie.
Robert też z doświadczenia pomógł z wyborem forniru.

Zdjęć zwrotnicy nie zrobię. Nowe kolumny więc nie będę ich rozkręcał. Komponenty są dobre.

Jeśli chodzi o kasę. Większość to umowy dżentelmeńskie. Może powiem tak kolumny firmowe na takich przetwornikach są całkowicie poza moim zasięgiem. Angel Ty masz kolumny na węglówkach albo rewelatorze więc się domyślasz.

Zdjęcia systemu będą ale narazie znów u mnie komponenty audio latają po różnych systemach i nie wiem czy coś znów się nie zmieni.

Jeszcze może dopiszę. Zrobiłem świetny pre na zamówienie, mam swojego Pana od kabelków. Jeszcze się nie przejechałem. Pozatym jakby co oczywiście mam plan ratunkowy i ludzi,którzy pomogą icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie te kolumny to najwyższych lotów dzieło sztuki użytkowej, a sztuka nie powinna podlegać prostym ocenom .
Niemniej jednak tak design ( choć nieco kontrowersyjny jak sam zaznaczyłeś) , jak i wykonanie skrzyń jest obłędne i doskonałe.
Przetworniki poza tym że z wysokiej półki to bezbłędnie i pięknie osadzone " tym meblu i rzeźbie w jednym " .
Nawet jakby miały ciut lepiej wyglądać (bo mnie zwaliły z nóg) niż grać ( czego nie życzę) to i tak pewnie będzie topowo.


Jeszcze tak na marginesie, takie kolumny powinno pokazywać się niektórym Paniom domu, które wmawiają i zastrzegają swoim mężom, że do ICH mebli kolumny muszą mieć kolor biały, albo koniecznie czarny, by się wszystko ładnie komponowało ( zlewało ?)
I teraz... kochanie mam takie " kolumny top of the top brzmienia i designu" i teraz to właśnie ty dopasuj do nich swoje meble icon_lol.gif icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacku. Ja tylko złożyłem zamówienie icon_wink.gif. W Polsce mamy wspaniałe talenty. Powstają całkiem niezłe projekty audio. Nie mówię, że wszystkie są wybitne ale akurat Bingant wyrasta ponad przeciętność. Wygoogluj sobie. Niektóre kolumny są nieco przez zamawiających...udziwnione ale wykonanie każdych jest mistrzowskie.

Oczywiście osadzenie przetworników i kąt nachylenia kolumny nie jest przypadkowy. Dyfrakcja i wyrównanie faz.
Ludzie robią kable, wzmacniacze, przedwzmacniacze. Dla nich to frajda. Są też minusy zamawiania takiego sprzętu. Ale to już inna bajka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tu nie ma nic do "śmiacia" icon_wink.gif . Ja swoje meble kupowałem kolorystycznie pod kolor kolumn Sonus Faber. Poważnie.


Ok, zgoda. Jednak bardziej mi chodziło o to, że to zazwyczaj panowie muszą (niestety) dopasować kolumny do koloru mebli , torebki, koncepcji wystroju pokoju i czego tam jeszcze. Dodatkowo meble pasujące designem i wykończeniem do takich kolumn, to spore wyzwanie .

Cytat

Nie mówię, że wszystkie są wybitne ale akurat Bingant wyrasta ponad przeciętność. Wygoogluj sobie.


Wiem, że to nie pierwsze takie kolumny. Niemniej każde są tworzone indywidualnie, a z racji że jest ich mało to robią i będą robić wrażenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. w moim wypadku nie było to trudne. Lubie rzeczy ładne więc jak się nadarzyła taka okazja to ją wykorzystałem. Żonę pytałem o fornir ale ona specjalnie nie jest zainteresowana moim audiohobby. Ostatnio zauważyła, że mam 3 systemy. Bo myślała, że mam 2. A zaskoczona zapytała skąd się 3 wziął bo przecież sprzedałem. A sprzedałem 2 miesiące temu KD icon_smile.gif. Tak już jej namieszałem, że teraz mogę szaleć icon_wink.gif
Ale na pierwszym miejscu jakość dźwięku. Mam też końcówkę, która wygląda jak lodówka made in ZSRR icon_wink.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są sprzęty które jeszcze bardziej przypominają lodówkę, a o ich pochodzeniu przez grzeczność przemilczę.
Poza tym Twoja żona powinna się ucieszyć, że sumaryczna liczba kolumn się zmniejszyła (choć łączny litraż pewnie już nie, o wartości nie wspominając ...).

Cieszę się, że jesteś zadowolony z efektów prac Roberta (i konsultacji icon_wink.gif )
Jak wspominałem - kolumny wyglądają wystrzałowo i ostatnie zakupy stopniowo układają się w jedną całość.

Pozdrawiam
PS. Współczuję jednak długości procesu wygrzewania - ale wytrzymasz! Ważne, że jest już poprawa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny zaczeły wczoraj grać muzykę, a nie zbiorem dzwięków. Jako, że jest w nich br z przodu zmieniła się akustyka. Mam falę stojącą w miejscu odsłuchowym. Trochę ją zniwelowałem ustawieniem kolumn ale czeka mnie adaptacja akustyczna.
Grają inaczej niż V1. Są bardziej neutralne i zdecydowanie bardziej rozdzielcze. W żadnym aspekcie nie są podobne.
V1 wylądowały w sypialni i grają z Naim5. Zgrały się od razu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25l. To wersja iluminatora 8ohm schodzaca do 30hz. Jest jeszcze wersja 4ohm z litrażem 20l i zejściem do 35hz. Oczywiście 30 czy 35 hz są abstrakcyjne bo żaden instrument nie schodzi poniżej 40hz no chyba, że organy. No i elektronika.

Simson. Konstrukcja kolumn jest tak przemyślana żeby nie było żadnych prostopadłych ścianek. 150tyś to przesada ale jakość zastosowanych elementów to już wysoka jak nie bardzo wysoka półka. Zobacz firme Gamut.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...KLĘKAJCIE NARODY... Patrzę na te zdjęcia "kolumn" i napatrzeć się nie mogę... Napisałem kolumny w cudzysłowiu bo to już do tego się nie zalicza tylko bardziej do artystycznej inspiracji, dzieła sztuki który powinien być wystawiany w galeriach. Godzinami można by patrzeć na to dzieło pomijając słuchanie choć do tego zostały stworzone. Wielkie brawa dla twórców, właściciela...tylko pozazdrościć!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są tacy co wstawiają duże infinitki do bloku. A że całkiem ładna jest to tak przy okazji. Poza tym mimo, że ciężkie to są bardzo poręczne i łatwo się je nosi. Ich dodatkowym atutem jest to, że bez problemu przewiozłem je średniej wielkości sedanem. Taka kieszonkowa kolumna. Można ją posadzić na fotelu pasażera i wygląda prawie tak dobrze jak małżonka icon_wink.gif.

Poza tym caly czas te prostopadlościany...i jeszcze jak najbardziej neutralny fornir najlepiej orzech amerykański... Panowie jajo ma być w tym jeszcze, a nie nuda...nuda...nuda.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...