Skocz do zawartości

Wasze systemy...


npl

Recommended Posts

8 godzin temu, 1Ender napisał:

Przy panelach dobrze jest zastosować granitowe podstawy pod kolumny. Dźwięk się trochę utwardzi, bas będzie krótszy, bardziej sprężysty, ale lepiej kontrolowany. Niskie tony będą lepiej wybrzmiewać. Przesunie się lekko balans tonalny w górę. Poprawi się czytelność źródeł pozornych i separacja instrumentów. Dźwięk nie będzie zlepiony, a dolne pasmo przestanie przesłaniać inne pasma. U mnie przestało dudnić. Zmiany może nie będą spektakularne, ale warto rozważyć taką opcję. 

Szacun! Ja na podstawie zdjęcia nie potrafiłbym wywnioskować, że granitowe podstawy wprowadzą takie zmiany w połączeniu z określonym sprzętem i nieznaną akustyką pomieszczenia😀

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

elektron6 - przepraszam za bałagan w kablach, sztywne to i mało miejsca mam... skutki jak widać na zdjęciu ;/ Stolik też bardzo lubię, każda półka niezależnie podparta na 3 łożyskach... trzeba uważać przy opieraniu się o stolik :)

Pboczek - sprzęt dokładnie ten ze stopki, akcesoria to listwa Acoustic Revive RTP-4 Absolute, zasilanie Argento master flow reference, XLR Harmonix SUS, głośnikowy Fadel Art Coherence + SPEC RSP-901 EX, USB Tellurium Q Graphite

Gra to baardzo przyzwoicie, to mój pokój do pracy z lapkiem na kolanach :) Jeśli coś mam więcej dodać na temat dźwięku, to wybaczcie odpuszczę sobie Sansui i Pioneer/TAD bo już dawno nie produkowane. Podkreślę zaś znakomite walory Auralica, który jest w mojej opinii wybitnym transportem... nie wiem co więcej chcieć od takiej maszynki... festiwal przestrzeni i muzyki ;)

IMG-1178.jpg

Edytowano przez A_ndy
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Moja krótka historia w odcinkach:

Początki:

IMG_20170929_151143.thumb.jpg.3fdbb1679cf11eb696e403fb4abc7847.jpg

IMG_20170929_151155.thumb.jpg.fa83cebac8d88ae0d6ecc37d442c3053.jpg

Zakupy i upgrade:

IMG_20171102_163336.thumb.jpg.f6793b99e256f40c493cd07373bf6d77.jpg

IMG_20170930_135855.thumb.jpg.7476e4f59c628e1a312c163340c16ccd.jpg

To było moje pierwsze zetknięcie z systemem lepszym niż zestaw Logitecha do komputera. Początki poznawania muzyki na nowo. Doświadczanie basu, średnicy, sceny. Nauka pojęć i odczuć. Początek drogi, która może w przyszłości okazać się gonitwą za białym króliczkiem... 🙂 Szukaniem tego co lubię, poznawanie...CDN.

 

Edytowano przez m@sZ3k
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odcinek drugi - ewolucja.

W ramach poznawania wpływu akustyki pomieszczenia kolumny zaczęły wędrować po pokoju.

Dokupiłem też tuner NAD oraz odtwarzacz CD Denon.

IMG_20180904_212607.thumb.jpg.83cea1f8cc0ddb7526e78edc8591d8aa.jpg

Po pewnym czasie, gdy już lekko osłuchałem się z NADem NADszedł czas na zmiany:

IMG_20190222_165800.thumb.jpg.6ac65d7a2cefb6dd6c282287fdf5c01f.jpg

IMG_20190222_165740.thumb.jpg.35fa04d889eea17e76d6c73ec1d86706.jpg

Co zyskałem:

Po przesiadce na Pioneera dźwięk stał się bardziej rozdzielczy, zaskoczyła mnie szczegółowość, zyskałem na jasności. Spodobało mi się.

Dorobiłem odpowiednie podstawki, popracowałem nad ustawieniem. Było coraz lepiej.

Okupiłem też najprostszego Dac'a Fiio D03k i Chromcasta Audio. Zacząłem odsłuchy ze Spotify i Tidal.

Niestety po jakimś czasie czegoś mi zaczęło brakować...dźwięk mnie nie satysfakcjonował.  Kupiłem więc dywan 🙂

20200121_213604.thumb.jpg.ea723fe5efecb388ac248875d8425ea4.jpg

I znowu było fajnie. Dźwięk stał się bardziej ocieplony, przyjemniejszy na wieczorne słuchania. Przez moment nawet byłem w posiadaniu drapaka. Ale odpuściłem sobie na tą chwilę...

IMG_20190905_151358.thumb.jpg.02dfba251fad5b4c72b7348723c5d175.jpg

Następne w kolejności były zabawy z Dac'ami. Byłem ciekaw czy tani Fiio będzie lepszy/inny od Dac w Chromcascie...zacząłem testować.

Okazało się, że Fiio daje dźwięk bardziej stłumiony, średnica jest mniejsza, scena węższa - Chromcast rozjaśnia barwę, nadaje średnicy, szczegółowości ale przy dłuższym słuchaniu wysokie tony nie dają żyć...Przy powrocie do Fiio okazało się, że nie ma już powrotu - nie dało się słuchać! Byłem lekko w szoku ale i w kropce. Okazało się, dźwięk z Chromcasta wprowadza mnie w stan irytacji, a Fiio nie da się słuchać wcale. Cóż było robić...

Miałem zamiar pożyczyć CA Dacmagic 100 na testy, jednocześnie szukałem na rynku wtórnym rDaca. Ale finalnie zakupiłem Nostromo Wolf2 z dedykowanym zasilaczem.

20200217_192457.thumb.jpg.049222b0218d2e1af20f5172b09ff0af.jpg

No i cóż...ONIEMIAŁEM. Na tą chwilę to co się stało z dźwiękiem to dla mnie jakaś magia. Nigdy do tej pory mój zestaw nie zagrał tak pięknie. Nie wiedziałem do tej pory w czym zachwyt nad magnatami...Teraz już wiem 🙂

Po pierwsze mogłem wrócić do słuchania w trybie Direct, po drugie pięknie się słucha po cichu, wieczorem, tak jak lubię, po trzecie dźwięk jest mięsisty, pełny, pojawił się kontrolowany bas, scena zrobiła się przeogromna, wokale wysunęły się przed kolumny, rozdzielczość i ustawienie instrumentów sprawiła radość przy słuchaniu koncertów. Miód.

Na dzień dzisiejszy jestem zachwycony. Cieszę się utworami poznawanymi na nowo, szukam ciekawostek, słucham 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciepłe, ciepłe 😊 , ale tylko prawe strony, bo lewe są niemal chłodne (taka konstrukcja).

Górne pokrywy są ,,plastikowe" więc są chłodne i śmiało te końcówki mogą stać jedna na drugiej.

@slaw0001 może i są modernistyczne jak całe moje mieszkanie, bo nie każdemu się musi podobać 80-letnia dębowa komoda - kwestia gustu :)

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie są......m.in dlatego były u Mariusza, który stwierdził, że tak ma być, ponieważ ,,Fabrycznie końcówki maja zastosowane różnej wartości rezystory źródłowe dla wyrównania wzmocnienia pomiedzy kanalem typu P i kanalem typu N, oba monobloki zachowuja sie w identyczny sposob" - grzeją się tak samo (tzn tak samo prawy i lewy), grają ŕowno i WSZYSTKIE pomiary wychodzą idealnie.

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lewa strona osiaga jakies 15 stopni niższa temperaturę, prady plynace przez kazdy tranzystor sa takie same, monobloki roznia sie rezystorami zrodlowymi miedzy kanalem typu N i kanalem typu P ale oba sa wykonane w identyczny sposob, konstrukcja jest bardzo purystyczna, podwojny fet na wejsciu, bufor, dc servo, bias, driver i stopien pradowy, tam sie nie ma co zepsuc, monobloki oddaja pelna moc, graja rowno, ogladajac zdjecia innych wygladaja identycznie i widac ze w kazdym elementy byly dobierane pod konkretne tranzystory

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Mój zestawik (według tego co znalazłem rocznik 1982) - Unitra, wzmacniacz model Stereo Hi-Fi Trawiata 311D, magnetofon Stereo Hi-Fi Etiuda 411D podlączony do korektora Stereo Hi-Fi Sudety 011D, radio Stereo Hi-Fi Faust 211D i gramofon Stereo Hi-Fi G8010. Do tego trochę zdradziłem Unitrę i podłączyłem do tego wzmacniacza dodatkowo odtwarzacz CD Pioneer PD-S503. I dodatkowo jeszcze dokupiłem kabelek - z jednej strony wejście 5DIN, z drugiej minijack, którym mogę do tego prawie 40-letniego sprzętu podłączyć telefon, telewizor albo komputer. To wszystko zasilają kolumny Unitra Tonsil ZgC-50-8-44. Wykorzystałem też na swoją korzyść wadę tego wzmacniacza - mianowicie po podłączeniu słuchawek kolumny nie przestają grać. Co więc zrobiłem? Podłączyłem do wejścia słuchawkowego dodatkowe 2 głośniki, więc teraz mam 4 zamiast dwóch :) Oczywiście to 2 razy lewy i 2 razy prawy kanał, ale rozmieszczone w rogach pokoju dają fajny efekt. Gra bardzo ładnie, choć magnetofon i wzmacniacz wymagały niedawno naprawy, a dziś koledzy z tego forum pomogli mi w prosty sposób znacznie poprawić jakość dźwięku w magnetofonie (nie spodziewałem się, że zbyt wysokie tony mogą być skutkiem zabrudzonej głowicy, zwłaszcza, że jedna kaseta grała bardzo dobrze mimo tego). Radio niestety jest bardzo czułe na to, gdzie się stoi i przesunięcie się minimalnie powoduje już szumy, ale ma to swój urok. Z kolei w gramofonie mam wrażenie, że wokal jest trochę za cicho w stosunku do muzyki i zastanawiam się nad wymianą igły, która jest już dość wiekowa - macie jakieś propozycje?

Podobno jest to sprzęt ze średniej półki, ale gra tak dobrze, że na moje uszy nie wyobrażam sobie nic lepszego :) Moc jest taka, że na 1/4 mocy głośność mam prawie jak na koncercie - może przesadzam, bo mam niezbyt duży pokój, ale naprawdę daje czadu. Tylko jedna rzecz mnie niepokoi - gramofon wymaga dużo większej głośności niż reszta segmentów i żeby grał tak, jak np. radio gra na 1/4 mocy, muszę go odkręcić na jakieś 4/5 mocy, czyli prawie na maksa. Wtedy gra naprawdę głośno, ale trochę się martwię, czy nie zaszkodzi to wzmacniaczowi, gdy głośność jest tak mocno odkręcona? Zastanawiałem się też nad dokupieniem dodatkowych korektorów do pozostałych segmentów wieży - ten, który mam, jest podłączony do magnetofonu i idzie przez niego też ten kabelek do podłączania telefonu, komputera i telewizora (ma osobne wejścia na magnetofon i drugie uniwersalne). Myślicie, że ma to sens? Szczególnie przydałoby się to do gramofonu, ale już sprawdziłem, że ten korektor się do niego nie nadaje, więc trzeba by było skombinować coś innego. Może wymiana igły załatwi sprawę, ale nawet jeśli, to lubię te kombinowanie z suwakami w korektorze, zmieniając różne detale w dźwięku :)

To czego mi jeszcze brakuje to światełka migające w rytm muzyki - mam to tylko w magnetofonie, a chciałoby się też mieć w pozostałych segmentach. Ale trudno, nie można mieć wszystkiego - ten sprzęt jest starszy ode mnie (mam 32 lata i jest nagrany na kasecie z mojego chrztu) i jestem do niego mocno przywiązany, bo towarzyszy mi całe życie :)

Edytowano przez kamiledi15
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@kamiledi15 jeśli Ci się podoba dźwięk generowany przez Twój system to ok. On ma sie podobac właścicielowi i nikomu innemu. Jednak proponuję Ci gdzieś posłuchać też innego zestawu. Dużo napisałeś na temat tego co masz i połaczeń. To sprzęt może doby jak na polskie warunki lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Zacznijmy od tego, że połączenie kolum do gniazda słuchawkowego nie jest dobrym rozwiązaniem, chyba że coś tam zostało przerobione. Wyjście na słuchawki jest najczęściej prowadzone z wyjścia przedwzmacniacza i kolumn nie powinno (a właściwie nie może) zasilać. Poza tym taka ,, kwadrofonia,, jaką zrobiłeś ma niewiele wspólnego z dobrym dźwiękiem. Przede wszystkim ,,rozwaliłeś,, istniejącą scenę stereo na rzecz głośniejszego grania. Wiedz o tym, że takie podłączenie kolumn do nieprzystosowanego wzmacniacza może doprowadzic do jego uszkodzenia. Te migające światełka, o których wspominasz to nie jest element ozdobny tylko diodowe wskaźniki wysterowania i nie ma potrzeby używania ich w innych elementach zestawu. One pokazuja czy dźwięk który nagrywasz nie jest przesterowany . Nie chce Ci narzucać co masz robić lub zmieniać - ale na Twoim miejscu zmieniłbym ... wszystko. Ja też jestem fanem sprzętu vintage, ale nie w polskim wydaniu, gdyż większość tych rzeczy (nie wszystkie) była montowana z elementów mizernej jakości i co za tym idzie ich brzmienie było też mizerne. Polacy przyzwyczjeni do ogólnych braków kupowali co się dało i co wyglądało w miarę przyzwoicie i nowocześnie. Jednak zawartość wewnętrzna, w większości wypadków, była bardzo niedopracowana. Oświadczenia, że wiekszość sprzętu idzie na eksport bo jest tam bardzo poszukiwana, było zwyczajnym kłamstwem w celu zamaskowania braku możliwości produkcji ze względu na wszechobecne braki. Znam to bardzo dobrze bo w tamtych czasach też wystawałem godzinami przed wystawami sprzętu w Pewexach gdzie można było kupic sprzęt naprawde dobrej jakości lecz ceny były powalające dla zwykłych zjadaczy chleba. Ja wiem, ze skoro ten sprzęt jest u Ciebie od zawsze to jesteś przyzwyczajony do jego brzmienia i wydaje Ci sie że gra pieknie, ale jeśli tylko będziesz miał okazję to posłuchaj czegoś innego. Pozdrawiam. 

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rega - nie martw się, do gniazda słuchawkowego podłączyłem zwykłe głośniki komputerowe przez przejściówkę z małego jacka na dużego jacka. Normalne kolumny są podłączone z tyłu, więc wszystko idzie do odpowiednich wejść, które są do tego przeznaczone. Chyba nie myślałeś, że wciskam druciki od wieżowych kolumn do słuchawkowego wejścia? :D Te głośniki są malutkie i na pewno za jakiś czas wymienię je na większe, ale mimo to dają fajny efekt. Same głośniki komputerowe nie brzmią oczywiście wybitnie dobrze i służą raczej do przeniesienia dźwięku na cały pokój, co w połączeniu z kolumnami brzmi dobrze - ale na pewno za jakiś czas wymienię je na coś lepszego. Problem w tym, że niedługo przeprowadzam się do bloku i tam nie będę mógł zbyt głośno odkręcać mocy.

Nie znam nikogo, kto by miał sprzęt tego rodzaju, więc nie porównam jakości. Wierzę, że to nie jest super wybitna jakość dźwięku, ale jak dla mnie jest bardzo dobra i szczerze mówiąc dzięki tej wieży zaczęło mnie denerwować, gdy np. empetrójki w internecie maja gorszą jakość - może audiofilem bym się nie nazwał, ale zaczęła mi przeszkadzać ich gorsza jakość, jak przywykłem do jakości oferowanej przez tą wieżę. Choć mam ją tyle lat, to uruchamiałem ją dość rzadko (wzmacniacz miał ten problem, że po krótkim czasie robił się gorący jak piekarnik, aż w końcu się spalił i teraz po naprawie może grać parę godzin bez żadnego grzania).

Co do światełek - dla mnie to fajny wizualny dodatek. Napisałem tylko, że super by to wyglądało również przy innych segmentach wieży, domyślam się, że ich funkcja jest inna, mimo wszystko światełka podrygujące w rytm muzyki wyglądają świetnie.

Chciałem nagrać filmik, jak to wszystko wygląda, ale teraz się boję, że zaraz Rega mnie ochrzani :D

Edytowano przez kamiledi15
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Jestem jak najdalszy od ochrzaniania kogokolwiek i nigdy nie pozwalam sobie na to bez powodu. To Twój sprzęt, taki masz, używasz i jesteś zadowolony. Najważniejsze, że Tobie odpowiada taki dźwięk i nikomu nic do tego. A coś poradzić, kiedy ktoś szuka porady, to o ile znam sposób, postaram się pomóc.  Pozdrawiam.

PS Pomimo iż muzyki słucham od połowy lat siedemdziesiatych ubiegłego stulecia to nigdy nie uważałem się za audiofila i nie mam aspiracji do tego aby za takiego się uważać. Po prostu lubię dobre brzmienie.

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...