Skocz do zawartości

Korekcja czy 'Bypass'?


mejson

Recommended Posts

Korzystacie z zaprogramowanych funkcji korekcji dźwięku (ROCK, JAZZ, CLASSIC) czy zawsze słuchacie w pozycji neutralnej?



Ja na początku korzystałem z ustawień ROCK, CLASSIC, ale od dłuższego czasu nie lubię już korygowanego dźwięku i korzystam z funkcji BYPASS, czyli przepuszczania dźwięku ze źródła do wzmacniacza baz korekcji.
Nawet w rockowych utworach doceniam naturalne, pełne pasmo i nie brakuje mi żylety wysokich czy pie... uderzenia basu.



Człowiek docenia naturalność, czy to z wiekiem przychodzi?



A wy jak - lubicie 'podkręcić' czy 'przepuścić'?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja identycznie, jak Pan Mejson. Kiedyś - pełna korekcja. Dzisiaj - pełen 'Pure Direct'. Zresztą... Kiedyś słuchałem muzyki na zwykłej mini-wieży Aiwy. Bez zastosowania equalizera trudno było mówić o dźwięku. Dzisiaj - na przyzwoitym sprzęcie z przyzwoitymi głośnikami - to zupełnie inna bajka. Samo dążenie do tego, aby usłyszeć dźwięk takim, jak go zarejestrowano - to wartość sama w sobie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kiedyś - pełna korekcja. Dzisiaj - pełen 'Pure Direct'. Zresztą... Kiedyś słuchałem muzyki na zwykłej mini-wieży Aiwy. Bez zastosowania equalizera trudno było mówić o dźwięku. Dzisiaj - na przyzwoitym sprzęcie z przyzwoitymi głośnikami - to zupełnie inna bajka.


No właśnie - mini wieża Technics'a - pozycja HEAVY. Na cholerę mi ten "telefoniczny" środek pasma? icon_cool.gif
Cytat

Samo dążenie do tego, aby usłyszeć dźwięk takim, jak go zarejestrowano - to wartość sama w sobie.


O nie - zarejestrowano go w męce, potem dłuuugo miksowano, a nam dostaje się pracowicie opakowany prezent.
Inaczej jest tylko przy koncertach klasycznych i transmisjach na żywo.
Dążenie do usłyszenia dźwięku tak, jak go zarejestrowano, może doprowadzić do usłyszenia nie tego, co by się chciało... icon_mrgreen.gif

Kolega Barbie (z forum Hi-Fi) usłyszał kiedyś ... tramwaj przejeżdżający koło filharmonii krakowskiej w czasie transmisji koncertu. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...
Ja mojego Technicsa sprzedałem 15 lat temu i od tego czasu zaczęła się moja
prawdziwa przygoda ze sprzętem audio i nie używam już żadnych polepszaczy
dzwięku /oczywiście oprócz kabelków ale to już inna historia/.
W erze Technicsa nie wyobrażałem sobie osłuchów bez użycia regulatorów
barwy i korektora. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W normalnie kosztujących sprzętach korektor ma zbyt małą precyzję i wprowadza zbyt duże zniekształcenia/szumy by brać go na serio.


Chyba jesteś w błędzie. W cale nie droga, już starsza Yamaha RX-V1600, posiada wbudowany uqualizer 25-pasmowy w zakresie od -20dB do +6dB z gradacją co 0,5dB, niezależnie dla każdego kanału. Wykorzystuje go w całości system YPAO, natomiast dla użytkownika, przeznaczono 7-pasm w zakresie -/+ 6dB. Steruje tym specjalizowany procesor dźwięku, a nie jakiś kodek dźwiękowy wbudowany w płytę komputera.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak nie. YPAO to niekontrolowany, opisany marketingowym, wielokanałowym bełkotem system korekcji, niewiadomo tak do końca co on robi, słychać tylko, że często się myli. Sam napisałeś co dostaje użytkownik, 7 pasm czyli klasyka gównianych korektorów z szerokością kanału (tercje) uniemożliwiającą dokonywanie precyzyjnych ustawień. Popatrz choćby na specyfikację przytoczonego Accuphase, 74 pasma co 1/6 oktawy - i tym można coś zrobić.
Co do PC, nie żaden wbudowany w płytę kodek tylko CPU z odpowiednio napisanym programem - wszystko w cyfrze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...