Skocz do zawartości

Kolumny do Rotela


Tamaroth

Recommended Posts

Witam,

Wkrotce zostane szczesliwym posiadaczem zestawiku Rotela (w formie prezentu, zatem nie mam zbytniej mozliwosci zmiany tego zestawiku na nic innego), mianowicie: RA-04, RCD-06 oraz RB-06. Kolumny oraz okablowanie do tego bede musial sobie niestety zalatwic sam. Zatem chcialem sie zapytac szanownego towarzystwa co byloby dobrym wyborem do tego zestawu?

Co wazniejsze dane:
- Muzyka ktorej bede odsluchiwal to poczawszy od rocka (Floyds, Queen, Marillion), poprzez zwykly Heavy Metal (Maiden's, Priest, Metallica, black Sabbath) na Black Metalu konczac (symfonicznym troszke, Dimmu Borgir, Emperor), wiec ogolnie rzecz biorac raczej ciezej.
- Pomieszczenie w ktorym zostanie ten zestawik umieszczony, jest pokojem o rozmiarach 6x7x2.5 (42m2, 2.5m wysokosci)
- Czasami moze mi sie zdazyc podlaczenie tego systemiku rowniez do pc/dvd (wiadomo, jak znajomi/rodzina wpadnie i sie zachce cos obejrzec), wiec byloby milo jakby nie byly beznadziejne do tego rowniez.

Dodatkowo, jesli Panstwo by mogli mi doradzic jakie okablowanie do tegoz zestawu byloby dobrym wyborem, bylbym wielce wdzieczny.

Z moich osobistych 'przeszukiwan' rozwazalem 2 modele:
DALI IKON 5
B&W 704


Z niecierpliwoscia czekam na Panstwa pomysly.

Z uszanowaniem,
Piotr.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do ROTELa (B&W Group) i takiej muzyki jakiej słuchasz B&W jest najleszym wyborem. Pewnie to połączenie jest dlatego takie dobre, że to jeden koncern, ale co nas konsumentów to interesuje grunt, że świetnie gra. DALI raczej lepsze jest w spokojniejszym graniu, jeszcze rok ok, ale Black Sabbath to już nie jest ich ulubiony zespół icon_wink.gif

Jednak do twojego pomieszczenia powinny być 703, a nie 704. Ewentualnie jeśli na większe 700 brakinie ci kasy i nie będziesz mógł się szarpnąć to weź 683. Chodzi o to, że xx4 w 40m2 nie dadzą ci wystarczającej ilości basu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dali IKON 5 są za malutkie do Twojego pomieszczenia, one są wręcz stworzone do 12 m2!!! Powinieneś raczej rozglądać się za Dali IKON 6 , ja mam IKON 7 i słucham wszystkiego oprócz ,,DISCO-POLO" icon_evil.gif Skoro zaoszczędziłeś na elektronice to zainwestuj w porządne głośniki jakimi są ,,IKONY'. Nie prawdą też jest, że ciężkiej muzyki ,,nie lubią", wręcz przeciwnie są najbardziej uniwersalnymi kolumnami w swojej klasie cenowej! Zagrają z kapitalnym wykopem, rytmem i dynamiką na Black Sabbath, Metallice, Iron Maiden, Qeensryche, AC/DC i wielu wielu innych zespołach. Wiem bo sam słucham icon_smile.gif
Szczególowego opisu brzmienia celowo nie piszę, na naszym FORUM jest tego dużo.................
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Ja też nie robię z reguły jednej masy wielkich kolumn uderzających obok siebie, chyba że przeciwnik nie ma wielu jednostek strzelających albo są one słabe albo teren jest sprzyjający. Jeśli już formowac taką linię wielkich kolumn to raczej z gwardii, a i tak atak trzeba odpowiednio przygotowac. Z reguły formowałem wielkie kolumny sile 16-18, jak już kiedyś pisałem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ze swojej strony polecil bym Focale 726V - graja dobrze nawet pod slaba elektronika no i do takie muzyki jak sluchasz sa naprawde dobre (przesluchiwalem je na wszystkim od eddiego vedera, po sepulture i wszedzie dawaly rade)
Kefy IQ90 też zagrają ciekawie - wyższe partie będą nieco słabsze niż w focalach, ale kolumna jest bardziej wyrównana i spójna we wszystkich zakresach.

Ikony bym raczej odradzał... zupełnie nie ta jakość niskich tonów jak do ciężkiej muzyki.

Poza tym tak jak kolega napisał musisz rozglądać się za troche większymi modelami jak chcesz nagłośnić 40m2.

Jak chce ci się bawić to poleciłbym jeszcze rozejrzenie się wśród polskich producentów - Harpia, RLS, Avcon, Minimaudio itp. W tej samej cenie można naprawdę dostać sprzęt o niebo lepszy.

No i przede wszystkim wzmacniacz pod pachę i na odsłuchy icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też kiedyś myślałem nad Dali Ikon 5, bo mam podobne pomieszczenie. Niestety nigdzie nie udało mi się ich odsłuchać i w końcu wybór padł na Monitor Audio RS6. Brzmią rewelacyjnie i do tego niezły wykop. Słucham też różnej muzyki, chociaż najmniej metalu, ale dużo rocka i do tej muzyki są świetne. Jak dla mnie Focale i B&W, których też słuchałem brzmią trochę za ciemno, chociaż na pewno wykop mają niezły. Ale MA RS6 mają dodatkowo oprócz niezłego wykopu niezłą przestrzeń i większą szczegółowość.
Jeszcze z tańszych modeli mogę polecić Acoustic Energy Neo3, które są także niezłe, brzmią podobnie do Monitor Audio.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczegolowosc i przestrzen w MA RS6, na czym ty ich sluchasz? icon_smile.gif
Moim zdaniem (i kolegi ktory ze mna je odsluchiwal) MA RS6 ma absolutne zero sceny, kolumny graja praktycznie punktowo... moze to specyfika pomieszczenie w ktorym odsluchiwalismy, ale dobrze nie bylo.

W Focalach scena przyzwoita, szczegolowosc naprawde fajna i to niezaleznie od elektroniki. Dobrze graly z Cambridge'm, więc z Rotelem też powinno być dobrze (tutaj opieram się niestety tylko na opiniach innych, po których można wnioskować, że Rotel ma nieco podobne podejście jak CA).
Przy czym Focal koniecznie 726 a nie 716... raz, że ze względu na więlkość pomieszczenia, a dwa, że 716 dość mocno podbarwiają górę, gdzie 726 mają bardzo spójne całe pasmo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obecnie słucham na Luxmanie A-384. A odsłuchy MA RS6 w studiu były na zestawach Primare i Creek. Może grają punktowo (przy odsłuchach też to czasami czułem), ale zależy jak się je ułoży w domu. Obecnie u mnie w stosunkowo małym pomieszczeniu (15m2), przy odsunięciu od ściany na 0,5m i skierowaniu na miejsce odsłuchu czują się świetnie i przestrzeń się pokazała.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Witam piszesz o zestawie który otrzymasz i chyba wkradł się błąd bo cyt.RA04 to kompletny wzmacniasz i do tego RB06 a to końcówka mocy,jak masz zamiar to połączyć(nie pamiętam ale RA04 nie ma wyjścia pre out).A tak w temacie u mnie Rotel pracuje z Mission i moim skromnym zdaniem komplet gra wyśmienicie.Polecam na taki salon M35 ale odsłuch obowiązkowy.Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...