Skocz do zawartości

gąbki akustyczne , kilka pytań


lukasz_pro

Recommended Posts

witam icon_smile.gif , mam kilka pytań co do takich gąbek , konkretnie tych http://allegro.pl/item690898620_pianka_pir...zne_okazja.html , moj kumpel ma mały pokój (12m2) i w dodatku jest w nim echo jak nic icon_evil.gif , takie jak dosłownie w jakiejś hali icon_confused.gif

żeby wyeliminować dudnienia/buczemia poleprzyć bass itd czyli wyeliminować cyrki z basem trzeba pokryć całe pomieszczenie czy wystarczyło by np po 2-3 gąbki na ściany (bez sufitu) ?

czy ta konkretma pianka w linku jest dobrej jakości tz czy bardzo pomaga itd ? jeżeli nie to jakie by były dobre z tańszych

jak by co to mi osoboście też to sie przyda ....... znaczy się tez bym sobie kilka kupił icon_twisted.gif

jeszcze kwestia tłumienia znaczy sie obecnie ja i mój kolega nie możemy za głośno włączyć muzy bo rodzice i sąsiedzi dostają szału icon_mrgreen.gif , o ile by było mniej słuchać ?

jeszcze pytanie może głupie ...... jak te gąbki się mocuję ? przykleja ? tz chodzi głównie że jak by były przyklejane to podczas malowania po prostu by się pomalowa obok nich icon_razz.gif


pozdrawiam icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piramidki, ktore pokazales spelniaja funkcje rozpraszajaca. Oblozenie pokoju wcale nie zagwarantuje sukcesu.
Moze nadal byc do niczego. Zwroc uwage na oferte np takiej firmy:

http://www.hoohacoustic.com/sklep_rozprpoch.html

Wazny jest ksztalt, wymiary no i gestosc zastosowanej gabki.
U siebie za kolumnami mam grube polwalce. Na pierwszych odbiciach mam "trójkąt płyta"

http://www.hoohacoustic.com/products/trojkatplyta_ex01.jpg
(asymetryczne pionowe trojkaty)

Wypozyczylem sobie kilka roznych modeli ustrojow i 2 dni lazilem po pokoju. Wybralem optymalne ustawienie
no i doipiero zaczelo grac icon_biggrin.gif

Sprawa akustyki pomieszczen nie jest prosta, nie mozna generalizowac. Kazdy przypadek jest indywidualny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem są to całkiem dobre gąbki. Oczywiście są podobne markowe panele kosztujące wele drożej i nieco lepsze, ale w tym przypadku nie warto przepłacać. Myślę, że można by było wykorzystać nawet jeszcze tańszą matę z pianki z równą albo pofałdowaną powierzchnią, ale te z piramidkami są znakomite. Nie zgodzę się, że piramidki tylko rozpraszają. Jest to rodzaj pułapek na fale, i jak są wukonane z miękkiego materiału, to świętnie pochłaniają dźwięk. Żeby wyeliminować dudnienia należy dać wytłumienie w rogach pokoju. Na pewno zastosowanie pianek zmniejszy hałas, ale zwróć uwagę na wytłumienie i uszczelnienie drzwi oraz izolacje kolumn od podłogi, bo nadają na cały budynek. Polecam na początek kupić nie za dużo tych paneli i póżniej dokupywać w razie potrzeby. Dla idealnych kolumn i idealnej pozycji odsłuchu najlepsze było by całkowite wytłumienie pokoju. Ale tego ideału chyba nie macie, więc całkowite wytłumienie tylko obnaży niedoskonałości kolumn i bardzo zawęzi strefę dobrego brzmienia. W takiej sytuacji udział pokoju (odbite fale) w kształtowaniu dźwięku może być w pewnym stopniu pożyteczny. Więc lepiej wpierw wytłumić częściowo i jeśli to się okaże za mało, to dodać więcej, aż do uzyskania optymalnego stopnia wytłumienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czasami wcale nie trzeba kupować żadnych paneli. Przykładem może być pokój - echo jak jasna cholera, wystarczyło powiesić zasłony, położyć nieduży dywan (do tej pory miałem na oknie roletę i panele na podłodze), i powiesić ze dwa 3 bibeloty na ścianach - wystarczy jakiś obraz, czy drewniane rękodzieła itp. W amatorskich salach prób, muzycy na ścianie instalują wypraski po jajkach (te takie palety z pulpy), ale wątpię że kolega chciałby mieć jajeczne ściany icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do basu w takim pokoju to najlepiej zestrojone pulapki basowe. Niestety wczesniej trzeba wykonac pomiary.
Mozna takze sprobowac z grubymi polwalcami, cwiercwalcami w naroznikach i za kolumnami. Zreszta rozmieszczenie
ustrojow zalezy od samego wystroju pomieszczenia, czy ustawienia kolumn. Za malo informacji by cokolwiek doradzic.
Tutaj wszystko ma znaczenie, typ scian, podlogi, rozmieszczenie okien, kubatura, proporcje pomieszczenia etc.

Sprobujcie na poczatek z poduchami, czy zwinieta koldra w rulon. Trzeba pochodzic po pokoju.
Jesli nie ma dywanu, nalezy go zakupic. Rowniez zaslony, czy regaly z ksiazkami. Od tego bym zaczal.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...