Skocz do zawartości

podlaczenie kolumny>wzmacniacz


bartman

Recommended Posts

Rzecz w tym ze z glosnika wychodza dwa wyjscia oznaczone jako HF i LF. Zastanawiam sie w jaki sposob to podlaczyc. Na poczatku mialem podpiete dwa kable osobny do HF i osobny do LF i spiete razem do wzmacniacza. Znajomy powiedzial mi ze tak jest zle i ze powinienem polaczy HF z LF krotkimi kabelkami osobno + i -,
i pociagnac jeden kabel do wzmacniacza. Niech ktos napisze jak to powinno byc i czy wogole ma to jakies znaczenie. Dzieki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W ogóle to sie zastanawiam po co stosowane są wejscia na wysokie i osobno niskie tony w glosnikach stereo, jak i tak wpina sie je w to samo wyjscie wzmacniacza. Czy chodzi tu o kable? Które nadaja dodatkowego brzmienia na kazdy kanal osobno. Nie jestem zanawca sprzetu i zadnym audiofilem ale slysze roznice miedzy tymi dwoma wariantami podlaczenia. Moze mi ktos strescic w kilku slowach o co w tym chodzi?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Moze to Ci cos wyjasni.
Połączenie wyjścia wzmacniacza (końcówki mocy) z kolumnami dwoma kablami dwużyłowymi (lub dwoma parami przewodów jednożyłowych), przy czym jeden kabel zasila głośnik niskotonowy, a drugi zasila sekcję średnią i wysokotonową. Takiemu połączeniu przypisuje się różne zalety audiofilskie - poprawę jakości brzmienia, lepszą przestrzeń i szczegółowość, a wszystko to ponoć dlatego, że dzięki rozdzieleniu w odrębnych kablach prądów niskiej i średniej oraz wysokiej częstotliwości unika się wzajemnej modulacji tych sygnałów, zachodzącej we wspólnym kablu. Z punktu widzenia podstaw elektrotechniki brzmi to jak typowa "alchemia audiofilska", gdyż w obwodzie liniowym RLC, jakim jest kabel, nie występują zjawiska modulacji.Jest to tzw.Bi-wiring
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz mieć dwa kable jednakowej długości.Od strony kolumny łączysz każdy kabel osobno.Jeden do wysokotonowego drugi do nisko.Z drugiej strony (od ampli)łączysz końcówki razem.Plus do plusa minus do minusa.Bardzo ważne jest żeby usunąć zwory z gniazd na kolumnach.
Pozdrawiam


Ps.Ważne jest żeby kable przy każdej kolumnie były równej dlugości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

, a wszystko to ponoć dlatego, że dzięki rozdzieleniu w odrębnych kablach prądów niskiej i średniej oraz wysokiej częstotliwości unika się wzajemnej modulacji tych sygnałów, zachodzącej we wspólnym kablu. Z punktu widzenia podstaw elektrotechniki brzmi to jak typowa "alchemia audiofilska", gdyż w obwodzie liniowym RLC, jakim jest kabel, nie występują zjawiska modulacji.Jest to tzw.Bi-wiring



Tak i tego sie chyba bede trzymał, na pewno nie bede robił sobie problemów związanych z doborem kabli. Podłączyłem dwoma kablami tej samej długości i jak dla mnie brzmi dobrze, zresztą tak jak w przypadku tego drugiego wariantu podłaczenia o którym pisałem. Chciałem wiedzieć jak to wygląda od strony technicznej, czy np. jak żle podłacze to mi coś nie padnie. Dzieki za wyjaśnienie tematu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam
Podłączę się do postu, mam problem z podłączeniem.
Chciałbym żebyście doradzili mi jakie kable kupić.
Pozdrawiam



W kwestii doboru kabli ja sam niebardzo moge pomóc, ale radze przejżeć forum stereo jest tu dużo postów na ten temat. A niektóre z nich poprostu trzeba przeczytać dla fanu icon_smile.gif)

polecam ten na początek: http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=12047
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...