Skocz do zawartości

Stereo z PCta


misushatek

Recommended Posts

Witam,
ostatnio coraz poważniej rozważam zakup kolumn do pokoju ale nie wszystko jest dla mnie jasne i mam kilka pytań.
Wiem że są na tym forum podobne wątki ale na nie które pytania nie znalazłem odpowiedzi.
Nie jestem znawca sprzętu audio ani nigdy nie miałem okazji w podłączaniu takiego sprzętu wiec proszę o wyrozumiałość jak moje pytania zabrzmią trochę niezdarnie.

Wiem że zawsze proście o podanie w jakim pomieszczeniu będą grały te kolumny i jakiej muzyki słucham, więc:
  • mój pokuj to 16m2
  • głownie muzyka elektroniczna ale tez czasem rock (Massive Attack, Groove Armada, Fatboy Slim, The Prodigy)
  • muzyki słuchał będę tylko z komputera, marne to pocieszenie ale większość albumów mam w 256/320 bitrate, no i całkiem sporo w formacie FLAC

Sprzęt który wybrałem na podstawie opinii użytkowników, testów, rankingów znalezionych w internecie (gdyż nie mam możliwości odsłuchania tych kolumn na takim właśnie wzmacniaczu, więc zdaje się tylko i wyłącznie na markę i pozytywne opinie posiadaczy tego sprzętu):

Moje pytania i niejasności:
  • Czy ten wzmacniacz nie ma za mała moc (2 x 40 Watt przy 4-8 ohm) do tych kolumn?
  • Czy pokój 16m2 nie jest za mały na takie kolumny?
  • Na prawie wszystkich forach "audiofilskich" i nie tylko królują marki B&W, Dali, Mission, Cambridge Audio itp., dlaczego nie polecane (a jak już to bardzo rzadko) są wzmacniacze/kolumny Sony, Denon, Onkyo, Yamaha? Wzmacniacze tych czterech marek są tańsze przy czym mają większa moc (np. Onkyo A 9155). Dlaczego?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napisz może jeszcze jaki masz dokładnie budżet, bo same propozycje mało mówią (jako, że ceny internetowe są zupełnie inne niż sklepowe) icon_wink.gif

Odpowiadając na pytania:
1. Może w dalszym etapie, a tak wogóle na początku to przeczytaj FAQ, a w razie wątpliwości dopytuj.
2. Odpowiedź podobna jak wyżej, ale moim zdaniem do takiego pokoju będą dobre (każdy patrzy trochę inaczej na wielkość kolumn względem pomieszczenia icon_wink.gif).
3. Marki, które podałeś na początku są polecane, bo robią dobry sprzęt, ale te następne też często się spotyka (poczytaj posty kaczora o Yamaszkach, albo poszukaj u nas o odtwarzaczach SONY) to są często wypowiedzi o sprzęcie używanym, ale na pewno nie można powiedzieć, że "nie są polecane".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat


Moje pytania i niejasności:
  • Czy ten wzmacniacz nie ma za mała moc (2 x 40 Watt przy 4-8 ohm) do tych kolumn?
  • Czy pokój 16m2 nie jest za mały na takie kolumny?
  • Na prawie wszystkich forach "audiofilskich" i nie tylko królują marki B&W, Dali, Mission, Cambridge Audio itp., dlaczego nie polecane (a jak już to bardzo rzadko) są wzmacniacze/kolumny Sony, Denon, Onkyo, Yamaha? Wzmacniacze tych czterech marek są tańsze przy czym mają większa moc (np. Onkyo A 9155). Dlaczego?



Temat jest bardzo zbyt obszerny, a ludzie zbyt leniwi aby się rozpisywac icon_mrgreen.gif

A tak na serio:

1) Wzmacniacz 2x40 wcale nie jest taki słaby jakby się wydawało - o ile nie jest to moc oszukiwana. Ale NAD jest raczej rzetelny i nie wciska kitu.
Poza tym mógłbyś jeszcze zastanowic się nad innymi wzmacniaczami, bo okazje się zdarzają i warto byc otwarty też na inne opcje

2) Kolumny które proponujesz prawie na 100% są za duże i "uduszą" się na 16m2. W najlepszym wypadku nie pokażą co potrafią ,a w najgorszym (najbardziej prawdopodobne) będą męczyc uszy nieczystym dudnącym basem.
Jeżeli chcesz koniecznie kupic kolumny podłogowe, to musisz byc ostrożny w ich doborze - najbezpieczniej dobrac jakieś bardziej kompaktowe, nie wymagające tyle przestrzeni do "oddychania"

3) SONY - ta firma wycofała się z produkcji sprzętu stereo, w ofercie wyłącznie Kino Domowe. A to co można jeszcze kupic są to już tylko niedobitki z zapasów magazynowych. Odwiedź stronę internetową Sony i sprawdź oferte (produkty) icon_twisted.gif
DENON - ostatnie budżetowe modele stereo są nieudane i zbierają cięgi we wszelkich recenzjach. Po prostu nie ma o czym gadac.
ONKYO - ta firma produkuje doskonałe Kino Domowe, a sprzęt stereo pozostaje w cieniu. Sprzęt na dobrym poziomie jak sądze, ale brakuje dźwigni marketingowej, dobrej dystrybucji itd.
YAMAHA - trochę podobna sytuacja jak z Onkyo, ale jednak Yamaha nie poddaje się. Ale niestety obecnie produkowany sprzęt stereo jest albo z najniższej półki albo z wysokiej - nic pomiędzy.

A nawiasem mówiąc - czy zamiast kosztownej karty dźwiękowej nie lepszy zewnętrzny DAC w podobnej cenie? Moja nieśmiertelna propozycja:
ZERO DAC, prosto z Chin icon_question.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do dyspozycji 4000plnów ale jak wydam mniej to tym lepiej, zamiast 3-drożnych C407 wezmę 2 1/2 drożne C405 ze względu na dudniący bas (no i są trochę tańsze), myślicie że sytuacja się zmieni czy lepiej pomyśleć nad kolumnami podstawkowymi (?)

Cały czas rozważam zakup w sklepie internetowym, tu są znacznie niższe ceny.
W jednym znalazłem ten wzmacniacz (NAD C315) z kolumnami Jamo C405 za 2 870 zł co mnie bardzo cieszy. Jednak zostaje jeszcze kwestia: karta muzycznej lub DAC.
Tego 09 ZERO nie ma chyba na polskim rynku :/ albo nie mogę znaleźć. Są tylko na ebayu z Chin.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to masz zestaw za niecałe 2900zł do tego DAC Beresford TC-7520B i starczy ci jeszcze na jakieś kabelki. Jednak radzę ci się jeszcze zastanowić, ja bym JAMO raczej ominął do takiej muzyki, zainteresuj się Klipschem model F1 będzie akurat. Jest bardzo dynamiczny, basu nie jest za dużo, ale dzięki dynamice zyskuje na wyrazie, góra i średnica analityczne, ale nie męczące. Moim zdaniem do elektorniki i wszytskiego co na pograniczu idealne.

Wzmak to już kwestia manewrowania w to co lubisz. NAD da ciepłą średnicę i trochę rozlazły z Klipschem powinien się dobrze zgrać, bo nawzajem się utemperują i powinny dobrze grać. Dla NADa dobre jest jeszcze to, że Klipsche to kolumny wysokoefektywne=łatwo wysterowywalne, a same wzmaki nie są mocarzami typu Harmana. Pomyśl i napisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam do dyspozycji 4000plnów ale jak wydam mniej to tym lepiej, zamiast 3-drożnych C407 wezmę 2 1/2 drożne C405 ze względu na dudniący bas (no i są trochę tańsze), myślicie że sytuacja się zmieni czy lepiej pomyśleć nad kolumnami podstawkowymi (?)

Cały czas rozważam zakup w sklepie internetowym, tu są znacznie niższe ceny.
W jednym znalazłem ten wzmacniacz (NAD C315) z kolumnami Jamo C405 za 2 870 zł co mnie bardzo cieszy. Jednak zostaje jeszcze kwestia: karta muzycznej lub DAC.
Tego 09 ZERO nie ma chyba na polskim rynku :/ albo nie mogę znaleźć. Są tylko na ebayu z Chin.



Kolumny 2.5 drożne to chyba dobry pomysł. Mam już drugi zestaw kolumn tego typu i nie narzekam - poprzednio EPOS ELS303, teraz Monitor Audio RS6.

Kolumny podstawkowe też mogą byc ciekawe, ale ja osobiście upodobałem sobie kolumny podłogowe.
Ale wcale nie musisz się sugerowac moimi osobistymi preferencjami - jak masz możliwośc odsłuchu, to daj szansę kolumnom podstawkowym. Jestem przekonany, że niektóre potrafią przyjemnie zaskoczyc jakością odtwarzania.

Co do ZERO DAC - No niestety jest on dostępny tylko bezpośrednio z Chin. Mojego zamówiłem na brytyjskim ebayu i przybył on do mnie po tygodniu.
Jest to zakup, którego nigdy nie pożałowałem.

A teraz dla odmiany następny pomysł:
A może zamiast karty muzycznej lub DAC-a użyc streamera audio Logitech Squeezebox 3 (Classic)?
Jeżeli masz w domu bezprzewodowy internet (router WiFi), to byłaby to najprostrza metoda na słuchanie muzyki z komputera, a jako bonus masz jeszcze radio internetowe. Można słuchac muzyki jazzowej prosto z Nowego Orleanu w jakości do 192 kb/s
Squeezebox ma wbudowanego DAC-a, który ma bardzo przyzwoitą jakośc - tak na poziomie odtwarzacza CD za 1500zł
Oferty na Ceneo

Wiem że strasznie mącę Ci w głowie, ale warto chyba znac dostępne opcje zanim wydasz wszystkie pieniądze?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kurde niezły jest ten Squeezebox, cały zbiór mp3jek i FLACów w jednym pilocie + radio internetowe (do tego z całkiem przyzwoita jakością - jak informuje producent), Rewelacja.
No to kwestia źródła i wzmacniacza mam załatwioną.

pacio94 zastanawia mnie to co napisałeś o kolumnach Jamo, ale skoro mam dobrze wybrać to się jeszcze zastanowię.
A tak przy okazji to jak spisują się takie właśnie (Klipsch Synergy F1) kolumny podłogowe z jednym (tylko) głośnikiem niskotonowym, 1x165 mm. Owszem efektownie wyglądają ale czy nie będzie za mało basu?
Sorry za te lamerskie pytania ale nie znam się tych nowych technologiach audio, nie wiem kiedy lepszy będzie system 2 1/2 a kiedy 3 drożny a może właśnie Klipsch F1 - właściwie to nie wiem jak nazywć taki rodzaj konstrukcji kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz to jest zwykły układ dwudrożny. Na ogół spotyka go się w moniotrach, bo to jest w sumie taka sama konstrukcja jak monitor B3 tylko w większej obudowie. Wielkość skrzyni polepsza zejście, ale jeśli nie jesteś pewien zawsze możesz kupić F2. Każdy ma inne preferencje, ja mam na 18m2 2x25cm na basie i mi pasuje. Ciężko jest powiedzieć czy basu nie będzie za mało. Chciałem tylko stwierdzić, że JAMO raczej nie będą za dobre, a wskazać ci pasującą markę.

Podsumowując:
wzmak NAD C315 od 1250zł
źródło LOGITECH Squeezebox Classic od 700zł
kolumny Klipsch F2 od 2200zł/para
W sumie 4150zł

Budżet mniej więcej sie zgadza, jeśli kupisz te najtańsze opcje. Może jest jakiś sklep gdzie mają kolumny i wzmak i sprzedadzą ci w zestawie. Jeszcze do tego potrzebujesz kable tzn. IC analogowy i głośnikowe. Proponuję na początek kupić jakiś używany (po prostu taniej niż w sklepie) IC (np. QEDa Qunex 3), a kabelki jakieś podstawowe np. Oehlbacha, Alpharda czy Profigolda (coś z MM/Saturna).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowanie mi się podoba, mój budżet też powinien to wytrzymać aczkolwiek zostawię jeszcze decyzje o kolumnach, F1 lub F2.

A co do kabli to wyprzedziłeś moje pytanie icon_wink.gif A tak wogle to dzięki że zainteresowaliście się moim problemem i udzieliliście rzetelnych porad i wskazówek.

Kable:
Do głośników wezmę Alphard Da Vinci 2x4mm (ok. 7 zł/m),
a do źródło-wzmak jednak coś tańszego niż ten QED, np. Interkonekt, Cabletech lub Klotz (ceny oscylują w granicy 50zł).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...