Skocz do zawartości

Pomoc w doborze amplitunera i złożeniu KD..


MiS114

Recommended Posts

Witam. Postanowiłem złożyć sobie zestaw kina domowego. Ma on służyć w większości do słuchania muzyki w stereo ale oglądam również wiele filmów. Jako fronty zamierzam kupić altusy 140 zwłaszcza ze względu na słuchanie muzyki. Mój kolega je ma i podobają mi się jeśli chodzi o dźwięk i głośność, choć jakość nie jest może nadzwyczaj dobra. Jeśli chodzi o głośnik centralny to myślałem o czymś takim: http://allegro.pl/item713915332_zobacz_jam...zawa_praga.html . Jako głośniki tylne dałbym jamo dynamic d3 które posiadam. Co prawda mam w nich zamienniki które nie powalają mocą, ale wydaje mi się że wystarczą. Realnej mocy daje im około 30-40W. Teraz przejdźmy do amplitunera.. Mój tata posiada Sony str-de875 i do nich ma podłączone altusy 110 i powiem że gra to całkiem całkiem. Co myślicie o tym amplitunerze? Tu jest aukcja takiego: http://www.allegro.pl/item701896015_sony_s..._dts_pilot.html . Czy w tej cenie (ewentualnie tak do 600zł) można kupić jakiś lepszy, a jeśli tak to jaki?? No i został jeszcze subwoofer. Mogę na niego przeznaczyć około 400-500zł. Wiem że za tą cenę nie kupi się jakiegoś bardzo dobrego, ale niestety tylko tyle posiadam funduszy i proszę nie mówcie żebym dozbierał bo nie da rady;p Może coś takiego: http://www.allegro.pl/item710665725_yamaha...dostawa24h.html ? Aha, pokój ma około 16m kwadratowych. Muzyka jakiej słucham to zazwyczaj hip-hop lub techno. Sprzęt będzie podłączony do komputera oraz dvd. Myślę, że takiej mocy sprzęt by mi w zupełności wystarczył.. Proszę o rady i opinie.. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie złożyłeś sobie zestaw, więc czego od nas oczekujesz. Jeśli chcesz jakiejś konkretnej pomocy to napisz po prostu jaki masz całkowity budżet, bo z tego co piszesz bardzo trudno wywnioskować ile chcesz ostatecznie wydać i czy chcesz nowy sprzęt, używany.

Schemat tego czego nam potrzeba:
1. pomieszczenie
2. budżet
3. podział filmy vs muzyka
4. co posiadasz
5. jaka muzyka będzie odsłuchiwana
6. czego oczekujesz od dźwięku

Jeśli napiszesz tak jak ci mówię to pojawi się na pewno kilka propozycji, a tak jeśli ci to odpowiada to po co się zastanawiać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No więc tak:
1. Pokój ma około 16m2 na planie kwadratu więc nie będzie problemu z rozstawieniem głośników.
2.Budżet około 2000-2200zł.
3.Muzyka 60%, filmy 40%.
4.Posiadam dwie kolumny, które myślę, że podejdą pod tylne, ale nie wiem, czy nie będą za słabe;/
5.Tak w sumie słucham prawie każdej muzyki chociaż w większości hip-hop i techno.
6.Domyślam się, że za te pieniądze nie mogę oczekiwać doskonałego dźwięku. Zależy mi bardzo na głośności, jakości nie wymagam jakiejś świetnej. Lubię w miarę duży bas...

Aha, oczywiście sprzęt używany icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamiast Altusów 140 pomyśl nad czymś przynajmniej odrobinę bardziej neutralnym - choćby Jamo S708/718. Są przeznaczone do głośnego grania i muzyki młodzieżówej. Cena używek to ok. 800zł, nowe - ponad tysiąc za parę.

Kolumna centralna Jamo 18 - niezła cena i w miarę dobry wybór. Za tę cenę trudno znaleźć coś mocniejszego, a są lepsze i tańsze od Jamo E4cen.

Subwoofer - jeśli chcesz mieć coś mocniejszego, to bez sensu jest kupować podstawowy model suba, bo takim jest Yamaha SW30. Lepiej pograj trochę na kolumnach które kupisz i dozbieraj do czegoś mocniejszego (min. 100W i głośnik 20cm, ale dużo lepiej coś na 25cm i mocy 200W). Co prawda powierchnia niezbyt duża, ale skoro lubisz głośno to Twoja sprawa.

Amplituner SONY - w stereo się sprawdzi, w tych granicach cenowych raczej czegoś lepszego nie znajdziesz wśród Kina domowego. Model 930QS będzie droższy, następcy jeszcze bardziej (podobnie jak jeszcze nowsza seria S-Master).
Z ONKYO musiałbyś dorwać coś z serii 60x, a też będzie problem.
Może być jeszcze np. coś ze starszych Harmanów lub Yamahy serii 7xx.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisze RoRo kolumny to najlepsze dla ciebie będą JAMO S708/718, a przy tym jest szansa, że nieźle zgrają się z centralnym (powinno się kupować fronty i centera z tej samej serii, ale jak jest ta sama firma też powinno być dobrze). Suba na razie pomiń te kolumny w twoim pomieszczeniu dadzą bardzo dużo basu, więc suba najwyżej dokupisz później, a może nie będzie potrzeby. Czyli jeśli dorwałbyś używane JAMO za 800zł to masz jeszcze 1400zł na ampa, a to całkiem sporo.
Jest wiele możliwości możesz kupić nowy amp z kompletem dekoderów HD, albo cos starszego, ale dużo wyższy model.
nowe:
Denon AVR1709
Yamaha RX-V661
używki:
Yamaha RX-V1500
Denon AVR3805
Yamaha DSP-AX2
Pioneer VSA-AX10
Te dwa ostatnie to już naprawdę wysoka półka KD, ten Pioneer jest szczególnie godny uwagi, dziwi mnie tylko to, że jest poobijany itd. Trzeba by go najpierw dobrze obejrzeć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za porady i chyba rzeczywiście tak zrobię jak polecacie. Będę szukał tych używanych kolumn Jamo 708 lub 718, ale na razie są tylko nowe na allegro.
Do tego pomyślę nad którymś z polecanych amplitunerów. Chyba wybiorę tę Yamahę RX-V661 lub Yamahę DSP-AX2, ale bardziej jestem za tą pierwszą, bo jednak jest nowa i z wieloma nowoczesnymi rozwiązaniami. Co do suba to na razie sobie odpuszczę. I jeszcze mam jedno pytanie. Ile będzie kosztował komplet kabli do tych wszystkich kolumn i oprócz tego do komputera i telewizora takiego: http://www.allegro.pl/item709470772_lg_42l...lhd_okazja.html ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kosztować to może różnie, zależy jakie kable kupisz. Na początku głośnikowe weź Oehlbacha, albo Alpharda. Jeśli chodzi o IC między kompem/TV/ampem to pierwsze dwie firmy, a poza tym jeszcze Profigold czy Bandbridge.

Teraz tak połączenie między kompem/TV/ampem może wyglądać różnie. Jakie masz wyjścia video z kompa, jeśli masz DVI/HDMI to potrzebujesz kabla DVI/HDMI-HDMI, jeśli masz tylko RGB D-SUB to potrzebujesz kabla RGB D-SUB-RGB D-SUB (połącznie video komp/TV). Teraz kwestia audio, tutaj kolejny problem jaką masz kartę dźwiękową??? Ostatnie połączenie to już prosta sprawa TV/amp (audio) kablem OPTICAL. Ewentualnie do instalacji i konfiguracji ampa podepnij sobie TV/amp (video) COMPOSITem (RCA), ale to tylko na czas instalacji.

Konkretne propozycje podam ci jak odpowiesz na ww. pytania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Propozycje RoRo i pacio94 sa na pewno bardzo przemyslane, ci panowie w tym temacie sa o wiele bardziej oblatani niz ja i dzieli nas kosmos wiec podpisuje sie dwiema rekami pod tym co ci napisali to sa na prawde dobre propozycje. Ale mimo wszystko dorzuce swoje trzy grosze do tego tematu.

Z nowych amp godny uwagi jest jeszcze onkyo 576 http://www.skapiec.pl/site/cat/27/comp/326440 kosztuje 1140 zl a wtedy moglbys sie pokusic o nowe jamo 708/718 a jesli bralbys pod uwage nowe to mysle ze te kolumny tez by ci pasowaly :
http://www.allegro.pl/item708118693_magnat...a_kurier_0.html.

Natomiast jesli chodzi o kable glosnikowe to polecam te http://www.oehlbach.com.pl/index.php5?them...product_id=2176 front i center. A do glosnikow surround tej samej firmy tylko ze 2x1.5/0.75. Jesli te kable sa dla ciebie za drogie to proponuje kable Alphard DA VINCI sa o polowe tansze ale tez zbieraja dobre opinie. Sam mam takie.

Edit:
Odpowiedz wyzej pisalem nie widzac tego co napisal pacio94. Jesli chodzi o kable glosnikowe to jak widac mamy podobne zdanie.
Ps. musze pocwiczyc szybkie pisanie zeby nikt mnie juz nie wyprzedzil . Edytowano przez RoRo
Proszę - korzystaj z funkcji EDYTUJ zamiast dopisywać jeden post pod drugim...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Teraz tak połączenie między kompem/TV/ampem może wyglądać różnie. Jakie masz wyjścia video z kompa, jeśli masz DVI/HDMI to potrzebujesz kabla DVI/HDMI-HDMI, jeśli masz tylko RGB D-SUB to potrzebujesz kabla RGB D-SUB-RGB D-SUB (połącznie video komp/TV). Teraz kwestia audio, tutaj kolejny problem jaką masz kartę dźwiękową??? Ostatnie połączenie to już prosta sprawa TV/amp (audio) kablem OPTICAL. Ewentualnie do instalacji i konfiguracji ampa podepnij sobie TV/amp (video) COMPOSITem (RCA), ale to tylko na czas instalacji.


No więc ja się nie znam w ogóle na tych kablach, ale wiem, że w karcie graficznej mam gniazda DVI, D-sub i TV-Out, czyli chyba najlepiej skorzystać z DVI?? (monitor mam podłączony do D-sub(zwykły kineskop)?)icon_smile.gif Kartę dźwiękową mam Creative Sound Blaster Live 5.1.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiS114
obraz z kompa na TV - najlepiej DVI (czyli dobrze myślałeś icon_razz.gif )
O ile pamiętam, to SB Live ma koaksjalne wyjście cyfrowe, a więc cyfrowy kabel cinch-cinch (czyli RCA-RCA) będzie najlepszym rozwiązaniem (koszt od 40zł w górę, w zależności od modelu i długości). Jeżeli nie masz takiego gniazda w karcie dźwiękowej lub w przyszłym amplitunerze (to tak teoretycznie...) to musisz wykorzystać 3 gniazda minijack w SB i połączyć SB 3 kablami miniJack-2xcinch i wejść na gniazda "5.1ch INPUT" w amplitunerze.

No a jeśli na razie chcesz korzystać również z głośników w TV, to wychodzisz sygnałem stereo z jednego wyjścia minijack w SB i wchodzisz sygnałem na AUDIO IN w telewizorze (zazwyczaj w TV to gniazdo 2x cinch).

Pacio94
Wzmacniacz Pioneer VSX-10 z Twojego linku do aukcji na Allegro to będzie raczej kwota minimum 2 tysiące (a może się zbliżyć do 3 tysięcy, w zależności jak duże są te odrapania). Czyli trochę dużo - no ale wzmak faktycznie świetny, to w końcu był najwyższy model Pioneera sprzed 5 lat. icon_razz.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wystarczy ten przekrój 2,5mm^2. Aż tak bardzo nie ma się co przejmować tym, co jest w opisach. Poza tym naprawdę w niedużym pokoju nie da się wytrzymać z aż tak głośnym słuchaniem...

W wolnej chwili sprawdź jeszcze model swojego SB 5.1 Live i opis złącz, bo w opisach są różne informacje o cyfrowym wyjściu na śledziu karty (czasem koaksjalnym, innym razem S/PDIF ) a nie jednoznacznie S/PDIF jak pisał Pacio94. Było parę odmian SB Live, więc na wszelki wypadek trochę dokładniej rozpoznaj temat... Często w informacjach o karcie ci co je piszą niezbyt dobrze rozróżniają gniazda optyczne od koaksjalnych, podobny problem występuje w specyfikacji złącz cyfrowych 5.1 zazwyczaj jest informacja o kablu koaksjalnym, a nie o optycznym...a bez sensu jest niepotrzebnie wydawać pieniądze jeśli coś nie tak wyjdzie.

Poza tym Pacio napisał "potrzenujesz kabli 2xOPTICAL (komp i TV do ampa)" - i zupełnie nie wiem po co??? icon_eek.gif icon_arrow.gif icon_eek.gif
Przecież kablem optycznym nie połączysz telewizora do amplitunera (nawet jeżeli SB ma optyka)!!! Nie znam żadnego modelu TV, który ma wejścia cyfrowe (5.1, optyczne czy koaksjalne).

No i pamiętaj, że w złączu DVI nie ma dźwięku (w HDMI już jest).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MiS114
Poniżej jeszcze historia SoundBlastera - po polsku, no i występuje Twój model CT-4670
http://lbs.elektroda.net/historia_creative...aster%20Live%20!
W opisie jest info, że jest wejście i wyjście S/PDIF, ale brak informacji jakiego rodzaju. icon_sad.gif Być może jest możliwość wyboru eletryczne czy optyczne, ale wolę się nie wypowiadać....

Natomiast ze złączem S/PDIF jest taki problem, że jest to złącze cyfrowe - może być zarówno optyczne jak i elektryczne (czyli koaksjalne). No i mamy niedopowiedzenie i cały ten problem ...
Niewątpliwie kabel z wtykiem minijack będzie potrzebny - tylko jaki? Optyczny (i wtedy przyda się przejściówka o której pisał Pacio) czy elektryczny?

Pozdrawiam
PS. Kończę - trzeba jutro rano iść do pracy...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pacio94
Jaki telewizor ma gniazda optyczne??? Obojętnie, wejście czy wyjście...
Zresztą teraz to nieważne (w końcu niedawno gniazda USB zawędrowały do TV, więc może i najnowsze nodele TV mają "optyka" na pokładzie...) Skupmy się na potrzebach MiS114, czyli TV bez takiego gniazda...

Pozdrawiam


Większość nowych TV ma wyjście optyczne, również ten MiSa114. Tutaj masz link, co do tego SPDIF to rzeczywiście jest niedopowiedziane, nie pomyślałem o COAXIALU na jacku, bo nigdy się nie spotkałem z tym.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacio94
masz rację co do tego optyka w TV - zerknąłem tylko na opis aukcji o której pisał MiS114, a tam nie było tej informacji o wyjściu optycznym (a na stronie LG juz nie sprawdzałem - brak czasu). No ale jak o późnej porze jeszcze siedzi się przy kompie to zdarza się...

MiS114
Pamiętaj, by kabel optyczny miał odpowiednie wtyki (pisał juz o tym wcześniej Pacio i podawał linki). W TV jest zapewne Toslink, a w karcie minijack optyczny (jeżeli nie jest to koaksjalne gniazdo cyfrowe), więc warto byś byl przygotowany na oba rodzaje złącz optycznych (np. przejściówka Toslink-minijack)
Natomiast w amplitunerach KD są stosowane gniazda Toslink (podobnie jak w tych CD i DVD które mają wyjście optyczne).
Różnie jest z ilością wejść optycznych w amplitunerach - zdarzają się takie, co mają tylko 1 optyka i więcej koaksjalnych.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...