Skocz do zawartości

2:1 czy kolumny...


Snajk

Recommended Posts

Witam!

Jest to mój pierwszy post na tym forum więc proszę o wyrozumiałość icon_biggrin.gif ...

A mam takie proste pytanie...

Co według was jest lepszym rozwiązaniem?

Mam komputer i podłączony do wieży lecz chciałbym to zmienić. Chodzi głównie o jakość dźwięku. I czy lepiej kupić za np: 600zł porządne głośniczki 2:1 czy pozbierać rzeczywiście więcej kasy i zakupić wzmacniacz + 2 kolumny. Czy to się opłaca przy dźwięku głównie jakości mp3? Pokój jest nieduży, około 12 m2. Wielkich imprez też robić nie będę bo sąsiedzi spalą na stosie icon_confused.gif ...

Pozdrawiam...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kartę dźwiękową masz zintegrowaną ? 600zł to dosyć mały budżet na stereo, razem ze źródłem dźwięku - chociaż oczywiście da się. Jak już to używki - to oczywiste chyba ? Skoro miałbyś słuchać głównie mp3 i to z integry, to głośniki komputerowe powinny chyba wystarczyć. Zależy też czego słuchasz i czy planowałbyś dalszą rozbudowe systemu ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co według was jest lepszym rozwiązaniem?

Mam komputer i podłączony do wieży lecz chciałbym to zmienić. Chodzi głównie o jakość dźwięku. I czy lepiej kupić za np: 600zł porządne głośniczki 2:1 czy pozbierać rzeczywiście więcej kasy i zakupić wzmacniacz + 2 kolumny. Czy to się opłaca przy dźwięku głównie jakości mp3? Pokój jest nieduży, około 12 m2.



Moja skromna opinia - wydaje mi się mało prawdopodobne, aby nawet dobre głośniki komputerowe były w stanie dorównać jakością dźwięku nawet najtańszemu zestawowi hi-fi (wzmacniacz + kolumny).
Poszukaj wśród używanego sprzętu a myślę że uda Ci się natrafić na sprzęt mieszczący się w niewielkim budżecie, a jakość dźwięku na tym tylko zyska.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pełni zgodzę się z oktagonem
Jestem przekonany, że wydając 600 pln-ów na "komputerowy" zestawik 2.1 bardzo dobrze wywalisz kasę w błoto ......
Cóż jak wiadomo apetyt rośnie w miarę jedzenia (niezbyt odkrywcze) i jeśli zdecydujesz się na "porządne" głośniki do komputera co najwyżej odsuniesz problem w czasie.
Ja na Twoim miejscu jednak założyłbym, że docelowo wydasz więcej ale w dłuższym okresie czasu.
Na początek dozbierałbym i kupił wzmacniacz stereo + kolumny (oczywiście używki). Poszedłbym w jakiś uznany wzmacniacz (zakładam, że źródłem będzie raczej alledrogo - więc znikome możliwościu odsłuchu) - kolumny wyprosił, pożyczył od rodziny/znajomych lub w ostateczności kupił cokolwiek (znaczy np. stare kolumny niezbyt poplarnej u nas firmy) kierując się wyłącznie ceną (jak najtaniej - ja np. do roboty kupiłem kolumienki uniwersum, czy inne palladium za 20 pln-ów). Jakość będzie jaka będzie ale już zagra.
Jeśli słuchasz na wewnętrznych głośniczkach laptopa lub jakimś najtańszym zestawie komputerowym i tak zapewne w pierwszym momencie zrobisz wielkie łoł icon_smile.gif . Zakładam że w pierwszym kroku niemalże całość z tych 600 pln-ów wydasz na wzmaka (dla porównania za 700 plnów można kupić najwyższe z dawnych modeli Yamahy).
Krok drugi - dozbieraj kasy i kup CD. Kabelki do połączenia kup jakiekolwiek
Dalej zbierasz kasę i jak się oswoisz z nowym dźwiękiem i zacznie ci brakować tego czy owego - wymienisz kolumny .........
a potem to już samo pójdzie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczekuję lepszej jakości dźwięku icon_wink.gif ...

A dokładniej.. słucham głównie rock, metal, poezja śpiewana, muzyka progresywna, folk i wszystkiego po trochu z w każdego gatunku muzyki (no może poza ostrym techno itp).... Dlatego wolałbym by kolumny miały dużą częstotliwość i żeby rzeczywiście ją wytwarzały i nie pierdziały przy basie i najwyższych tonach... Bass raczej naturalny niż mocny ale by był dobrze wyczuwalny... No i chciałbym by sprzęt był dość wytrzymały a nie że po pół roku pójdzie mi głośnik basowy lub inny... (doświadczenia ze szkoły icon_mrgreen.gif )

Słucham zazwyczaj że muzyka leci w tle cały czas... lecz nie rzadko zaczynam się porządnie wsłuchiwać w ulubione kawałki i wtedy najbardziej mi zależy na jakości...

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowa stara wysoka Yamma to wzmacniacze na lata .......
Co do kolumn te pierwsze, za przykładowe 20 pln zapewne nie spełnią wszystkich oczekiwań (to powiedzmy sobie jasno - cudów nie ma) ale skoro zaczynamy od zera przy mocno ograniczonym budżecie to coś musi być tymczasowe i na chwilę. Wydaje mi się, że lepiej jako tymczasówki potraktować kolumny.
Po pierwsze 600 plnów to na kolumny nie jest za wiele icon_sad.gif (choć ja swoje Cerviny kupiłem z n-tej ręki za 200 plnów).
Druga sprawa nie wiem jak u Ciebie z osłuchaniem w "pełnowymiarowym" sprzęcie i żeby nie było tak, że mając jedynie doświadczenia z komputerówek kupisz coś słono przepłacając bo zabrzmi to lepiej (wszystko dedykowane do stereo zabrzmi lepiej). Ja popełniłem taki błąd na początku drogi kupując nowe ewidentnie słabe kolumny jammo studio 180. Kompletując system od strony wzmaka a kończąc na kolumnach masz szansę po drodze się osłuchać i wyrobić sobie zawczasu zdanie.
Dobierasz/dopasowujesz kolumny do konkretnego zestawu - to bardzo ważne.
Nie jest to broń Boże żaden przytyk, rzecz normalna każdy kiedyś zaczynał - paplam, w nadziei że ustrzeżasz się niepotrzebnych wydatków i nie popełnisz takich błędów jak ja.
Te pierwsze jak najtańsze kolumienki są tylko po to aby od razu zagrało - nic więcej. W przeciwieństwie do kolumn te same 600 plnów to już zupełnie godna sumka jeśli chodzi o zakup wzmacniacza.
Odradzałbym "docelowe" kupienie wszystkiego za tę kwotę bo w efekcie zapewne dość szybko będziesz wszystko wymieniał.

To oczywiście tylko luźne sugestie i mój punkt widzenia na sprawę.
Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za rady...

Ale te 600zł to była kwota rzucona z nieba icon_wink.gif ...

A co do mojego osłuchania.. to na co dzień używam do odtwarzacza słuchawek sennheiser px100... Ale to nadal dźwięk w jakości mp3...

A tak Btw... za ile można kupić porządny wzmacniacz (raczej używka ze względu na finanse) i co polecacie na początek ?...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem o tych 600 plnach ..... że to z księzyca kwota
Ale potraktowałem to jako odnośnik co do zakresu cen. Zakładam, że rozmawiamy o sprzęcie powiedzmy do 1kzł za klocek (nie dotyczy kolumn) a nie o takim za kilka czy kilkanaście tysięcy.

Moim zdaniem wśród Yamah (sorry za trzymanie się tej marki ale tę mam dobrze osłuchaną icon_wink.gif o innych producentach niech wypowie się ktoś komu są bliżej znane) w grę wchodzą w zależności od gustu A-1000, A-1020, AX-900 ewentualnie AX-700 (trzy pierwsze są moim zdaniem jednak lepsze) - teraz będzie autoreklama icon_wink.gif - proponuję odszukaj wątek "Wzmacniacze Yamahy" w dziale stereo tam pracowicie wszystkie je opisałem i porównałem. Opisanego tam również CA-1000 trudno traktować tak do końca poważnie z uwagi na praktycznie zerową dostępność. No i DSP-A1 opisany przez kolegę Radiego73 z pewnością wart uwagi ale już sporo droższy icon_sad.gif


Cenowo wygląda to mniej więcej tak od 600 do 1000 plnów - w zależności od szczęścia i modelu (AX-700 będzie tańszy). To nieco różne wzmacniacze (stąd polecam lekturę wątku) ale każdy z nich jest co najmniej bardzo dobry a i niezbyt wymagający w stosunku do póki co enigmatycznych kolumn (praktycznie grają ze wszystkim).

Pozdrawiam


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolicie że w tym temacie zadam jeszcze kilka pytań nie dotyczące głównego wątku by nie śmiecić na całym forum icon_wink.gif ...

Czy są jakieś "w miarę porządne" wzmacniacze np: do 400zł ?...

Bo na allegro mało jest A-1000, A-960, A-900 itp... a jakiś A-520, AX-500 i podobne numerki to jak mrówków... (patrzę na Yamahę gdyż to polecaliście icon_wink.gif )

Poza tym chcąc kupić do zestawu odtwarzacz CD to na co zwracać uwagę ??

I jak mam tą moc znamionową (czy rzeczywistą bo się nie znam na tym) to jaka w rzeczywistości wystarczy do pokoju około 12 m2 ??... (by czasami puścić trochę głośniej)...

Equalizer... czy rzeczywiście jest bardzo potrzebny czy na początek da się bez niego obejść ?....

Pozdrawiam...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego bo to trzeba trafić (to = wzmacniacz - troche poczekaj może się zjawi na allegro.. często sprawdzaj) nie kupuj nic na szybko takie zakupy są często po prostu nietrafionymi zakupami.
CD - to kwestia analogiczna do wzmacniacza - ale dam Ci pomysł - nie wiem jak się na niego zapatrujesz - kup wzmacniacz + kolumny a za źródło tymczasowo miej kompa .. co TY na to ?
Eq - proszę zrezygnuj! nie warto.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
Wizualnie z wierzchu OK. Śruby w dobrym stanie wygląda, że nie był zbyt często rozkęcany.
Jesli w środku wygląda tak jak z zewnątrz to cena jest ..... hmm rynkowa. Czyli moim zdaniem raczej warto. Prędzej warto kupić AX-900 za 1kzł niż za 600 plnów.
Biorąc pod uwagę komentarze - warto by się pofatygować po niego osobiście i raz sprawdzić dwa, samemu sobie przywieźć. Te wzmaki z uwagi na swoją masę, źle znoszą rzucanie przez pocztę.

Nie mam nic wspólnego ze sprzedającym.
Pozdrawiam

Co do mocy - to ma jeśli dobrze pamiętam 130 watów w kanał przy poborze 630 Watt. Spokojnie pary mu nie zabraknie.
Co do tego czy nagłośni 12 metrów kwadratowych - przy normalnym słuchaniu dalej jak 7.30 nie wejdziesz .......
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muzyczy_gościu brzmienia może nie sprawdzi ale takie rzeczy czy trzeszczą potencjometry, równo gra na oba kanały, nie przerywa (a to w AX-900 dość częsta przypadłość, ze względu na zimne luty), ładnie chodzą przełączniki to sprawdzić może każdy.
Po za tym jeśli coś z tym wzmakiem jest nie tak - sprzedający zapewne się spłoszy jak się dowie, że chcemy sprawdzić wzmacniacz icon_wink.gif
No i kwestia samodzielnego przewiezienia - one naprawdę źle znoszą transport via poczta

A jeden kilo złotych to już kawałek kasy (przynajmniej dla mnie)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, że mam rację icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif icon_mrgreen.gif
a tak szczerze robisz dobry krok w stronę audio
Ale aby tak na prawde Tobie zamieszać to w sumie jeste na etapie poszukiwania małego zestawu do kompa (moje T20) już mi nie wystarczają
Wynazłem pomysł połączenia starego złotego Denona z maleńkimi monitorkami. W tej chwili jest dostępy model: DENON UPA-F88 + kable + monitory i jestem szczęśliwy fajny zestawik mini do sypialni lub komputera
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A jeden kilo złotych to już kawałek kasy (przynajmniej dla mnie)


Dla każdego to pieniądz, a co do reszty, no tak ja pomyślałem o odsłuchu, ale wyprowadziłeś mnie z błędnego myślenia icon_smile.gif
Po prostu pomyślałem, że jak kolega posłucha i nie ma wyznacznika to mozę nie wiedzieć jak się zapatrywać, czy to gra dobrze, czy może jeszcze to nie to.. wiesz o czym mówię icon_smile.gif
icon_lol.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację icon_smile.gif ocena czy to jest to czy nie - na początku a zwłaszcza "za pierwszym razem" icon_wink.gif jest trudna bo po prostu wszystko się podoba icon_smile.gif Niestety tu potrzeba czasu i pewnego "osłuchania" i tego się nie przeskoczy. Stąd też tak rzadko ten pierwszy "poważny" sprzęt jest tym ostatnim.
Ale od czegoś trzeba zacząć icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...