Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jakie są wasze opinie a temat jakości muzyki oferowanej przez stacje radiowe?
Wiem, że ograniczenia fizyczne uniemożliwiają uzyskanie z FM jakości CD, ale może są stacje nadające audycje tak wysokiej jakości, że bardzo dobry tuner potrafi wykrzesać bardzo dobry odbiór?

Mój amplituner Denona nie zachwyca - gra po prostu poprawnie.
Słucham przeważnie Trójki, Antyradia.
Słyszałem dużo dobrego o transmisji koncertów klasyki przez PR2.

A więc podsumowując:

1.Czy polskie stacje naziemne oferują dobrą jakość transmisji?
2.Czy dobre tunery umożliwiają odsłuch z jakością porównywalną z CD?

A tak BTW - słuchacie w ogóle na co dzień radia? icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 52
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Polecam zaopatrzyć się w jakiś cyfrowy tuner satelitarny ponieważ jest zatrzęsienie stacji radiowych nadawanych z satelity.Jest bardzo dużo stacji specjalizujących się w danym rodzaju muzyki od poważnej,jazz,rock czy pop.Jakość transmisji bije na głowę wszelkie naziemne przekazy.Jednak ten ogrom wszelakich stacji radiowych ma wadę bo nie idzie tego wszystkiego ogarnąć icon_biggrin.gif szczególnie jak ktoś ma więcej konwerterów bądz obrotnicę antenową.Teraz już nie słucham wogóle radia ale kiedyś lubiłem np.brytyjskie XFM,Kerrang czy Planet Rock.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem,czytałem,kolega kolegi mówił ot wiedza w internecie wszelakich audiofilów,gurów,masterów czy innych haj fidelitów.
Owszem stacje typu Xtra music które są zapętlone i nadają w kółko ten sam materiał z danego gatunku możliwe że lecą jako mp3 lub jakimś innym formacie ale tych kanałów nie można nazwać stacjami radiowymi z prawdziwego zdarzenia.
Porównaj chociażby Trójkę z satelity i z tunera naziemnego i wtedy się wypowiadaj.Co prawda polskie radio nie nadaje w jakiejś super hiper jakości w porównaniu do zagranicznych stacji ale i tak jest niebo a ziemia,zero jakiegokolwiek szumu.
Nie pamiętam już w tej chwili dokładnie ale gdy pierwszy raz usłyszałem z satelity rozgłośnie typu Swiss Cllassic,Jazz lub któryś z kanałow hr to miałem wrażenie że jakość dorównuje CD.
W tej chwili z powodu innych zajęć wypadłem z tematu i trudno mi polecić jakieś stacje niedowiarkom do ewentualnych odsłuchów,ale jak już wcześniej pisałem jest tego tyle,że gdyby ktoś miał czas to bez problemu znajdzie coś dla siebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Porównaj chociażby Trójkę z satelity i z tunera naziemnego i wtedy się wypowiadaj.Co prawda polskie radio nie nadaje w jakiejś super hiper jakości w porównaniu do zagranicznych stacji ale i tak jest niebo a ziemia,zero jakiegokolwiek szumu.
Nie pamiętam już w tej chwili dokładnie ale gdy pierwszy raz usłyszałem z satelity rozgłośnie typu Swiss Cllassic,Jazz lub któryś z kanałow hr to miałem wrażenie że jakość dorównuje CD.


Radio z satelity to zupełnie inny temat - nie ma takich ograniczeń technicznych, jak w przypadku naziemnych nadajników FM.
Ostatnio podłączyłem na wsi do wzmacniacza tuner satelitarny Polsatu ustawiony na polskie stacje radiowe - Trójka, PR1, RMF.
I byłem zawiedziony icon_eek.gif
Jakość jak mp3 i to niezbyt dobrych - zniekształcenia, świszczenia - słowem totalna klęska - dużo gorzej od naziemnych stacji.

Może ten tuner Polsatu jest do bani?

Gdy będę tam następnym razem posłucham zagranicznych stacji radiowych - może któreś będą lepsze?

Ale główne pytanie wątku pozostało bez odpowiedzi ...

Co z jakością naziemnych stacji FM i możliwościami tunerów?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ostatnio podłączyłem na wsi do wzmacniacza tuner satelitarny Polsatu ustawiony na polskie stacje radiowe - Trójka, PR1, RMF.
I byłem zawiedziony icon_eek.gif
Jakość jak mp3 i to niezbyt dobrych - zniekształcenia, świszczenia - słowem totalna klęska - dużo gorzej od naziemnych stacji.


A mi z polsatu przerywa jak slucham! icon_mad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość FM jest jaka jest nie dlatego, że to idzie z MP3, ale dlatego, że 99% stacji używa kompresji, dźwięk jest płaski i bez dynamiki. Zabieg stosuje się w tym celu, aby przy przeszukiwaniu pasma dana stacja brzmiała subiektywnie najgłośniej, bo badania dowiodły, że wtedy słuchacz taką stację zostawia i nie idzie już dalej. Efekt jest jednak taki, że wszystko brzmi głośno, bo wszędzie stosuje się kompresję. No prawie wszędzie, wyjątkiem jest PR2, Radio Jazz, Radio Klasyka i chyba PR3, sprawdźcie sami. Co do sat to tu kicha jest chyba jeszcze większa, wciskają na transpondery sat ile się da tnąc pasmo, nie wiem nawet czy wszędzie tam jest 16bit/32kHz. O porównaniu do CD nie ma nawet co mówić, co nie znaczy, że takich stacji naj wymienione wyżej (na FM) nie można sobie posłuchać icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jakość FM jest jaka jest nie dlatego, że to idzie z MP3, ale dlatego, że 99% stacji używa kompresji, dźwięk jest płaski i bez dynamiki. Zabieg stosuje się w tym celu, aby przy przeszukiwaniu pasma dana stacja brzmiała subiektywnie najgłośniej, bo badania dowiodły, że wtedy słuchacz taką stację zostawia i nie idzie już dalej. Efekt jest jednak taki, że wszystko brzmi głośno, bo wszędzie stosuje się kompresję. No prawie wszędzie, wyjątkiem jest PR2, Radio Jazz, Radio Klasyka i chyba PR3, sprawdźcie sami.


Z tego wynika, że nie ma co napinać się na wysokiej jakości tuner, bo i tak sygnał jest zbyt kiepski? icon_eek.gif

Jak mawiał mój dziadek - "z g.. bata nie ukręcisz". icon_sad.gif

Ja osobiście lubię słuchać radia, choć nie dla jakości.
Zastanawiałem się, czy nie szukać lepszego tunera, ale chyba nie ma się co napinać, dziadek miał rację icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakość (od strony technicznej) muzyki prezentowanej w stacjach radiowych, nie ma dla mnie obecnie większego znaczenia. Traktuję ją jako tło muzyczne, tym bardziej, że w zdecydowanej większości stacji, puszczanie tych samych kawałków co kilka godzin, staje się nudne i nie ma powodu, by skupiać się nad jej jakością.
W latach 80-tych jakość tunerów i przekazu radiowego miały kolosalne znaczenie, gdyż jak wiadomo, radio było czasem jedynym źródłem pozyskania najnowszych nagrań. Do tej pory posiadam nagranych kilkanaście kaset CC z nagraniami, prezentowanymi w audycji Wieczór płytowy z najnowszych wówczas płyt CD. W tedy bardzo ważna była jakość dźwięku.
Obecnie jest to dla mnie bez znaczenia, w większości stacji to muzyka z komputera, ciągle w kółko muzyczka-dowcip-konkurs-reklama .......
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jakość (od strony technicznej) muzyki prezentowanej w stacjach radiowych, nie ma dla mnie obecnie większego znaczenia. Traktuję ją jako tło muzyczne, tym bardziej, że w zdecydowanej większości stacji, puszczanie tych samych kawałków co kilka godzin, staje się nudne i nie ma powodu, by skupiać się nad jej jakością.
W latach 80-tych jakość tunerów i przekazu radiowego miały kolosalne znaczenie, gdyż jak wiadomo, radio było czasem jedynym źródłem pozyskania najnowszych nagrań. Do tej pory posiadam nagranych kilkanaście kaset CC z nagraniami, prezentowanymi w audycji Wieczór płytowy z najnowszych wówczas płyt CD. W tedy bardzo ważna była jakość dźwięku.
Obecnie jest to dla mnie bez znaczenia, w większości stacji to muzyka z komputera, ciągle w kółko muzyczka-dowcip-konkurs-reklama .......

Z bólem muszę przyznać Ci rację icon_sad.gif
Kiedyś to było moje "ucho na świat" - wsłuchiwałem się i nagrywałem muzykę.

Teraz zostało tylko słuchanie.

Nie cierpię "stacji towarzyszących" - RMF, Zetka, nie wspominając o Esce...

Ale muszę mieć tło muzyczne do czytania książki, obierania ziemniaków i oczywiście w samochodzie.

Potrafię sie jeszcze wsłuchiwać w wieczorne i nocne audycje Trójki - szczególnie prowadzone przez Kaczkowskiego, Manna czy Kydryńskiego.

To nadal miejsce, gdzie można usłyszeć dużo nieznanej muzyki - nowej lub zapomnianej.
Bardzo cenię sobie audycje Piotra Metza czy Aleksandry Kaczkowskiej.

Tego jeszcze posiadana własna płytoteka nie jest w stanie zaoferować...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale to i tak nic w porownaniu do trupa mojej kobiety. Mozna go porownac do nadlatujacego Bombowca z naprzeciw bierznymi smiglami icon_lol.gif


Ufff.... musiałem przeczytać parę razy, zanim nie zrozumiałem, że nie chodzi o zwłoki kobiety tylko stary komputer! icon_eek.gif

Szum komputera denerwuje moją żonę - szkoda mi było kasy na nowego laptopa, bo używa ona komputera do prostych rzeczy biurowych.
Kupiłem więc cichuteńkiego (bez wentylatora na procesorze - chłodzenie kominowe wentylatorem zasilacza) używanego Fujitsu-Siemens z Penthium III.
Wygląda koszmarnie, ale schowany pod biurko szumi cichutko.

Sam nie cierpię ciszy - w czasie pracy przy komputerze słucham muzyki na kolumnach a późnym wieczorem na słuchawkach.

Ale tylko jako tło - wsłuchiwanie się w muzykę nadawaną nawet przez mało szumiący komputer jest dla mnie nie do przyjęcia...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...