Skocz do zawartości

Gramofon i przedwzmacniacz...


Recommended Posts

Witam serdecznie, jako że w tym dziale jeszcze mnie nie było icon_wink.gif

Chciałbym zakupić gramofon. I na tym moja orientacja się skończyła...
Jako że mam kilkadziesiąt winyli wykonawców, których dopiero teraz doceniłem, chciałbym posłuchać sobie jak to brzmiało kiedyś...
Miałem kiedyś w domu stary gramofon bodajże Unitry (taki czarny kloc, tyle zapamiętałem), i parę głośników do tego - widzę, że Bernardy i Adamy cieszą się powodzeniem wśród forumowiczów.
Mam nadzieję, że podsuniecie jakieś propozycje "na początek", jak najbardziej może być to używany, ale zadbany sprzęt.

Teraz kwestia przedwzmacniacza - napędzać będzie to wszystko CA 640a V2, no ale na tylny panel nie wykazuje chęci aby obsłużyć gramofon...
Na allegro znalazłem przedwzmacniacze tejże firmy - 540P (MM), oraz 640P (MM i MC - choć na dobrą sprawę nie wiem czym to się różni) - czy takie coś się nada?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście Unitry ADAM i Bernard to konkretne sprzęty, które po wymianie wkładki (wcale nie na drogą) mogą konkurować z nowymi konstrukcjami kosztującymi ok. 1000zł. Po dokupieniu dobrego preampa masz sprzęt, który nawet ze stereo średniej półki spokojnie da radę (jako dodatek, bo wiadomo to nie jest jakiś cud), a do twojego zestawu (póki co niekompletnego jeśli dobrze łączę fakty icon_wink.gif spokojnie wystarczy, żeby wykorzystać 100% możliwości).

Preampa właśnie najlepiej kupić CA, albo Pro-Jecta tanie i dobrej jakości konstrukcje, ewentualnie mozesz poszukać jakiś konstrukcji DIY, ale to zawsze trudniej weryfikować icon_wink.gif
Wkładka często polecana na wymianę Mf-10x (standard w PL drapakach) to Audio-Technica AT91BL cena wydaje się śmieszna (podobna do tych starych Mf-ów), ale to wybór w sam raz. Często wspomina się też o Ortofonie, ale tutaj to już nie wiem icon_wink.gif

Na początek to chyba tyle, w razie czego pytaj dalej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja w "Adamie" wymieniłem wkładkę na Ortofona OMB5 (za 83 zł), tak na początek, żeby różnicę usłyszeć i zmiana szokująca icon_smile.gif (jak na tę cenę).
Polecam taki zestawik icon_smile.gif
Do "Adama", jakbyś chciał więcej z niego wyciągnąć, można śmiało kupować wkładki do 300 - 350 zł. Droższe już będą się marnować (opinia znawcy, którego pytałem).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zauważyłem, że albo mamy bum na winyle ostatnimi czasy, albo ludzie poszaleli sprzedając te Unitry za astronomiczne kwoty icon_biggrin.gif Mam kilka modeli na oku (GS 461 i 464), może coś uda się upolować. Poszukam po jakichś komisach czy lombardach, może znajdę coś przyzwoitego... o ile coś takiego jeszcze istnieje
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na chwilkę wrócę do przedwzmacniacza gramofonowego.
Osobiście miałem, CA-640p i mogę go polecić, jednak 540p z tej samej stajni, raczej nie polecam - moim zdaniem nie różni się wyłacznie tym, że nie obsługuje wkładki typu MC ale ogólnie jest wyraźnie słabszy.

Jest tu jeszcze jedna zasadzka - nie każdy przedwzmacniacz gramofonowy "lubi się" z każdym gramofonem/wkładką. Dla przykładu lubiany i DOBRY produkt Pro-jecta w żaden sposób nie chciał się dogadać z moim Thorensem. Dlatego też proponowałym najpierw kupić gramofon a potem dobierać do niego przedwzmacniacz.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Witam, korzystam z Bernarda 434 GS podłaczonego do wieży przez preamp Pro Jest Phono Box II, chciałbym wymienić wkładkę na jakąś lepszą niż oryginalna Mf100. Czy te polecane we wcześniejszych postach bedą pasować i jeśli tak to która z nich jest lepsza?icon_smile.gif Na co należy patrzeć przy wyborze wkładek?

Zwracam się do tych co sie znają na temacie - poleccie coś co moze poprawić jakość dzwięku tak do 100-120 zł.

Z góry dzięki! icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 120zł przy dobrych układach możesz kupić obie wkładki icon_wink.gif Odpowiadając na twoje pytanie: tak będą pasować do twojego gramofonu. Która jest lepsza nikt ci nie powie, bo w niektórej konfiguracji zagra lepiej jedna, a w innej druga.

Wybierając wkładkę najważniejsza jest jej waga, dane ramię w gramofonie obsługuje tylko pewien zakres wagowy i nie należy go przekraczać. Jednak to już wyższa szkoła i nie chcę ci szkolić, bo sam nigdy nie dobierałem (mając bardzo wiele opcji) wkładki, poza tym masz dwie tanie i dobre, więc to nie na razie nie interesuje icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...