Skocz do zawartości

dobór sprzętu


civic9

Recommended Posts

Witam,

Chciałem prosić o poradę dotyczącą wyboru nowego sprzętu.
Raczej jestem z tego na razie zielony, miałem kilkunastoletnią przerwę
w korzystaniu z dobrego dźwięku. Ale w domu rodzinnym rozsądne, jak na tamte
czasy stereo kiedyś było i chciałbym do tego powrócić.

Zastosowanie - KD/Muzyka 50%/50%. Muzyka raczej uniwersalnie bez dominującego rodzaju
bo to dla całej rodziny (jeśli już coś miałbym pisać to najlepiej powinien brzmieć rock i pochodne).
Przy czym nie zależy mi na bajerach KD, bardziej chciałbym, żeby
muzyka/stereo nie było bardziej poszkodowane niż musi w tej sytuacji.

Pomieszczenia ma ok. 45m2, ale część rekreacyjna przeznaczona na KD i stereo
to tylko połowa z tego. Niestety brak stałych przeszkód, oprócz jednego metrowego
fragmentu na środku (masywny kominek). Od razu mówię, że nie da się zmienić tego układu icon_smile.gif
Szkic pomieszczenia:

DSC01446.jpg



Rozważam dwa kierunki:

a) zakupić teraz amplituner AV 5.1 z frontami, które będą odpowiednie do stereo - za budżet
ok 4-5 tys. zł; to potestuje dłużej i albo ampli AV będzie na tyle znośny w stereo
(nie oszukujmy się, audiofilem już chyba nie zostanę), że to już tak zostanie,
albo w przyszłości rozszerzenie zestawu o dodatkowy wzmacniacz stereo za dodatkowy
budżet; ale bez wymiany AV i frontów, tak więc musiałoby to mieć odpowiednie możliwości
(jak rozumiem wyjście preout w ampli);

b) od razu AV + odpowiednie fronty + wzmacniacz ... z lekko większym budżetem;
ile musi być większy nie wiem... 6 tys. zł by miało jakiś większy sens?
chodzi o to, żeby ta opcja była istotnie lepsza od wersji a, w stosunku do dodatkowych
nakładów;

Jeśli możecie coś podpowiedzieć coś konkretnego do tych kierunków, ewentualnie
zmodyfikować je - jeśli są niewłaściwe przy tych potrzebach, pomieszczeniu i budżetach.
W szczególności jeśli chodzi o dobór kolumn do takiego pomieszczenia i układu,
bo to chyba trochę mało korzystna sytuacja dla dźwięku.

Dziękuję i pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że dobrze kombinujesz. Sam mam zamiar do swojego zestawu dodać końcówkę mocy, bo to chyba najlepsze rozwiązanie dla dobrego stereo i ekstra przestrzenności w kinie icon_wink.gif

Na początek mam dla ciebie kilka propozycji amplitunerów, albo kupujesz lepszy i zostaje mniej na kolumny (może się okazać, że później będą za słabe jakościowo dla końcówki), albo tańszy i lepsze kolumny icon_wink.gif
Ampy:
Denon AVR-2809
H/K AVR355
H/K AVR645
ONKYO TX-SR706
ONKYO TX-SR806
Kolumny, do takiego pomieszczenia (nawet jeśli mają nagłośnić tylko połowę) potrzeba dużych sprzętów, do kina poleciłbym bez zastanawiania JBLe ES100, ale nie wiem czy będą ci pasować w stereo, bo one są bądź co bądź specyficzne (sporo wyższego basu). Poza tym:
DALI Concept 8
Magnat Quantum 607
Cerwin Vega VE-12
CANTON GLE409/490
Mission M35i

Jeśli chodzi o końcówkę mocy, to musisz się wstrzymać, bo na ten cel będziesz musiał mieć jakieś 3000-3500zł, a oto co najlepiej przesłuchać:
Advance Acoustic MAA406 (teraz nie mają swojej strony, bo jest w budowie)
Xindak XA8550S
Arcam P90
Audionet AMPIII, albo AMPIV jeśli byś chciał mieć bi-amp
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, zostawmy końcówkę mocy na razie na boku.

No trochę to wszystko kosztuje, ciężko się będzie zmieścić w budżecie.
Chyba jedynie Onkyo TX-SR706 + Mission M35i by się zmieścił (kolumny
liczbę zestaw 5.0 lub 5.1).

Tak z innej strony, pozwolę sobie zadać kilka pytań, które może bardziej pozwolą mi zrozumieć czym
się kierować przy wyborze (pochodzę coś posłuchać, ale chcę się przygotować teoretycznie):
- a takie np. JAMO S 606 HCS3 + SUB 200 nie byłyby wystarczające? w porównaniu np.
do tych mission m35i lub lepszych? albo może tonsil maestro II 130? a może jakieś koda?
- czy nie wystarczy H/K AVR255? czego mu brakuje w stosunku do AVR355 albo onkyo 706?
- mając do wyboru H/K AVR255 i Onkyo TX-SR706 (porównywalne ceny) w jakim iść kierunku?
- jak bardzo potrzebuję subwoofera?

I jeszcze jedno pytanie techniczne na temat tego pre-out i podłączania końcówki mocy.
Niektóre tańsze modele mają tylko Pre-out sub, te droższe mają pre-out osobno
na sub, fronty, itd. Do czego się podłącza więc tą końcówkę mocy? Preout sub wystarczy?
A gdzie wtedy się podłącza subwoofer?

dzięki icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nieczęsto wypowiadam się w "kinie domowym"
Tym razem jednak zrobię wyjątek.
Potrzebujesz klocka do Kina domowego/Stereo

Jeśli dopuszczasz klocki drugiej świerzości rozważ może Yamahę DSP-A1.
Zgodnie z opinią Radi73 w stereo jest trudna do pobicia, a jednocześnie oferuje dźwięk 5.1. Nie ma w niej żadnych 7.1 czy HDMI ale ..... i tak planujesz system 5.1 a HDMI cóż zawsze obraz można podłączyć bezpośrednio do telewizora.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No trochę to wszystko kosztuje, ciężko się będzie zmieścić w budżecie.
Chyba jedynie Onkyo TX-SR706 + Mission M35i by się zmieścił (kolumny
liczbę zestaw 5.0 lub 5.1).


Pomyślałem, że może kupiłbyś fronty, później końcówkę/resztę kolumny icon_wink.gif

Cytat

Tak z innej strony, pozwolę sobie zadać kilka pytań, które może bardziej pozwolą mi zrozumieć czym
się kierować przy wyborze (pochodzę coś posłuchać, ale chcę się przygotować teoretycznie):
- a takie np. JAMO S 606 HCS3 + SUB 200 nie byłyby wystarczające? w porównaniu np.
do tych mission m35i lub lepszych? albo może tonsil maestro II 130? a może jakieś koda?
- czy nie wystarczy H/K AVR255? czego mu brakuje w stosunku do AVR355 albo onkyo 706?
- mając do wyboru H/K AVR255 i Onkyo TX-SR706 (porównywalne ceny) w jakim iść kierunku?
- jak bardzo potrzebuję subwoofera?


1. TONSIL nie byłby lepszy, JAMO są dobre w kinie, ale po pierwsze trochę małe na 40m2, a po drugie w stereo brakuje im "tego czegoś". KODA możesz próbować, ale ją wybiera się raczej do zestawów za 3000-4000zł całość z subem icon_wink.gif
2. Z modelami to tak jest, że im wyżej tym lepiej, w sumie w twoim przypadku pewni 255 wystarczy, bo i tak kupisz końcówkę (prawdopodobnie), ale musisz sam sprawdzić icon_wink.gif
3. ONKYO vs H/K, ciężka sprawa oba są dobre, myślę, że raczej Harman, ale to moja sugestia
4. Suba kupisz sobie na końcu, mam w domu zestaw (M-Audio) na 40m2 i na początku bez suba dawał radę, a potem jak dokupisz to tylko wzrasta zadowolenie icon_wink.gif

Cytat

I jeszcze jedno pytanie techniczne na temat tego pre-out i podłączania końcówki mocy.
Niektóre tańsze modele mają tylko Pre-out sub, te droższe mają pre-out osobno
na sub, fronty, itd. Do czego się podłącza więc tą końcówkę mocy? Preout sub wystarczy?
A gdzie wtedy się podłącza subwoofer?


Pod PRE-OUT SUB podpinasz suba to jest wyjście 1RCA tzw. LFE tzn. z odfiltrowaną górą pasma. Końcówkę podpinasz pod PRE-OUT FRONT, bo ma zasilać kanały przednie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam sie HK255 jest ciekawsza propozycja .... HK355 jest troszke lepszy - mocniejszy, ma mozliwosc ustawienia opoznienia dzwieku wzgledem obrazu, ma ZONE2 i pilota ktory sie uczy ;D Czy to usprawiedliwie okolo 1000zl wyzsza cene... Przy takim budzecie bym kupil HK255 icon_smile.gif

Subwoofer mozna kupic na koncu i nie musi byc tej samej firmy .... Suba podpinasz jak kolega wyzej mowil do SUB PREOUT - jezeli sub ma taka mozliwosc dobrze jest kupic kabelek RCA w wersji "Y" czyli do suba wchodza dwie koncowki RCA a do ampli tylko jedna.

Koncowke zgadzam sie do PREOUT front icon_smile.gif

Reszte informacji zostawilem na privie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej,
dzięki za opinie do tej pory,
nastał weekend i trochę czasu więc wracam do tematu icon_smile.gif

byłem w tygodniu nieco posłuchać.
przekonałem się, że JBL es80 brzmią mi znośnie, wharfedale (nie pamiętam dokładnie,
ale coś podobnego rozmiarowo i budżetowo) trochę nie bardzo,
dali concept 6 - chyba najlepiej z tych trzech. słuchałem na NAD C315BEE i Denon 2310.

po tych odsłuchach, czytaniu i przemyśleniach zaczynam się skłaniać ku temu, żeby
kupić zarówno KD, jak i stereo od razu. podawaliście tutaj całkiem drogie te końcówki mocy,
ale ten NAD315 brzmiał jak dla mnie wystarczająco dobrze i lepiej od amplitunera AV.

zastanawiam się więc jak w rozsądnym budżecie skomponować zestaw amplituner AV+stereo.
dodatkowo jest niepodważalne icon_smile.gif wymaganie żony, żeby oba elementy wyglądały tak samo. amen.
z tego powodu chyba musi odpaść ten NAD.
wybrałem takie zestawy, które byłyby akceptowalne budżetowo (łącznie ok.4300 zł) parami tego samego
producenta, żeby spełnić wymaganie żony:
1. H/K AVR 255 + H/K 980
2. Denon 2309 + Denon PMA-700E
3. Onkyo TX SR-706 + Onkyo A-9355
Co o tym myślicie?
Do tego doszłyby kolumny 5.0 (na początek bez suba, w przyszłości jeśli będzie trzeba coś się dokupi) typu tych dali concept 6/8
i odtwarzacze cd/dvd/br - ale to się potem dobierze do zestawu.
Ewentualnie może ktoś ma inną koncepcję na taką mniej więcej kasę?


pzdr.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Starałem się wnikliwie przeczytać Twój post i podpowiedzi forumowiczów. I chciałem się zapytać (bo nie zauważyłem, byś miał zastrzeżenia do tzw. używek), co w tym temacie? Bo tak jak napisał kaczor jest dostępny na rynku taki stary ,,król" kina domowego jak YAMAHA DSP-A1, który rewelacyjnie radzi sobie w stereo. Wiem z autopsji (obcuje z nim już prawie 9 lat!!!!), że doskonale napędza współczesne głośniki różnej maści (sporo w tym temacie eksperymentowałem). Dlatego proponuje rozejrzeć się za nim (ok. 2000 zł) i dokupić np. markę która znasz z niższej serii Concept, ale proponuje Ci: DALI Ikon 6 (ok. 3500 zł para) w sumie daje budżet 5500 zł, ale zawsze pozostają negocjacje - a wrażenia bezcenne.................. he, he. Kolega audiofil niedawno dorwał DSP-A1 właśnie za dwa klocki, widziałem jednak i niższe stawki. Natomiast dźwięk otrzymasz na miarę integry za blisko 5000 zł, to naprawdę kawał porządnego i ciągle świerzego dźwięku!!!!!!!!!!!!!

Jest na wystawiony: http://www.allegro.pl/item753137754_yamaha_dsp_a1.html
oraz: http://www.allegro.pl/item746351113_yamaha...an_idealny.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

z używkami są dla mnie dwa problemy:
- jak pisałem wyżej wymaganie (żony-nawet jeśli nie jest racjonalne z punktu widzenia dźwięku, to trzeba to uszanować), żeby cały zestaw (kd,stereo,playery) wyglądał tak samo - ciężko to będzie skompletować
- myślę, że jestem trochę zbyt zielony w temacie, żeby kupować użytki; to jest trochę kasy, a ja nie mam możliwości i wiedzy, żeby dobrze sprawdzić kupowany produkt; zazwyczaj też trzeba to kupować zdalnie np. przez allegro, i w ogóle są małe szanse na możliwość sprawdzenia, odsłuchu; wolę więc pozostając przy budżecie mieć efekt może i trochę gorszy, ale za to pewny;
- już konkretnie do tego modelu - wolałbym jednak wejście hdmi z obsługą dźwięku, daje to możliwość podpięcia notebooka, z którego mam tylko wyjście hdmi (z obrazem i dźwiękiem); może nie najważniejsze w tym wszystkim, ale przydatne;
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...