Skocz do zawartości

Sprzęt VINTAGE oraz CLASSIC ...


RoRo

Recommended Posts

  • 5 years later...
Cytat

A ja zapytam dlaczego akurat jeden z tych dwóch amplitunerów. Bywały lepsze. Pomijam już fakt, że np. cena wspomnianego amplitunera Toshiby w niektórych ogłoszeniach jest lekko przesadzona.



Witam czemu sanyo i toshiba ogólnie nie znam się zbytnio na amplitunerach te modele porostu strasznie mi się podobają wizualnie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję, abyś zainteresował się amplitunerami Pioneera, Marantza, Yamahy, czy choćby Philipsa. Też ładnie wyglądają. Ponadto wydaje mi się, że poza wyglądem liczy się też to jak dany amplituner gra i co sobą prezentuje w tym zakresie.

Dobrze byłoby, abyś napisał o tym, o czym wspomniał Audiowit. I faktycznie warto, abyś założyć nowy wątek, ponieważ temat tego jest zdecydowanie skierowany do osób, które mają lub miały bezpośrednią styczność ze sprzętem vintage.

Dodam też, że nie musisz cytować postu, na który bezpośrednio odpowiadasz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • RoRo pinned this topic
  • 4 months later...

"Nadejszła wiekopomna chwila......"

Kupiłem magnetofon szpulowy 😁😁😁

Tyle czasu ,,tu" jestem, a jeszcze nie widziałem wątku związanego ze ,,szpulami"

Ma ktoś?  Używa ktoś?

Jeśli dla kogoś gramofon to wyzwanie (bo najłatwiej odpalić cd lub plik z kompa) to tu dopiero jest hardcore 😁

Wielu może się teraz śmiać kojarząc jaki mam teraz sprzęt, ale że robię to dla siebie, a nie dla kogoś to........będzie drugi system stereo.

Obecny zostawiam w spokoju - chwilowy koniec zmian i wymian sprzetu "współczesnego".

Chcę teraz to zrobić na spokojnie - źródłem będzie taśma (na samym końcu tuner na lampach), a w między czasie kolumny i wzmacniacz.

Ile mi to zajmie? Nie wiem, ale ma być Vintage na 100% choć nie z gratami za ciężkie tysiące.

Czy będzie trudniej jak że sprzętem ,,nowym" ? Na 100% tak - zdaje sobie z tego sprawę.

Sprzęt z lat 70 (usterki), brak możliwości odsłuchu w domu itp......Ale decyzja zapadła OSTATECZNIE I DEFINITYWNIE.

Nie ukrywam, że liczę na pomoc Waszą przy wyborze kierunku poszukiwań, a w szczególności @audiowit - prawdopodobnie (a raczej napewno) fachura nr.1 w tematach Vintage na tym forum (i nie tylko).

 

P.S o tym, że Czesław Niemen miał taki sam dowiedziałem się po zakupie 😋😋

Screenshot_20190714-000758_Google.jpg

20190714_000536.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nieźle pojechałeś! Od razu wysoki model Teac'a -to już porządna firma w magnetofonach (kasetowych również). 

A niby dlaczego ustawienie szpulowca jest gorsze niż gramofonu? Poza tym pisząc o kolumnach i wzmacniaczu to warto byłoby określić budżet i parę innych szczegółów o których powszechnie wiadomo ... a jakby co to link masz poniżej.

W jakim stanie jest ten TEAC? Odtwarzałeś i nagrywałeś już coś na nim?

Pozdrawiam i gratuluję nowej zabawki :-)

PS. Skąd masz informację,  że Niemen miał taki sam?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hello. Gratulacje.

Muszę Cię trochę zmartwić, bo na szpulowcach wogóle się nie znam. Kasetę kompaktową celebrowałem bardzo długo. Juz dawno weszly cd, a ja dalej z kaset gralem. Ale szpula to byla dla mnie za powazna sprawa. 

Roro namawia mnie jeszcze do powrotu do magnetofonu ale narazie jakoś nie bardzo idzie mi to.

Stylowy zestaw vintage to fajna sprawa. Tym bardziej drugi. Bedziesz słyszal w jakim kierunku ewoluuje dźwięk.  Jednoczesnie to dobra inwestycja, gdyz widzisz, że DOBRY sprzet vintage nie traci na wartosci. Czekają Cię rozterki, bo w starym sprzecie byly polaczenia din, inne terminale głosnikowe. Czy przerabiać to?

Mam kilka pomysłów i niekoniecznie bedą to lampy. Bedziemy gadać w miarę rozwoju watku :).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@RoRo oczywiście budżet, wielkość pomieszczenia itd określę, natomiast.......sam jeszcze nie wiem 😁 Muszę się sam określić czy sprzęt postawie w 2 pokoju, czy może na 2 ścianie pokoju w którym stoi obecny.

Teac jest w stanie wizualnym bdb-, ale jak gra nie powiem bo nie mam nawet szpuli 😂

Jest po pełnym serwisie i mam gwarancję że wszystko jest OK. Kupiłem od człowieka z prywatnej kolekcji, który jest ,,encyklopedia wiedzy" na temat magnetofonow, ma ich kilkanaście i ,,bawi się" w to od 40 kilku lat 😁

Info, że Niemen miał m.in taki znalazłem na 1 z forum szukając info na temat tego modelu czego potwierdzeniem było foto - raczej nie jest to zdjęcie po Photoshopie (żart), ale gdyby wyszło że to fotka nie z jego tylko kolegi pokoju to mało istotne - wiesz.....to tylko taka ciekawostka - plotka.

@audiowit

Oj będzie tych rozterek.....ale tak jak pisałem, czy to ogarnę za 3 miesiące czy rok - NA SPOKOJNIE. Jak wyjdzie to tak będzie 😁.

Napisz tylko od czego zaczynamy, jeśli określę pomieszczenie, budżet to kolumny czy wzmacniacz ?

Z góry tylko zaznaczę, że chciałbym porad ws. sprzętu, który jest lub bywa często dostępny na rynku- wiesz o co chodzi (i jest dostępny na rynku polskim - wykluczam ebay).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No fotce Niemena jest chyba inny model niż Twój - o ile górna fotografia przedstawiająca A-3340 pokazuje Twój nowy nabytek.

A skoro sprzęt jest po serwisie i kupiony z pewnego źródła to tym bardziej dziwne są Twoje obawy 🙂
Szkoda że od razu ze sprzedawcą nie dogadałeś się do dokupienia przy okazji zakupu TEAC'a również jakieś taśmy/paru taśm - miałbyś od razu możliwość zabawy. Na szczęście jest trochę tego na serwisach aukcyjnych. 

Zaś co do tego od czego zacząć zakupy - to różne są preferencje. Jeśli kupisz pierw wzmacniacz (amplituner) to łatwiej jest z nim jeździć na odsłuchy niż z kolumnami (no chyba że kupisz kolumny podstawkowe i to w dodatku niezbyt duże/ciężkie).

Poza tym jak zwykle ze sprzętem bywa - jak już masz porządny element, to szkoda do niego kupować kolejne elementy ze zbyt niskiej półki. Czyli poniżej 4 cyfr rzadko kiedy trafisz coś ciekawego.

Popatrz np na czterocyfrowe modele amplitunerów Yamahy (CR-1000 i 1020, a jeszcze lepiej na dwutysiączki).

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@audiowit

Zacznę od wzmacniacza.....czego szukać do powiedzmy max 2500zł z lat 70-80 ?

Jakiś luxman ? Sansui ?

Nauczyłem się od Was, że pomimo tego iż każdy element toru jest ważny to gdy byśmy musieli wybrać jeden najważniejszy są nim kolumny - dążą do tego że jeżeli jest coś wartego polecenia za "1005 zł" to ja wcale nie chcę na siłę wydać 2 500 zł,  ponieważ wolę te pieniążki przeznaczyć na lepsze kolumny.

 

@RoRo

Yamaha 1020 nie wiem jak gra, ale przynajmniej fajnie wygląda i jest w moim zasięgu finansowym (nawet Pumpurek ma na sprzedaż).Co do modeli 2000...... ponad 4000 trzeba dać :(

Edytowano przez Kamill00
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że ktoś sobie krzyczy 4 tysiące za CR-2020 nie znaczy, że sprzęt tyle jest warty (przynajmniej w krajowych warunkach). To będzie sprzedawał latami...

Nie kupuj 1040, bo jest zauważalnie gorsza od 1020 (no chyba że będzie w świetnej cenie).

Jakie masz złącza w TEAC'? Cicnch oraz DIN ?

Pozdrawiam
PS. Witek - ja Ciebie na szpulowca nie namawiałam... tylko na gramofon oraz deck kasetowy 🙂

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mowię, ze magnetofon. Tyle, ze się nieprecyzyjnie wyraziłem :). Narazie zostaję przy cd i plikach. Może źrodła cyfrowe nie są doskonałe ale do plyt i plikow jest latwy dostęp.

Myśląc o wzmacniaczu Kamil weź pod uwagę jeszcze Fischera i Telefunkena ciekawą opcją jest Braun. Najlepiej gdybyś się zdecydował czy lampa czy tranzystor, bo to ma znaczenie później przy doborze kolumn.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, audiowit napisał:

 

Myśląc o wzmacniaczu Kamil weź pod uwagę jeszcze Fischera i Telefunkena ciekawą opcją jest Braun. Najlepiej gdybyś się zdecydował czy lampa czy tranzystor, bo to ma znaczenie później przy doborze kolumn.

Myślę, że postawię na tranzystor choć nie ukrywam że do takiego systemu jaki chcę stworzyć bardziej pasuje lampa do której również jest mi "bliżej sercem" natomiast zdaję sobie sprawę z tego że będzie to wyglądało "nieco inaczej" z punktu widzenia finansowego zarówno jeśli chodzi o wzmacniacz jak zapewne również o kolumny, które będzie trzeba dobrać do tego wzmacniacza.

Nie ukrywam, że nie chcę sprzętu z najniższej półki aby tylko był vintage, ale z drugiej strony nie chce pakować nie wiadomo jakiego majątku.

@RoRo

Złącza mam Cinch.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeżeli mogę dodać i ma to być vintage to polecam JVC serii J-AS 22 i wyżej do 77 , mają  dobrą dynamik i dźwięk, sam posiadam J-AS 77 do odtwarzania z taśmy, CD, tuner, MM, itp. Napędzą każdą dobrą kolumnę powyżej 90dB /wskazane nawet wyżej/ bez wysiłku. Do winyli używam też pre-amp lampowy z RIAA dla MM i podłączony do samej końcówki mocy , daje to dobry efekt dźwiękowy. 

Oczywiście skuteczność kolumny 90dB lub wyżej.

Zakup masz wspaniały, tylko czy są nowe szpule, bo kasety tak bo sam też używam, czasami i zgrywam winyle.

 

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

71 jak pamiętam jest bez wskaźników, tylko taka jest między nimi.  A  są może J-AS 22 ? Jaki duży pokój masz do odsłuchu i czy masz już kolumny albo jakie planujesz kupić bo do nich muszą mieć dobrą dynamikę sam wzm. ma 128dB żebyś mógł usłyszeć to co potrafi.

Winyle kiedyś zgrywałem przez wzm J-AS 77, a obecnie z lampowego wzmacniacza na kaseciak.

Edytowano przez Karol64208
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, Kamill00 napisał:

Pokój ok. 25m2

Kolumn jeszcze nie mam......najpierw wzmacniacz planuje kupić, aby z nim jeździć na odsłuchy.

na początku jak go kupiłem używałem ALTUS 110 to jeszcze zakup był pod J-AS22,następnie ALTYSY 140 /stare czasy/ później JVC ZERO/ ale mi Córka wywaliła niskotonowe ąż na piętrze na łóżku mnie podniosło teraz używam od kilkunastu lat T+A 140W.

To na twój pokój wystarczy J-AS 22 ale kolumny szukaj z dynamiką / skuteczność/ 90 lub więcej dB moc wystarczy do 140W

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

24 minuty temu, Karol64208 napisał:

... później JVC ZERO/ ale mi Córka wywaliła niskotonowe ąż na piętrze na łóżku mnie podniosło ..

Który model ZERO miałeś? Bo seria liczyła sporo różnych, począwszy od średniej wielkości podstawkowych aż po potężne dziesiątki...

Nie jestem przekonany czy trzeba będzie szukać kolumn o wysokiej skuteczności...


Kamill00,

zainteresuj się na początek AX-50 (o ile odpowiada Tobie taki design), do Grodziska masz niedaleko - a pieniądze niewielkie. Ma wbudowane pre gramofonowe do MM i MC. A jak nie spodoba Ci się wyświetlacz to można zjechać na minimalny poziom a equaliser odłączasz na panelu frontowym. To bardzo fajna "zabawka" na początek 🙂
Ja niestety już nie mam u siebie miejsca na kolejne modele 😞 , bo już bym go dawno zgarnął dla siebie do kolekcji .


Co do modeli trochę starszych i bardziej stonowanych - to niezbyt drogo można trafić X4 (pasek diód) a od X5 już jest panel frontowy bez świecidełek.
Niestety sporo modeli wyższych ma porysowany lub niekompletny front (bez klapki).

Poza tym pare amplitunerów z lat 70tych. Wybór z Victor Company jest spory, a ceny niezbyt wysokie.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te JVC faktycznie w dobrych $, choc designem mnie nie zachwycaja 😁

Czekam na odpowiedź od pumpurka, czy jest zainteresowany wymianą moich "specyficznych" kolumn Kef na Yamahę CR 1020. Jeżeli odpowiedź będzie na tak to wracając z gór 30.07 podjadę do niego i dokonamy transakcji, jeżeli natomiast nie to wezmę któregoś z tych JVC na początek.

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jeśli Kolegów interesuje to mam niepotrzebne kilkanaście taśm na szpulach. W plastikowych pudełkach. Głównie Basf, Aqfa, Philips. Nie wiem czy są nagrane. Nie mam na czym sprawdzić. Od oddania za cenę przesyłki. Byłyby do oddania na początku sierpnia. Obecnie przebywam poza domem. Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...