Skocz do zawartości

Obecny rynek muzyczny PL


muzyczny_gość

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 70
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Ciekawy wątek, co prawda nie przychodzi mi do głowy obecnie żaden przykład, ale muzyczny zainteresował mnie przypadkiem Peji. Sam lubię sobie posłuchać (to chyba jest raczej rap, a nie h-h) takich "ulicznych" rytmów, ale jakoś ta ostatnia produkcja nie rzuciła mi się w oczy. Rzeczywiście stare płyty (Szacunek Ludzi Ulicy, Najlepszą Obroną jest Atak) to przeklinanka i nie każdemu się musi podobać (już bardziej twórczo rymują takie zespoły jak DIXON 37, Molesta Ewenement czy Hemp Gru).
Musze sprawdzić tę nową płytę, bo to byłoby dziwne ze strony Peji, takie ugrzecznianie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak nowa płyta jest chyba dojrzała, nie zawsze trzeba Peję kojarzyć z przeklinaniem. Słuchałem już nowej płyty na jutubie stąd wiem jaka ona jest.
Są dwa kawałki które zaskakują - jeden dedykowany swojej Mamie drugi swojej dziewczynie.
Dzięki takim trakom widać ewolucję oraz dojrzałość... bynajmniej dla mnie.
Gneneralnie lubie poznański rynek muzyczny z ego klimatu - dajmy na to teraz leci u mnie Sandra (też poznański rap) płyta Album Title : Wszystko Albo Nic
Takie lajtowe klimaty są ok

Pacio - aż tak się w tych składach nie zagłębiałem - ale jeżeli jest to poziom Peji to muzycznie są fajne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza Jazzem i muzyka klasyczna, kulturalnie w PL jest naprawde marnie.

Sa na pewno wyjatki:
Osobiscie pozytywnie zaskoczony jestem tworczoscia jak i realizacja plyt Marii Peszek. Jest to cos zupelnie nowego na naszym rynku, pewna alternatywa. Specyficzny klimat, nie kazdemu sie podoba icon_wink.gif

Z mocniejszej muzyki, na pewno Coma. Mnie podobaly sie pierwsze plyty, teraz juz troche mniej. Realizacja pierwszej plyty taka sobie, bez zachwytu.
Material mimo to bardzo ciekawy.

Jak przyjdzie mi cos jeszcze do glowy, bede pisal w tym watku ! Podobnie jak muzyczny_gość zapraszam do dyskusji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

icon_biggrin.gif

Z ostatnich dobrych albumow (wlasciwie juz stary), jest na pewno koncertowe wydanie HEY - MTV unplugged (CD/DVD).
Widac/slychac jak wiele pracy wlozono w powstanie tego projektu. Jedyne co mnie nie przekonuje to dwa ostatnie utwory, Zazdrosc i Teksanski.
Polaczenie rytmow rodem z Kuby czy muzyki prosto z Texasu ? Kompletnie mi tu nie pasuje, szczegolnie w konwencji tych tekstow, utworow.
Poza tym, moim zdaniem jedno z najlepszych polskich wydan ostatnich lat.

Probuje pobudzic do dyskusji na temat poszczegolnych wydan, ale poki slabiutko. Mam nadzieje, ze to kwestia swierzego watku icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie na przykład powiewem nowości, a raczej drobnym kroczkiem ku zmianom (choć to także dość stare dzieje) było pojawienie się Sistars, a potem solowa płyta Pauliny Przybysz. Maria Peszek także wprowadziła nową jakość, szczególnie w kwestii poetyki tekstów...i tak sobie myślę, że dobrze - przydała nam się owa prowokacja (siatkarki właśnie weszły do półfinału!) - myślę o Marii Awarii, której ostatnio słuchałam. Podoba mi się jej ironia i przewrotność, chwilami jednak za blisko tu do kiczu...dużo by pisać i zaraz się zaplączę, a to pewnie dlatego, że do tej płyty na razie nie potrafię jednoznacznie się ustosunkować, co przyprawia mnie o pewien rodzaj irytacji icon_evil.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

'ola_be'

Hehe, "Maria Awaria". Przyznam sie, ze na poczatku podobnie reagowalem ! Znalazlem jednak na nia sposob icon_smile.gif i dzis naprawde chetnie wracam do tego wydania.
Mysle, ze w tej plycie mozna znalezc wiecej niz nam sie na poczatku wydaje. Niektore teksty zdaja mi sie opisywac dzisiejszy swiat, moze stad taka ich konstrukcja i ironia ? Tak czy inaczej jest to cos zupelnie nowego !

Krotko podsumowujac - fajna zabawa tekstem i dzwiekami, moze tak nalezy traktowac te plytke ?
BTW - dobra jakosc realizacji, taka "czysta".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem polarnym misiem...

Kochać chce mi się...

Maria Peszek mnie przede wszystkim rozbawiła, a rozbawiając - zachwyciła, niezależnie od dośc prymitywnych krakowskich rymów...

Świetne aranże i doskonała jakość nagrania...

Niemniej - jeżeli chodzi o temat - rynek muzyczny w RP - mam wrażenie, że rzeczy ciekawe dzieją się "obok" poza głównym nurtem...

W głównym nurcie nie dzieje się nic... Dopiero scena "offowa" mówi cokolwiek o prawdziwym życiu, prawdziwej sztuce. Ot - przykład z dni ostatnich - odkryłem dla siebie postać Marka Dyjaka.

Przykłady moznaby mnożyć! 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesłuchałam trzy razy i niestety nie poczułam. Wolę czysto instrumentalną energię, jak tę TUTAJ

A wracając do Marii Peszek, to można powiedzieć, że jest muzycznym (a ściślej poetyckim) odpowiednikiem sztuk plastycznych w kwestii poruszania tematu cielesności, fizyczności, seksu - odważnym, naturalistycznym trochę, dosłownym. Szkoda tylko, że na tym skupia się część recenzentów, odbierając tej płycie głębię, jaką moim zdaniem w sobie ma. Nie jestem w stu procentach przekonana co do formy, którą przede wszystkim się krytykuje, wszystkich tych częstochowskich rymów itd., ale treść jest na pewno wartościowa. No i mimo ironii z jaką Peszek mówi o relacjach damsko-męskich czy współczesnych kobietach, słychać tu zwyczajną tęsknotę za uczuciem...bo oprócz arktycznego wzwodu i chujawiaka "na Ciebie czekam, rdzą się powlekam" icon_wink.gif A i lubię, jak mi muzyczka brzęczy.

Podobało mi się określenie "sposób" na Marię Peszek. Sposób, a może chęć zrozumienia? świetne określenie. W zasadzie można zastosować w wielu innych przypadkach, wtedy pewnie twórczość niejednego artysty nabrałaby innego, nowego blasku. W każdym razie przychylam się do zdania Hybryda83 icon_smile.gif

...zapomnieliśmy o Gabie Kulce! Mnie zauroczyła. Podobnie lubię posłuchać czasem Miki Urbaniak, "Who Told You" ze Smolikiem nastraja mnie szalenie pozytywnie.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, Pani Olu, że jest Pani zwolenniczką "starego" grania SBB icon_smile.gif
Ja słucham ich od daaaawna i z zaciekawieniem słucham ich nowszych pomysłów, choć bardzo często słucham ich starych płyt.
No to jak "po staremu" to TUTAJ zapraszam icon_smile.gif
Inaczej ma się sprawa z Chylińską - wolę jej dawne śpiewanie. Jeśli ta piosenka jest wizytówką jej nowego stylu to nie jest mi to po drodze.
Miki Urbaniak i Gaby Kulki muszę posłuchać więcej, żeby zdanie sobie wyrobić - obie słyszałem bardzo pobieżnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz wczoraj sluchalem:

http://merlin.pl/Hat-Rabbit_Gaba-Kulka/bro...t/4,665390.html

Oczywiscie to tylko probki utworow, ale juz z nich wyczulem, ze cos jest nie tak icon_confused.gif . Sluchalem i skojarzenia byly jednoznaczne, czy to jakies kopiowanie stylu ?
Prosze powyzszego zdania nie traktowac jak ostateczna opinie. Plyty nie sluchalem, tylko proboki. Pozniej przeczytalem ponizsze opinie i skojarzenia okazaly sie podobnymi do tych jakie mieli inni sluchacze.

Wyjscie jest tylko jedno, zakupic plyte i sie samemu przekonac icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AdamC, z zaproszenia skorzystałam i już słucham icon_smile.gif Bardzo mi się podoba. Jeśli chodzi o Chylińską, to nowy utwór zupełnie mnie nie przekonał, także wolę ją w starym wydaniu. Oby nie zmieniła frontu:)

Hybryd83, Gaba, jak podejrzewam, kojarzy się powszechnie z Tori Amos...wiem, wiem. Ale kopiowanie stylu to raczej nie. Oto jej NIEJASNOŚCI Miłego słuchania:)

I mam też spraw(k)ę niemuzyczną - bardzo chciałabym być Olą, bez Pani icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O Gabie Kulka będziemy mogli porozmawiać za lat kilka, gdy ta - z pewnością dość utalentowana dziewczyna, odzyska własny głos. Wtedy i tylko wtedy, gdy zamiast kopii Kate Bush usłyszymy Gabę Kulkę!

Pozwolę sobie jeszcze na akapit o polskiej scenie muzycznej w ogólności i poniekąd o różnicach pomiędzy Marią P., a Gabą K. ...

W moim mieście odbywa się cyklicznie mały festiwal o dumnej nazwie Spring Rock Festival, na którym występują i współzawodniczą o nagrodę młode zespoły grające muzykę w nurcie szeroko rozumianego rocka!

Po zakończeniu któregoś z festiwali miałem przyjemność wymieniać spostrzeżenia z jurorami, którzy podzieliwszy mój zachwyt nad jednym z zespołów nagrodzili go nagrodą główną.

Podczas wymiany poglądów i omawiania występów wszystkich zespołów padło stwierdzenie, które zapamiętałem: Wokalista śpiewał po polsku. Gdy zespoły śpiewają po angielsku zazwyczaj świadczy to o tym, że nie mają o czym zaśpiewać"

Pozdrawiam i przepraszam za obrzoburcze sądy icon_twisted.gif .



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Gabę trafiłem otwierając płytkę Huntera - Mystic jako wydawca wkładał w digipacki ulotki reklamujące jej debiut.
Pomyślałem, że skoro Czesio Mozil zachwala, to może rzeczywiście warto spróbować... no ale jakoś na próbowaniu się skończyło.

Zgodzę się z kolegą Bert' em...
Cytat

ciekawe dzieją się "obok" poza głównym nurtem...


...bo któż słyszał o kimś takim jak Nergal, zanim przeczytał poniedziałkowe wydanie Fucktu?



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I zapewne każdy, kto z "podobną" muzyką jakąś tam większą styczność miał... choć szkoda, że fala dziennikarska zaowocowała tym, że na ostatnim koncercie salę wypełniło stado pijanych dzieci icon_biggrin.gif oczekujących na Dorotkę, bądź chętnych na palenie jakiejś książki...

Wydaje mi się, że dziś jest zdecydowanie mniej polskich wykonawców zaliczających się do miana "kultowych", niż miało to miejsce gdy moja mama zbierała winylowe krążki... Może to po prostu kwestia tego, że kiedyś artysta walczył z ustrojem, a teraz walczy dla pieniędzy...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...