Skocz do zawartości

Stary wzmak + ok. 1000 zł w 12m2


killgore

Recommended Posts

Cześć!

To mój pierwszy post tutaj, choć trochę już lurkuję na tym i innych forach audio. Sytuacja wygląda następująco: dotychczas słuchałem muzy na stareńkim zestawie Unitra PW-7010 + kolumny Unitra ZgC-50-8-44 (kilkukrotnie już zresztą naprawiane). Teraz kolumny posypały się jednak poważnie (nie działa jeden średnio- i jeden wysokotonowy głośnik) i postanowiłem zakupić coś nowego zamiast reanimować obdrapane przez kota dziadki icon_smile.gif

Jak widzicie raczej nie można zakwalifikować mnie jako audiofila icon_wink.gif Mam dwa pytania:

1. Czy jest sens trzymać ten stary wzmacniacz? Czy kupno nowych kolumn oznacza właściwie konieczność kupna nowego wzmaka?

2. Jakie kolumny? Jak już napisałem pokój ma 12 m2, słucham głównie rocka (np. NIN, White Stripes, Radiohead, Voo Voo, Armia, Janerka, Republika itd.), popu (Eliane Elias, Michael Bublé, Tori Amos, Nosowska, Peszek) oraz trochę elektroniki (Air, Zero 7) i klasyki (wykonania najróżniejsze). To nie muszą być super-neutralne analityczne kolumny, ja chcę żeby to grało dynamicznie, a z drugiej strony, żeby nie pierdziało jakimś mega-basem jak ktoś szarpnie bas icon_smile.gif.
Chciałbym, żeby były podstawkowe, bo dzieciak w drodze i boję się takich wolnostojących. I fajnie by było jakby otwór BR był z przodu, bo raczej nie będę miał miejsca, żeby je odsuwać za bardzo od ściany.
Sam znalazłem coś takiego : Dali Lektor 2. Trochę drożej niż planowałem ale to by jeszcze uszło. Tylko coś nie widzę tych kolumn wśród polecanych przez Was przy podobnych budżetach. Może polecicie jakieś inne alternatywy przy tych uwarunkowaniach?

Z góry dzięki,
Krzysiek

PS. Miałem jeszcze zapytać o kolumny STX - czy jest to coś godnego uwagi (chodzi mi oczywiście o te mniejsze modele, bo mają też podstawkowe o wysokości 70 cm)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli wzmak póki co gra to możesz go zostawić, zawsze będzie coś na początek. Proponuję przeznaczyć całość budżetu na kolumny (ile to by było razem???) i grać na Unitrze póki nie uzbierasz z 700zł (tyle wystarczy na niezły używany wzmak, choćby Yamahę AX-900 czy CA-1020).

Co do DALI to świetny wybór, są czasami polecane. Myśle, że do twojego opisu pasują idealnie, może jednak jakbyś kupił same kolumny to pójdź od razu w serię IKON 2. Jeśli chodzi o STX to raczej nie to polska firma bazująca na głośnikach TONSILu jednak obudowy i samo strojenie stoi na niskim poziomie. Tak samo z daleka trzymaj się od M-Audio, Onyxa, Prisma czy VK.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli wzmak póki co gra to możesz go zostawić, zawsze będzie coś na początek. Proponuję przeznaczyć całość budżetu na kolumny (ile to by było razem???)


No niestety, mam kwotę o której pisałem. Mogę ją powiedzmy naciągnąć za uszy do 1500 zł. icon_wink.gif To nawet nie chodzi o to ile mam, a ile chciałbym przeznaczyć na ten wydatek (bo czeka mnie w najbliższym czasie znacznie więcej icon_smile.gif.

Tak więc Ikon 2 raczej nie wejdzie w budżet, choć postaram się gdzieś tego posłuchać i jeśli by różnica w stosunku do tańszych kolumn była miażdżąca to może...

A co sądziecie o Tannoykach w moich warunkach? F1 albo F2 Custom (chyba różnią się tylko wielkością pudła)? W obu otwór BR jest z przodu, a firma ma całkiem niezłą renomę. Dziwi mnie tylko, że jest ich tak mało na rynku (w skąpcu czy ceneo po 1-2 sklepy). A przecież M1 to była taka popularna kolumna.

@pacio94
Dzięki za pozostałe porady, na pewno się przydadzą.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli na IKONy ci nie wystarczy to nie będzie problemu. Wszystkie serie DALI począwszy od CONCEPTa, a kończąc na MEGALINE i EUPHONIA są bardzo dobre, oczywiście różnice są, ale serii jest na tyle dużo, że między jedną, a drugą (sąsiadującą, jak w przypadku IKON, LEKTOR) te różnice nie są miażdżące icon_wink.gif

Co do TANNOYa to chyba cały czas pamięta się o tych Mkach. Mimo wszystko seria F, nie jest tak udana, ale warto posłuchać, przecież to nie znaczy, że jest zła, może będzie ci pasować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...