Skocz do zawartości

Zestaw stereo do 5 tyś.


centrum2954

Recommended Posts

Witam
Chciałbym kupić zestaw stereo (wzmacniacz+kolumny) i prosiłbym o pomoc w wyborze
A więc tak:
- budżet 5 tyś zł,
- pokój 12m2
- muzyka: punk, rock, ska, hard rock
- do wzmacniacza podłączone będzie: DVD, xbox360, tuner sat (oczywiście najbardziej zależy mi na muzyce, reszta jest przy okazji).
- sprzęt musi być nowy
- kolumny będą stały na półce (a więc nie podłogowe) w odległości 1m od siebie


Kompletnie się na tym nie znam i chciałby wiedzieć od czego zacząć.
Chciałbym oczywiście odsłuchać kilka zestawów ale nie chce iść do sklepu z niczym.
i moje pytania:
1. jak rozdzielić pieniądze: 50% wzmacniacz, 50% głośniki
2. Jakie kable potrzebuje (2,1mm beztlenowe (?), typy, jakie końcówki)
3. Jak podłaczyć dvd (coaxialne, optyczne, analogowe)
3. Czy wogóle ma sens kupowanie sprzętu za 5 tyś do tak małego pokoju
4. Jest jeszcze coś co jeszcze pownienem wiedzieć, ustalić zanim się zdecyduje na zakup.
5. Proszę o jakieś konkretne przykłady.

Dzięki za każdą odpowiedz

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 tys. to spora kwota, i jeżeli nie jesteś pozytywnie zakręconym ałdiofilem, to można uzyskac naprawdę dobrą jakośc dzwięku za mniejsze pieniądze.
Podejrzewam, że źródłem muzyki ma byc komputer. Jeżeli tak, to może warto oprócz wzmacniacza i kolumn pomyślec o zakupie zewnętrznego DAC-a.
Poczytaj wątki na tym forum dotyczące muzyki z komputera.
Zamiast zewnętrznego DAC-a można zastosowac Squeezebox-a - o tym też do poczytania na forum.

Wybacz, że nie proponuję gotowego rozwiązania, ale trudno zgadywac jakie są Twoje oczekiwania.
Słuchasz muzyki dosyc "ciężkiej", a zazwyczaj do tego typu muzyki proponuje się raczej spore kolumny podłogowe. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma potrzeby go cytować...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie to DVD, bo jeśli coś pokroju (przynajmniej) Denona 1940 to ok, ale jak to jest jakaś Manta, to albo pomyśl nad wymianą, albo musisz dokupić jakieś lepsze źródło, bo sprzęt będzie się marnował.

Do takiej muzyki jak piszesz polecam kolumny Bower & Wilkins. Idealnie wpisują się w te klimaty i wcale nie muszą być podłogowe, przy tym metrażu spokojnie monitorki wystarczą, ale musisz wiedzieć, że powinny stać na podstawkach (ale półka to nie największy problem) i pod żadnym pozorem nie mogą być tak blisko. Jak stawiasz oddalone od siebie o metr to marnujesz cały potencjał "stereo", przecież równie dobrze mogłoby być to mono, bo i tak nie wykorzystujesz efektu sceny i przestrzeni icon_wink.gif Poczytaj sobie w akustyce i ustawianiu
art 1
art 2
Teraz pora na propozycje:
wzmaki
ARCAM Diva A80
Audiolab 8000Q
ROTEL RA-05
Yamaha A-S700
Marantz PM-7003
kolumny
B&W 685
Najlepiej będzie się zgrywać ROTEL, dzięki temu, że to jeden koncern za pewne, ale co nas to interesuje icon_wink.gif
Dwie angielskie propozycje (ARCAM i Audiolab) i dwie japońskie (Yamaha i Marantz), każdy ma coś do zaoferowania. Mi osobiście bardzo podobają się Yamahy A-S, ale to mój gust.

Napisz jeszcze o tym DVD i będziemy myśleć dalej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy nie przesadziłem z budżetem.
Generalnie muzyka będzie szła z shitowego dvd (wiwa) i najczęściej będą to mp3'ki, i wydaje mi się że może to być kaszanka podana na złotym tależu icon_smile.gif
Co do rozstawienia szerzej kolumn to nie ma szans, bardzo długo myślałem nad odpowiednim ustawieniem pokuju i nie więcej już nie wymyśle.
A co powiecie na budżet do 2 tyś?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

a może coś takiego: http://www.ceneo.pl/1915113
Tylko pytanie, jakie kolumny do tego, tak powiedzmy do 1 tyś zł?



Marantz PM5003 akurat nie zbiera najlepszych recenzji.
Ze stajni Marantza godne uwagi modele to to PM6002, PM6003, PM7001, PM7003

Uwaga autoreklama icon_redface.gif moja aukcja na Allegro
Wiem że poszukujesz sprzętu fabrycznie nowego, ale...

Inne godne polecenia i popularne wzmacniacze należące do klasy budzetowej:
NAD C315BEE, NAD C325BEE, NAD 326BEE
Rotel RA-04, Rotel RA-05
Cambridge Audio Azur 340A SE

Co do kolumn, to kiedyś na poważnie zainteresowały mnie Infinity Beta 20

Nawiasem mówiąc, osobiście staram się słuchac muzyki w formatach bezstratnych, ale dobre mp3 wcale nie jest takie złe.
Ale jeżeli zamierzasz używac DVD i/lub komputera do odtwarzania muzyki, to warto rozważyc zakup zewnętrznego DAC-a.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nawiasem mówiąc, osobiście staram się słuchac muzyki w formatach bezstratnych, ale dobre mp3 wcale nie jest takie złe.
Ale jeżeli zamierzasz używac DVD i/lub komputera do odtwarzania muzyki, to warto rozważyc zakup zewnętrznego DAC-a.



Mógłby mi ktoś coś napisać o tym DAC-ie? Jaki polecacie, za ile, co on daje?

a co powiecie na taki zestaw:
kolumny: http://sklep.fusic.pl/p,pl,691,jbl+es20+gwpl++gratis.html
wzmacniacz: http://sklep.fusic.pl/p,pl,263,cambridge+a...pl++gratis.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

DAC = Digital to Analogue Conwerter .
Zadaniem DAC-a jest przekonwertowanie sygnału cyfrowego np. z odtwarzacza CD, DVD lub komputera, na sygnał analogowy. Jest to konieczne, gdyż prawie 100% wzmacniaczy ma tylko wejścia analogowe (tzw. cinch / RCA).
Bardzo wiele urządzeń ma już wbudowany DAC np. karta muzyczna komputera,odtwarzacze CD/DVD, odtwarzacze przenośne mp3.
I tu docieramy do setna sprawy - jakośc dzwięku żródła cyfrowego zależy przede wszystkim od jakości DAC-a

Wysokiej klasy odtwarzacz CD = wbudowany wysokiej klasy DAC (plus oczywiście trochę cześci mechanicznych/elektronicznych)

Proponowałem Ci zakup zewnętrznego DAC-a, bo można podłaczyc kilka urządzeń takich jak DVD, komputer itd.
I z całą pewnością możesz liczyc na poprawę jakości dzwięku.
Osobiście używan DAC-a kupionego na e-bayu 09 ZERO DAC
cena od 92 GBP = 450 zł oferty na e-bay

Droższe, ale łatwiej dostępne DAC:
Beresford
Cambridge Audio DacMagic

oraz inne jak Keces, Musical Fidelity V-DAC, Valab itd oferta na e-bay

Jeżeli jesteś zainteresowany, to zachęcam do dalszego samodzielnego zgłębiania tematu i poszukiwan.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno to co proponuje adamc to dobry pomysł, taka Yamaha spokojnie obsłuży ci MP3ki na wystarczającym poziomie, a przy okazji będziesz miał też odtwarzacz CD.
Jeśli byś się decydował na wieżę to obejrzyj jeszcze Denona DM-37 moim zdaniem naprawdę warty uwagi.

Ten twój zestaw też będzie na pewno dobry, ale czy lepszy??? Ciężko powiedzieć, ogólny poziom bedzie zbliżony, ale charakter dźwięku już nie. JBL da więcej basu (wyższego) co daje poczucia lepszej podstawy basowej, ale osłabia kontrolę niskich czestotliwości. Yamaha ma bardzo zrównoważony charakter.


DAC (digital-analog converter) czyli urządzonko, które przekształca sygnał cyfrowy (z CD czy kompa) na analog (taki impuls jak z gramiaka czy kaseciaka). Każdy CD-player (zintegrowany, bo może być dzielony gdzie masz transport+DAC) ma takiego DACa w sobie. Jednak jak zawsze dążąc do doskonałości poprawiamy co się da, czyli np. kupujemy zewnętrzny DAC icon_wink.gif, który (jeśli ma USB) może służyć jako karta dźwiękowa kompa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Na pewno to co proponuje adamc to dobry pomysł, taka Yamaha spokojnie obsłuży ci MP3ki na wystarczającym poziomie, a przy okazji będziesz miał też odtwarzacz CD.



Pomysł dobry, ale jak ja podłącze go tego tuner sat, xbox360 i jeszcze czasami psp (konsola) i POD x3 (multiefekt do gitary)?
Z tego co czytam to on nie ma żadnych wejść?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do takiej ilości urządzeń to rzeczywiście potrzebujesz normalnego wzmaka, a nie wieży. Także za 2000zł proponuję; wzmak:
Denon PMA-700AE (słabo wyszedł ten model Denonowi, ale za tą kasę to całkiem niezła okazja)
CA Azur 340 v.2 (zrównoważony wzmak, potrzeba mu raczej ciepłych kolumn)
Yamaha AX-497 (moim zdaniem sucha, osobiście patrzyłbym na nią jako ostatnią, ale jest wiele osób które ją chwalą)
TEAC A-R610 (mało znana opcja, ale warta uwagi)
kolumny:
Cerwin Vega CLSC6 (dynamiczne i z mocną podstawą basową)
KODA K-5300S (chińskie, ale naprawdę warte uwagi)
Klipsch B-3 (dynamika to coś na co najbardziej stawiają, raczej analityczne)
Canton GLE420 (mocny basik i trochę ostra góra <alu kopułka>)
Moim typem jest zestaw:
1. TEAC + Klipsch (dynamiczny z mocnym basem, powinien się dobrze wpasować w rock/metal)
2. CA + KODA (zrównoważony z dobrą sceną, góra może się trochę wybijać)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odsłuchałem CA 540 u kumpla na jakiś słabych kolumnach (Denon SCM51 chyba) i jest dobrze, już się na niego zdecydowałem. Z przyczyn techniczyny będe go miał dopiero za tydzień, a więc jest czas na rozkmine nad resztą icon_smile.gif
A więc jedynej rzeczy jakiej mi brakowało to troszkę więcej basu (podkreślam troszkę!) i chciałbym to nadrobić resztą, no i pytania:
1. Jakie kolumny - powiedzmy do 1500zł
2. Jakie kable głośnikowe - do 50zł/m
3. Jakie interkonekty - do 100zł
4. I w niedalekiej przyszłości źródło do 1500zł, wymagania co do źródła to żeby odtwarzało płyty DVD i format MP3, fajnie też by było aby można było je obsługować bez używania TV (chodzi o MP3 - przeszukiwanie folderów na płycie, przeskakiwanie między folderami itp, tak żeby "coś" się pojawiało na wyświetlaczu).

EDIT:
Czytałem na forum że można "pożyczyć" interkonekty ze sklepu i przetestować je, jakie polecanie wziąść do testów?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Z tego co wcześniej pisałem do CA, nadadzą się KODY. Raczej Klipsch, Canton czy CV nie będą najlepsze, bo to raczej jasne kolumny i taki sam jest CA, więc dźwięk może stać się bardzo jasny i męczący. Dodatkowo posłuchaj sobie Missiona, on ma właśnie lekko uwypuklony basik, a przy tym jest dość ciepły co ładnie wyrówna charakter wzmaka np. M62i.
2. Kable najpierw ku sobie podstawowe, np. Oehlbacha 2x2,5mm, to jest na tyle indywidualna sprawa (wiem z doświadczenia), że ciężko polecać coś konkretnego
3. Interkonekty; patrz wyżej
4. Za taką kasę to chyba najlepszym multi źródłem może być komputer, mianowicie. Kupujesz sobie kartę dźwiękową/DACa np. Beresforda TC-7520 GF-Mod i żadne DVD do 1500zł raczej nie dotrze do jego poziomu, dodatkowo na kompie odtworzysz wszystko. Jedynym minusem jest to, że musisz włączać kompa, który wydaje z siebie szum
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

4. Za taką kasę to chyba najlepszym multi źródłem może być komputer, mianowicie. Kupujesz sobie kartę dźwiękową/DACa np. Beresforda TC-7520 GF-Mod i żadne DVD do 1500zł raczej nie dotrze do jego poziomu, dodatkowo na kompie odtworzysz wszystko.



Problem w tym że za kompa robi laptop który leży na stoliku kawowym (a więcej na moich kolanach) i kabel między nim a wzmacniaczem by przeszkadzał bo każdy by sie o niego potykała.
A może w takim razie poleci ktoś jakiegoś DACa co by go można było podłączyć pod jakieś słabe DVD (manta czy wiwa).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie DAC to tylko jedna z części zestawu, jeśli za transport ma robić DVD za 100zł to nie ma sensu kupować przetwornika za 1000 czy więcej zł. Jeśli opcja z kompem odpada to polecam poszukać jakiegoś używanego DVD, bo wtedy powinno ono być na wyrównanym poziomie z resztą zestawu np. Denon DVD-3910. Takie DVD to już naprawdę hi-end w KD, a jakość CD na pewno będzie wystarczająca do twojego zestawu stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro wybrales juz CA 540A to musisz koniecznie dobrac kolumny ktore graja cieplo bo ten wzmacniacz bywa tak piskliwy ze uszy bola i mozg sie lasuje icon_wink.gif Generalnie mialem iedys 640A i natychmiast go wymienilem - jedyny ratunek to podkrecenie regulacji basu prawie na maks.

Tak czy owak wrew temu co pisza niektore gazety nie kupuj do niego KEFow - raczej cos w rodzaju Monitor Audio BR2 (tanie rozwiazanie) lub jak mozesz sobie pozwolic rewelacyjne RX1 (troszke drozsze icon_smile.gif ) Mozna tez pomyslec nad propozycja kolegi pacio mianowicie Missionz M62i

Co do kabelkow to juz kwestia indywidualna - wazne aby byly miedziane i konkretnej grubosci. Nie baw sie w srebro przy tak jasno grajacym CA 540
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz koniecznie nowe DVD to weź już sobie do zestawu CA Azur 540D v.2. CA ma dobre odtwarzacze, a przynajmniej będzie ci pasował wzorniczo. Ogólnie mozna polecić coś zupełnie innego, a mianowicie Blu-Raya Pioneera 51FD, to byłoby najlepsze wyjście (przy nowym sprzęcie), a przy okazji byś miał już najnowszy format, tylko że ceny są od 1650zł. Może pojawi się jakaś promocja, bo wyszedł nowy model - 52LX.

Jednak najlepiej byś zrobił kupując używkę pokroju tego Denona z allegro.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...