Skocz do zawartości

Wzmacniacz stereo + głośniki = 3tyś max


Crow

Recommended Posts

Witam
Pierwszy raz w życiu chciałbym zacząć przygodę z tego typu sprzętem. Naczytałem się już trochę i prosiłbym o stosowną radę.

Pokój to ok 10m2. Kolumny stałyby na meblach (wysokość 180cm, głębokość 30cm) Innej możliwości nie mam.
Półka na wzmacniacz ma wysokość 14cm.

Sprzęt chciałbym nowy - nie chcę kupować używek.

Przeznaczenie. Odsłuch muzyki z komputera (FLAC, APE i CD) poprzez kartę SB Audugy 4 (planuję na dniach zmienić na ASUS Xonar DX/XD) oraz filmy zarówno z komputera jak i dekodera HD.

W związku z tym mam na oku wzmacniacz Cambridge Audio Azur 340A SE
oraz głośniki JBL L830 i Acoustic Energy AEGIS NEO 1. Problem w tym, że głośniki mają tylny bass-reflex (głębokość mebla dotykającego ścianę 30cm).

W głośnikach najczęściej brzmi:
Jean Michel Jarre
Enigma
Vangelis
Enya
Marek Bilinski
Queen
Pink Floyd
Scorpions
ACDC
Michael Jackson
Bryan Adams
The Corrs
Evanescence

muzyka filmowa
i po prostu radio

Co innego proponujecie do tego wzmacniacza?

Czy sobie po prostu darować ten cały cyrk i kupić Logitechy Z-5500?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam dla ciebie sporo, propozycji. Wzmaki:
NAD C315
Pioneer A-A6-J
ROTEL RA-04
CA Azur 640 v.2
kolumny:
JBL L830
Chario Silverette 200
Mission M62i
Cabasse Pico MT30
Paradigm Mini Monitor v.6
KEF IQ30
Z tego wszystkiego moim faworytem jest zestaw NAD + KEF, Pioneer + Mission, albo CA + Chario. Każdy trochę inny, NAD + KEF świetny do Floydów, bas KEFów jest raczej szczupły, ale NAD to nadrobi. Pioneer + Mission zrównoważny wzmak + ciepłe i lekko basowe kolumny. CA + Chario bardzo zrównoważone, w takiej czysto recenzeckiej ocenie chyba najlepszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacio - wysypałeś propozycje, ale chyba nie doczytałeś o ograniczeniach w ustawieniu sprzętu
tj. wysokośc półki na wzmacniacz 14cm, oraz szerokośc półki na kolumny 35 cm.

Wzmacniacz powinien byc "płaski" aby pozostała jeszcze jakaś bezpieczna przestrzeń do odprowadzania ciepła.
To kryterium spełniają:
NAD C315BEE - wymiary 435 x 242 x 70
Rotel RA-04 - wymiary 437 x 342 x 72
Cambridge Audio Azur 340A (SE) - wymiary 430 x 310 x 70

Natomiast kolumny powinny nie byc zbytnio głębokie i otwór rezonansowy lepiej aby był ulokowany z przodu.
Propozycje:
Monitor Audio BR2 - WxSxG 350 x 185 x 250
Wharfedale Diamond 9.1 - WxSxG 296 x 194 x 278
Tannoy Mercury F1 - WxSxG 300 x 170 x 220
KEF iQ10 / KEF iQ1 - WxSxG 301 x 175 x 261

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pacio - wysypałeś propozycje, ale chyba nie doczytałeś o ograniczeniach w ustawieniu sprzętu
tj. wysokośc półki na wzmacniacz 14cm, oraz szerokośc półki na kolumny 35 cm.


Przecież wszystkie sprzęty, które wypisałem spokojnie zmieszczą się w wymiarach, które podał kolega. Może z KEFem IQ30 byłby problem, ale to już kolega sam zauważył, że gniazda są trochę słabo pomyslane do zastosowań półkowych. Największe są JBLe i Missiony one wejdą na styk, ale np. Cabasse to już raczej maluszki i można je będzie bezproblemowo nawet przekrzywiać na tej półce.
Osnośnie wzmaków kolega pisał, że tylko góra jest ograniczeniem, czyli nawet jeśli będzie 2cm przestrzeni na górze, a po bokach luz to dla takich "pieców" to nie będzie problem klimatyczny.

adamc
Dlaczego od razu tak popierasz wszelką krytykę w stosunku do mnie??? Może przydałoby się samemu najpierw przejrzeć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

adamc
Dlaczego od razu tak popierasz wszelką krytykę w stosunku do mnie??? Może przydałoby się samemu najpierw przejrzeć.


Nie tyle nawet popieram (jak tu akurat) co sam krytykuję w innym temacie, a to dlatego że wypowiadasz się w większości tematów sypiąc różnymi propozycjami - tak różnymi i tak wieloma, że pewien jestem, że nie znasz polecanych przez Ciebie sprzętów z odsłuchu.
Wniosek jest jeden -> nabijasz posty twórczością z sufitu wspartą nieco opisami sprzętu z różnych stronek.
Nie sądzę, żeby pytającym chodziło o Twoją czy moją fantazję na temat. Przypuszczam, że pytają mając nadzieję, że odpowie im ktoś kto słuchał konkretnego zestawu albo zna z odsłuchu jego elementy.
Zerknąć na opis potrafi pewnie większość osób radzących sobie z napisaniem posta na forum, a jeśli masz co do tego wątpliwości to raczej podaj linki do rzetelnych opisów niż sam twórz opisy na podstawie opisów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przejrzałem już różne głośniki. Cholernie podobają mi się iQ10 ale będzie brakowało z 1cm aby prawa weszła na mebel.

Dlatego zainteresowałem się Monitor Audio Bronze BR2 jak zresztą polecaliście. Wiem, że najlepiej sprzęt odsłuchać samodzielnie. Ale chciałbym zasięgnąć waszej opinii czy sparowanie tych kolumn z CA 340A SE da dobre brzmienie. Oprócz tego co zwykle słucham (i takie jest główne przeznaczenie sprzętu, lista kilka postów wyżej), będę na nich oglądał filmy. Nie jestem miłośnikiem łomotów, ale jak wystąpi strzał czy też wybuch będzie to naturalnie odzwierciedlone przez ww sprzęt. Jak napisałem nie oczekuję trzęsących się szyb. Po prostu ma to ładnie zabrzmieć a nie chrząkać czy zgrzytać.

A może DALI LEKTOR 2 bo też by mi weszły, ale już z wyglądu są niefajne icon_razz.gif

Kolejną sprawą są kable. Załóżmy, że będzie zdecydowanie za mało basu, jakimi kablami to skorygować?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Crow
Słuchałem wielokrotnie Kef-ów, mam tez na myśli monitory tej firmy i jakoś mi one nie "podchodzą". Zważywszy na rodzaj muzyki jakiej słuchasz zastanów się nad monitorami AE evo one. Świetnie sprawdzają się w różnych konfiguracjach. To dosyc uniwersalne monitory. Niestety dostępne tylko na rynku wtórnym. Tak, czy inaczej warto. Kolumienki te zagrały nieźle m.in. z Rotelem RA-02, Baltlabem - ciekawe, Cambridge Azur 540.
Niestety mają bass reflex z tyłu, ale może rozważysz inne ustawienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ryba82
Wierz mi tu nikt nikogo się nie czepia. To nie to forum. Kolegów irytuje tylko tzw. efekt "papugi". Cenne są wszystkie rady, dobrze jeśli są poparte doświadczeniem osobistym. Ja np. w mojej subiektywnej ocenie je posiadam, ale powiem szczerze, że w wielu sytuacjach bałbym się wygłaszać kategoryczne sądy. Jak sądzę o to chyba ta cała awantura. Poza tym co o sprzęcie a w zasadzie takiej ilości sprzętu, która przewinęła się w wypowiedziach Kolegi będącego przedmiotem naszej wymiany zdan może wiedzieć 14-to latek. Chyba, ze Kolega Pacio robi sobie jaja z uczestników forum, albo ma całą rodzinę "zarażoną" audiofilizmem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@belfer
Nie wiem co bylo lepsze... DżejBiEl w kazdym temacie czy to co jest teraz, recenzje sprzetu na podstawie fotki/opisu na allegro/danyc technicznych.
Czasami mam wrazenie ze Pacio sam zaklada konta i zadaje pytania na forum zeby potem odpowiedziec sobie samemu i pochwalic sie "wiedza"...
Jego spam w kazdym temacie uswiadcza mnie w przekonaniu ze ziomek jest niehalo i ma cos nie tak.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Meble są nie do ruszenia, więc wygospodarowanie kilku centymetrów na głębokość nie wchodzi w rachubę.

Dzięki za rady. W piątek zamawiam sprzęt icon_wink.gif: CA 340A SE + Monitor Audio BR2. Wszystko wejdzie, gdzie ma wejść na dodatek bass reflex jest z przodu.

A teraz jeszcze został cyrk z okablowaniem icon_biggrin.gif.

QED Silver Anniversary?

I powiedzcie mi, jaki rozstaw mają mieć widełki. 10mm? Bo z bananami to tak na styk będzie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kabli to ja bym się tak nie rozpędzał, myślę, że najpierw lepiej jest kupić podstawowy kabel (idziesz do MM czy Saturna i bierzesz sobie jakiś 2x2,5mm), a później dopiero zaczyna się zabawa. Wypożyczasz coś, albo kupujesz używkę, słuchasz sprawdzasz, aż do perfekcji, nie ma innej rady. Za każdym razem kabel zagra inaczej o ile wogóle usłyszysz różnicę (wiele osób <najczęściej na budżetowym sprzęcie> nie zauważa różnic dźwięku, chyba, że budowa kabla jest zupełnie inna, np. srebro vs miedź, skrętka vs jedna żyła).

Także kup jakiegoś Oehlbacha, Alpharda, Vivanco czy HAMĘ, a później testuj np. ww. QEDa, Chord Company Silver Carnival, DNM Reson, ostatni test w AV wypadł dobrze dla Xindaka SC-01 (z opisu wydaje mi się, że mógłby pasować do twojego zestawu, ale to tylko takie przypuszczenia) czy amerykańskiego Synergistic Research Speaker Decor.

Co do widełek to ich rozstaw jest na ogół jeden i standardowy, w teści AV napisali, że widełki Synergistica są jakieś szersze i nie za bardzo pasują do europejskich standardów, ale na ogół jest to jeden rozstaw.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,
kupujesz świetny zestaw CA 340 + MA, ale pozwolę sobie na małą polemikę z Pacio (choć jest to mój pierwszy post tutaj i mogę nie mieć potrzebnego do komentowania "autorytetu"). Nie wydawaj niepotrzebnie i głupio jakiejkolwiek kasy na kable typu Hama, bo równie dobrze możesz kupić cincha w Auchan lub gumkę od majtek... Kup sobie porządny budżetowy kabel np. Atlas Basic lub Tara Labs Entra i pasujący do tego interconnect. Obie propozycje są tanie i świetnie pasują do twojego zestawu. Absolutnie nie kupuj nic QED'a, bo przy brzmieniu CA i MA dodatkowo podbijesz jeszcze kablem górę i twój sprzęt zamiast cieszyć zacznie cię męczyć.

Gratuluję I zestawu, wielu obecnych audiofilów mogłoby pozazdrościć icon_smile.gif

d.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uważasz wydanie tych 50zł na podstawowe kable za głupie wyrzucanie kasy??? Nie byłbym taki szybki, kable to nie elektornika, że można polecić coś konkretnego i jest kilkadziesiąt % szans, że trafi się z zestawieniem. Wiem coś o tym sam kiedyś z polecenia prawie kupiłem DNM Resona, to byłoby dopiero wyrzucenie kasy, u mnie (dla moich uszu) to się kompletnie nie sprawdziło, a zdziwię Cię. W sekcji wysoko/średniotonowej z moim zestawem gra właśnie HAMA.

Nawiasem mówiąc porównać kabel z Auchan do HAMY do grube przegięcie, bo te pierwsze nadają się co najwyżej do wieży "umcy-umcy", a produkty Niemców mimo, że nie najlepsze to są daleko lepsze, np. głośnikowe podobno wykonuje dla nich Oehlbach, a to chyba już nie jest taka zła firma, prawda???
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie wypowiadam opinii o tych kablach, zarówno QEDzie jak i Resonie, przecież DNM znalazłe się w moim wcześniejszym poście jako propozycja do posłuchania. Uważam jednak, że kupowanie kabli z polecenia to jak gra w ruletkę, może się udać, a może nie.

To nie wynika tylko z tego, że w każdym systemie kabel zadomowi się inaczej. Chodzi o nasze gusta i guściki, każdy chce poprawić coś innego w swoim zestawie i od tego są właśnie akcesoria. Taka moja opinia icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę więc "rzeczowo"...
Wydanie 50 zł na kable Hama to wydanie 50 zł na kable Hama, nic więcej nic mniej. Lepiej jednak te 50 zł wydać na cokolwiek innego. Wiem co piszę, bo na kable w moim życiu wydałem w sumie pewnie kilka grubych tysięcy złotych i chociaż żal mi tej kasy, jestem bogatszy o doświadczenie. Niektóre kable o których piszesz (np. Chordy SS, Qed'y SA i Reson) miałem w pewnym momencie w moim systemie z prostej przyczyny - wszystkie gazety o nich piszą więc musiałem ich posłuchać i np. takie Resony uważam za jeszcze gorszy model od kabli z Auchan... ale tylko w moim systemie, bo słyszałem je podłączone miedzy Creekiem Destiny i Spendorem A5 i były super. Sęk w tym, że każdy kabel gra inaczej w danym systemie i najlepiej próbować i próbować a nie sugerować się recenzjami z różnych źródeł. System Ca340 + BR2 jest mi nie obcy i na 90% mogę stwierdzić że Qed'y do niego nie pasują, a Atlasy będą na 60% idealne. Gusta gustami, ale ucha nie oszukasz- jeśli w tak małym pomieszczeniu BR2 będą cię atakowały nieoszlifowaną górą- zmęczysz się w oka mgnieniu.

Drugi argument, zdecydowanie bardziej subiektywny:
zarówno MA jak i CA są firmami w pewnym stopniu poważanymi o audiofilskich konotacjach i brytyjskiej tradycji - ja przynajmniej głupio czułbym się łącząc je kawałkiem bezdusznego niemieckiego drutu, zerwanego ze szpili w centralnym magazynie w uchtenhazen niederzaksen...

d.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie podważam twoich opinii, ale moje doświadczenia (w moim systemie) są jeszcze inne. DNM przymulił, w sumie nic nie zyskało, a jakbym koc położył na kolumny. QED ładnie utemperował bas, ale góra straciła na szczegółach (właśnie w porównaniu z HAMĄ). Taka moja opinia.
Widzę, że po części się zgadzamy (odnośnie grania kabla w danym zestawie), ale już w odczuciach niekoniecznie icon_wink.gif Cóż kolega Crow musi potestować, nie ma innej rady icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Paci czy ty rozumiesz co my tutaj piszemy, chyba nie.
Zwracam jeszcze raz uwagę, że kable QED nie sprawdzą się w połączeniu ze sprzętem firmy Cambridge. Nie mieszaj ludziom w głowach. Kolega nie pyta o twój system, ale o swój. Masz coś do powiedzenia w zakresie zastosowania QED w konfiguracjach z CA?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nigdzie nic nie pisałem o zakupie kabla QED do tego sprzętu, pisałem tylko propozycje do odsłuchu. Rozumiem, że tobie nie pasuje, ale za każdym razem to gra inaczej, sam chyba dobrze o tym wiesz. Ja tylko przekonuję to odsłuchu, nie mogę zrozumieć skąd te prestensje. Czy jak piszę jakoś zawile i nieprzejrzyście???
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...