Skocz do zawartości

Impedancja + laptop + wybór słuchawek


Recommended Posts

Witam,
mam pytanie odnośnie impedancji słychawek. Co to właściwie jest i z czym to sie je. Nie potrzebuje defincji fizycznej bo ją znam, ale chciałbym wiedzieć jak to działa w praktyce. Na co ma wpływ impedancja, i czy jeśli jest za niska/duża to czy coś może się spałić albo źle grać - a jeśli tak to czy można to jakoś jeszcze naprawić (wzmacniacz słychawkowy - ? )?
Pytanie to pojawia się w kontekscie tego, że planuję zakup słuchawek. Miałem na uszach Sony MDR-D333 i mi bardzo odpowoadają ale ich impendacja wynosi 24 ohmy, a większość słycahwek ma 32. Przede wszystkim czy waszym zdaniem te słychawki to dobry wybór? Ktoś miał z nimi doświadzczenie?
Słychawek będę używał - narazie do słychania muzyki z laptopa, ale byłoby fajnie by słychawki były już przygotowane do jakiegoś dobrego sprzętu audio w przyszłości.
Będę wdzięczny za wszelką radę.

Zapomniałem dodać: interesują mnie słuchawki, które będą dość dobrze izolować dzwięki, zarówno te z zewnątrz ale także współlokatorom z wewnątrz słuchawek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

mam pytanie odnośnie impedancji słychawek. Co to właściwie jest i z czym to sie je. działa w praktyce. Na co ma wpływ impedancja, i czy jeśli jest za niska/duża to czy coś może się spałić albo źle grać - a jeśli tak to czy można to jakoś jeszcze naprawić (wzmacniacz słychawkowy - ? )?



Oprócz impedancji słuchawek jest jeszcze jeden parametr - sprawnośc wyrażona w dB.
Ażeby było śmieszniej, jakoś trudno mi uwierzyc w parametry podawane przez producentów.
Mam dwie pary słuchawek, obydwie mają impedancję 32 Ohm, ale różnią się sprawnością.
Beyerdynamic DT 860 o sprawności 97 dB i Goldring DR100 105 dB. Teoretycznie Goldring powinien grac głośniej od Beyerdynamica, ale tak nie jest icon_eek.gif

A tak na przyszłośc - wzmacniacze słuchawkowe są przygotowane na słuchawki o impedancji w szerokim zakresie 24-600 Ohm, ale używając słuchawek o niskiej impedancji trzeba ostrożnie obchodzic się z potencjometrem głośności icon_twisted.gif
Potencjometr mojego Zero DAC-a jest nastawiony na godzine 8:15 i jest to głośno.
Cały czas mam obawy czy słuchawki przeżyłyby bez uszkodzenia nastawienie potencjometru na 12:00 - a to się może zdażyc nawet niechcący.

PS.
Słuchawek Goldring DR100 używam do laptopa (filmy), a Beyerdynamic DT860 do słuchania muzyki.
A to wszystko głównie przez lenistwo - laptop ma gniazdo 3.5mm, a wzmacniacz słuchawkowy i wzmacniacz gniazdo 6mm.
Po prostu nie chce mi się żonglowac przejściówkami icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

mam pytanie odnośnie impedancji słychawek. Co to właściwie jest i z czym to sie je. działa w praktyce. Na co ma wpływ impedancja, i czy jeśli jest za niska/duża to czy coś może się spałić albo źle grać - a jeśli tak to czy można to jakoś jeszcze naprawić (wzmacniacz słychawkowy - ? )?




A tak na przyszłośc - wzmacniacze słuchawkowe są przygotowane na słuchawki o impedancji w szerokim zakresie 24-600 Ohm, ale używając słuchawek o niskiej impedancji trzeba ostrożnie obchodzic się z potencjometrem głośności icon_twisted.gif
Potencjometr mojego Zero DAC-a jest nastawiony na godzine 8:15 i jest to głośno.
Cały czas mam obawy czy słuchawki przeżyłyby bez uszkodzenia nastawienie potencjometru na 12:00 - a to się może zdażyc nawet niechcący.



Hmm ja na wzmaku przy 24 Ohmowych sluchawkach musze potek ustawic na 15, gdzie przy 300ohmowych Hd650 na 12 jest ok.. Te 24ohmowe to Hd215, maja 112db, hd650 maja chyba 106 lub cos kolo tego..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...