Skocz do zawartości

Jakie kolumny do RX-V440


mosaic

Recommended Posts

Witam,
ostatnio okazyjnie nabyłem amp. YAMAHA RX-V440RDS i chcę dokupić do tego jakieś kolumny - najchętniej 5.1 ...do tego nie znam się na tym za bardzo a
szukając po różnych forach zauważyłem, że np. poleca się kolumny X do amp. Y bo ładnie razem grają... nie wiem co będzie optymalne do mojej 440-stki?
Pokój mam ok 27m2, wykorzystanie do filmów 80% / muzyki 20%, kolumny raczej podłogowe chociaż tył pewnie postawie na stojakach.
Nie mam zbyt wygórowanych oczekiwań ale chciałbym żeby dla mojego niewprawionego ucha dobrze grały. Póki co wymyśliłem 3 opcje i nie
bardzo wiem co wybrać (może podpowiecie coś innego ...może nic z poniższych opcji nie warto kupować):

opcja 1.
KODA AV-860 SUB SW1000 v2 = 1479 PLN
miałbym komplet za niewielkie pieniądze ale nie wiem jak z jakością dźwięku...

opcja 2.
YAMAHA YST-SW030 = 399zł
YAMAHA NS50 / NSP60 (2+3)= 1397 PLN
...niby wszystko czego potrzebuję ale nie wiem czy wybierając najtańsze podzespoły yamahy wyjdę lepiej niż z głośnikami KODA

opcja 3.
YAMAHA NS555 (2)= 1790 PLN
...stereo z myślą o późniejszym uzupełnianiu. Obawiam się, że nie zauważę różnicy między NS50 czy KODA oraz, że po jakimś czasie nie starczy mi zapału i funduszy na uzupełnienie o elementy na podobnym poziomie.


Proszę o pomoc
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny Yamahy raczej bym ominął w tym budżecie najlepsza jest KODA, ewentualnie TAGA Harmony. Jednak chyba najbardziej rozsławionym jest zestaw AV-702 (obecnie v.2). Jeśli chodzi o TAGĘ to za tą kasę TAV-606.

TAGA ma mocniejszego suba w zesatwie, ale co ciekawe skrzynia jest identycznych rozmiarów i głośnik też. Podejrzewam, że wsadzaja tylko inny wzmak icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za podpowiedzi ...ale nasuwają mi się kolejne pytania.

Czy przy takim zestawie powinienem mocno napinać się na zakup dobrych kabli czy może wystarczą takie jak z tej aukcji:
http://allegro.pl/item754805998_kabel_glos...a_2x2_50mm.html

Nie wiem czy 2x2,5 wystarczą czy może 2x6? Może tył grubszym reszta cieńszym albo odwrotnie (długość kabla na fronty to 4,2m a tył aż 14,5m) ...chciałbym kupić to wcześniej żeby nie czekać potem z głośnikami w domu na przesyłkę z kablami.

Kolejna to kable do tyłu będę puszczał jedną stroną czy wtedy mam zrobić jedna długość kabla do prawego i lewego tyłu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy przy takim zestawie powinienem mocno napinać się na zakup dobrych kabli ...


Przede wszystkim pewnych asprektów nie przeskoczysz, więc nie ma sensu przesadzać z kablami w takim zestawie (wiadomo, że jest to budżetówka - więc się nie obraź). Jak wydasz za dużo i nie będzie różnicy, to dla mnie wyrzucone pieniądze (ew. przydadzą się do następnego zestawu, jak kiedyś będziesz przechodził na lepszy sprzęt - ale po co już teraz wydawać więcej kasy?).

Cytat

Nie wiem czy 2x2,5 wystarczą czy może 2x6? Może tył grubszym reszta cieńszym albo odwrotnie (długość kabla na fronty to 4,2m a tył aż 14,5m) ...
Kolejna to kable do tyłu będę puszczał jedną stroną czy wtedy mam zrobić jedna długość kabla do prawego i lewego tyłu?


Jak pisali Koledzy - 2.5mm^2 lub ew. 1.5mm^2, bo 6mm^2 to przesada icon_wink.gif
Jednak przy takiej długości (tyły) jeżeli będzie mała różnica, to ja bym jednak zastanawiał się nad tym kablem 2.5^m. Poza tym z założenia zaleca się równe długości kabli lewego i prawego. Teoretycznie w ciut lepszych amplitunerach KD można już regulować opóźnienia (czyli długość kabla/odległość kolumn od amplitunera), ale mimo wszystko...
Czyli mam trochę inne zdanie niż Ryba82 icon_wink.gif

Poza tym spokojnie można poszukać czegoś ciekawego wśród używanych kabli. W cenie nowego kabla kupisz wtedy używany lepszy (w przypadku tyłów będzie raczej trudno o używki, ale na przód trafisz bez problemów na coś ciekawego). Również w sklepach audio często pojawiają się kable używane lub resztki ze szpuli o mniejszych długościach, w dużo niższych cenach niż nowe czy cięte na wymiar!
Przy okazji - jeżeli nie będziesz dużo eksperymentował i porównywał kabli, to gołe druty spokojnie wystarczą (nie musisz wydawać na wtyki bananowe czy widełki).

Co do kolumn - to KODA 702 będzie dobrym wyborem (pojawia się jako nowe sety 5.0 lub 5.1 albo jako używane), jak proponował Pacio (powtarzając jak zwykle po starszych icon_mrgreen.gif ) oraz już z własnego doświadczenia Belfer54. Bardzo wielu uzytkowników chwali te kolumny (nawet już później, jak przechodzą później na wyższe modele).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

KODA AV-702 v.2 + SW-1000 v2 już do mnie jadą a co do kabli to i tak trochę przesadziłem z budżetem więc narazie, żeby nie przeciągać (nie wyobrażam sobie żeby nowy sprzęt stał tydzień bez kabli) kupiłem kable 2x2.5 do których link wklejałem wcześniej... a potem na spokojnie poszukam coś z używki lub nowych. Przynajmniej będę miał obraz różnicy w jakości okablowania. Ew. opiszę swoje wnioski icon_idea.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...