Skocz do zawartości

Uzywany zestaw Stereo do ok. 2000 - 2400PLN oparty o DAC Beresford’a TC-7920


grizley

Recommended Posts

Witam,
Planuje skompletowac juz od dluzszego czasu moje pierwsze Stereo. Troche takich watkow juz sie na tym forum przewinelo, ale im wiecej czytam, tym wiekszy mam metlik. Poza tym nigdzie nie znalazlem odpowiedzi na pytanie o odtwarzacz CD, ktory dobrze zagra z DACiem Beresforda TC-7920. Wiec, tak na wstepie zestaw podstawowych informacji:
pomieszczenie: ok. 25m2
muzyka: bardzo duzo Rocka roznego rodzaju, sporo klasyki muzyki Elektronicznej, sporadycznie Jazz, Pop i bardzo rzadko muzyka Klasyczna
budzet: do 800PLN na odtwarzacz CD
do 800PLN na wzmacniacz zintegrowany
do 800PLN na kolumny
(piszac do 800PLN dopuszczam tez oczywiscie sporo tansze propozycje;) - nie musze wydawac maxymalnej kwoty)

A teraz troche szczegolow. W zestawie chce wykorzystac tez laptopa jako zrodlo i generalnie sporo sluchania bedzie na sluchawkach Sennheisera HD555, ktore juz posiadam. Stad zalozylem sobie, ze DAC/HeadAmp Beresforda TC-7520 bedzie pozycja obowiazkowa dla mnie i niejako „wylaczylem” go z dyskusji;) Priorytetem jest CD Player i chcialbym kupic cos najszybciej jak to mozliwe, zeby moc sluchac CD przez Beresforda i sluchawki (tak, tak... niby moge korzystac z laptopa, ale jestem osobnikiem ktory wyrosl niestety na mp3 i muzyce z kompa, a juz od dluzszego czasu czuje ogromna potrzebe posiadania stacjonarnego CD Playera z „szufladka”, do ktorego bede mogl wrzucic w kazdej chwili plytke i rozkoszowac sie przyzwoitym dzwiekiem;) Oczywiscie docelowo zestaw ma sie skladac takze z wzmacniacza (fajnie gdyby pasowal wizualnie do odtwarzacza CD - czytaj komplet od tego samego producenta i z tej samej serii) i kolumn – bede wdzieczny za wszelkie propozycje, ale chcialbym zaczac od CD Playera. I tu zaczynaja sie moje pytania (wszystko w kontekscie „wspolpracy” z Beresfordem TC-7920):

1) Czy ma sens kupowanie nowego CD Playera (ktorys z podstawowych modeli Denona, Onkyo etc.)?
2) Jezeli tak, to ktory model jest szczegolnie godny polecenia? (jakies szczegolnie dlugie odsluchy nie wchodza raczej w gre, wiec zdam sie naopinie obeznanych w temacie) ?
3) Czy dobrym pomyslem jest kupienie uzywanego i leciwego odtwarzacza z lat 90ych, za to wyzszego modelu? (moje watpliwosci: stan techniczny, awaryjnosc sprzetu, problemy z czytaniem nowszych plyt i zasadnosc kupowania sprzetu z troche wyzszej polki, kiedy i tak podlacze go do zewnetrznego i chyba bardzo przyzwoitego DACa)?
4) Optymalnym rozwiazaniem wydawalo mi sie kupienie czegos lekko uzywanego, bycmoze jeszcze na gwarancji – czym powieniem sie zainteresowac ? Japonski sprzet wielkich koncernow czy moze pokusic sie o produkty mniejszych firm (NAD, Rotel, Cambridge Audio)? Czy z moim budzetem moge w ogole myslec o tych firmach? Widzialem sporo sprzetu na brytyjskim eBay’u – czy oplaca sie kupic tam CD Player’a i czy mozna go odpalic w Polsce (tj. czy napiecie w gniazdkach maja takie jak u nas czy moze 110V jak w US, etc.)?

Z gory wielkie dzieki za wszelkie sugestie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szybko - odpowiedź na niektóre pytania.

Sprzęt w UK jest na 230V, różni się tylko wtyczką. A więc możesz zastosować przejściówkę albo wymienić wtyczkę (obie możliwości są dość proste i tanie).
Wyższe modele sprzętu mają standardowe gniazda sieciowe – takie jak w komputerach, a więc wkładasz odpowiedni kabel (na początek może być komputerowy) i wszystko gra.
Poza tym są też modele sprzętu akceptujące napięcie od 110V do 240 (albo automatycznie się ustawia, albo przełącznikiem z tyłu urządzenia).

Nowy CD to koszt między 500 a 1000zł za podstawowy model, za lepsze trzeba dać minimum 1500zł (choćby XINDAK C-06). Więc możesz przekroczyć budżet przeznaczony na ten cel.

Wielu jest zwolenników starszego sprzętu (ja też), ale w dobrym stanie i wykorzystującego popularne (i łatwodostępne oraz tanie – rzędu 30zł) głowice. Przykłady takich głowic to np. lasery SONY KSS-213.

Mam modele 20letnie, nie ma problemu z odczytywaniem płyt: oryginalnych, CD-R, wątpliwej oryginalności ... Nie czytają jedynie płyt CD-RW (wielokrotnego zapisu) oraz MP3. Ale chyba nie muszą ich czytać ...

Pozdrawiam
cdn...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem lepiej póki co zostawić CD w spokoju i podłączyć sobie Beresforda po USB. Później jak już skompletujesz będziesz mógł pomyśleć nad zestawem Squeezebox + serwer i będzie dużo wygodniej, a teraz zostanie ci większy budżet na sekcję wzmocnienia i kolumny icon_wink.gif poczytaj sobie ten temat

Przyjmując, że zdecydowałbyś się na takie rozwiązanie to na resztę zostaje 2400zł (no powiedzmy 2,5k icon_wink.gif). Teraz napisz co sądzisz o tych używkach, szukasz czegoś nowego/prawie nowego czy jesteś otwarty na wszystko??? Tak naprawdę nowy sprzęt to niezły można wybierać tak od 3000zł, bo za te 2500zł coś znajdziesz, ale wybór będzie mocno zawężony.

Odpowiedz, a na pewno bedziemy kombinować dalej.

PS: Jeśli chodzi o pliki audio na kompie to nie muszą to być stratne formaty jak MP3, WMA czy AAC. Przecież może zgrać płyty, które masz do standardowego WAVEa, albo skompresowanych, ale bezstratnych FLACów czy APE. Najlepszym programem freeware jest Exact Audio Copy, a jeśli chodzi o płatne to chyba EASY CD-DA Extractor (jest wersja próbna, z której korzystałem, tym czym góruje nad EACem to przejrzystość i funkcjonalność, ale EAC wystarcza).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi właśnie udało sie sprzedac na Alledrogo mój odtwarzacz Marantz CD6002.
Wychodzi na to, że poszedłem w odwrotnym kierunku - od odtwarzacza i płyt CD do muzyki odtwarzanej bezprzewodowo z laptopa. Jak mi zabraknie miejsca na dysku laptopa, to kupię dysk sieciowy (NAS - Network Attached Storage).

Jak dla mnie ma to sens, gdyż jakośc muzyki nie ucierpiała, a wygoda obsługi niezaprzeczalna. Wszystkie płyty zgrałem do laptopa bez utraty jakości,
stosując formaty bezstratne FLAC lub APE.
Do ripowanie płyt CD używam doskonałego bezpłatnego programu CDex
Ja rozumiem sentyment do "materialnego" kontaktu z muzyką w postaci płyty CD, a nawet sentyment do płyt winylowych.
Ale jakoś nie tęsknię za gramofonem, którego ostatnio używałem jakieś 15 lat temu. Podobnie nie będę tęskinił za odtwarzaczem CD.

Zakup Beresforda to bardzo dobry krok. A cała reszta zależy od Twojego osobistego podejścia i/lub upodobań.

PS.
Aby odtwarzacz CD mógł współpracowac z Beresfordem koniecznie musi byc wyposażony w wyjście cyfrowe: koaksjalne lub optyczne.
Wcale nie jestem przekonany czy starsze odtwarzacze mają takie wyjścia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec sprawa wyglada tak:

Odnosnie propozycji pacio94: Oczywiscie podlacze kompa do Beresforda przez USB. Zdaje sobie sprawe, ze komp moze byc niegorszym (albo nawet lepszym) zrodlem niz CD Player i zamierzam wykorzystywac Kompa + Beresfroda z plikami loseless, ale nie zrezygnuje z CD Playera. Obiektywnie na to patrzac, masz racje i podchodzisz racjonalnie do sprawy. Ale ja chce miec takze odtwarzac CD z wyjsciem cyfrowym, ktory podlacze do Beresforda i bede mogl sluchac bezposrednio plyt CD. To troche takie "celebrowanie" - przyjemnosc plynaca z wyszukania odpowiedniej plyty na polce, wrzucenia do CD Playera, przejrzenia bookletu etc. - cos, czego do tej pory mi brakowalo. Wiec CD Player musi byc, chociaz zgodze sie, ze w tej sytuacji "rozsadniej" byloby go sobie darowac.

Wracajac do kwestii CD Playera, najsesnsowniejsza opcja wydaje mi sie lekko uzywany odtwarzacz - nie chce wywalac kasy na nowy i bardzo skoromny model, ale nie chce tez ryzykowac kupujac bardzo stary sprzet. Z reszta nie widze sensu takiego rozwiazania - po co kupowac sprzet z "lepszym wnetrzem", skoro DAC Beresforda ma byc upgradem dla mojego odtwarzacza? Zakladam, ze przy lepszym odtwarzaczu CD nie byloby zadnej "korzysci" z podlaczenia go do zewnetrzengo DAC'a klasy Beresforda. Poprawcie mnie, jesli nie do konca dobrze rozumuje.

RoRo, dzieki za info odnosnie sprzetu z UK. Na razie rzucilem tylko okiem na eBay'a i mam wrazenie ze oferta jest dosyc bogata. Wyglada na to, ze moge kupic przyzwoity odtwarzacz mieszczac sie w moim budzecie no i poszukujac nie trzeba sie przedzierac przez sporo zlomu, ktory pojwawia sie niestety na allegro. Ktorym modelem odtwarzacza wg Was warto sie zainteresowac? Coraz bardziej kusza mnie urzadzenia mniejszych producentow: tj. NAD, Rotel, Cambridge, Roxan. Czym powieniem sie zainteresowac zeby zmiescic sie w budzecie?

Jeszcze raz wielkie dzieki i pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli interesuje cię zakup w UK to przejrzyj sobie to forum, mam znajomego Anglika audiofila i on mówi, że to najlepsze miejsce do zakupu używek. Zresztą jak poczytasz w ogłoszeniach o ile można się targować i zobaczysz jak śmieszne są te ceny to sam się przekonasz icon_wink.gif




wielkie dzieki za linka - juz zabieram sie do lektury:) coraz bardziej nakrecam sie na uzywke z UK. jak wyczaje cos ciekawego, to dam znac.
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...