Skocz do zawartości

Bas w lini głośników


mlody_24

Recommended Posts

Witam
Mam pokój 3,5x3m ze skosem, Dali Concept6, Denon PMA 700AE, Yamaha CDX-397. Kolumny rozstawione na dłuższej ścianie po ok 50 cm od narożników. kolumny skierowane równolegle do scian bocznych, nie na słuchacza.
Słuchając muzyki siedząc przed kolumnami bas nie jest tak mocny jak np: kiedy podejdę do kolumn i stanę w jednej lini z nimi ( kolumny mam obok po lewej i prawej stronie).

W jaki sposób zacząć ustawianie i co zmienić aby bas był mocniejszy, tak jak w lini kolumn. pokój w załączniku

dzięki za pomoc



DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

Jest kilka możliwości powalczenia z tym problemem. Pierwszą z nich jest sprawdzenie w instrukcji od producenta czy przypadkiem nie ma tam wskazówek dotyczących ustawiń głośników względem miejsca odsłuchu. Jeżeli takowych nie ma to pierwszym wariantem do wypróbowania jest ustawienie głośników tak aby "linia dźwięku" przecinała się w miejscu w którym najczęściej siedzisz w czasie słuchania. Jeżeli nie wystąpią żadne nieprzyjemne efekty związane z wszelkiego rodzaju interferencjami bądź innego rodzaju zakłuceniami możesz to tak zostawić. Gdyby ten układ się nie sprawdził trzeba spróbować ustawienia w którym "linia dźwięku" będzie się przecinać przed lub za miejscem odsłuchu.
Byś może masz to już zrobione ale o tym nie wspomniałeś. W każdym razie gdy już znajdziesz dobre ustawienie to proponuję postawić kolumny na kolcach i na płycie granitowej. To poprawia emisję basu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji jest napisane, że kolumny nie powinny być kierowane w stronę słuchacza i tworzyć ze słuchaczem trójkąt równoboczny, ale to chyba bardziej do stereofonii. Z tego co napisałem wcześniej bas jest mocniejszy w lini z kolumnami, to wykreciłem je w przeciwną strone od słuchacza co pogłębia bas ale głośniki grają do ścian icon_smile.gif. Płyta granitowa jakiej powinna być grubości i wielkości? Zauważyłem jeszcze, że przed samymi kolumnami jest najmniej basu, odsuwając się w bok bas się zwiększa, także kierowanie kolumn na słuchacza powoduje słabnięcie basu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem oryginalną instrukcję i z tego co widzę ustawienie w trójkąt równoboczny jest zalecane zarówno w stereo jak i w kine domowym. Dla lepszego zobrazowania tego co pisałem poprzednio zrobiłem rysunek poglądowy. Na zielono proponowane miejsca odsłuchu. Sprubowałbym też poeksperymentować z odległością głośników od ściany. Mają bassrefleks z przodu więc można przybliżyć je do ściany a także zmniejszyć odległość między nimi. Nie muszą stać w kącie pokoju.Być może na brzmienie basu ma też wpływ to że to pokuj na poddaszu ale głowy nie daje. Chyba już kiedyś był ten temat poruszny na forum.
Co do płyty granitowej to dla uniknięcia przypadkowego zsunięcia się z podstawy do wymiarów podstawy kolumny dołożyłbym ok.3 cm na wymiar a grubość 2-3 cm. Nie wiem jak wygląda sprawa z oryginalną podatawą ale możnaby ją odkręcić a w to miejsce wkręcić kolce. Zmniejszy to stabilność kolumny więc trzeba to dobrze rozważyć.


DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...