Skocz do zawartości

Połączenie ampli - notebook - tv - prośba o pomoc


redneck87

Recommended Posts

Witam.

Od razu napomnę - jestem totalnym laikiem, jeśli chodzi sprzęt RTV. Uprzedzając sugestie - budżet mam dość ograniczony, toteż zakup porządnego, markowego amplitunera odpada. Szukanie po innych tematach przyniosło mi chyba więcej wątpliwości, aniżeli odpowiedzi na moje pytania. Otóż wszedłem w posiadanie amplitunera KODA AV-600X - niby 7 kanałowy dźwięk. No i teraz zaczęły się dla mnie schody. W jaki sposób podpiąć to do komputera? Tyle co wiem, zintegrowana karciocha w moim notebooku jest 2-kanałowa, tak więc szykuje się zakup jakiejś externalki (ktoś może coś polecić? chciałbym się zmieścić w trzech stówkach). Powstaje pytanie, w jaki sposób podpiąć ją do amplitunera? Patrząc wstępnie po allegro zauważyłem, iż wszystkie te karty posiadają wyjścia optyczne. W ampli, który wpadł mi w ręce przy końcówce widnieje napis 'video optical in' - czy w związku z tym da się to spiąć kablem optycznym? Oprócz tego, obok znajdują się wejścia coaxial. Czy da się to spiąć kablem SPDIF (czy jakimkolwiek inym) z kartą dźwiękową, która takiego wejścia nie posiada? A gdy już się z tym uporam (przynajmniej mam taką nadzieję icon_wink.gif w jaki sposób spiąć to razem z telewizorem (no tutaj to akurat sprzęt porządny, LCD samsunga, dość wielkogabarytowy) - chodzi o to, aby można było odtwarzać filmy niekoniecznie z dvd, a np. z pendrive'a.

Bardzo proszę o odpowiedzi na moje pytania i ewentualną (choć zapewne dość prawdopodobną) korektę mojego toku myślenia o podłączeniu tego razem icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę na zdjęciach to ampl ma wejście optyczne (z opisu w jednym ze sklepów wynika, że są dwa wejścia optyczne; sprawdź sobie to w instrukcji) i nim posłużysz się w przypadku kompa, a do tego (jeśli chcesz grać na kompie i mieć surround) musisz podpiąć sobie analogowo kablami 2RCA-jack (będziesz potrzebował trzy sztuki.
Jeśli chodzi o TV to podłącz normalnie analogowo 2RCA, albo optycznie (jeśli masz takie wyjście w TV).

Odnośnie karty to za 300zł mogę ci polecić taką, której sam używam, a mianowicie CREATIVE SB X-Fi Surround 5.1, ma upsampling do 96/24 i całkiem ładnie gra na wyjściach analogowych, a przez optyka z lepszym DACem jeszcze lepiej.

Jak masz jakieś pytania to pisz icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo dziękuję Ci za pomoc. Wejścia mam faktycznie 2x optyczne i 2x coaxial. Mam jeszcze kilka małych pytań:

- Skoro połączenie karta dźwiękowa - amplituner zrobię kabelkami 2xchinch - jack, to czemu (i co to da) łączyć to jeszcze dodatkowo światłowodem? Które kable za co będą odpowiadać?

- Czym (jakim kablem) łączyć telewizor z amplitunerem? Jakiś kabelek do HDMI?

- No i jak ten nieszczęsny telewizor łączyć z kompem? Wyczytałem, iż wiele osób poleca połączenie kabelkiem HDMI-DVI. Póki co w moim przypadku to odpada, gdyż notebook ma swoje lata i takowej końcówki nie ma (budowa porządnego kompa - dopiero na wiosnę). Mam wejście na kabel od monitora, sam nie wiem jak on się zwie, mający 3 rzędy po 5 bolców ; D. Czym w takim razie do połączyć? Chodzi o to, aby było w miarę tanio, gdyż w porządny kabel zainwestuję, gdy złożę nowy komputer.

Z góry dzięki za odpowiedzi icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Światłowód przyda się do filmów (dźwięk Dolby i DTS), a połączenia analogowe do gier (tego amp nie zdekoduje, bo surround w grach to zupełnie inne formaty).

2. Chcesz łączyć audio czy wideo??? Jeśli wideo to wogóle nie ma takiej potrzeby, a co do audio to już ci pisałem jeśli TV ma optyka to nim, a jeśli nie to standard 2RCA-2RCA (wpinasz pod obojętnie które wejście w ampie).

3. Podejrzewam, że masz w lapku wyjście D-SUB (to właśnie jest to 3 rzędy po 5 bolców icon_wink.gif) i nim musisz puścić sygnał do TV (powinieneś mieć w TV wejście PC, w Samsungach to od dawna standard).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...