Skocz do zawartości

Dobry zestaw głośniki + skrzynka do 1500-2000 zł


pilnik

Recommended Posts

Witam wszystkich,
od razu muszę przyznać, że kompletnie nie siedzę w temacie sprzętu audio i po prostu się na nim nie znam. Dlatego chciałem zaciągnąć opinii ekspertów.

Chciałbym skompletować komplet głośniki + skrzynka. Piszę skrzynka ponieważ sam nie wiem co mi jest potrzebne. Nie chciałbym wydać pieniędzy na niepotrzebne mi bajery i możliwości sprzętu, z których nigdy nie skorzystam.

Lubię słuchać głównie bluesa. Raczej niegłośno, więc nie będą mi potrzebne głośniki wielkości kontenera. Głośniki rozstawiłbym w 15 metrowym pokoiku. Nie nadaje się on idealnie do rozstawienia 5 głośników, bo w jednym rogu musiałby stać w przejściu. Nie wiem czy zamiast 5 głośników można ustawić 2 lub 3 z podobnym skutkiem - jakością muzyki.

Głównym źródłem dźwięku byłby iPod lub radio. Zorientowałem się, że Denon oferuje w swoich amplitunerach możliwość podłączenia Ipoda, ale nie wiem czy jest to warte zachodu, bo przecież też można podłączyć go kablem mini-jack. Jest szansa, że mógłbym używać zestawu do kina domowego, gdzie źródło podłączone byłoby przez kabel HDMI, ale nie jest to niezbędna opcja.

Nie chcę wydawać pełnej kwoty 2000 zł jeżeli nie jest to konieczne, ale nie chciałbym też oszczędzać, żeby po roku myśleć o wymianie sprzętu.

To chyba wszystko.
Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek porady.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Jezeli masz ipoda .. to znaczy ze masz zrodlo. Potrzeba Ci jescze wzmacniacza ktory wzmocni dzwiek z ipoda .. nastepnie kabli ktore przekaza sygnal do ostatniego elementu toru czyli glosnikow.

Piszesz cos o denonie .. tzn ze masz ten amplituner czy ze slyszales ze mozesz podpiac ?

sprzet moze byc uzywany ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam jeszcze nic co by wzmacniało sygnał i przekazywało go na głośniki. O Denonie wspomniałem, bo przeczytałem o funkcji podłączenia iPoda i poprawy jakości skompresowanej muzyki z formatu mp3. Jedynie to by mnie nakłaniało do amplitunerów tego producenta.

Myślałem o amplitunerze AV, bo od amplitunerów stereo nie różnią się zbytnio cenowo a mogą spełniać jeszcze dodatkową funkcję w kinie domowym. No, chyba, że tracimy na jakości dźwięku przy amplitunerach AV?

Sprzęt może być używany. Nie wiem czy mam dobre ucho, ale cieszy mnie dobrej jakości dźwięk, szczególnie by mnie cieszył jakbym zamknął się w moim budżecie. Bajery w sprzęcie nie są mi potrzebne. Wystarczy, żeby dobrze grał, może być stary.
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma potrzeby go cytować...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"O Denonie wspomniałem, bo przeczytałem o funkcji podłączenia iPoda i poprawy jakości skompresowanej muzyki z formatu mp3. Jedynie to by mnie nakłaniało do amplitunerów tego producenta."

Bardzo powatpiewam w to ze amplituner moze w jakikolwiek sposob porprawic dzwiek skompresowanej muzyki. Bardziej sluza do tego dac'e ( czyli urzadzenia przetwarzajace synal w dzwiek mowiac najprosciej - znajduja sie w kazdym odtwarzaczu cd ( o ile to nie transport ) a takze mozna dokupic osobno)


"Myślałem o amplitunerze AV, bo od amplitunerów stereo nie różnią się zbytnio cenowo a mogą spełniać jeszcze dodatkową funkcję w kinie domowym. No, chyba, że tracimy na jakości dźwięku przy amplitunerach AV?"

To fakt ze nie roznia sie cenowo, jednak jakosc nie idzie w parze. Wzmacniaacze stero sworzone sa do muzyki i w tym najlepiej sie czuja. Zaden amplituner nie dorowna wzmacniaczowi z tej samej polki cenowej. Musialbbyc kilkakrotnie drozszy.


"Sprzęt może być używany."

Cieszy mnie to nie zmiernie bo nastawiajac sie na sprzet nowy, nie mamy duzego pola manerwu icon_smile.gif.


odpowiedz na jescze 1 pytanie, jakiej muzyki sluchasz .. na jakim dzwieku Ci najbardziej zalezy ... glownie bas ? czy stawiasz bardziej na czystosc ? czy moze na dynamike ?


Co moge Ci zasugerowac .. to o wiele lepszym rozwiazaniem niz ipod .. aby podlaczyc do wzmacnacza bedzie lepszej jakosci karta muzyczna. Creativa, asusa itp a jezeli masz laptopa to dokupic zewnetrzna karte dzwiekowa .. to powinien byc 1 wydatek .. gdyz duzo zyskasz na jakosci dzwieku .. do tego muzyka w formacie flac + mp3 w jakosci 320 czy 256 czy vbr.


czekam na odp i zaczniemy cos szukac : )


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Denon (ale także inne firmy) daje możliwość podłączenia iPoda za pomocą stacji dokującej, ale podejrzewam, że z czasem i tak kupisz lepsze źródło, więc nie ma co sobie zawracać tym głowy (to samo tyczy sie systemu "RESTORER" Denona, dodaje on szklistości i przejrzystości oraz trochę dołu, ale to tak naprawdę nie jest poprawa, a zwykła equalizajca).

Zakup amplitunera KD wiąże się z utratą jakości dźwięku dwukanałowego, oczywiście nie uzyskasz już tej przestrzeni (dźwięku dookólnego), ale jeśli zależy ci mocno na muzyce to lepiej pójść w zestaw stereo.

Jeśli interesuje cię sprzęt używany i się go nie boisz to warto się nim zainteresować, za tą samą cenę dostaniesz sprzęt o kilka półek lepszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z góry dziękuję za porady i już odpowiadam.

Cytat

"O Denonie wspomniałem, bo przeczytałem o funkcji podłączenia iPoda i poprawy jakości skompresowanej muzyki z formatu mp3. Jedynie to by mnie nakłaniało do amplitunerów tego producenta."

Bardzo powatpiewam w to ze amplituner moze w jakikolwiek sposob porprawic dzwiek skompresowanej muzyki. Bardziej sluza do tego dac'e ( czyli urzadzenia przetwarzajace synal w dzwiek mowiac najprosciej - znajduja sie w kazdym odtwarzaczu cd ( o ile to nie transport ) a takze mozna dokupic osobno)



Nie mam pojęcia jak to działa, ale może być to tylko zwykły chwyt reklamowy.

Cytat

"Myślałem o amplitunerze AV, bo od amplitunerów stereo nie różnią się zbytnio cenowo a mogą spełniać jeszcze dodatkową funkcję w kinie domowym. No, chyba, że tracimy na jakości dźwięku przy amplitunerach AV?"

To fakt ze nie roznia sie cenowo, jednak jakosc nie idzie w parze. Wzmacniaacze stero sworzone sa do muzyki i w tym najlepiej sie czuja. Zaden amplituner nie dorowna wzmacniaczowi z tej samej polki cenowej. Musialbbyc kilkakrotnie drozszy.



Chciałbym czasem wykorzystać amplituner do oglądania filmów, tylko jako odtwarzacz dźwięku, dla którego źródłem byłby komputer.
No właśnie, i tu pojawia się ważne pytanie. Czy podłączając źródło przez kabel mini-jack, czy to jest iPod lub komputer, nie sprowadzamy jakości sprzętu kilka klas niżej?

Cytat

"Sprzęt może być używany."

Cieszy mnie to nie zmiernie bo nastawiajac sie na sprzet nowy, nie mamy duzego pola manerwu icon_smile.gif.


odpowiedz na jescze 1 pytanie, jakiej muzyki sluchasz .. na jakim dzwieku Ci najbardziej zalezy ... glownie bas ? czy stawiasz bardziej na czystosc ? czy moze na dynamike ?



Słucham głównie bluesa, choć zawsze się coś wygrzebie z innego rodzaju muzyki (pomijając naprawdę ciężkie brzmienia metalowe).
Zależałoby mi na naturalnym brzmieniu, bez pierdzącego i męczącego basu:)

Cytat

Co moge Ci zasugerowac .. to o wiele lepszym rozwiazaniem niz ipod .. aby podlaczyc do wzmacnacza bedzie lepszej jakosci karta muzyczna. Creativa, asusa itp a jezeli masz laptopa to dokupic zewnetrzna karte dzwiekowa .. to powinien byc 1 wydatek .. gdyz duzo zyskasz na jakosci dzwieku .. do tego muzyka w formacie flac + mp3 w jakosci 320 czy 256 czy vbr.


czekam na odp i zaczniemy cos szukac : )



Ipoda traktuję jako bank płyt, wolałbym go początkowo używać jako źródło. Większość płyt mam przynajmniej na 256, ale nie wiem jak bardzo traci się przy konwersji na format apple. Z czasem jednak zakładam, że może przydałby mi się odtwarzacz CD i muzyka zapisywana na CDR-ach z formatu flac.
Może to głupie, ale chciałbym uniknąć używania komputera jako źródło, bo jakoś psuję to atmosferę...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poszukałem w międzyczasie po internecie i znalazłem coś takiego:
Amplituner stereo Yamaha RX-797 (ok. 1300 zł) + kolumny monitorowe Dali Concept 2 (ok. 550 zł) lub Tonsil Siesta Sat (300 zł).

Taki zestaw ma sens?

Nie znam się na typach kolumn, ale pokój jest mały, więc dobrze jakby i kolumny były niezbyt duże.
Czy różnica między parą głośników a kompletem 5 do kina domowego jest duży, czy to komplety do różnych zastosowań i nie można ich porównywać?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Chciałbym czasem wykorzystać amplituner do oglądania filmów, tylko jako odtwarzacz dźwięku, dla którego źródłem byłby komputer.
No właśnie, i tu pojawia się ważne pytanie. Czy podłączając źródło przez kabel mini-jack, czy to jest iPod lub komputer, nie sprowadzamy jakości sprzętu kilka klas niżej?"

Na zwyklym wzmacniaczu tez mozesz zapuscic filma, jednak dzwiek bedzie wydobywal sie z 2 kolumn a nie z 4 czy 5. Jezeli nie masz duzo plyt dvd w formacie dzwieku 5,1 to bez sensu kupowac ampli. : ) co do 2 czesci pytania .. Tak redukcja jakosci moze nastapic w ipodzie .. jego podejzewam kiepskim dacu .. kabel ma malo co wspolnego. On przekazuje sygnal. Strata w nim jest naprwade znikomo slyszalna dla poczatkujacych "audiofili" :]. kupujac kabel za 30-40 zl spokojknie wystarczy i nie musisz sie martwic o jakiekolwiek straty - oczywiscie kabel jack - 2 chinch.


Do pokoju 15 m zalecilbym Ci kolumny podstawkowe troszke wieksze z midwooferem min 15 cm max 20. Mozna tez rozgladnac sie za malymi podlogowkami w systemie 2 way.

przegladajac serwis alledrogo wpadlo mi kilka ofert ktore nie raz juz tu byly polecane i sa najbardziej godne uwagi :

http://www.allegro.pl/item825690373_paradi...nitor_3v_3.html - paradigmy .. z najmocniejszym basen z reszty( 21 cm midwoofer ). dynamiczne i znacznie lagodniejsze od nasptenego kandydata ktorym jest

http://www.allegro.pl/item823646998_b_w_60...zja_czarne.html brzmienie bardzo detaliczne, lekko suche i niektrzy narzekaja na metalicznosc z powodu aluminiowej kopolki. czesto polecane do rocka z powodu swietnego brzmienia gitar i perkusji ..

3 kandydat moze troszke nie spodziewany ale moj faworyt .. to :
http://www.allegro.pl/item824423781_peerle...rls_deimos.html - jezeli ich zwrotnica naprawde zostala stworzona za pomoca bdb materialow pozostale kolumny odstawiaja daleko w tyle w swoim przedziale cenowym. Wiadomo ze konstrukcje diy ktore sa przemyslane przewazaja nad sklepowymi ofertami. przetworniki peerlessa i vify sa bardzo cenione za stosunek jakosc cena i czesto wykorzystywane przy takich projektach. jakby Ci sie udalo wyrwac je za 1000 zl .. wg zakup rewelacja.


o wzmacniaczasz napisze cos pozniej : ]

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Amplituner stereo Yamaha RX-797 (ok. 1300 zł) + kolumny monitorowe Dali Concept 2 (ok. 550 zł) lub Tonsil Siesta Sat (300 zł).
Nie znam się na typach kolumn, ale pokój jest mały, więc dobrze jakby i kolumny były niezbyt duże.

Kolumny tylne (satelity) służące w kinie domowym jako efektowe zazwyczaj nie przenoszą pełnego pasma i muszą być wspomagane subwooferem (lub dużymi kolumnami frontowymi).
Dlatego nie spełnią roli kolumn w stereo (mówię tutaj o w miarę tanich kolumnach, bo można postawić z tyłu droższe i porządniejsze kolumny podstawkowe czy nawet podłogowe). Jest to oczywiście pewne przybliżenie - by było wiadomo o co chodzi...

Do małego pokoju absolutne minimum w niezłych kolumnach to głośnik 13cm, ale lepiej od 15,5cmm w górę. Tak jak napisał to już przedmówca.

No i nie ma sensu pakować się w bezfirmowe (czy mało znane/uznane ) kolumny.

Jako absolutne minimum traktuję kolumny typu Magnat Monitor 220 (koszt ok. 350zł za parę, w zależności od miejsca zakupu) lub ich następca - model Supreme.

Jeżeli będziesz dużo oglądał fimów z dialogami, to ewentualnie można zastanowić się nad takim zestawem: 2 kolumny z przodu, kolumna centralna do dialogów i subwoofer. Ale chyba lepszym pomysłem mogą być z tyłu kolumny podstawkowe na stojakach, które jedynie na czas oglądania filmów będziesz prawidłowo rozstawiał - a słuchając muzyki będziesz korzystał tylko z kolumn przednich.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie udało mi się wyhaczyć amplituner Yamaha RX-797.
Potrzebuję jeszcze kolumn. Czy mogę prosić o poradę co używanego pasowałoby do tego amplitunera?

Bardzo dziękuję za wcześniejsze porady:
Cytat

3 kandydat moze troszke nie spodziewany ale moj faworyt .. to :
http://www.allegro.pl/item824423781_peerle...rls_deimos.html - jezeli ich zwrotnica naprawde zostala stworzona za pomoca bdb materialow pozostale kolumny odstawiaja daleko w tyle w swoim przedziale cenowym. Wiadomo ze konstrukcje diy ktore sa przemyslane przewazaja nad sklepowymi ofertami. przetworniki peerlessa i vify sa bardzo cenione za stosunek jakosc cena i czesto wykorzystywane przy takich projektach. jakby Ci sie udalo wyrwac je za 1000 zl .. wg zakup rewelacja.



Niestety, szukałbym czegoś bliżej 750 zł niż 1000 zł. Cóż, ograniczenia finansowe. Tego 3. kandydata bym jednak wziął 1000 zł, ale teraz jest on już do wzięcia za 1300 zł.
Dziękuję za wcześniejszą pomoc i pozdrawiam! Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma potrzeby go cytować...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...