Skocz do zawartości

Wymiana głośników w kolumnie


przemo

Recommended Posts

mirafiori
Jeśli nie ma możliwości podłączenia suba z wyjścia z regulowanym poziomem sygnału a ktoś mimo to chce mieć subwoofer w zestawie to głośność musi być regulowana przy pomocy gałki z opisem LEVEL badź VOLUME zależnie jak ją sobie producent nazwie. W koncu podłączając suba do zestawu i tak ustawiasz w nim odpowiednie wzmocnienie, wstępnie dopasowując jego poziom do wzmocnienia ustawionego dla kolumn w danym momencie jak to ładnie napisałeś - "na czuja". Później regulacja sygnału następuje automatycznie. Dlatego podłączenie do wyjścia PRE OUT lub SUBWOOFER jest (naj)lepszym wyjściem z sytuacji. I jakoś nie bardzo widzę pokręcenie kolesi z B&W. Raczej ... . Ale mniejsza o to. Proponuję postudiować instrukcję do ASW 610 i możliwości jego konfiguracji w systemie.

przemo
Tak jak pisałem dodaję rysunek poglądowy podłączenia z wykorzystaniem wyjścia PRE OUT.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 53
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

To pokrecenie widze w tym, ze przypuszczalnie "line out" znaczy dla B&W to, co dla kazdego innego "pre out". "Line out" jest tym samym, co "tape out", tyle, ze nie dedykowane jest konkretnie tasmie, ale jakimkolwiek urzadzeniom nagrywajacym. Ma te same wlasciwosci - napiecie jest stale. Co innego "pre out" czy "subwoofer out" - pod to mozna podpinac woofer, bo napiecie na tych wyjsciach zmienia sie wespol z polozeniem galki potencjometru. Pokretlo "level" na subie ustla jedynie wstepnie proporcje glosnosci miedzy kolumnami a subem, ktora potem jest (to, co sam piszesz) niezmienna, bo o ile zmieni sie natezenie dzwieku w kolumnach, to w slad za nim podaza glosnosc woofera. Woofer wzmacnia jednostajnie, jak koncowka mocy, sygnal, ktory dostaje; jesli napiecie z "line out" jest stale, to subwoofer gralby ciagle z ta sama glosnoscia, niezaleznie co by nie robic z galka potencjometu wzmacniacza napedzajacego kolumny. Poniewaz takie rozwiazanie odpada, wiec wydaje mi sie, ze B&W rozumie przez "line out" wyjscie z regulowanym napieciem (dokladnie to, co "pre out"), czyli na opak niz sie to rozumie w swiecie audio.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mirafiori

Muszę jeszcze skrobnąć coś w temacie tych schematów bo jesteś w błędzie jeśli chodzi o B&W i ich podejście do tematu. To ,że kolesie proponują wśród wielu opcji podłączenia suba, podpięcie go do wyjścia LINE OUT to wcale nie znaczy ,że dla nich to jest to samoco PRE OUT. Dlatego proponowałem Ci zapoznanie się z instrukcją do tego modelu bo jest tam kilka opcji podpięcia łącznie z podpięciam pod właśnie PRE OUT, SUBWOOFER łącznie z opcjami podpięcia dwóch subów pod jeden wzmacniacz zarówno na nisko jak i wysokoprądowe wyjścia. A którą opcję sobie ktoś wybierze to już jego sprawa. Chce pod LINE OUT bo nie ma innej opcji to podpina tam. Chce pod inne to sobie podepinie. Najważniejsze w tym wszystkim jest właśnie podejście B&W do tematu i przedstawienie wszystkich możliwych opcji podpięcia suba do wzmacniacza aby klijent się nie głowił i miał jasność sytuacji czy temn wyrób spełni jego oczekiwania. A moje spełnił choć mam podpięty tak jak należy. icon_biggrin.gif

A jeśli chodzi o podpisy wyjść na rysunkach zamieszczonych w odpowiedziach na zapytania przemo, to kilka z nich zmieniłem aby Mu ułatwić zrozumienie podłączenia do Denona jakiego posiada. Poza tym rysunki są wtyrwane z całości więc pewnie stąd u Ciebie to niezrozumienie.

Dla rozwiania Twych wątpliwości adres stronki z instrukcją /pozycja Download manual po prawej stronie ekranu/

http://www.bowers-wilkins.com/display.aspx?infid=2342
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wlasnie w tej instrukcji jedna z opcji to podpiecie subwoofera bezposrednio pod przedwzmacniacz (z uzyciem rozgaleziaczy) wzmacniacza dzielonego. Wyjscie z przedwzmacniacza opisane jest wlasnie "line out" i wlasnie dlatego, ze wychodzi z przedwzmacniacza, to dziala jak "pre out" - czyli jest regulowane. We wzmacniaczach zintegrowanych trzeba takie wyjscie juz bezwzglednie opisac jak nalezy, czyli "pre out", bo nie wiadomo z jakiej sekcji wychodzi, a "pre" od razu wyjasnia, ze chodzi o "preamplifier" (przedwzmacniacz). W kolejnych rysunkach tej instrukcji mowa jest o wzmacniaczu zintegrowanym, a wyjscie nazywa sie "line level out", czyli jest wlasnie regulowane, jak "pre out". NATOMIAST w jednym miejscu istotnie jest mowa o wyjsciu stalym "line out", bo ze wzmacniacza zintegrowanego. Tylko jak tego sluchac???! Subwoofer bedzie gral ze stala glosnoscia (!!), obojetnie czy sobie chce "odkrecic" kolumny w srodku dnia, czy posluchac cichutko przed zasnieciem ! No, jakze tak?! Tu nie chodzi o niepasowanie odbbiorcy, tak sie po prostu nie da. Juz pomijam, ze nigdy nie bedzie zchowana proporcja miedzy iloscia basu a glosnoscia kolumn, ktora ustala sie pokretlem level na subie. Wychodzi na to, ze aby W OGOLE sluchac muzyki z tak cudacznie podpietym subwooferem, to trzeba glosnosc ZAWSZE regulowac na dwie rece, tak, jak pisalem na poczatku: jedna reka na potencjometr wzmacniacza, a druga na galke "level" w wooferze. To teraz dopiero B&W wydaja sie pokreceni... (wczesniej myslalem tylko, ze zle nazwali "line out")
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Wymiana głośników nic nie pomogła, a ja oczekuję głośniejszej muzyki.
Potrzebuję na prawdę mocnego basu i wydaję mi się, że do tego potrzebne będą głośniki niskotonowe o średnicny min 20cm (najlepiej dwa na kolumnę)
Co myślicie drodzy forumowicze o kolumnach:

http://www.allegro.pl/item843103730_wharfe...lon_bemowo.html
http://www.allegro.pl/item835071053_stx_f_..._producent.html
http://www.allegro.pl/item844471147_jamo_s..._bydgoszcz.html
http://www.allegro.pl/item844437585_tonsil...zl_express.html
http://www.allegro.pl/item839239734_tonsil..._nowe_raty.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wharfedale'e i JAMO nie dadzą ci jakiegoś mocnego basu, jeśli chodzi o Maestro TONSILu to będzie najrozważniej kupic je (STXy nie grzeszą jakością skrzyń, a ALTUSy to już legenda, basu na pewno dużo - szczególnie jeśli są blisko ścian - ale tak wogóle to zbyt dobre nie są).

Jeśli chcesz większe kolumny i sporo basu to poszukaj jakiś JBLi, ale Missionów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcę się upewnić czy z całego spectrum kolumn jakie proponowałem ja i Ty, te będą najlepszym wyborem?

Tak patrzę też na te kolumny:
http://www.allegro.pl/item844614103_tonsil...ka_sprawdz.html

Zestawiając Tonsil Maestro i Zeus (nawet ten sam sprzedawca na allegro) mają odpowiednio
Efektywność 90 - 94 dB
Moc maksymalna 180 - 400 W
Nie będą więc lepiej grały?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witaj ponownie

Oby po kupnie tych kolumn nie był jak w przysłowiu "zamienił stryjek siekierke na kijek" . Poza tym zaczynam się zastanawiać jak wg Ciebie brzmi definicja głośnej muzyki skoro chcesz do domu kupować 400 W- towe kolosy. To są kolumny do dużych lokali i jak gdzieś słyszałem lub czytałem w takich ustrojstwach raczej mniejszą wagę przykłada się na dobre odtworzenie dźwięku (czytaj : małe zniekształcenia) a przede wszystkim stawia się na moc. Poza tym słuchając na czymś takim w tak małym pokoiku jak twój to chyba chcesz osiągnąć próg bólu anie zadowolenie ze słuchania muzyki. Wybacz,że tak pisze ale mam w domu mocny wzmacniacz, mocne kolumny ale jeszcze nigdy nie przekroczyłem 2/3 skali głośności bo to już zaczyna być sadyzmem a nie słuchaniem muzyki. A pokój mam dwa razy większy od twojego. Pomijam już fakt,że Twój Denom może spuchnąć napędzjąc takie kolosy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłeś kiedyś w klubie, na koncercie? To wrażenie głośnej muzyki potężny bas, który przesuwa treść żółądka. Ja uwielbiam to uczucie i dlatego chcę kupić właśnie zeusy bo patrząc na to w ten sposób to te kolumny, które teraz mam dają radę na mój pokój ale dla mnie to za mało.
Także wymienię kolumny na te zeusy i jeszcze może kupię wzmacniacz DENON PMA-860 lub może jakąś końcówkę mocy. Są gusta i guściki.
Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi!



Mam jeszcze pytanie, jak podłącza się takie kolumny bo ze zdjęcia wynika, że trzeba podłączyć po "dwa kanały" na jedną kolumnę.


Mam też inną wątpliwość mój wzmacniacz pracuje na 8 ohm a zeusy chodzą na 4 ohm...
Czytam opinie na necie i rzeczywiście ludzie piszą, że zeusy są za mocne na mały pokój. Znalazłem jednak ofertę sprzedaży używek za 1000zł i mocno się zastanawiam. Jak je pociągnie mój amplituner? Patrzyłem na coś takiego http://www.naglosnienia.com/cgibin/shop?in...mp;sid=0b8713e4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na koncety jeżdżę najmniej raz w roku na kilka dni i wiem jak to wygląda od strony nagłośnienia. Jak do tej pory tylko jeden koncert był tak perfekcyjnie nagłośniony, że długo go nie zapomne. Kraftwerk - Sacrum Profanum Kraków 2008. Perfekcyjnie w każdym calu. Dźwięk wgniatający w podłogę, jakby cię ktoś po klacie kopał ale perfekcyjnie czysty. Ale to jest właśnie wyjątek potwierdzający regułę.
Generalnie Tonsila bez gruntownego odsłuchu bym zdecydowanie odpuścił mając w pamięci dźwięk Altusów które kidyś u mnie stały. Nie wiem jak graja Mission i nie będę się tu mądrzył na ten temat ale mam jeszcze jeden pomysł. Skoro dążysz do uzyskania takiego poziomu dźwięku to chyba powinieneś pójść w stronę kolumn krtóe mają potężną górę i średnicę oraz mocny bas ale ten bas wspomóc dodatkowo dobrym, mocnym subwooferem. Generalnie ćiężko uzyskać bardzo mocny dół ze zwykłych kolumn chyba, że bądą w nich głośniki niskotonowe takie jak w subach. Nie che już więcej namieszać ale myślę, że taki układ przy mocniejszym wzmacniaczu miałby duże szanse powodzenia. Mam tylko nadzieję, że mnie nie przeklniesz w duchu icon_redface.gif icon_wink.gif

Jeśli wzmacniacz ma wyjście 8 ohm a kolumny 4 to nic się nie dzieje. Wzmacniacz wytrzyma a kolumny zagrają trochę głośniej.

Co do układu ze zdjącia to podłanczczas z jednego kanału i zworkę pozostawiasz tak jak jest. Takie gnazdo umożliwia podłączenie w układie bi-wiring lub bi-amping. Co jest co znajdziesz chyba w dziale FAQ.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przeklnę Cię ani w duchu ani na głos. W końcu jakaś odpowiedź z klimatem icon_wink.gif bo kraftwerk proszę ja Ciebię to też bardzo lubię icon_smile.gif elektronikę w ogóle jarre (ten lata 70-80). W takim razie jak ampek nie padnie to biorę te zeusy, najwyżej pomyślę nad kupnem końcówki mocy (jakieś typy do zeusów?).
Poczytałem trochę o tych maestro II i piszą ludzie, że jednak brakuje mu trochę basu. A to, że zeusy mają taką moc nie oznacza, że ja będę to wykorzystywał na full ale chcę mieć zapas by cieszyć się cichszym ale głębokim basem, no może nie aż tak bardzo cichym ale nie na full...
Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli chcesz mieć niezły, a trochę bardziej kulturlny od Zeusów czy Altusów bas - to pomyśl o kolumnach Magnat 1000 albo JAMO S708 (oraz nowszy model 718). Kolumny JAMO są przeznaczone do muzyki młodzieżowej i nie straszne im mocne i głośne granie.
A kosztują w okolicy 1000zł - czyli mieścisz się w budżecie icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli szukasz potęgi basu i odczucia go na sobie to nie kombinuj z wymianą głośników i wzmaka, tylko zakup sobie jakiegoś konkretnego suba (z dużym głośnikiem) tak jak pisał cooledit. Z nówek polecam ci JBLe normalnie do takiego pomieszczenia polecałbym ES150P, ale jak chcesz czuć i mieć zapas mocy to raczej pasuje ES250P. Poza tym z używek SONY SA-W3800, ten to już ci ruszy całym domem (mam to wiem icon_wink.gif), obawiam się tylko, że będzie ciężko go znaleźć, bo nie jest zbyt popularny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to pod suba przydałby się amplituner Harmana z wyjściem pod sub aktywny... No i zamiast ES250 można zaoszczędzić i kupić E250 (czyli poprzedniego JBLa).

Przemoso
Jakie Ty masz kolumny SONY, że ALTUSy 140 wydają się do nich podobne???
Bo o ile pamiętam ostatnie 15 lat modelowych SONY to nic mi nie przychodzi na myśl icon_wink.gif


Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

No to pod suba przydałby się amplituner Harmana z wyjściem pod sub aktywny... No i zamiast ES250 można zaoszczędzić i kupić E250 (czyli poprzedniego JBLa).

Przecież można podpiąć pod wejście wysoko-poziomowe i też będzie grało icon_wink.gif

Kolega przemoso pisał w pierwszym poście jakie ma kolumny icon_wink.gif link. Mi one nie wydają się podobne do ALTUSów, ale każdy ma inne skojarzenia icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Napiszę tutaj posta pod postem już drugi raz (sam tego nie lubię icon_smile.gif ) ale będzie on "poważniejszy" to myślę, że warto.
Obecnie mój pokój wygląda następująco:


Widać tam gdzie siedzę (przy komputerze) a gdzie w tym pokoju słychać bas (akustyka się kłania). Powiedzieć też muszę, że w miejscu, które zaznaczyłem do odsłuchiwania "dobrego" basu w tym pokoju bas jest dla mnie zadowalający. Dodać też muszę, że ściana za kolumnami dosłownie chodzi jak je dobrze kręcę (ściana działowa). Jednak powiem inaczej, walić ten pokój bo w tym tygodniu odbieram nowe meble i układ w pokoju zmieniam. Także pokój mój będzie wyglądać tak:



Zaznaczyłem tam gdzie hipotetycznie będzie słychać bas a gdzie ja będę siedział (90% czasu nieprzespanego w pokoju spędzam przy komputerze). Interesuje mnie czy możecie doradzić mi inny sposób rozmieszczenia kolumn bo na inny sposób rozmieszczenia mebli nie mam miejsca. Chciałbym mieć odpowiedni pokój ale raz, że nie jestem tak na prawdę audiofilem a dwa, że nawet nie mam na to warunków. Także czy wg was jest szansa takiego ustawienia kolumn by bas dosięgał mnie przed komputerem a nie okna i kolejną ścianę?
Ciągle zastanawiam się też nad tymi magnatami 1000 (lub innymi) bądź nad SUBWOOFEREM jakimś (Sony SA W-3800 za drogi).

Wiecie co?
Po prostu do mojego zestawu dokupię sobie JAMO S 718, bo mój wzmacniacz ma możliwość grania na 4 głośniki. Ma ktoś lepszą solucję dla mnie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ciągle zastanawiam się też nad tymi magnatami 1000 (lub innymi) bądź nad SUBWOOFEREM jakimś (Sony SA W-3800 za drogi).

Za drogi??? Mój nówka sztuka kosztował 800zł, więc używkę spokojnie za 500zł byś kupił, oczywiście gdyby kotś chciał sprzedać icon_wink.gif
Cytat

Wiecie co?
Po prostu do mojego zestawu dokupię sobie JAMO S 718, bo mój wzmacniacz ma możliwość grania na 4 głośniki. Ma ktoś lepszą solucję dla mnie?

Jeśli kupisz JAMO to te SONY raczej będą już zbędne, bo po co chcesz obciążać niepotrzebnie głośniki, lepiej już grać całą siłą na jednych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...