Skocz do zawartości

Jaki sprzęt na wymianę


jaromir

Recommended Posts

Witam wszystkich

Zwracam się z prośbą o poradę przy doborze sprzętu.
Od kliku lat posiadam zestaw jak poniżej, wielokrotnie zastanawiałem się nad wymianą sprzętu aż wreszcie nadszedł odpowiedni moment. Nie ukrywam że miałem okazję kilka razy posłuchać muzyki na lepszym sprzęcie i to zrobiło na mnie wrażenie. Przez jakiś czas zastanawiałem się nad kinem domowym, ale moja rodzina nie jest zainteresowana obwieszeniem pokoju głośnikami i wystarczy TV lub zestaw stereo, ja natomiast głównie słucham muzyki: jazz, pop, blues i klasyka.
Pokój ma wymiary 4,5 na 6,5 razem około 30 m2.
Na nowe urządzenia chciałbym wydać od 6 do 8 tys zł, w pierwszej kolejności planuję wymianę wzmacniacza i głośników.
Pytanie dodatkowe, czy jest sensowny zakup amplitunera stereo aby pozbyć się tunera?

Obecnie posiadam:
wzmacniacz Sony FA30ES
odtwarzacz DVD Pioneer DV490V
tuner Sony ST590ES
głośniki podłogowe Sony

Z góry dziękuję za pomoc.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ilość dostępnego sprzętu pomnożona przez różne kombinacje zestawień jest tak wielka, że na tak postawione zapytanie można tylko zacząć się drapać po głowie.
Jestem przekonany że masz już jakoś zawężone pole poszukiwań i masz jakieś własne wytypowane urządzenia.
Jeżeli tak, to odsłoń rąbka tajemnicy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego typu muzyki polecam połączenie Triangle + PRIMARE na ostatnim AS bardzo ładnie zagrał taki zestawik w pokoju Voice'a. Co prawda możesz mieć problem, żeby zmieścić się w budżecie, ale to już kwestia wyboru konkretnych modeli. Przykładowy zestaw (przekraczający budżet, ale możesz wziąć mniejsze kolumny):
Primare I21
Triangle Antal EX

Tak na marginesie to przyłączam się do apelu oktagona icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ilość dostępnego sprzętu pomnożona przez różne kombinacje zestawień jest tak wielka, że na tak postawione zapytanie można tylko zacząć się drapać po głowie.
Jestem przekonany że masz już jakoś zawężone pole poszukiwań i masz jakieś własne wytypowane urządzenia.
Jeżeli tak, to odsłoń rąbka tajemnicy.



Dzięki za odpowiedź.

Czytają prasę trudno wyroić sobie opinię.
Jeśli chodzi o głośniki moje typy to: Dali, Monitor Audio, Triangle może Mission
Tak naprawdę powaliły mnie kiedyś podstawkowe Sonus Faber z których poczułem oddech wokalistki.
Chciałbym zbudować system na którym uzyskam czysty przejrzysty dźwięk.
Zdaję sobie sprawę że wybór nie jest łatwy, ale może dzięki Waszym poradom uda się zawęzić obszar poszukiwań.
I tak na końcu należy posłuchać.
Jakieś 4 lata temu miałem trochę czasu i wybrałem się do kilku salonów żeby posłuchać, różnice są duże.

Jeśli chodzi o wzmacniacze to chyba należy dobrać do głośników tak aby miał silę bujnąć membramy.
Moimi typami są Arcam,Nad, może Denon, Marantz
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Witam!

Polecam poradzić się pana Wojtka Pacułę z highfidelity.pl !! Jest on redaktorem i testuje bardzo wiele sprzętu audiofilskiego. Wie jakie klocki, kolumny ze sobą zagrają itd.. Najpierw proszę określ swoje wymagania co do muzyki.. jakie masz preferencje muzycznei potem napisz do niego lis emailem. Powinien odpisać bardzo szybko. Dzięki temu uzyskasz od razu sprzęt spełniający Twoje wymagania!

Podaje linka do strony: www.highfidelity.pl

W dziale Listy/Porady znaleźć wiele listów i porad pana Wojtka. Naprawdę warto. a jak już ci zaproponuje pewne zestawy, możesz sobie pojechać na odłsuchy wybranych konfiguracji.

Email wyślij pod adres opinia@highfidelity.pl


pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pytanie dodatkowe, czy jest sensowny zakup amplitunera stereo aby pozbyć się tunera?
Obecnie posiadam:
wzmacniacz Sony FA30ES
tuner Sony ST590ES
głośniki podłogowe Sony


Jeżeli nie masz kolumn SONY serii XED to w pierwszej kolejności warto się pozbyć kolumn - ale najlepiej dobierać od razu wzmacniacz z kolumnami.
Ten tuner który masz to bardzo dobry model i w jego cenie trudno znaleźć coś lepszego.
Czy tuner ma mieć możliwość zdalnego sterowania? Bo jeśli tak to zostaje zakup wyższego wzmaka SONY z wyjściem S-Control (wybór niezbyt duży) albo zakup nowego tunera z pilotem (lub możliwością sterowania z pilota) lub po prostu wysoki model amplitunera.

W każdym razie sekcje tunera w wysokich modelach amplitunerów nie są złe - a masz dzięki temu jeden komponent mniej.

Szukasz sprzętu nowego - czy może być używany?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pestek dzięki chętnie poczytam.

Jeśli chodzi o odpowiedź RoRo to zadam pytanko może prozaiczne ale wynika to z mojej niewiedzy.
Jakie są różnice w odsłuchu pomiędzy wzmacniaczem stereo a amplitunerem przy budżecie 3 - 4 tys.
Amplituner wydaje się pewnym rozwiązaniem.
Jaki wysoki ampli maił kolega na myśli.
Jeśli chodzi o sprzęt używany to mam pewne obawy jeśli chodzi o głośniki, wzmacniacz jest chyba do zaakceptowania.

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazwyczaj odseparowanie tunera radiowego od wzmacniacza przynosiło korzyści związane z lepsza jakością dźwięku i mniejszymi zakłóceniami.

Poza tym niektóre firmy w interesującym Cię zakresie cen moga nie mieć amplitunerów lub wzmacniaczy.
Zauważ że wśród amplitunerów stereo w cenie 3-4 tysiące nie ma zbyt dużego wyboru icon_wink.gif

Według mnie pierw określ jakie rozwiązanie najbardziej interesuje Ciebie, jakie własciwości oraz elementy funkcjonalne (choćby pilot czy ma mieć poszukiwany przez Ciebie sprzęt.

Co do używanego sprzętu - po pierwsze w tej kwocie to warto zadbać o możliwość odbioru osobistego i przetestowaniu/posłuchaniu sprzętu u sprzedającego. Więc ważne, byś mógł go wcześniej dokładnie obejrzeć i powinno to być w miare blisko od Ciebie.
Poza tym niektóre salony czy sprzedawcy dają gwarancję na ten sprzętc (nawet na kilkuletni), a uwzględniając długość gwarancji na nowy sprzęt wynoszącą od 2 do 5 lat, to warto popatrzeć na sprzęt w miarę niedawno kupiony.
Są oczywiście też sprzęty zacnych firm o kilkunastoletnim okresie użytkowania -ale to już polecam konsultować (i odsłuchiwać) z osobami z większym doświadczeniem i nie podejmowac samodzielnie takich decyzji. Bo rodzina może być niezadowolona...

Co do obaw związanych z zakupem używanych kolumn - zazwyczaj ich posiadacze o audiofilskim zacięciu dbają o nie i nie wykorzystują do nagłosnienia dyskoteki. A cena nowych Sonus Faber może dotkliwie uszczuplić Twój budżet icon_cry.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja odpowiem trochę kontrowersyjnie.
Kup polski wzmacniacz. Namawiam Cię na Baltlaba. Jeśli nie chcesz znacznie przekroczyć budżetu możesz kupić Baltlab Epoca 2 bez XLR-ów i zdalnego sterrowania w innym wypadku E3. Nie będę przytaczał opinii na temat tego wzmacniacza. Napiszę to o czym wspominają użytkownicy (do których również należę), że nie zadowoli się on byle jakimi komponentami ale ręczę Ci odwdzięczy się z nawiązką, szczególnie w tych gatunkach muzycznych, których słuchasz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytałem i pooglądałem sobie i tuner zostaje ten co jest.
Wzmacniacz dla wygody z pilotem ale jaki.
Głośniki dużo dobrego znalazłem o Monitor Audio RX6.

Przy Waszej pomocy chcę ograniczyć zakres sprzętu do posłuchania, ponieważ z wolnym czasem u mnie nie jest dobrze.
A potem wybrać się w kilka miejsc i posłuchać.

Gdzie najlepiej szukać sprzętu używanego, allegro czy są lepsze miejsca.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie warto poszukac na allegro ale nie uzywanych tylko nowych kolumn w dobrych cenach icon_smile.gif Takich nie brakuje ...

Jezeli chodzi o Twoje gusta muzyczne to warto posluchac Monitor Audio RX8, Kef iQ90 czy cos z Focala ...
W kwestii wzmacniaczy to polecam Arcama, Creeka lub wyzsze modele Marantza

Generalnie do kwoty 8 tys za kolumny i wzmacniacz da sie cos ciekawego skompletowac icon_smile.gif

Acha i pamietaj ze jezeli chodzi o wplyw na jakosc dzwieku to najwieksza maja kolumny, pozniej wzmacniacz ui na koncu odtwarzacz CD. Ta statystyka ma pokrycie w 95% wiec pierwsze co nalezy koniecznie zmienic to te fronty Soniaka icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Poczytałem i pooglądałem sobie i tuner zostaje ten co jest.

No i dobrze - bo trzeba wydać sporo kasy na zauważalnie lepszy tuner icon_wink.gif

Cytat

Wzmacniacz dla wygody z pilotem ale jaki.


Belfer54 pisał o Baltlabie - sprzęt bardzo zacny, ale ma badzo duże wymagania co do reszty toru. Najlepiej gra z elementami kilka razy droższymi od siebie...
Jest wersja Baltlab Epoca III już z pilotem - ale nowy kosztuje ok.5500zł, a uzywany widziałem niedawno (srebrny, bo czarne są dopiero od wakacji) za ok. 4 tysiące.
Poza tym można zaproponować choćby coś z Atolla lub Advance'a (często są zestawy wzmak+CD w trochę niższej cenie).

Poza tym nie pisałeś o odtwarzaczu CD - kupując porządny wzmacniacz i kolumny raczej odpada odtwarzacz DVD Pioneer DV490V jako źródło dźwięku icon_rolleyes.gif A to już kolejny temat i trzeba liczyć minimum 2500zł za nowy lub 1500zł za używkę...

Dlatego napisz co bedzie źródłem - czy masz już CD? Bo pisałeś, że masz 6-8 tysięcy wzmak+kolumny, a nie ma odtwarzacza to trzeba troche zmodyfikować priorytety...

Cytat

Gdzie najlepiej szukać sprzętu używanego, allegro czy są lepsze miejsca.

O Allegro już pisałem - preferowałbym aukcje z odbiorem osobistym.
Poza tym bez informacji o miejscu zamieszkania trudno polecać konkretne firmy-sporo salonów audio zajmuje sie również sprzedażą sprzętu używanego.

Avatar pisał, że na Allegro najlepiej szukać sprzętu używanego - ja nadal proponuję nie odrzucać używek!

Pozdrawiam
PS. Proponuję, byś wyedytował swoje dane i zamieścil informacje o miejscowości w której mieszkasz - to ułatwi dalsze porady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o napęd CD to sprawa do rozwiązania w następnej kolejności za kilka miesięcy.
Postanowiłem rozpocząć migrację od głośników i wzmacniacz + oczywiście kabelki.
No i jeszcze układ zasilania 230V.
Myślę że taka kolejność będzie optymalna, pioneer będzie na razie robił za źródło.

Jeśli chodzi o moją lokalizację to okolice Warszawy a dokładnie Wołomin.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak radzi RoRo przejrzyj uważnie ogłoszenia, niekoniecznie allegro. Na forach zajmujących się tematyką audio/video koledzy forumowicze sprzedają niejednokrotnie ciekawe klocki. Oczywiście nie mam na myśli tzw. handlarzy, tylko tych, którzy sprzedają w ramach wymiany sprzętu.
Z Atollem to też niezły pomysł. Firma znana i niedoceniana. Zestawów Atoll można posłuchać w salonie AudioForte w Warszawie. Polecam.

Osobiście używam cedeka Atoll 100 na zmianę z cedekiem Cyrusa, które współpracują z Baltlabem i na dzień dzisiejszy nie mam zamiaru zmieniać tej konfiguracji. No chyba,że na cedek Docet Lector.
Oczywiście nie namawiam Cię na Baltlaba, wybierzesz to co Tobie się spodoba, ale posłuchać warto. Epoca 2 trafia się w ogłoszeniach już w granicach 2,5 tyś. Sprzedający przeważnie przesiadają się na model wyższy, czyli E3.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...