Skocz do zawartości

Poza zaklętym kręgiem


mejson

Recommended Posts

Często się na tym łapię, że poruszam się w zaklętym kręgu - wśród znanych i lubianych płyt a szukanie nowości to w zasadzie gonienie za innymi płytami ulubionych, sprawdzonych wykonawców.

Ale czasami można zostać nakierowanym na coś zupełnie nowego, coś spoza kręgu.

Czasami to wyskoczy od dobrego kumpla, który na coś trafi, ale kumple z reguły też mają swój krąg, nam po jakimś czasie już dobrze znany.

Tu chyba niedoścignione jest radio - można złowić tam naprawdę coś zupełnie innego od dotychczas słuchanych rzeczy.
Nie mam tu na myśli "radia towarzyszącego" klepiącego w kółko swoje playlisty często zapętlone nawet kilka razy w ciągu jednego dnia.
Myślę tu o audycjach autorskich - szczególnie wyjadaczy "Trójkowych" - Manna, Kaczkowskiego, Kydryńskiego, Piekuta, Chojnackiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego.

Czasami pójdzie się też na koncert zupełnie nieznanego zespołu i okaże się, że to coś naprawdę warte słuchania.

A gdzie Wam udaje się znaleźć coś zupełnie nowego, co pozwala wyjść, albo poszerzyć swój zaklęty krąg muzyki?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio, masz rację, szkoda tylko, że złote czasy radia przeminęły i obecnie coraz trudniej jest wyszukać cokolwiek ciekawego. A przy okazji może stworzyć listę stacji lub programów gdzie serwują ciekawą muzykę. Z mojej strony:

Radio PIN
PR2
Radio Jazz (choć oni w dużej mierze też jadą na playlistach)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A przy okazji może stworzyć listę stacji lub programów gdzie serwują ciekawą muzykę. Z mojej strony:

Radio PIN
PR2
Radio Jazz (choć oni w dużej mierze też jadą na playlistach)

Popieram powyższe propozycję i dodam jeszcze Trójkę - raczej nocną i popołudniową w soboty i niedziele oraz niektóre audycja Radia Dla Ciebie - prowadzone przez Wiernika czy Kaczkowskiego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytat

Jest jeszcze radio klasyka, tylko to już trzeba lubić.

Klasykę lubię, ale w RMF Classic (chyba o to radio chodzi, bo Radio Classic zniknęło z warszawskiej anteny) nie zawsze odpowiada mi puszczanie samej śmietanki - ot takiej play listy analogicznej do męczonych w kółko napopularniejszych kawałków pop.
Giną zupełnie inne utwory a nawet inne części puszczanych utworów, bo są zbyt mało osłuchane i "nieprzebojowe".

Ale słucham, owszem, ale raczej tylko w samochodzie, czasami wprowadza w fajny nastrój.

W domu wolę włączyć płytę...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

niedoścignione jest radio - można złowić tam naprawdę coś zupełnie innego od dotychczas słuchanych rzeczy.
Nie mam tu na myśli "radia towarzyszącego" klepiącego w kółko swoje playlisty często zapętlone nawet kilka razy w ciągu jednego dnia.
Myślę tu o audycjach autorskich - szczególnie wyjadaczy "Trójkowych" - Manna, Kaczkowskiego, Kydryńskiego, Piekuta, Chojnackiego, Jana Ptaszyna Wróblewskiego.


No właśnie - od kilku godzin delektuję się płytą, o której zakupie kiedyś w ogóle bym nie myślał.
Usłyszałem w nocnej trójkowej audycji M.Kydryńskiego rozmowę z Markiem Napiórkowskim i fragmenty jego nowej płyty - "Wolno".
Była to taka noc, gdy długo nie mogłem zasnąć i ta muzyka świetnie do mnie przylgnęła.

Wczoraj poszukałem jej w EMPiK-u i wreszcie ją mam.

Znakomita gitara akustyczna Napiórkowskiego, w dwóch utworach trąbka Roberta Majewskiego a przede wszystkim - w jednym utworze A.M.Jopek - "Ravelo" to prawdziwy klejnot na tej płycie.

Polecam wszystkim - wieczorem przy przyćmionym świetle z filiżanką herbaty albo z kieliszkiem wina w ręku.

Warto się wyrwać czasami poza swój święty, zamknięty krąg ulubionej muzyki...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Tyle o III PR a nikt nie wymienił cudownej autorskiej audycji Piotra Kosińskiego - "Noc Muzycznych Pejzaży". Nazwa mówi sama za siebie. Od 2:00 (w nocy, serio) do 6:00 rano (piątek/sobota) - 4 godziny cudownej muzyki. Króluje Art-rock, więc ortodoksyjnych wyznawców swojego-i-jedynego-słusznego-gatunku-muzyki ostrzegam z góry. Tutaj nie ma przebacz - DJ Kosiak nie boi się sprezentować słuchaczom wielokrotnie przekraczające pół godziny utwory takich wykonawców, jak the Mars Volta, Dream Theater, Porcupine Tree (tu akurat długasów chyba nie ma za dużo, trochę się zapędziłem...), Jethro Tull, Pink Floyd oczywiście... To tak by wymienić kilku bardziej znanych. Są koncerty, rzadkie nagrania, zapomniane płyty, nieznani szerszej publiczności wykonawcy, debiutanci. Co tam zresztą będę pisał:

http://www.pejzaze.trojka.info/

i nawet jak te nazwy wydają się cokolwiek egzotyczne, to radzę spróbować.

Jeśli chodzi o Radio Jazz, to trochę się popsiuło, przynajmniej moim zdaniem. Poza jazzem uwielbiam rocka i niegdyś, gdy też go było niemało, radio to było po prostu niedoścignione... Chodzi mi o pasmo dzienne, oczywiście, bo wieczorami wciąż królują. Aha - wiwat "Wschodnie Triady"!!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radio, telewizja, koncerty

to sprawdzone miejsca poszukiwan nowych brzmien,

polecam jeszcze integracje z forumowiczami ! (organizowanie odsluchow) Mozna poznac wspanialych ludzi, posluchac nowego sprzetu, innych upodoban brzmieniowych no i wreszczcie nowych pozycji CD!

Na takie spotkania zawsze chodze z notesikiem i wracam z ciekawymi propozycjami. Problem jest tylko jeden. Propozycji uzbieralo sie naprawde sporo, ale nie ma kasy na plytki icon_sad.gif a lista wciaz rosnie.

pozdr
hybryd
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Cztery cuda mi wpadły w łapy ostatnio.

Trzy z nich to efekt posłuchania płytki dołączonej do "Audio" - Jacek Korohoda, PiR2 i Komety.
Naprawdę słychać dobrą muzykę i to słychać dobrze icon_razz.gif

Ale czwarta płyta to prawdziwy cud - soundtrack z filmu "The Fountain" Aronofsky'ego - kompozycja Clint'a Mansell'a.
Posłuchałem na słuchawkach, buzia mi się otwierała a po dziewiątym utworze pozostała w pozycji otwartej dość długo. icon_eek.gif
Wysłuchałem ponownie na słuchawkach, potem w samochodzie - rewelacja.

Jak wróciłem do domu i wysłuchałem na kolumnach, to szczęki musiałem szukać na podłodze...

Oczywiście musiałem obejrzeć ponownie film. icon_wink.gif

Polecam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Chcąc, nie chcąc zauważyłem, że sporą inspiracją do poszukiwań nowych źródeł muzyki jest to właśnie forum. Czytam sobie wasze propozycje, wchodzę, przeglądam i podziwiam. Wiele ciekawych pozycji już odkryłem i dzięki wam jestem bogatszy w muzyczne doznania. Muzyki jest tak dużo że nie w sposób jej nawet w części ogarnąć.
Więc słucham i słucham a przybywa nowa i nowa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chcąc, nie chcąc zauważyłem, że sporą inspiracją do poszukiwań nowych źródeł muzyki jest to właśnie forum. Czytam sobie wasze propozycje, wchodzę, przeglądam i podziwiam. Wiele ciekawych pozycji już odkryłem i dzięki wam jestem bogatszy w muzyczne doznania. Muzyki jest tak dużo że nie w sposób jej nawet w części ogarnąć.
Więc słucham i słucham a przybywa nowa i nowa.

Bo muzyka to wielki ocean.
Pływamy w nim sobie i od czasu do czasu wpadnie nam przypadkiem do pyska jakiś smakołyk.

Jak ktoś podpowie, gdzie szukać, to możemy trafić coś naprawdę pysznego... icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...