Skocz do zawartości

Subwoofer absolutnie konieczny?


stan

Recommended Posts

Jak nie chcesz, to suba kupować nie musisz. W KD zadaniem suba, nie jest dodatkowe wspomaganie basem kanału dźwiękowego wraz z podkładem muzycznym (chociaż jest taka opcja w ustawieniach amplitunera), ale obsługa dodatkowego kanału efektów niskiej częstotliwości (LFE). Z założenia powinien być podłączony sub do tego kanału i tego należy się trzymać. No ale jak wiadomo, niektórym wystarczają kolumny frontowe i sobie chwalą takie rozwiązanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Cytat

Czy muszę koniecznie kupić subwoofer? Przyznam, że nie chciałbym mieć jeszcze więcej basu.


Gram w 5.0 i testowałem różne subwoofery i nic mnie nie satysfakcjonowało. A subwoofer który mnie powalił i ściął z nóg kosztuje prawie 10kzł. Za to zakup końcówki mocy poprawił mi bas niesamowicie i jestem z tego naprawdę zadowolony. Wszelki porównania subwoofer kontra 5.0 wypadają na korzyść 5.0 icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Choć spotkałem się z opinią, że sub jest jak automatyczna skrzynia biegów - niepotrzebny, dopóki się go nie zasmakuje icon_smile.gif


Alez oczywiście ale dobra skrzynia kosztuje icon_neutral.gif Generalnie w Polsce zostaliśmy wychowani za pomocą subwoofera KODA SW1000 i tym podobnych, a one nie grają. One buczą icon_sad.gif Duże kolumny napędzane dobrym wzmacniaczem dają lepszy, mocniejszy i głębszy bas niż takie subwoofery. A te subwoofery które zaczynają się zbliżać do poziomu jakości reprezentowanej przez przyzwoite fronty są na tyle drogie żę warto już rozpatrywać wsparcie systemu dodatkową końcówką mocy.
Oczywiście rozwiązanie 5.0 ma jedną podstawową wadę. Dużo trudniej "zgłośnić" sam bas. Fronty nie mają potencjometru jak subwoofer aktywny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sub w kinie nie jest potrzebny jak mamy potezne kolumny frontowe, bo jak mamy jakieś bzykałki to i basu bedzie za malo.

Cytat

Ja również nie narzekam na brak basu przy frontach E100 i na razie nie planuję zakupu subwoofera.


Jak za fronty masz E100 to nic dziwnego icon_eek.gif Ze nie narzekasz na brak basu. Edytowano przez cz58y
Używaj opcji EDYTUJ dla dopisania informacji do postu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Gdybym miał więcej miejsca w pokoju, pewnie bym sobie zafundował "dedykowany" subwoofer do moich Bowersów DM 603 S3... Tylko do kina i tylko dla wrażeń "mechanicznych" typu "drżenie jelita cienkiego" i "cyrkulacja pęcherzyków płucnych". Ale nawet bez subwoofera - na brak basu nie narzekam.

Sprawę dobrze opisał Wolf trzy posty wyżej. Dobre fronty + dobry wzmacniacz + dobra adaptacja = mocny, sprężysty, kontrolowany bas. Ale nie musisz od razu kupować osobnych końcówek mocy. Wystarczy przyzwoity amplituner. Zresztą, sam przyznałeś na początku, że "więcej basu nie potrzebujesz". Dogadzaj sobie, a nie producentom.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wolf
Kawał czasu tam (SuperAudio) nie byłem - zapadła mi w pamięć cena Servo i Twoje odsłuchy /przemyślenia. Odpuściłem sobie przewidziany na ten rok temat zmiany suba na coś w okolicach 1500-2500zł (JBL E150/250 ES150, Jamo E8 / E7 ...) icon_cool.gif
Moja malutka i zgrabna Yamaha idealnie usadowiła się koło fotela już parę lat temu i budziłem ją może raz na miesiąc w KD, wszyscy byli zadowoleni nawet moja Pani była zaskoczona że jakaś kolumna tak długo już się ostała!
I dopiero niedawno w chwili weekendowego "lenistwa bezżonowego" uruchomiłem swoją Yamaszkę zamiast w KD to w stereo, odsłuchałem parę płyt CD i nagle ... sub okazał sie wolniejszy niż myślałem i słabszy, już nie zgrywał się z kolumnami icon_cry.gif I po co ja fronty zmieniałem???
Jak na razie zostaje przy muzyce opartej na dużych frontach - a za sub trzeba chyba będzie wydać przynajmniej połowę ceny kolumn przednich... A wtedy może i dojrzeję do słuchania muzyki z subem icon_rolleyes.gif Ale strach się bać, bo tak mały i łatwy do ukrycia jak teraz to nowy sub raczej nie będzie i 30cm średnicy zamiast obecnych 20cm jak nic icon_cool.gif
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak na razie zostaje przy muzyce opartej na dużych frontach - a za sub trzeba chyba będzie wydać przynajmniej połowę ceny kolumn przednich...

Trochę w tamtym wątku dołożyłem i niestety o ile do KD spokojnie sub do 2000zł znajdziesz o tyle do muzyki icon_cry.gif icon_cry.gif icon_cry.gif wg mnie od 8-10kzł się zaczyna icon_cry.gif icon_cry.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
witam wszystkich. czytając podobne tematy doszedłem do wniosku że najlepiej samemu zacząć bawić sie w składanie kolumn. po wielu eksperymentach zrezygnowałem z kina domowego i przeszedłem na stereo. pozostawiłem sobie tylko suba którego sam sobie skonstruowałem. odpalam go tylko do kina domowego. do słuchania muzyki mam kolumny swojej konstrukcji podłączone do wzmaka cambridge. sub podłanczam pod odtwarzacz dvd. obecnie nagłśniam ponad 30 m i jest super. liczy sie pomyślunek a nie kasa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...liczy sie pomyślunek a nie kasa.

Dieselst
Myslę, więc kupuję icon_lol.gif
i jest super!

Nie mam czasu i możliwości rozłożenia się z warsztacikiem i partyzantki w mieszkaniu.
WAF forever icon_cool.gif

Cytat

po wielu eksperymentach zrezygnowałem z ...

A eksperymenty to mamy od ładnych paru lat w rządzie i w sejmie, więc na razie mi wystarczy icon_mrgreen.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

icon_smile.gif fajnie jest mieć coś zbudowanego przez siebie (nawet kosztem warsztatu w domu) co kosztowało 1000 zł a gra jak za 3000 zł. do tego można fantazyjnie takie kolumny wykończyć. dodam że kolumny były robione specjalnie pod wzmacniacz cambridge audio a 500. sub to wielki i ciężki kloc że serducho w czasie filmów wpada w arytmie icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dieselst
To trzymam kciuki za Twoje kolejne udane konstrukcje - ja to chyba dopiero na emeryturze coś własnoręcznie złożę (jak coś jeszcze będę widział i słyszał) i jak chałupę sobie wybuduję icon_rolleyes.gif
Pozdrawiam
PS. Jak będziesz miał możliwość i odpowiedni nastrój - zamieścisz (najlepiej w dziale DIY) parę fotek swoich konstrukcji oraz ich opis? icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem subwoofer tylko zaszkodzi, jeśli z przodu masz duże kolumny z wystarczająco mocnym basem. Dwie duże kolumny zagrają lepiej niż dwie małe + subwoofer (w tej samej cenie). Subwoofer jest rozsądnym technicznie i cenowo rozwiązaniem na salach kinowych, gdzie reprodukcja basów wymaga nieraz kilku KW mocy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

icon_smile.gif fajnie jest mieć coś zbudowanego przez siebie (nawet kosztem warsztatu w domu)


Miałem przez 2 lata suba wykonanego samodzielnie od podstaw. W basie siedział 30cm polski głośnik, wbudowany wzmacniacz samoróbka był całkowicie na tranzystorach . W. KD spisywał się doskonale, ale poszedł do nowego właściciela. Teraz wystarczają mi podłogowce.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...