Skocz do zawartości

Akustyka i ustawienie systemu w kinie domowym


cooledit

Recommended Posts

Jest to wątek przeniesiony z tematu "WASZE SYSTEMY" bo chyba zasługuje na szersze omówienie i dyskusję dającą możliwość przedstawienia swoich doświadczeń, wiedzy i pomysłów w dziedzinie polepszenia i poprawy akustyki pokoju dla systemu stereo bądź KD. Na początek powtórka zdjęcia i szkic ustawienia w pokoju:

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg



Dodatkowe informacje:
- meble i kominek są do wysokości 2,35 m i do sufitu pozostaje ok.58 cm
- jest to pokuj w kamienicy przedwojennej więc sufit jest zrobiony w systemie podwieszanym tzn. między stropem żelbetowym a moim sufitem jest ok.40 cm pustej przestrzeni a to co mi wisi nad głową jest zrobione z konstrukcji drewnianej ( legary + deski) podbitej od spodu słomianą matą i na to jest dopiero narzucony tynk.
- podłoga drewniana dębowa
- ścianka z mebli w całości zamykana z wnęką na sofe i kilkoma małymi półkami na których stoją między innymi głośniki tylne,
głośniki te są skierowane do wewnątrz znacznie mocniej niż sugeruje to rysunek
- na zielono pokazane ustawienie sofy do poważnego odsłuchu i oglądania a standardowo pod ścianą


Pierwsze komentarze w temacie :

belfer54 -> Cooledit
"Tak na początek, wysunąłbym lekko kolumny do przodu i zagiął do siebie. Odnosi się wrażenie, że ta prawa kolumna wciśnięta jest w kąt.
Może wytłumić lekko przestrzeń za kolumnami.
Jak to zrobisz posłucha, czy jest jakaś różnica w stereofonii.

Może inni Koledzy coś doradzą. "


hybryd83 -> cooledit
"Z checia podpowiem co zrobic by gralo lepiej, ale nie w tym watku. Nie bedziemy robic OT.
Podepnij sie np. pod ktorys z ponizyszych watkow:
http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=4902&hl=
http://forum.audio.com.pl/index.php?showto...+ods%B3uchowych

to wyzej o akustyce, ale mozesz zalozyc tez wlasny watek "o ustawieniu kolumn pod kino domowe".
Radze sie przygotowac , przydalby sie rys pokoju z wymiarami, oraz naniesione na nim
sprzety domowe (TV, szafki, kanapy etc). "


Odpowiedź dla belfra54:
Rzeczywiście prawa może ma troszkę mniej miejsca niż lewa ale raczej ale tak na prawdę nie jest tak strasznie. O wytłumieniu matą juz myślałem ale jakoś nie mogłem namierzyć w kolorze białym. Dziś poszukałem ponownie i jest jakieś światełko w tunelu. Firma nazywa się http://www.abcsoundlab.pl/
Temat wymaga zgłębienia głównie ze względu na czynnik o bardzo dużej niewiadomej i bardzo małej akceptowalności na tego typu innowacje czyli WAF (Wafe Acceptance Factor)
Co do ustawienia głośników frontowych to na zdjęciu rzeczywiście wyglądają jakby stały równolegle do siebie ale tak nie jest. Są ustawione pod kątem do wewnątrz ale tak, że punkt przecięcia jest daleko za punktem odsłuchu. Przy mocniejszym skierowaniu do środka pojawiły się bardzo nieprzyjemne interferencje i dudnienia w miejscu odsłuchu. Przy tym ustawieniu tego nie ma.


Odpowiedź dla hybryda 83:
Spróbujemy z nowym wątkiem bo dość mało się o tym mówi i pisze na forum i w prasie a temat rozległy i bardzo ciekawy.
Co do szkicu to myślę, że jest dość dokładny a w razie czego służę wyjaśnieniami.

Więc co by tu zrobić aby grało lepiej ??
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby nie ta dluga szafka przez caly pokoj (tam gdzie stoi sofa), mozna by zaproponowac jakies alternatywne rozwiazanie.
A tak pozostaje modyfikowanie tego co jest. Od razu zaznacze, ze w systemach KD nie mam doswiadczenia, ale kierujac
sie podstawowymi zasadami postaram sie cos zaproponowac. Zaznaczam jednak, ze to nie bedzie zloty srodek, a jedyne
co na pewno musisz zrobic to testowac i jeszcze raz testowac. Znalezienie poprawnego ulozenia stereo zajelo mi co najmniej
2 miesiace icon_smile.gif Co jakis czas zmienialem ustawienie, az natrafilem na prawdopodobnie najlepsze.

Do sedna:

1. Fronty
Sprobuj te szafeczki od wewnatrz kolumn dac na zewnatrz kolumn, a same kolumny w miejsce szafek, ale nie przy samej
krawedzi TV. Nastepnie sprobuj dogiac kolumny. Mozna jeszcze wysunac kolumny przy obecnym ustawieniu, nie wiem tylko
czy nie bedzie kolidowalo to z codziennym uzytkowaniem pomieszczenia. Kolumny nalezy wysunac na tyle, na ile to mozliwe.
Moze da sie ustawic tak by tylna scianka kolumn zaczynala sie w linii szafek ?

2. Sub
Duzym problemem jest Sub. Mimo podstawki, obecnie na pewno bardzo wzbudza on caly stolik wraz z odtwarzaczem CD/DVD.
Ma to na pewno istotny wplyw na jakosc dzwieku. Nie bardzo widze miejsca na ten Sub, ale jesli mozesz wykombinuj cos zeby go
z tej szafki po prostu sciagnac. Testowo postaw go przed kominkiem. Zobaczymy jaki bedzie efekt. Chociaz nie wiem czy sam
kominek nie bedzie dzialal jak swoista "pulapka basowa" icon_smile.gif

3. Centralny
Wskazane byloby by centralny byl w pozycji horyzontalnej. Moze podczas odsluchu stawiac go na jakims stabilnym stoliku ?

Takie przygotowywanie pokoju do odsluchu to zapewne nic przyjemnego. No ale niestety pokoj mocno zagospodarowany,
praktycznie nie nadaje sie na poprawnie ustawione KD. Chyba, ze czegos pozbedziesz sie z pokoju icon_wink.gif ?

Moze ktos jeszcze podsunie jakies pomysly. Moze razem uda nam sie cos na to poradzic. Poki co sprobuj zrobic cos
z tym co napisalem wyzej. Czekam na wnioski icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzięki za rady i od razu pisze jak to wygląda bądź wyglądało:

1. Fronty

Taka konfiguracja jak jest w tej chwili widoczna na zdjęciu nie jest ich pierwszą przypadkową i nieprzemyślaną/testowaną. Zanim pojawiły się te małe szafki to tu właśnie stały głośniki. Próbowałem ustawić i równolegle i bardziej skierowane do środka w punkt odłuchu jak też i za niego. Niestety jak już pisałem wcześniej - kicha totalna. Wąsko, nudno i do tego paskudne interferencje. Potem spróbowałem rozstawić je bardziej na boki ale nadal skierowane w punkt odsłuchu. Stereo lepiej ale pozostały interferencje. Jakoś przez przypadek znalazłem w necie artykuł o tych głośnikach z angielskiego "HiFi Choice". Popatrzyłem, poczytałem i zrobiłem tak jak napisali tzn. ustawiłem punkt przecięcia daleko za punktem odsłuchu i przeszło jak ręką odjął.
Sprawa wysunięcia bardziej na środek pokoju też już była przerabiana. Producent zaleca 50cm a koledzy z Choice 60cm od ściany tylnej i bocznej a rozstawienie w przedziale 1.5-3m. Co do bocznych to widać jak jest. Spróbowałem je też wystawić bardziej na środek i nie trzeba było długo czekać jak jedna z nich dostała szczała na szczęście lekkirgo) w swe piękne aluminiowe lico, co widać na zdjęciu. Musiały wrócić bliżej ściany i tak już zostało.


2.Sub

Sub chyba jako jedyny odwiedził kilka kątów w pokoju (pod oknem, koło kominka i w miejscu gdzie teraz stoi prawy głośnik ale bliżej półek na CD) i w każdym było niemal dokładnie tak samo a to chyba dzięki właściwościom fal o niskich częstotliwościach ( poniżej 300Hz są wszechkierunkowe czyli trudno ustalić kierunek z którego pochodzą). W związku z tym faktem postanowiłem spróbować wstawić go do szafki a gramofon wystawić na zewnątrz. Na początku faktycznie wibracje były duże ale po wymianie żelowych nóżek na kolce drgania przy dość głośnym odsłuchu zeszły do w miarę akceptowalnego poziomu, porównywalnego niemal z takim jaki efekt wywoływało postawienie suba pod oknem lub pod kominkiem gdzie z racji położenia fala dziękowa była promieniowana w kierunku szafki. Postanowiłem wypróbować więc obecne ustawienie(na dodatkowej piance i filcu) i jest lepiej ale z vibropodem powinno być jeszcze lepiej. Dodam,że stereo słucham tylko w trybie "PUR DIRECT" we wzmacniaczu i "DISPLEY OFF" w CD więc w tym układzie SUB w niczym nie przeszkadza.

3.Centralny

Było przerabiane ustawienie w pozycji horyzontalnej zarówno na stołeczku przed szafką jak i na szafce z TV podniesionym odpowiednio wyżej. No ładnie to to nie wyglądało, więc spróbowałem postawić pionowo na stołeczku. Różnica w dźwięku w porównanu z położeniem go na tym stołeczku była niewielka ale w moim odczuciu chyba jednak na kożyść obecnej pozycji. Może jest to spowodowane tym, że HTM61 jest konstrukcją 3-drożną: górny-średnie, środkowy-wysokie a dolny-niskie. Pozostało mi wtedy tylko zwiększyć troszkę rozstawienie środkowych ścianek,wycięcie tylnej ścianki tak aby bassrefleks miał swobodę działania a konstrukcja nie straciła sztywności i wstawienie centralki na miejsce. I to gra dobrze nie tylko w moim odczuciu.


Tak więc jak widzisz problem ustawienia i poszukiwań nie był potraktowany przeze mnie po macoszemu i jako sprzawa margimala, że niby kupił sobie chłopczyk skrzyneczki, postawił i tak sobie stoją.Rzeczywistość lokalowa jest jaka jest (może za jakiś czas będę miał drugi pokuj o podobnych wymiarach tylko na kino i stereo) więc prubuje coś wykombinować w tym układzie. Przyznam się, że bardziej myślałem o przykombinowaniu z piankami i panelami akustycznymi i tą drogą coś popracować nad jakością dźwięku. Przeprowadziłem nawet wstępne rozmowy z koleżanką małżonką i o dziwo nie było wielkich protestów, że to będzie wyglądać koszmarnie ale muszę to zrobić z głową i wyczuciem estetycznym oraz tak aby w przyszłości dało się to wykorzystać w drugim pokoju przeznaczonym tylko do celów audio i video. Jak na razie studiuje ofertę firm ABCSoundlab, Aku Pro, Hooh Acustic i Apama albo coś ze sklepu RMS.pl . Może coś z tego wyjdzie i mnie i dźwiękowi na dobre icon_mrgreen.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No coz, widocznie to co zobaczylem na zdjeciu mnie zmylilo, bo faktycznie wyglada to ze zdjecia na zle ustawienie.
Ale jesli testy odsluchowe dowiodly, iz to najlepsze ustawienie z mozliwych to tak musi zostac icon_smile.gif
Przepraszam zatem za nagla reakcje, tzn komentarz o rzekomo pobieznym podejsciu do tematu.

Co do ustrojow akustycznych, ja wybralem hoohacoustic. Jak na obszyte gabki wyglada to znosnie. Efekt poprawy znaczny.
Zwiazku z tym, ze sa to ustroje uniwersalne, nalezaloby wypozyczyc kilka modeli i potestowac. Firma hoohacoustic jest z Wroclawia
i bez problemu udostepnili mi rozne modele do przetestowania. Takze nie kupowalem w ciemno. Na pewno mialem latwiej.
Jesli masz mozliwosc wypozyczenia ustrojow tej czy innej firmy, probuj !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest zdecydowanie najlepsze ustawienie jeśli chodzi o stereo i o kino gdzie system pokazuje nie pazurki ale powiedziałbym nawet pazury ( tygrysa syberyjskiego icon_twisted.gif icon_mrgreen.gif ). Słychać każdy nawet najdrobniejszy szczegół. Czuję jednak przez skóre ,że w stereo jeszcze można dużo wycisnąć ale właśnie poprzez zabawe ustrojami akustycznymi. Jak zdążyłem wyczytać w prasie fachowej systemy wielokanałowe są mniej wrażliwe na problemy akustyczne niż stereo ze względu na wielokanałowość docierającego dźwięku a przez to zagluszanie pasożytniczych odbić. Oprócz tego muszę jeszcze system uzupełnić o parę drobiazgów - może jakiś DAC i przedwzmacniacz do gramofonu. Być może też zmienie mój mebelek na coś w tym guście :
http://audiophilar.com/?l=pl&s=2
albo takie
http://www.bestaudio.pl/oferta/norstone_de...sign-Bergen.php

Co do paneli i ustrojstwa akustycznego to muszę odwiedzić parę sklepów w moim miasteczku i popytać konkretnie, zwłaszcza tych co oferują adaptacje pomieszczeń i montaż systemów. Być może w tym założonym temacie o akustyce będę jakoś na bieżąco wpisywał posty i dzielił się widzą w temacie akustyki jaką zdobędę chyba, że lenistwo weźmie górę nad chęciami icon_redface.gif icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za życzenia icon_biggrin.gif
O stolikach wspomniałem mimochodem i tu nie poruszę tego tematu skupiając się na akustyce li tylko i wyłącznie. Już mam zresztą namiary na pierwszego chętnego w sprawie paneli, ustrojów i adaptacji akustycznej ale dotrę do nich dopiero w przyszłym tygodniu. Dziś kupuję vibropody i przystępuję do testów skuteczności tego wynalazku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...