Skocz do zawartości

Co z tym basem.


Pestek

Recommended Posts

Chciałbym poruszyć temat basu. Pomimo ciągłego ulepszania swojego sprzętu Audio. Na ten czas zdążyłem skompletować zestaw składający się z: kompletu Xindaka 06, kolumn Audio Academy Phoebe III, kabelki Audionovy. Słucham muzyki w pokoju 16m2 niezbyt mocno wytłumionym. Ustawienie kolumn prawie idealne. Dobra stereofonia, przestrzeń i wyrównany bas. Szerokość bazy zaledwie 1,65m, jednak to dla tego ustawienia otrzymuje najlepsze rezultaty mnie satysfakcjonujące. Jednak powraca ten sam problem. Są utwory, w których bas jest dobry, ma odpowiednią potęgę i ilość.. są też utwory, które wydaje mi się, że powinny mieć więcej basu a go nie mają. Np. utwór Queen "Show most go on" i wiele innych których tu nie przytoczę. Czy ten brak basu wynika z tego, że tak został nagrany utwór czy mam słaby nośnik? Co prawda płyta wydana przez gazetę ale wydawnictwo muzyczne to Emi.. zresztą są na niej utwory gdzie nie trzeba się wsłuchiwać by usłyszeć miły dla ucha bas (dobrą podstawę basową). Drażni mnie to bo nienawidzę gdy brakuje mi basu, a aż się prosi by było go więcej. We wspomnianym np utworze Show most go on we wstępie jest wszystko ok do tego uderzenia a potem w miarę rozwoju utworu basu mi brakuje (nie mówię, że by go było bardzo dużo itd.. chodzi o to by po prostu był normalny a nie ledwo słyszalny i odczuwalny). Określił bym to niedosytem basu przy danym nasileniu np średnicy. Czy macie też podobny problem? Bo nie wynika to raczej ze sprzętu, bo akurat poszczególne elementy audio u mnie mają sporo basu.
pozdrawiam. icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka płyt Queen /wydania z gazetą/ i ogólnie są to słabe wydania.
Tak jak wspomniałeś mało basu i "suche" ,mam też kilka CD-ków Queen z lat 80-siątych nieremasterowanych i te chociaż
to też nie są jakieś specjalne ,to brzmią zdecydowanie lepiej.
Jakie masz kabelki Audionovy ,bo te nie "grzeszą" zbyt dobrym prowadzeniem basu /mam to wiem:-)/ ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Często kombinuję z ustawieniem kolumn.. co kilka misięcy próbuje poszerzyć, zmienić dogięcie kolumn.. a zawsze przestaje grać i wracam do tego co teraz.. Jesli chodzi o bazę to mierzona jest ona między poszczególnymi osiami symetrii kolumn, a nie wewnętrznymi ściankami, co nie zmienia faktu, że ta odległość jest kontrowersyjna. Choć słyszałem zdanie, że często mniejsza basa jest lepsza niż zbyt szeroka... i pozwala uzyskać lepszą stereofonię aniżeli przy szerszym rozstawieniu.

Szerokość basy wynika z tego, że na jednej z dłuższych ścian (pokój prostokąt) stoi stół troszkę niższy od kolumn i zaczyna się in praktycznie 20cm przed jedną z kolumn.. więc w momencie kiedy przestawiam tę kolumnę (jakby) za stół.. lub po prostu bliżej stołu sprzet przestaje grać. Może umieszczę rysunek poglądowy jak to stoi to może coś mi doradzisz icon_smile.gif Troszkę juz się najeździłem z kolumnami. Np. Odstęp od tylnej ściany do czoła kolumny to 1,05m! Tego akurat nie chcę zmieniać bo lepsza przestrzeń jest.

Co do Audionovy to każdy ma prawo się wypowiedzieć.

Dzięki za rady!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


gorzej, gdy tego korektora brakuje icon_wink.gif Od jakiegoś czasu zastanawiam się nad zmiana wzmacniacz na np Nad 325Bee z regulacją właśnie. Chociaż z drugiej strony to chyba nie ma sensu. Mój kolega ostatnio się dziwił dlaczego tego u mnie nie ma. Spytał mnie: "a co jeśli prawy kanał zacznie Ci ciszej grać? Nie będziesz mógł tego wyregulować" Akurat w tym przypadku regulacja może by wyrównała poziom dźwięku w obu kolumnach jednak z tego co wiem nie było by to to samo co przy prawidłowej pracy kanałów. Dobry sprzęt zagra wszystko (całe pasmo przenoszenia) dobrze. Kiedy trzeba przywali. Kiedy trzeba zagra normalnie. Więc wydaje się, że te regulacje mają sens tylko przy słuchaniu słabo zrealizowanych płyt. Chyba jednak nic nie będę zmieniał. Ewentualnie kiedyś lepszy wzmacniacz np Carat A57. O kabelkach nie zapomnę.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...