Skocz do zawartości

Kolumny do starego sprzętu


necrotune

Recommended Posts

Witam!
Posiadam bardzo stary wzmacniacz Technics SU-V55A, który ma ponad 20 lat, w tym ok. 15 na chodzie. Postaram się opisać mój problem jak najdokładniej:
Mimo drobnych usterek wzmacniacza przejawiających się w trzaskach i zgrzytach przy kręceniu potencjometrami chciałbym trochę urozmaicić mój zestaw. Aktualnie mój zestaw wygląda tak: komputer z zintegrowana kartą dźwiękową (marnym badziewiem) podłączony do Technicsa SU-V55A - zielone wejście w komputerze - tylne wejście AUX we wzmacniaczu (robiłem na czuja, bo jestem totalnym laikiem w tej dziedzinie, kierowałem się tezą "żeby zadziałało"). Z przodu wyjściem "phones" podłączam na razie zwykłe głośniki komputerowe:D
Jestem 18-letnim melomanem, który wymaga od sprzętu ładnego, selektywnego, ciepłego, ale mocnego dźwięku. Chciałbym kupić kolumny do mojego starocia Technicsa i nie chcę się też rozczarować. Mój budżet jest bardzo ograniczony dlatego zwracam się z prośbą o pomoc do ludzi, którzy naprawdę polecą mi coś konkretnego w cenie max 1500zł (2 kolumny, najlepiej duże stojące).
Wierzę w wielkość mojego wzmacniacza, ponieważ podłączałem do niego kolumny z najwyższej półki wharfedale, pożyczone ze sprzętu rodziców i wszystko grało jak należy. Jednak nie znam się na parametrach głośników i opieram się jedynie na brzmieniu i kwestii tego czy mój wzmacniacz napędzi dane kolumny.

Kwestie drugoplanowe: sprzęt przeznaczony do słuchania mocnej muzyki - metal, black metal, hardrock, ale także czystej klasyki - jednak wszystko w umiarkowanej głośności, ale żeby czasem można było przesadzićicon_smile.gif Żadnego techna czy hip-hopu, co nie zmienia faktu, że bass powinien być głęboki. Nie przepadam za świszczącymi i dominującymi głośnikami wysokotonowymi. Pomieszczenie o bardzo nieregularnych kształtach (poddasze), całe obite drewnem, 50m2.
Reasumując:
1. Jakie kolumny do 1500zł?
2. Czy dobrze podłączam wzmacniacz do komputera?
3. Co myślicie o kolumnach jbl e 60, jbl e 80?
4. Na co zwrócić uwagę w dopasowywaniu kolumn do wzmacniacza (które parametry są ważne)?
5. Czy posługując się obszernym equalizerem w komputerze będę mógł znacząco wpłynąć na dźwięk z kolumn?

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedzi:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem nie bardzo jest sens wydawania 1500 zł na kolumny i grania z komputera przez zintegrowaną kartę.
Zestaw będzie tak dobry, jak jego najsłabszy element.
Sensowne kart nie są chyba drogie, więc startował bym od podzielenia kasy na kartę i kolumny.
W tych pieniądzach kupisz całkiem niezłe używki albo (nieco gorsze) nowe kolumienki.
Pokój masz duży więc tylko kolumny podłogowe.
Od JBL trzymałbym się z daleka - miałem E-60 przez chwilę -> bas dudniący, rozwlekły, zamulony. Nie sądzę, żeby E-80 różniły się wiele pod tym względem.
Technics charakteryzował się dość "twardym" brzmieniem więc kolumienki powinny być raczej cieplejsze brzmieniowo, żeby złagodzić nieco wzmaka.
Rozważ jeszcze zakup CD-ka - zawsze to lepsze źródło niż komputer.

Sprzęt połączyłeś dobrze (skoro gra icon_wink.gif ) - a trzeszczenie jest winą zabrudzonych potencjometrów. Jest to naprawa tania i chyba warta wykonania.
Equalizer na pewno nieco pomoże, ale bez sensownej karty nie będzie z tego wiele.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poporę w całej rozciągłości Adamc ale zaproponuję małą modyfikacje jego rady. Różnica sprowadza sie do zastąpienia oprócz określeniem zamiast icon_wink.gif
Wymianę karty dźwiękowej odpuść, a za oszczędzone w ten sposób środki kup CD-ka. W używkach można wygrzebać cokolwiek na chodzie już za 50 pln-ów (a za tyle sensownej karty dźwiękowej to raczej nie kupisz). Nie zmienia to faktu, iż raczej poleciłbym Ci jakiegoś CD-ka w cenie powyżej 100 pln -ów za używkę. Biorąc pod uwagę wzmacniacz sugerowałbym nie wydawać na CD-ka znacząco więcej niż 250 plnów (za chodzony sprzęt) - chyba, że planujesz dalszy całościowy upgrade.
Kabelki kup jakiekolwiek. Resztę przeznacz na kolumny. Biorąc pod uwagę muzykę jakiej słuchasz moim zdaniem warto zwrócić uwagę na STARE Infinity lub CervinVega.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...