Skocz do zawartości

nowoczesny amplituner audio/kino + kolumny


crom

Recommended Posts

witam wszystkich,
jestem miłośnikiem dobrego brzmienia i chciałbym Was poprosić o pomoc w wyborze
Zamierzam kupić nowoczesny amplituner i kolumny, a na rynku tyle modeli że trudno się zorientować co jest warte uwagi. Wiem że temat się powtarza, ale co i rusz wychodzą nowe modele, które do niedawna były nieosiągalne lub zbyt drogie.
Póki co muzyki słucham z komputera (karta Asus Xonar DX + 5.1 280W Logitech Z-5300 THX) i chciałbym uzyskać co najmniej taką samą jakość brzmienia i w miarę możliwości podobną dostępność korekcji i modyfikacji dźwięku.

Moje kryteria:
cena: kategoria cena/jakość, nie chcę przepłacać za niepotrzebne super-hiper "usprawnienia" których nie będę w stanie nawet usłyszeć, choć lubie wysoką jakość dźwięku (na razie) audiofilem jeszcze nie jestem icon_smile.gif, maksymalnie do 3500 za zestaw
zastosowanie: przede wszystkim jako zestaw audio (płyty CD i mp3 z iPoda- spokojna muzyka jazzowa, new age, filmowa, etc.), na drugim miejscu jako codzienne głośniki dla telewizora i kino domowe. Zestaw będzie używany do cichego/średniego odtwarzania, niepotrzebna mi olbrzymia moc.
audio: Zależy mi na możliwościach korekcji, poprawy brzmienia z płyt i mp3, idealny byłby "poprawiacz" skompresowanego dźwięku i korektor lub coś podobnego, lubię ostre tony wysokie i potężny bas, zrównoważony środek. W ampl. Yamaha nosiło to nazwę "enchancer" i ładnie "upiększało" oryginalne brzmienie dowolnego sygnału. Bardzo pożądana byłaby możliwość sprzętowej emulacji dźwięku stereo do 5.1
video:Jako że mam tv 50" fullHD przydałaby się też możliwość upscalingu obrazu lub jakieś "poprawiacze" divX/Xvid, których oglądam najwięcej.
pomieszczenie: ok. 20m2 otwarte z tyłu na pozostałe pokoje

Chciałbym zestaw na dłuższy czas, zawierający niezbędne nowoczesne technologie.


Póki co po lekturze forów internetowych znalazłem:
amplitunery:
Onkyo TX-SR607
Onkyo TX-SR607 TX-SR 607 + Jamo S606 HCS3
lub Yamaha RX-V765, może polecicie coś jeszcze...
głośniki:
seria Jamo s606
JAMO S 606
ew. Koda 702 v.2
Koda 702
(nie wiem czy warto dopłacać do tych drogich głośników)
Myślałem o zestawie 5.0, nie wiem czy sub jest niezbędny przy takich dużych głośnikach. Na 7.1 nie mam miejsca, natomiast było by możliwe ew. umieszczenie dodatkowych kolumienek pod sufitem z przodu.



Jeśli ktoś się trochę orientuje proszę o radę, czego szukać, jakie funkcje są przydatne, co warto wybrać, może ktoś ma któryś z powyższych urządzeń i mógłby podzielić się wrażeniami. Chciałbym zestaw w miarę popularny, łatwy do sprzedania w razie zmiany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak dla mnie jesteś przykładem przerostu formy nad treściąicon_biggrin.gif , bez obrazy:)
Weź mi powiedz, ile % materiału który będziesz odtwarzał jest nagrane w formacie wielokanałowym ? Bo z tego co napisałeś to wychodzi że nic ? I w związku z tym po co Ci ampli kina domowego i zestaw kolumn ? icon_smile.gif
Proponuje prosty test : weź parę płyt , idź do salonu muzycznego i poproś o odsłuch zestawu kina domowego oraz do tego zestaw stereo w porównywalnej cenie .

Pozdrawiam,
M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie zrozumieliście mnie - wielokanałowy system służyłby mi do odtwarzania muzyki oczywiście, fakt że oryginalnie jest nagrana w stereo nie przeszkadza jej odtworzyć w systemie multigłośnikowym o ile posiada się funkcję typu matrix, 2xStereo itp. Wiem że wówczas niektóre głośniki się dublują i nie jest to prawdziwe 5.1 ale co z tego - od dawna słucham tak muzyki na komputerze, moja karta ma nawet symulację systemu 7.1 i powiem że baaaardzo fajnie się słucha nagrań 2.0 na 5.1 z symulacją do 7.1, jak dla mnie o wiele ciekawiej niż jedynie z przednich głośników. Właśnie dlatego pytam Was bo szukam amplitunera który pozwala coś takiego robić z muzyką/filmem stereo. Z tego co widziałem w sklepach sporo dzisiejszych amplitunerów kina ma wbudowane podobne możliwości, niektóre bardziej, inne w mniej zaawansowanym stopniu.
Wiem że purystom muzycznym pewnie nie spodoba się moje podejście, jak nagranie w 2.0 to odtwarzanie w 2.0 i kropka, cóż...każdy ma swoje wymagania.
Poradźcie co i jak, sama krytyka niewiele wnosi.

Myślałem o zestawie używanym, nie wykluczam tego, jednak nowoczesne rozwiązania w tym właśnie te "bajery" techniczne (upscaling, enchancer, poprawianie i wzbogacanie utraconego w kompresji mp3 brzmienia) oferują głównie zestawy produkowane od niedawna i to raczej te droższe. nie mam za wszelką cenę parcia na coś najdroższego - przeciwnie, chciałem coś w miarę możliwości taniego ale wszechstronnego, do wszystkiego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledzy dobrze ci radzą, to że słuchałeś sobie sztucznie symulowanego 5.1 z materiału stereo na głośnikach Logitecha można zrozumieć. Problem tkwi w tym, że takie plastikowe komputerówki nie dają ci tego "prawdziwego" stereo, czyli efektów przestrzennych w 3D (na szerokość sceny, jej głębokość i w pewnych niuansach wysokość). Jeśli kupisz używane stereo za te 3500zł to gwarantuję ci, że przestrzeń będzie jeszcze lepsza niż przy symulacji.

Jeśli nie dasz się przekonać na forum, to idź na odsłuch i sam się przekonaj. Dobry system rzuci zupełnie nowe światło na twoje "dobrze znane" nagrania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie upieram się za wszelką cenę przy KD, dlatego zajrzałem sobie na allegro w poszukiwaniu zestawów ampl. stereo.... nie dość że jest ich 3-4 razy mniej niż amplitunerów kina to jeszcze 80% z tej i tak małej ilości stanowią sprzęty leciwe, używane z 10 lat temu. Większośc firm ma w ofercie 1, wyjątkowo 2 ampl. stereo i na tym koniec. Czy faktycznie jest sens inwestować w technologię która wielkimi krokami odchodzi do lamusa? Cena nowego ampl. stereo jest właściwie taka sama jak ampl. KD. ...
Możecie coś podpowiedzieć jeśli chodzi o dobre ampl. stereo?
Słuchałem kilku zestawów KD w sklepach cenie +/-2000zł i faktycznie CD zazwyczaj najlepiej grały w stereo, acz wyjątkiem był tryb "5.0 stereo enchacement" w ampl. Yamaha - który moim zdaniem jednak bije tradycyjne stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Czy faktycznie jest sens inwestować w technologię która wielkimi krokami odchodzi do lamusa?"

Oczywiście, że jest sens tym bardziej jak to widać przez ostatnie dwa-trzy lata stereo powraca. Firmy które odeszły od stereo znowu wypuszczają na rynek wzmacniacze zintegrowane jak chodźby Denon, Yamaha, Pioneer. Kiedyś wyznacznik klasy stereo zauroczył się KD i teraz ponownie wraca do korzeni. Sam rozważam możliwość powrotu do 100% stereo ale jako drugiego systemu. A potrzeba mi tylko tak na prawdę dobrego wzmacniacza stereo. Resztę mam z dawnych lat.
Co do kupna z drugiej ręki to dobrze jest brać sprzęt od kogoś znajomego jeśli się takowy trafi lub z polecenia czyli mówiąc ogólnie z pewnego żródła. Jeśli takowego nie ma to szukać kogoś kto daje gwarancje na sprzedawany towar. Minimum to 3 miesiące ale są tacy, co dają 6 miesięcy. Kupiłem taki wzmacniacz dla córki i chodzi już bez problemów półtora roku a wzmacniacz jest Pioneer`a. Poszukaj sprzętu z końca lat 90-tych. Yamaha, Denon, Pioneer jak dobrze pamiętam to Kenwood robił chyba też niezłe wzmacniacze ale był u nas mało popularny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pod wpływem Waszych uwag poważnie myślałem na temat zestawu stereo i doszedłem do w-ku że nie bardzo ma to jednak sens.
- kupować 10-letni wrak z allegro nie bardzo mi się uśmiecha, nie wiadomo co i w jakim stanie się kupuje, żadnych polepszaczy mp3, efektów, upscalingu ani nawet wejścia do iPoda tam nie będzie, ot stary zakurzony wzmacniacz o archaicznym wyglądzie i tyle.
- Kupować nowy - ok, tylko że to nie sa tanie urządzenia, w tej samej cenie dostanę już solidny amp. KD z mnóstwem funkcji, który posłuży i do kina, i do muzyki, nie mówiąc o łatwiejszej sprzedaży w razie zmiany sprzętu.

Słuchałem sobie kilku ampów KD, z wystarczająco dużymi głośnikami brzmią nawet ładnie. Upscaling video, efekty DSP i wzbogacanie skompresowanego sygnału wydają mi się bardzo pożytecznymi funkcjami do muzyki z iPoda i filmów w divX/Xvid/avi itp.
ponawiam zatem prośbę o poradę w wyborze odpowiedniego zestawu.


Tak więc zastanawiam się nad:
amplitunery:
Onkyo TX-SR607 [1600zł] lub Yamaha RX-V565 [1550zł] albo RX-V765[2000zł],
głośniki:
3-drożne JAMO S 606 [1820zł]
ew. 2-drożne Koda 702 v.2 [1200zł]


nie upieram się przy takim zestawieniu, jestem otwarty na inne propozycje, może polecicie jeszcze coś wartego uwagi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cóż,
zarejestrowałeś się na forum tematycznym i zapytałeś o radę . Dostałeś ją , ale widzę że nie pytałeś o radę tylko o potwierdzenie swojej opinii.
Jamo 606 czy 608 sobie odpuść , jak dla mnie do muzyki za bardzo się nie nadawają . Chociaż może dla miłośników potężnego ( nie mylić z dobrym ) basu i ostrych wysokich podejdą... Lepiej zagrają 506 czy QQ 500/5000
Mimo wszystko będę uparty : jak już będziesz gdzieś słuchał tego kina , to poproś o podłaczenie HK 3490 czy Yamahy 797 np z tonsilami siesta , wharfedale 9.5 czy mission m34. Jak mi wtedy powiesz że kino gra lepiej muzykę to ja się poddaje icon_smile.gif
M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jamo 606 czy 608 sobie odpuść , jak dla mnie do muzyki za bardzo się nie nadawają . Chociaż może dla miłośników potężnego ( nie mylić z dobrym ) basu i ostrych wysokich podejdą... Lepiej zagrają 506 czy QQ 500/5000
Mimo wszystko będę uparty : jak już będziesz gdzieś słuchał tego kina , to poproś o podłaczenie HK 3490 czy Yamahy 797 np z tonsilami siesta , wharfedale 9.5 czy mission m34.



Wszystko co piszecie biore pod uwagę, ale trudno się złościć że mam jakieś tam swoje zdanie. Amp stereo za ponad 2 tys. i całkowite pozbawienie się możliwości KD...to już chyba dla audiofila. Jeśli będzie możliwość odsłuchu i porównania na pewno skorzystam, chętnie bym się przekonał na własne uszy icon_smile.gif

Początkowo myślałem o napakowanym technologiami amp. Onkyo 607, teraz zaczyna mi się bardziej podobać Yamaha 565/765 (nie wiem czy warto dopłacać 500zł do modelu 765 tutaj: porównanie RX-V565 vs. RX-V765 v. RX-V1065), słuchałem CD na modelu 357 albo 457 i brzmiał ok, zwłaszcza w trybie enchancer 5.0 (stereo ze wszystkich głośników + wzbogacanie dźwięku).

Co do kolumn nie bardzo wiem czym się kierować, przyjmuję że mają być wielkie, multidrożne (im więcej tym lepiej), estetyczne i jakiejś uznanej firmy. W sklepach spotykam same tanie zestawy, obawiam się że nie będzie możliwości wypróbowania kolumn i prawdopodobnie będę polegał jedynie na waszych opiniach i testach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie przesadzaj z tymi cenami , Yamahe za 1300-1400 kupisz spokojnie , HK za około 1800.
A kolumny nie zawsze większe są lepsze. Powinny być dostosowane do pomieszczenia w jakim grają. Jak wstawisz za duże do małego pomieszczenia , to mówiąc popularnie się "uduszą" , jak za małe to braknie basu. Tak w skrócie. Do 20 m jako 5.0 to bym zaproponował Quadral Quintas 500 albo QQ 5000, Heco Vista 500 , czy zestaw oparty na Magnat Monitor 1000. Zagra dołem i górą icon_smile.gif Ale kupowanie kolumn bez odsłuchów to tak jak kupowanie kota w worku . Zdecydowanie radze posłuchać.
M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Yamahe za 1300-1400 kupisz spokojnie



ceny wziąłem z porównywarki cenowej, jeśli znalazłbyś gdzieś Yamahę 765 za taka cenę jak podałeś to wrzuć proszę link

Głosniki - czytam to forum, wielokrotnie pojawiają się w temacie kolumn: taga, koda, dla bogatszych jamo, JBL - Ty podajesz zupełnie inne marki.
Użytkowałeś któreś z nich?
Btw. w Jamo nie podoba mi się boczne wyprowadzenia głośnika basowego, u mnie kolumny właśnie będą stały blisko ściany ...więc chyba powinienem mieć centralnie umieszczony głośnik i otwory rezonansowe - czy tak?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pisałem o ampli Yamaha 797 a nie 765.
Magantów używałem dłuższy czas , z Quintasami mam kontakt u kumpla. Gra to lepiej niż osławione S606. Co prawda paczki podłączone pod system stereo a nie KD, ale jak coś zagra w stereo to w KD tym bardziej . Odwrotnie niekoniecznie , bo głównym zadaniem kolumn w KD jest przekazanie dialogów i czasami jakiegoś pierd .... przy wybuchu icon_smile.gif.
M
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

mam pytanie: po co w amplitunerze wejście usb? Rozumiem w DVD, ale w ampli?


Podłączając pod amplituner pamięć USB z MP3 możesz słuchać muzyki - więc chyba warto jeśli tak zamierzasz robić, a nie masz USB w DVD

Cytat

Moje pytanie wiąże się z różnica między modelami Yamaha RX-V765 (wejście mini jack) i Yamaha RX-V1065 (wejście usb) na przednim panelu. Czy to usb jest niezbędne?

Minijack jest wejściem audio - możesz podpiąć np. discmana czy komputer z przodu. A to jest wygodne, zamiast podłączać z tyłu.
Tą samą rolę pełnią gniazda audio-in na froncie (ale korzsytasz wtedy z 2x cinch). Tak więc USB nie ma nic wspólnego z gniazdami minijack oraz cinch.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

mam pytanie: po co w amplitunerze wejście usb? Rozumiem w DVD, ale w ampli?


Podłączając pod amplituner pamięć USB z MP3 możesz słuchać muzyki - więc chyba warto jeśli tak zamierzasz robić, a nie masz USB w DVD



rozumiem że nie posiadając dvd nie da się odtwarzać żadnej muzy, nawet na amplitunerze z usb, a to usb jedynie rozszerza wejścia dvd które zotało podłączone do ampli?

to dziwne że w wyższym modelu Yamahy [1065] dali z przodu wejście USB (w zasadzie zbędne bo każdy dvd je od dawna posiada a bez dvd jest ono bezużyteczne) zamiast audio-in [jak w 765], które wydaje znacznie się bardziej potrzebne niż kolejne usb. Przecież niemal każdy dvd posiada usb po co więc dokładać kolejny i to na przednim panelu amplitunera, zabierając jednocześnie możliwość podłączania playerów przenośnych...

Rozumiecie coś z tego?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak to możliwe? Amplituner to tylko wzmacniacz+radio, nie posiada o ile wiem dekoderów pozwalających na odczyt mp3/WMA i zamianę kodu na muzykę z pominięciem dvd, w każdym razie w specyfikacji nic nie piszą o formatach jakie miałby ampli odtwarzać... Z tego co piszecie wynika że mógłbym sobie podłączyć do ampli przenośny HDD i z tego odtwarzać muzykę?
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu go cytować ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale jak to możliwe? Amplituner to tylko wzmacniacz+radio, nie posiada o ile wiem dekoderów pozwalających na odczyt mp3/WMA i zamianę kodu na muzykę z pominięciem dvd

Po pierwsze - poczytaj sobie FAQ w AUDIO
http://audio.com.pl/faq/kino-domowe-amplit...ory-wzmacniacze

Po drugie - ściągnij sobie instrukcję do amplitunera z gniazdem USB i trochę poczytaj na ten temat

Po trzecie - amplitunery kina domowego (oraz wzmacniacze kina domowego i rónież parę wzmacniaczy/amplitunerów stereo ma DAC) mają specjalne układy = odpowiednie konwertery DAC potrafiące przełożyć sygnal cyfrowy (np. z CD albo DVD służącego za transport) na analogowy (odpowiednik tego, co jest w odtwarzaczach CD i DVD).

Cytat

to dziwne że w wyższym modelu Yamahy [1065] dali z przodu wejście USB (w zasadzie zbędne bo każdy dvd je od dawna posiada a bez dvd jest ono bezużyteczne) zamiast audio-in

Popatrz trochę dokładniej na odtwarzacze DVD - sporo firm nie daje ich do swoich odtwarzaczy DVD - choćby DENON z tych tańszych, a o droższych nie wspominam... A do tego sporo osób ma starsze modele DVD, często bardzo zacne i nie ma zamiaru ich wymieniać na nowsze, często podlejszej klasy (na przykład ja icon_mrgreen.gif ).
Czyli to wejście USB wcale nie jest zbędne!!!
Więc kupując amplituner kd z wejściem USB rozwiązuje się wiele problemów - nie sądzisz???

Cytat

Z tego co piszecie wynika że mógłbym sobie podłączyć do ampli przenośny HDD i z tego odtwarzać muzykę?

Nikt nie napisał, że możesz podłączyć przenośny HDD, ale że "Podłączając pod amplituner pamięć USB z MP3 możesz słuchać muzyki ".
Przenośny HDD zazwyczaj potrzebuje więcej prądu, niż może dostać z gniazda USB amplitunera lub DVD.

A na koniec - po co tworzysz kolejny temat dotyczący kolumn
http://forum.audio.com.pl/index.php?showtopic=16690&st=0
zamiast kontunuować bieżący? icon_evil.gif
Pozdrawiam
PS. Poza tym próbuj przeczytać jeszcze raz odpowiedzi w tym wątku, bo po raz kolejny zadajesz pytania na które dostałeś już odpowiedzi. icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam
jestem zdecydowany na kupno jakiegos zestawu i szczerze mowiac po przeczytaniu tego tematu juz nic niewiem chcialem kino domowe, ale teraz mysle nad amplitunerem stereo... chcial bym ten zestaw wykorzystywac glownie do telewizji cyfrowej, filmy glownie divix, oraz muzyka i radio. i wlasnie sie zastanawiam jak taki amplituner np yamaha rx-797 spelnia sie jako amplituner slurzacy do ogladania filmow z jakiegos dobredo dvd czy blu-ray.. mam nadzieje ze to nie jest glupie pytanie... icon_smile.gif
dziekuje i pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...