Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam
Ostatnio napracowałem się trochę przy zgrywaniu płyt na dysk komputera (kompresja bezstratna FLAC, dokładny ripp za pomocą Eact Audio Copy). Celem było przegranie płytek, których jakość wydania nie jest najlepsza ponieważ odtwarzane w miom systemie audio brzmią tragicznie. Jak wiecie Denon (posiadam zestaw CD/Ampli 1500AE) gra bardzo analitycznie, wyciaga z nagrania wiele szczegółów i jezlei płyta jest dobrze zrealizowana to brzmi na prawdę świetnie. Przy gorzej nagranych płytach mój CD wyciąga z nich również cały ten shit. Niestety, przy odtwarzaniu muzyki z kompa nagrania również brzmią fatalnie choć nie ma już tutaj takiej "ostrości" i jako tako można słuchać - do słuchania przy sprzątaniu jak zmalazł icon_wink.gif
Spróbowałem również posłuchać zripowanych płyt z wyższej półki np ze stajni Linn, Opus3, japońszczyzny. I tutaj różnica w stosunku do płyty odtwarzanej z CD jest znaczna (na niekorzyść muzyki z kompa).
I tutaj pytanie do specjalistów z tego działu (bo ja na odtwarzaniu muzy z kompa to za bardzo się nie znam) - czy aby uzyskać dobrą jakość potrzebny jest specjalny software/hardware w kompie? Np super karta dźwiękowa itd.
Ja wyszedłem z takiego założenia: dźwięk cyfrowy to w sumie tylko zbiór bitów, przesyłam więc te bity po coaxialu do ampitunera (Denon AVR 1708) tam dekoduję i odtwarzam przez końcówkę mocy PMA 1500 AE (połączenie pre-out : direct-in). Karta dźwiękowa w kompie to Sound Blaster Live 5.1. Wydaje mi się że najważniejszym elementem w tym torze a zarazem najsłabszym jego ogniwem jest DAC amplitunera. Teraz się zastanawiam, gdyby użyć lepszego DAC'a np chociażby Beresforda czy poprawiło by to znacznie jakość dźwięku? Co o tym myślicie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Temat mnie zaciekawił

Co to jest ten DAC ? icon_redface.gif

Czyli jest możliwość przesłać "czysty" nie obrobiony sygnał z komputera do amplitunera który to zajmie sie jego "obróbką" i zapoda na głośniki ? Inaczej mówiąc że amplituner będzie robił za kartę dźwiękową ? Dobrze to zrozumiałem ?

Wyeliminowało by to kupowanie badziewiastych często kart dźwiękowych do komputera
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetwornik cyfrowo-analogowy, przetwornik C/A lub DAC (z ang. Digital to Analog Converter, DAC) przyrząd elektroniczny przetwarzający sygnał cyfrowy (zazwyczaj liczbę binarną w postaci danych cyfrowych) na sygnał analogowy w postaci prądu elektrycznego lub napięcia o wartości proporcjonalnej do tej liczby. Innymi słowy jest to układ przetwarzający dyskretny sygnał cyfrowy na równoważny mu sygnał analogowy. Taki przetwornik ma n wejść i jedno wyjście. Przetworniki C/A pracują w oparciu jedną z trzech metod przetwarzania:

* równoległą
* wagową
* zliczania

Przetwornik analogowo-cyfrowy w skrócie zwany ADC wykonuje odwrotną konwersję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Thanks muzyczny_gość już rozumiem.

Hmm swoją drogą przesyłać "w locie" sygnał bezpośrednio z kompa w postaci bitów do DACa przez usb to chyba nie bedzie łatwa sprawa. Na logike musiało by sie to odbywać podobnie jak kopiowanie danych z kompa na pendriva czyli bez użycia odtwarzacza windows media.

Ciekawi mnie czy komputer będzie "widział" podłączonego do usb DACa i czy uda sie wymusić przesył danych z poziomu windows. Może ewentualnie jakiś program icon_rolleyes.gif

Nie wiem czy nie za bardzo kombinuje a w rzeczywistości nie ma z tym problemu icon_mrgreen.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli już mówimy o plikach z komputera zawsze kojarzy mi się z Naszym rozbudowanym wątkiem pod tytułem:
Nowa era dźwięku, Squeezebox i serwery muzyczne (LINK)
Na prawdę warto poczytać, dużo informacji, wiedza zawsze przydatna... w końcu mówimy o odtwarzaniu plików nie jednokrotnie z komputera.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeżeli już mówimy o plikach z komputera zawsze kojarzy mi się z Naszym rozbudowanym wątkiem pod tytułem:
Nowa era dźwięku, Squeezebox i serwery muzyczne (LINK)
Na prawdę warto poczytać, dużo informacji, wiedza zawsze przydatna... w końcu mówimy o odtwarzaniu plików nie jednokrotnie z komputera.



Znam ten wątek bardzo dobrze, ale w moim przypadku nie ma chyba za bardzo to sensu. Mam 2-gie wyjście z karty graficznej podłączone pod TV LCD na którym widzę listę odtwarzanych plików. Bezprzewodowa myszka robi za pilota, tak że ... prawie jak Squeezebox. Chyba bedę musiał wypróbować Beresforda.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Thanks muzyczny_gość już rozumiem.
Hmm swoją drogą przesyłać "w locie" sygnał bezpośrednio z kompa w postaci bitów do DACa przez usb to chyba nie bedzie łatwa sprawa. Na logike musiało by sie to odbywać podobnie jak kopiowanie danych z kompa na pendriva czyli bez użycia odtwarzacza windows media.
Ciekawi mnie czy komputer będzie "widział" podłączonego do usb DACa i czy uda sie wymusić przesył danych z poziomu windows. Może ewentualnie jakiś program
Nie wiem czy nie za bardzo kombinuje a w rzeczywistości nie ma z tym problemu icon_mrgreen.gif



wtedy to dziala jak zewnetrzna karta dzwiekowa Edytowano przez muzyczny_gość
zredukowałem wielkość postu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Polecam Cambridge DacMAgic, swienta jakosc za smieszne pieniadze.Ten sam DAC jest zastosowany w odtwarzaczu cd 840 tej samej firmy. MIalem, testowalem. Naprawde rewelka. Komputer mozna podlaczyc poprzez coaxial, spdif czyli swiatlowod lub poprzez USB, ja mialem poprzez usb. Nie trzeba nic kombinowac, system operacyjny w moim przypadku 7 automatycznie instaluje oprogramowanie ale wiem, ze na XP rowniez wiec nie powinno byc problemu. Trzeba tylko zmienic ustawienia ale do tego to kazdy z latwoscia dojdzie, a jezeli nie to sluze pomoca. W tej chwili mam jeszcze ciekawsze rozwiazanie a mianowicie wzmacniacz z wbudowanym DAC, dac ten jest o tyle cwany, ze uzywa lacza USB w dwie strony i synchronizuje sie z zegarem w kompie zamiast meczyc sie i eliminowac jitter. Jednak do tanich nie nalezy, wiec jako budzetowe rozwiazanie jednak DacMagic bedzie lepszy. POLECAM!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Chciałbym zaprezentowac wam mój sposób prezentacji dźwięku z komputera. Jest to pewna alternatywa dla Squeezebox'a. Może ktoś również pójdzie tym śladem.

AUDIO
Tak jak pisałem wcześniej sygnał audio przesyłam cyfrowo kablem coaxialnym z wyjścia karty dźwiękowej i dekoduję w amlitunerze Denona. Wyjściem pre-out z ampli podaję dźwięk do wzmacniacza Denona 1500AE i na kolumny (+sub). Zakupiłem za groszę kartę dźwiękową na chipie CMI 8738 przez co uzyskuję dźwięk bit-perfect (czyli ampli widzi czestotliwość 44.1 kHz dla sygnału PCM, a nie 48 kHz jak to miało miejsce przy karcie SB Live). Muzykę odtwarzam playerem Foobar 2000 w formacie FLAC (w taki sposób mam zrippowane płyty).

WIZUALIZACJA
2-gie wyjście z karty graficznej komputera podłączone mam do TV LCD kablem D-Sub, tak, że na ekranie widzę playlistę Foobar'a.

STEROWALNOŚĆ
Nawigację w playerze uskuteczniam za pomocą pilota do komputera IR przeprogramwanego na uniwersalny pilot Logitech'a.

Zamieszczam fotkę systemu.
W planie zakup DAC'a - najprawdopodobniej Beresford'a gdyz jego brzmienie mi odpowiada. Niestety amplituner jest tutaj najsłabszym ogniwem i czuć różnicę w jakości dla dobrze zrealizowanych płyt względem odtwarzania bezpośrednio z CD-playera (Denon DCD 1500AE).

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Danielasty76 jak najbardziej ciekawa propozycja lub alternatywa.
Czy ktoś jeszcze posiada temu podobne rozwiązania ?



Witam!
U mnie wygląda to tak:

Jako źródło służy laptop Dell M1530, z którego wychodzi minijack bezpośrednio chinchami do wzmacniacza NAD c326BEE (niestety brak wyjścia cyfrowego z karty). Kolumny to Monitor Audio RX6. Player to Foobar. Dalej laptop poprzez HDMI podłączam do telewizora. Klawiatura i myszka bezprzewodowa służy mi do zarządzania kompem z kanapy.

W planach zakup DACa
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Orlin widzę, że mamy podobne pomysły. U mnie z racji sypialnianego zestawu (zresztą bardzo młodego jeszcze) padł pomysł na kupno małego netbooka - taki 10 calowy - dysk na którym mam i będę gromadził płyty (flac), odtwarzacz Foobar, karta muzyczna to stare ale jare zewnętrzne Extigy - którę podłącze przez USB z netbooka, i interkonektem do piano (mcr 640) + B&W 685 - zestaw wygodny i sypialniany - dla mnie spełnia moje osobiste wymogi jakościowe icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witam!
U mnie wygląda to tak:

Jako źródło służy laptop Dell M1530, z którego wychodzi minijack bezpośrednio chinchami do wzmacniacza NAD c326BEE (niestety brak wyjścia cyfrowego z karty). Kolumny to Monitor Audio RX6. Player to Foobar. Dalej laptop poprzez HDMI podłączam do telewizora. Klawiatura i myszka bezprzewodowa służy mi do zarządzania kompem z kanapy.

W planach zakup DACa




W twoim przypadku DAC zewnętrzny podłaczony przez USB wydaje się być koniecznością. Nie sadzę żeby karta dźwiękowa w laptopie była jakiś górnych lotów i w twoim zestawie to jest najsłabszym punktem.
Odnośnie zarządzania - tez do niedawna używałem klawiatury (i myszy) zdalnej ale tak trochę bez sensu z "parapetem" na kolanach muzyką sterować. Polecam zakup pilota - wydatek 15 zł i masz wszystko co do sterowania muzyką potrzeba.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
Witam.

A czy miał może któryś z Kolegów do czynienia z kartą Audiophile 2496 lub Emu 1212m? Rozważam zakup jednej z nich, tylko się zdecydować nie mogę ;) Czasami zdarza mi się podpinać gitarę pod kompa, dlatego też wolałbym zainwestować w dobrą kartę dźwiękową, zamiast samego DAC-a podpinanego pod USB.

Do wyjścia karty będę podpinać wzmacniacz Holdegron H1i słuchawki Sennheiser HD-555.

Będę wdzięczny za wszelkie opinie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...