Skocz do zawartości

ustawienie kolumn, pomocy :)


liber

Recommended Posts

Witam,
mam poważny dylemat w kwestii doboru i ustawienia kolumn w moim salonie połączonym z kuchnią. Tutaj zamieszczam schemat jak to wygląda:

DSC01446.jpg



Mam dwie opcje ustawienia głośników, na schemacie jest to miejsce A oraz B.

Miejsce A:
tutaj myślałem o wolnostojących kolumnach z bass reflexem z przodu, tak żeby możliwie jak najbardziej ustawić je przy ścianie. Wstępnie myślałem o KEF C7. Odsłuch byłby z fotela. Kolumna może być głęboka maksymalnie 28 cm.

Miejsce B:
Jest to szafka rtv, gdzie mogę ustawić kolumny podstawkowe, o szerokości maksymalnie 15cm, na szersze nie pozwala miejsce. Nie znalazłem jeszcze konkretnego modelu. Odsłuch będzie z sofy.

Kolumny będzie rozruszał prawdopodobnie Marantz SR5023.

Może trochę o pomieszczeniu. Ściany są pokryte płytą karton-gipsową, wysokość 2.50m. Salon ma około 20m2, razem z kuchnia okolo 32m2.

Moje przemyślenia i wątpliwości icon_smile.gif :
- miejsce A, nie mogę kolumn odsunąć za bardzo od ściany, maksymalnie 5 cm. Kominek akurat nie grzeje tam za bardzo. Kolumna przy kominku jednak byłaby po pierwsze dosunięta do ściany, po drugie byłaby bardzo blisko ściany kominka z prawej strony.
- miejsce B, nie wiem czy kolumny podstawkowe dadzą taką dynamikę jak wolnostojące. Dodatkowo kolumny stałyby prawie na styk z tv.

Bardzo Was proszę o radę, z którego miejsca najlepiej skorzystać, które da lepszą akustykę, dlaczego oraz może zaproponujecie jakieś konkretne modele kolumn do 2000 zł. Słucham każdego rodzaju muzyki, zależy mi na dobrej dynamice i dobrym, ale nie przesadzonym basie.

A może widzicie jeszcze gdzieś opcję C icon_smile.gif ?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miejsce A zdecydowanie (przy czym kolumne jedna dalbym blizej szafki, tak aby bylo miedzy nimi 2,7-3m rozstaw)
Przy TV ile tam bedzie miedzy nimi odleglosci 1,5m? To sie nadaje do odsłuchów z bliskiego pola (przy pc jak masz) skoro amsz fotel, na pewno jest on ruchomy, by uzyskac jako taka stereofonię i przestrzeń szedłbym w podłogówki (masz dość dużą kubaturę)
Jednak ograniczenie głębokości do 28cm i br z przodu strasznie zawężą ci poszukiwania wśród zestawów za 2k
przykładowo:
KEF C5
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh.
Mnie ta bliskość kominka niepokoi - może nie grzeje, ale suszy. To nie zepsuje obudowy kolumn?

A gdyby tak postawić kolumny tam, gdzie na rysunku sofa?
Tylko wtedy 1. sofa stoi tyłem do kominka i nie można się w ogień pogapić; 2. Sofa wlezie na jedno z wejść do holu. Choć jak nie będzie blisko ściany to można ją będzie ominąć.

Czy jesteś jedynym decydentem w kwestii wystroju wnętrz, czy jest też nadinspektor icon_mrgreen.gif ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy jesteś jedynym decydentem w kwestii wystroju wnętrz, czy jest też nadinspektor icon_mrgreen.gif ?


Jest nadispektor imperator icon_smile.gif, która nie pozwoli mi na roszady z meblami.

Kominek fakt, wysusza, kwiaty trzeba podlewać co drugi dzień, ale działa to na cały salon i nic z tym nie zrobię.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to zostaje A - tylko fotel w miarę możliwości bliżej kolumn. Zresztą fotel zawsze można podsunąć i potem odsunąć.

Tylko nie doczytałem się, gdzie miałby stać sprzęt? Bo kable głośnikowe będą Ci się pętać po pokoju. Tzn. do jednej kolumny będzie duży nadmiar kabla (jeśli sprzęt ma stać np. w szafce w rogu pokoju)?

I dlaczego w "A" nie można odsunąć kolumn od ściany choć ze 30 cm? Tzn. jak rozumiem to są wymogi nadinspekcji, nie jakieś inne ograniczenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tylko nie doczytałem się, gdzie miałby stać sprzęt? Bo kable głośnikowe będą Ci się pętać po pokoju. Tzn. do jednej kolumny będzie duży nadmiar kabla (jeśli sprzęt ma stać np. w szafce w rogu pokoju)?


Sprzęt będzie stała na "szafka 1". Kable będą schowane za listwą przypodłogą.

Cytat

I dlaczego w "A" nie można odsunąć kolumn od ściany choć ze 30 cm? Tzn. jak rozumiem to są wymogi nadinspekcji, nie jakieś inne ograniczenia.


Odsunięcie od ściany kolumny na 30 cm będzie powodowało częściowe "zachodzenie" jej na działanie kominka. Nie będzie tam co prawda bardzo gorąco, ale będzie na pewno bardziej nagrzana niż ta po lewej stronie. No chyba, że nie ma to znaczenia?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...