Skocz do zawartości

Problem z akustyką


ciechu

Recommended Posts

Mam poważny dylemat z adaptacją pomieszczenia pod wymarzone kino domowe. Filmy do tej pory oglądałem w kinie lub na moim 13 calowym laptopie.
Przeczytałem dziesiątki jeśli nie setki artykułów na temat adaptacji pomieszczeń pod kino domowe.


Po krótce postaram się przybliżyć mój problem. Jestem na etapie całkowitego romontu nowego mieszkania. Sprzęt do KD był moim nigdy niezrealizowanym
marzeniem. Teraz przy przeprowadzce i adaptacji nowego mieszknaia postanowiłem pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa.
Cały mój problem polega po pierwsze na takim ustawieniu sprzętu który nie kolidowałby z aranżacją pomieszczenia a po drugie
na uzyskaniu możliwie jak najlepszej akustyki salonu w którym miałby znajdować się sprzęt KD.
Sprawy nie ułatwia totalnie niewymiarowy rozkład pomieszczeń, nieregularna wysokość, salon połączony z kuchnią, jadalnią oraz brakiem miejsca
na odsunięcie kolumn zarówno od ściany tylnej jak i od jednej ze ścian bocznych. Mieszkanie znajduje się w budynku wolnostojącym,
na drugim i ostatnim piętrze.
Poniżej znajdują się jedynie lokale urzytkowe(sklepy, biura) więc nie ma problemu z sąsiadami. Chyba to jedyny plus.
Zależy mi na mieszkaniu funkcjonalnym, estetycznie wykończonym i umeblowanym salonie w dość surowym klimacie w którym wieczorem
po zgaszeniu świateł i opuszczeniu rolet mógłbym oddać się przyjemnościom oglądania filmów.
Cały sęk tkwi w tym, że duże gładkie powierzchnie oraz ograniczona liczba mebli, brak firan itp. totalnie nie sprzyja jakiejkolwiek akustyce.

A teraz meritum, czy znajdzie się ktoś kto pomógłby mi choć naprowadzeniem na jakieś rozwiązania sprzyjające poprawie akustyki już na etapie
planowania pomieszczeń które mógłbym zastosować tak aby maksymalnie ukryć je podczas remonty(maty, ustroje, absorbery).
Sugerując się dotychczas przeczytanymi artykułami jedyne co przychodzi mi na myśl to dywan między kanapą a TV, pianki akustyczne przyklejone
pod stołem w jadalni, oraz maty akustyczne z piramidek bezpośrednio we wnękach za kolumnami oraz nie wiem czy słusznie te same maty za ścianą
na której znajdować się będzie sprzęt.

Załączam plan pomieszczeń który mam nadzieję bardziej zobrazuje mój problem. Na jednym ze zdjęć przedstawiłem jeszcze moją wizję ścianki centralnej na której kolumny frontowe byłyby niżej oraz TV byłby ok 20cm od osi między kolumnami frontowymi oraz ok. 70cm od podłogi. Subwoofer prawdopodobnie za kanapą przy ścianie.


Co do sprzętu to wstępnie wybrany został zestaw FOCAL Chorus 836V + SR800V + CC800V + SW800V + amplituner HK lub Pioneer na który chcę przeznaczyć ok 4000 zł,
ale na konkretny model jeszcze się nie zdecydowałem. Odtwarzacz Blu Ray w zależności na jaki amplituner się zdecyduje. TV to najprawdopodobniej
50 calowa plazma Panasonica Full HD.

Mam nadzieję, że nie zaczytacie się na śmierć.
Będę bardzo wdzięczny za wszelkiego rodzaju rady i sugestie.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak wyczytałem to jesteś dopiero w trakcie robót to zapytam o rzecz która mnie najbardziej w tej chwili zastanawia. Czy kominek który jest wkomponowany w ściankę ma na tyle dobrą izolację termiczną, że nie będzie grzał zbyt mocno koluny? Jeśli tak nie jest to po kilku sesjach przy kominku może być problem.
Jeśli już zdecydujesz się na wciśnięcie kolumny w tą wnękę to uważam że druga powinna wylądować w takiej samej a nie na cokoliku pod ścianą. Ich warunki pracy będą na tyle inne, że może się to odbić na reprodukcji dźwięku zwłaszcza w dolnych pasmach częstotliwości gdy kolumna wpada w lekkie wibracje. Dlatego po drugiej stronie TV zrobiłbym dokładnie takiej samej wielkości wnękę i porządnie obie wytłumił aby nie powodowały ewentualnego dudnienia. Najlepszym jednak wyjściem byłoby w takim układzie zamontowanie specjalnych paneli z głośnikami które są przewidziane do takiego właśnie motażu bądź zrobienie tych wnęk dokładnie pod wymiar kolumn. Osobiście jednak nie dokońca mi się ten pomysł z taką ścianką podoba.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"...niewymiarowy rozkład pomieszczeń, nieregularna wysokość..."

To akurat nie musi szkodzić, bo trudniej o fale stojące... icon_smile.gif


"...takim ustawieniu sprzętu który nie kolidowałby z aranżacją pomieszczenia..."

Starzy górale podobno mawiają, że tak się nie da. Albo rybka albo parowóz. I jeszcze żona na dodatek.

Mi też się nie podobają te kolumny wsunięte we wnękę i bliskość kominka. Jeśli kolumny nie mogą stać na podłodze, jak przedmówca, rozważyłbym naścienne.
Cały ten marmur (?) też na pewno nie pomoże akustyce, ale jak zaczniesz wieszać maty, ustroje i inne badziewie, to tego marmuru nie będzie widać!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do kominka to ściana będzie bardzo dobrze odizolowana a do tego kominek ma pełnić funkcję dodatku a nie stałego źródła ogrzewania więc z tym nie powinno być problemu. Nie wiem co z kolumnami. Wnęki nie byłyby w marmurze, tylko zewnętrzną ściana. A co do różnicy w odległościach kolumn od osi TV to różnica wynosiłaby ok 15 cm.
Kolumny mogłyby stać na podłodze, obie w identycznych wnękach o szerokości ok 45cm i głębokości 50-55cm.
Wszystkie ściany widoczne na planie jeszcze nie istnieją więc delikatnie mogę te wymiary ponaciągać, tak jak np. postawić kolumny na podłodze, ale wolałbym żeby były choćby do połowy schowane we wnęki. na pewno nie ma dla mnie żadnej alternatywy?
A co do wnęk idealnie pod wymiar kolumn to może to jest jakieś wyjście?
Czy przy tej szerokości pomiedzy kolumnami ok 4m mogą one być ustawione idealnie prostopadle do tej ścianki? Może to jest pewne rozwiązanie? Ja je chciałem delikatnie skręcić do środka.
I jeszcze jeden pomysł to wnęki ok. 45sz x 55gł w których tylna ściana byłaby z piramidek a kolumny byłyby wsunięte tylko do połowy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...