Skocz do zawartości

Jak grać głośniej?


wolny

Recommended Posts

Mam dość duże (i chyba mocne) kolumny Magnata (symbolu nie pamiętam), a do tego stary, malutki wzmacniacz Unitry od miniwieży. Wzmacniacz ma jakoś 15W bo tyle znalazłem na sieci w opisach, wiekowy sprzęt więc instrukcje się nie zachowały. Problem w tym, że chciałbym, żeby to grało głośniej, jak odkręcę gałkę do pewnego poziomu zaczyna harczeć. To raczej nie kolumny, zdecydowałem, że kupię sobie wzmacniacz i teraz pytanie jaką powinien mieć moc żeby było zdecydowanie głośniej, a nie tylko trochę?

PS. Zakładam, że kolumny wytrzymają.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać ,że posiadany przez Ciebie wzmacniacz jest dosyć słaby i istnieje
niebezpieczeństwo ,że przy zbyt głośnym graniu może się "przegrzać"
a w konsekwencji nawet zapalić /nie wiem jakie ma zabezpieczenia/.
Kiedyś w zamierzchłych czasach gdy byłem dumnym posiadaczem
amplitunera Radmor 5102 /2x25W -prawdziwej mocy/ gdy nie było
mnie w domu szwagier "pożyczył" sobie mojego Radmora na jakąś
imprezę i podłączył pod duże kolumny /do dzisiaj nie wiem jakie/
i sfajczył mi końcówki mocy ,zabezpieczenia nie zdążyły zadziałać.
W Twoim przypadku rozejrzy się na Allegro za jakimś wydajnym prądowo
wzmakiem lub ampli ,ceny nie są porażajace.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam dość duże (i chyba mocne) kolumny Magnata (symbolu nie pamiętam), a do tego stary, malutki wzmacniacz Unitry od miniwieży. Wzmacniacz ma jakoś 15W bo tyle znalazłem na sieci w opisach, wiekowy sprzęt więc instrukcje się nie zachowały. Problem w tym, że chciałbym, żeby to grało głośniej, jak odkręcę gałkę do pewnego poziomu zaczyna harczeć. To raczej nie kolumny, zdecydowałem, że kupię sobie wzmacniacz i teraz pytanie jaką powinien mieć moc żeby było zdecydowanie głośniej, a nie tylko trochę?

PS. Zakładam, że kolumny wytrzymają.


A ile mocy znamionowej maja magnaty i ile masz kasy? Chcesz wzmacniacz czy amplituner?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się kto uprze, że chce mieć bardzo głośno i pojedzie dłuższy czas na przesterowaniu, to i kolumny o znacznej mocy mozna uszkodzić - nie tylko wzmacniacz. Tu by sie jeszcze przydała informacja o impedancji, bo jak jest b. niska, to wmacniacz o dużej mocy może nie pomóc, jeśli będzie mało wydajny prądowo. Ale to chyba jakieś "normalne" głośniki, więc tak źle może nie będzie... icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zakładam, że kolumny wytrzymają.


Do tego by dokupić odpowiedni wzmacniacz, potrzeba więcej danych o posiadanych kolumnach. Nie ma co w ciemno mnożyć moc wzmacniacza. Rzecz w tym, że przy niskiej efektywności głośników, można tylko spalić głośniki nie osiągając pożądanego natężenia dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maja tak duzo znamionowej? A to nie przypadkiem moc RMS jaka podales? Jak naprawde maja 180W musisz kupic jakis przynajmniej 2 x 90W znamionowej co bedzie troche kosztowalo. Ile masz kasy? Z drugiej strony maja duza efektywnosc wiec mogly by sie zadowolic miejsza dawka energii. Poziom dzwieku zmieni sie bardzo. Bas bedzie sprężysty i mocny, a nie rozlazly jaki masz teraz pewnie jak dasz na maxa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Cytat

Z tego co znalazłem Magnaty mają 91dB i 180W mocy znamionowej. Wolałbym wzmacniacz, może być używany, chodzi mi o to jak zmieni się poziom dźwięku przy mocniejszym niż mój wzmacniaczu?


Jeżeli obecny wzmacniacz jest mocy 15W, a kupisz inny, o mocy powiedzmy 100W, to teoretycznie poziom dźwięku zwiększy się o ok 8dB, w praktyce 7-10dB. Jest to sporo głośniej niż na obecnym wzmacniaczu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

wystarczy tez usmyslowic,ze jezeli para kolumn gra z okreslona glosnosci na poziomie 89db to kazde koljne 3 db to tak jak bys dostawil koljna pare tych samych kolumn


Bzdura totalna. Wczesniej mialem kolumny wlasnie 89dB lub 88dB, teraz mam 92dB, a nie graja wogole glosniej, czasami mozna nawet powiedziec ze ciszej. Jakosc to juz inna sprawa wiec nie wspominal.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Bzdura totalna. Wczesniej mialem kolumny wlasnie 89dB lub 88dB, teraz mam 92dB, a nie graja wogole glosniej, czasami mozna nawet powiedziec ze ciszej. Jakosc to juz inna sprawa wiec nie wspominal.


Po co piszesz w ten sposób, jak nie masz pojęcia o akustyce i nie czytasz ze zrozumieniem. Mowa tutaj jest o takich samych kolumnach, a ty robisz porównanie dwóch różnych kolumn, różnych producentów i z różnych wiekowo. Efektywność ich podawana jest w/g różnych norm i nie mają się nijak jedne do drugich. Poczytaj sobie książki inż. Aleksandra Witorta albo poszukaj informacji w sieci na temat akustyki, a później możesz wypowiadać się na ten temat.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Slabo mi sie robi jak czytam te glupoty. Mozecie se wsadzic te wszystkie dane techniczne. Opieracie sie na cyferkach ktore praktycznie nic nie znacza. Radze posuchac, a nie poczytac. Bo jak narazie polowa twoich opinii opiera sie na czytaniu.


Najwidoczniej nie chcesz zrozumieć co do ciebie się pisze. Swoje wypowiedzi opierasz na jednym przykładzie dwóch skrajnych konstrukcji. Poczytaj sobie trochę teorii, żeby mieć podstawy do dyskusji nt akustyki. Znam wielu takich co wiedzą jak działa, ale nie wiedzą dlaczego. Teoria to podstawa nauki, nie wystarczy mieć wiedzę wrodzoną.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...