Skocz do zawartości

Zanikający sygnał cyfrowy.


drRumin

Recommended Posts

Kilka lat temu kupiłem amplituner kina domowego razem z dvd, póżniej dokupiłem inne dvd ze względu na możliwości odczytu różnych formatów, do wczoraj wszystko było o.k., chodziło to przez kilka lat z dwoma kolumnami na podłączeniu analogowym (chinch), nigdy nic nie było naprawiana ani nawet nie zaszwankowało.

Wczoraj dokupiłem zestaw kolumn 5.0 i do tego kable cyfrowe, ponieważ amplituner ma jedno wejście optyczne połączyłem je optykiem z tunerem telewizji"n" a dvd coxialem.

Po pierwszym przełaczeniu amplitunera z funkcji analog na optical wszystko działa, po powiedzmy minucie sygnał się urywa i w głosnikach cisza, na coaxial nie reaguje również, kilka godzin wertowania instrukcji różnych prób, resetowania ustawień, bez skutku, raz czy dwa w głosnikach jakieś piknięcie, załamka.

Wstaję rano wszystko chodzi na analogu, pstryk na optical również działa mysle niemożliwe, niestety działa około 5 minut piknięcie i przestaje nic nie dotykane, pstryk na analog oczywiście działa o.k. , po chwili na optical znowu działa ale tylko pół minuty i przestaje.

Gdzie szukac problemu, czy ktoś się spotkał z taka będz podobną sytuacją.


Jeżeli to pomoze, sprzęt połaczony -

Amplituner LG FA-985AD
DVD WIWA HD-238
Tuner TV "N"
Głosniki KODA AV-707 v.3
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjmij optyka z ampitumeru i zobacz czy jest sygnał cały czas "światełko czerwone w kablu" jeśli ginie to wina enki jeśli jest cały czas to amplituner winny. DVD sprawdź w ustawieniach czy sygnał cyfrowy jest w ogóle włączony i wysyłany jest jest jako "bit stream" czy jakoś tak. Jak coś to pisz jakie ustawienia są to może coś się wykombinuje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poza tym co napisał przedmówca możesz jeszcze spróbować odtworzyć płytę CD na DVD korzystając ze złącza cyfrowego (koaksjal lub optyczne) do amplitunera (zamiast jak do tej pory ze złącza analogowego, tj, 2x cinch).
Sprawdź na ustawieniu stereo w amplitunerze, oraz na którejś symulacji dźwięku wielokanałowego.

Będziesz wiedział, czy przetwornik w amplitunerze jest sprawny.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za zainteresowanie tematem i odpowiadam.

1. Po wyjęciu optyka z amplitunera po zaniknieciu dzwięku sygnał jest cały czas nadawany.
2. W menu DVD trzeba było przestawic na opcję SPDIF wtedy pojawił sie w wejściu optycznym i koaksjal sygnał.
3. Po odtworzeniu płyty w dvd i przełczeniu amplitunera na koaksjal przez kilka minut wszystko jak byc powinno czyli gra normalnie, po kilku minutach kilka trzasków i cisza.
W chwili poprawnego działanie moge uzywac róznych opcji odtwarzania dźwięku.

Dodam może że na wyświetlaczu amplitunera pomimo to że nie ma dzwięku w głosnikach wszystkie funkcje są wyświetlane, czyli cyfrowe sygnały dochodza, bo przy zmianie kanałów w N-ce w zależnosci od formatu w jakim nadawany jest dzwiek na danym kanale takie funkcje zapalaja sie na wyświetlaczu (dolby, psm, 2.0,3/2.1....), tak więc wyglada na docieranie sygnałów zewnetrznych, zawsze wszystko działa po odpoczynku amplitunera mija klika minut i sygnal milknie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A wpadł mi jeszcze jeden pomysł a mianowicie: amplituner ma podłączone 4Ohm kolumny i po prostu włączają się jakieś zabezpieczenia( nie wszystkie kolumny z napisem 8Ohm są 8Ohm) . Opisz czy przy każdym wzmocnieniu tak jest? Spróbuj posłuchać cicho przez jakiś czas i wtedy ciekawe czy znowu wystąpi to zjawisko.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się jeszcze nad innym rozwiązaniem icon_rolleyes.gif

Może awarii uległ przetwornik DAC - tak, jakby działał tylko na zimno...
Sygnał cyfrowy przychodzi do amplitunera, a po paru minutach jak się sprzęt rozgrzeje to niestety uklad nie działa - może zimny lut gdzieś na płytce?

Spróbuj dać na minimum zmacnienie (albo w ogóle wyłączyć kolumny jeśli masz taką możliwość) i odczekać trochę więcej niż początkowe 5 minut - albo po prostu jak masz wentylator to włącz go i nakieruj zimne powietrze na amplituner. Jeśli dłużej pochodzi to może być to...

A co się dzieje, jak przełączysz się na radio w amplitunerze i wybierzesz symulację dźwięku wielokanałowego? Jest w porządku czy też się sypie po paru minutach?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blockers203 - specjalnie kupiłem kolumny 8 omowe żeby wykluczyc ewentualne problemy, a miałem na oku teoretycznie lepsze ale 6 omowe, czytałem o takich przypadkach innych opisów niz rzeczywista ilośc omów, czyli trzeba by spróbowac na starych kolumnach, tak zrobię dla wykluczenia.

[b]RoRo [/b]tak to mi wyglada że sypie się po rozgrzaniu kwestia zimnego lutu tez mnie zastanawiała, poptóbujemy z jakims nadmuchem.
Jak włącze radio i symulacej dźwięku wielokanałowego, niby działa ale są różne trzaski różne w zależności co wybiore a po dłuższej chwili po
jawiają się wyraźne zniekrztałcenia i głosne trzaski przy przełączeniu na trym stereo jest prawidłowo.



KevinAudio_gsm - hmmm ale problem występuje również przy dvd, moge ewentualnie popróbowac z innym dvd tej samej firmy co amplituner.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze chyba co mi przychodzi na mysl to moze masz podłączone inne dodatkowe urzadzenie do innego wejscia sygnalu i powstaje przesterowanie spowodowane zakloceniami tego sygnalu. Teoretycznie reset powinien zalatwic taki bład ale sprawdz dokladnie te polaczenia wszytkie appli z innym sprzetem. Apropo przegrzewania sie to kazdy amplituner (no moze prawie każdy) w momencie powstania zbyt dużego obciażenia wyłącza sie wiec mysle to,że to chyba nie to..... icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...