Skocz do zawartości

impedancja wzmacniacza


rokosz

Recommended Posts

Witam,
mam pytanie odnośnie możliwości podpięcia głośników.

Kupiłem wzmaka Yamaha AX 400, i z tyłu przy wyjściu na głośniki jest napis, że kanał A lub B min 8 Ohm, a kanał A i B min 16 Ohm.

I chciałem się dowiedzieć czy tutaj bierze się pod uwagę impedancję pojedynczej kolumny, czy sumę podpiętych kolumn.
Czyli jeżeli chcę podpiąć 4 kolumny, to muszą one być 16 Ohmowe, czy mogą być też 4 lub 8 Ohm, bo np 4x4Ohm da mi 16.

Może dla niektórych to pytanie będzie głupie, ale proszę mnie nie karcić, ponieważ lepiej jest się zapytać, aniżeli dowiedzieć po fakcie, jak już się coś spali.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

tak to wygląda na zdjęciu (zdjęcie jest z 500, ale tam jest tak samo jak w 400).

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1cacb60ef4c1c899.html

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj

W tym wypadku bierze się pod uwagę sumę impedancji kolumn i ma tu zastosowanie prawo Ohma do połączenia równoległego -

1 / Rz = (1 / R1) + (1 / R2) + (1 / R3)

Podłączając głośniki pod wyjście A i B jednocześnie, łączysz je równolegle więc podłączając dwie 8 ohmowe kolumny ma wypadkową impedancje 4 ohmy. Jeśli podłączysz 4 kolumny 4 ohmowe to wypadkowa impedancji będzie równa 1 ohm. Z takim obciążeniem poradzi sobie mało który wzmacniacz ( jeśli w ogóle jakiś się znajdzie) a trzeba dodać, że są to wyniki dla obwodu idealnego. Żeby "zachować" wynik 4 ohm dla czterech kolumn 4 ohmowych trzeba by je łączyć szeregowo po dwie czyli 2 x po 2 kolumny ale takich połączeń się nie stosuje a przynajmniej nie spotkałem się z taką sytuacją. Jeśli ktoś coś wie o takim łączeniu i jak się to sprawdza w praktyce to chętnie się dowiem.
Tak więc koncepcja 4 x 4 ohmy odpada bo spalenie wzmacniacza murowane.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź,
ale nie wiem czy tak jest w rzeczywistości,
bo w takim wypadku nie jest możliwe dobranie jakichkolwiek kolumn, których rezystancja zastępcza z połączenia równoległego dałaby 16 ohm.

No chyba że ma ktoś 64 ohmowe głośniki, ale byłoby chyba trochę dziwne, jeżeli byłaby konieczność stosowania takich.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Yamahę AX-500 i napiszę coś w oparciu o swoje doświadczenie:

2x4Ohm
Można powiedzieć że takie rozwiązanie mam teraz ponieważ wyczytałem iż impedancja moich Paradigmów potrafi zejść nawet poniżej 4Ohm w niektórych fragmentach z pasma co w tym przypadku przekłada się na efektywność 92-94dB. Tak wysoka efektywność powoduje że z gałką na godzinie 10 jest już za głośno w pomieszczeniu 20m^2 i takie obciążenie wzmacniacz wytrzymuje spokojnie bez nadmiernego nagrzewania się. Z wiekszą głośnością radziłbym już uważać, myślę że nie można ryzykować przekręcaniem gałki bardziej niż na godzinę 11.30.

2x8Ohm /4x16Ohm
zalecane rozwiązańia więc nie powinno być problemu

4x8Ohm
Sumaryczna impedancja to MNIEJ WIĘCEJ 4Ohmy, trzeba uważać podobnie jak w pierwszym przypadku, choć z takim rozwiązaniem wzmacniak pracował bardzo długo z głośnością na godzinie 12 (na imprezie)

4x4Ohm
To rozwiązanie absolutnie odpada i ja bym nie ryzykował

Generalnie chodzi o to że im mniejsza impedancja tym większe natężenie czyli liczba elektronów przepływających w czasie, to właśnie zbyt wysokie natężenie zabija (człowieka i maszyny icon_smile.gif )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Lukas,

ja kupiłem tą yamahę właśnie w celu nagłośnienia imprezki, czasem robionej ze znajomymi

Więc pasuje podpinać 4 głośniki, bo dwa okazuje się za mało.

Myślałem jeszcze o głośnikach VK 766
Są niedrogie, a mnie nie zależy na wielkiej jakości, bo jak jest % to jakość nie przeszkadza, tylko żeby dawały rade.

Na allegro za 200zł
Gościu podaje że mają:
# Moc muzyczna: 440 W
# Moc nominalna: 310 W
# 8 Ohm
# Pasmo przenoszenia: 20Hz - 20 000Hz
# Skuteczność: 90 dB
# Wymiary: (szer. x wys. x głęb.) 20 x 86 x 24 cm
# KOMPLET ZAWIERA 2SZT KOLUMN GŁOŚNIKOWYCH

Ale jak mam kręcić wzm tylko do godz 12, to zaczynam się zastanawiać, czy to nie będzie za mało icon_neutral.gif

A nie ma zbytnio dużego wyboru z głośnikami 16 Ohm icon_sad.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dane VK to można raczej włożyć między bajki, to wyrób typowo chiński, więc te dane mogą być równie dobrze zmierzone, jak i napisane, bo tak się komuś podobało. Na przykład to pasmo przenoszenia 20Hz-20kHz w kolumnach za 200zł jest nie do osiągnięcia (chyba, że mówimy o spadkach od maksymalnej efektywności rzędu 15dB).

Jeśli chcesz nagłaśniać imprezy to sugeruję po prostu mocniejszy wzmak, wtedy nie ma strachu. Do tego dokupujesz jakieś używane ALTUSy 140, albo jakieś małe estradówki i gra aż miło nawet po % icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rokosz


Odpowiadając na wpis nr 3 czyli wracając do tematu impedancji kolumn podłączanych do wyjść A i B lub A+B to jest na wzmacniaczu napisane:

A or B: 4~16 Ohm /each speaker
A and B:8~16 Ohm /each speaker

lub zamiast each speaker pisze speaker. Niestety twoje zdjęcie jest dość nieczytelne.
W każdym razie napis ten oznacza, że impedancja każdej z podłączonych kolumn powinna zawierać się w tych granicach określonych przez producenta wzmacniacza a nie jest to tak jak myślisz podana wartość sumaryczna impedancji. Więc podłączając odpowiednie kolumny w układzie A+B wypadkowa będzie się zawierać w granicach 4 - 8 ohm czyli tak jak trzeba. Niestety prawo Ohma jest nieubłagane i ma tu zastosowanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...