Skocz do zawartości

Subwofer jak ustawic zeby bass był bardzo mocny


Dodge

Recommended Posts

Witam chciałem sie dowiedzieć jak ustawić sub żeby bass był bardzo głęboki i soczysty sub to Tonsil activ 100 po zmianie zawieszenia górnego
słyszałem ze jeśli ustawi się pod ścianą albo w rogu bass będzie lepszy myślałem o filtrze dolnoprzepustowym ale one podobno tylko to pasywnego pasują i ze ja niby mam w wzmacniaczu ale ja takowego nie widzę może jakieś porady co do ustawienia zmiany jakiejś części w wzmacniaczu i przy nie wiem czemu ale pasmo głośnika nie działa myślałem ze to małą różnica i jej nie słychać ale zmieniając w innym subie dźwięk zmieniał barwę i się dławił u mnie nie ma tego a mam takie samo pasmo 50-150hz.
Nie wiem tylko czy w dobrym dziale napisałem ten temat jeśli w złym to proszę o przeniesienie do właściwego działu
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim przystapimy do ustawien subwoofera, proponuje zaczac od wyboru wlasciwe umiejscowienie subwoofera, gdyz zmiana umiejscowienia subwoofera wymaga ponownej korekcji parametrow takich jak poziomu glosnosci, faza, kontur...
Przy wyborze optymalnego miejsca ustawienia subwooferow możemy spotkac sie z wieloma roznymi "filozofiami" i metodami. Kazda z nich ma swoje zalety i wady.
Przykladowo wielu producentow zaleca ustawienie subwoofera w jednym z katow pokoju. Dzieki temu otrzymujemy mksymalny poziom glosnosci niskich czestotliwosci. Niestety wada tego ustawienia jest silne wzbudzanie czestotliwosci rezonansowych pomieszczenia (i to wszystkich trzech, specyficznych dla wysokosci, szerokosci i dlugosci pomieszczenia) prowadzacych do tzw. "dudnienia".
Innna "szkola" zaleca ustawienie subwoofera na scianie bocznej, dzieki czemu efekt pobudzania rezonansow pomieszczenia jest po czesci ograniczony ale okupiony brakiem balansu/rownowagi w tworzeniu sceny dzwiekowej.
Znajdziemy takze inne, bardziej wymyslne metody znajdywania optymalnego umiejscowienia subwoofera np. zamiane miejsc sluchacza i subwoofera -> sadzamy subwoofer na fotelu sluchacza, a sluchacz czolga sie wzdluz scian, sprawdzajac wszelkie potencjalne miejsca ustawienia subwoofera tak dlugo, az znajdzie miejsce w ktorym jakosc basu wydaje sie najlepsza (oczywiscie wtedy ponownie zamieniaja sioe miejscami - sluchacz wraca na fotel a subwoofer na wyznaczone optymalne miejsce).
Ja osobiscie proponuje/polecam "sprawdzony" kompromis miedzy optymalna integracja subwoofera z pozostalymi glosnikami i optymalna akustyka pomieszczenia -> ustawienie subwoofera miedzy glosnikami, bezposrednio albo w pewnym odstepie od sciany frontowej. Takie ustawienie gwarantuje znakomite odwzorowanie przestrzeni dzwiekowej przy zachowaniu "kontrolowanego" basu i przy minimalnym pobudzaniu rezonansow pomieszczenia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...