Skocz do zawartości

kolumny na zamowienie


zibra

Recommended Posts

witam!

od jakiegos czasu interesuje sie ww tematem, a dokladniej oferta firmy akustyk. przetworniki uzywane do takich konstrukcji sa wysokiej jakosci, ale czy to jest gwarantem wysokiej jakosci brzmienia? kusi mnie takie cacko, jakas zgrabna kolumienka podstawkowa, ale kompletnie nie mam odniesienia do "firmowych" konstrukcji. czy zagra to na poziomie kolumn za 2k czy na poziomie, nie wiem proacow 100, dynaudio vienn itp. (swoja droga udaje sie wkrotce na odsluch wymienionych kolumienek). czy ktos posiada wyroby tej firmy i moze sie podzielic wrazeniami? zakup, z tego co sie orientuje jest zakupem w ciemno, a to juz nie jest 500 zl:)

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam zlozony sprzet, tylko jestem po prostu zainteresowany takimi konstrukcjami, nastawionymi na wysokiej klasy przetworniki,pomijajace caly marketing. to ma grac, a nie swiecic znaczkiem. nie nastawiam sie tylko na te firme, ale czytalem watek na sasiednim forum i jest ogolnie konstruktor zachwalany. niemniej sa to opinie glownie o podlogowkach. domyslam sie ze sporo osob robi DIY, ale tutaj calosc wyglada dosyc profesjonalnie, dlatego ciekaw jestem wiekszej ilosci opini. dlatego fajnie byloby poczytac odczucia osob majacych stycznosc z produktami tej firmy, lub innych, gdzie jakosc zastosowanych komponentow jest o wiele lepsza niz w budzetowych i lepiej kontrukcjach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcesz mieć kolumny za 1/4, albo nawet 1/5 ceny rynkowej, a przy tym dźwięk na tym samym poziomie to powinieneś zainteresować się złożeniem takiego zestawu własnoręcznie. Kupujesz od jakiejś firmy projekt (może nawet znajdziesz coś z free np. na elektrodzie.pl). Zlecasz komuś zrobienie obudowy. Kupujesz podzespoły, z najwyższej półki (które wcale nie są takie drogie) - kondy np. "Gold Tune" Nichicona, cewki powietrzne do zwortnicy. Oczywiście konkretne kabelki (ale nie ma co przesadzać na ogół w środku kolumn do 5000zł/parę są jakieś dość cienkie druciki, a i tak gra), dobre głośniki od np. Scan Speak'a i na 100% efekt będzie dobry. Grunt to znaleźć dobry projekt.

Osobiście zaczynam się brać za elektornikę i możliwe, że w najbliższym czasie złożę jakiś wzmak słuchawkowy na lampkach i DACa. Polecam DIY icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez tak sadze, ale wlasnie ta firma robi dokladnie to wszystko o czym piszesz - byc moze nie odwiedziles strony wiec podam dla celow informacyjnych (w zaden sposob nie jestem z ta firma zwiazany i nie chce uprawiac kryptoreklamy)

http://www.akustyk.com.pl/projekty.html

mozna kupic same glosniki (wyjdzie jeszcze taniej) albo gotowa, zlozona kolumne. wyglada to wg mnie calkiem niezle, dlatego tak wypytuje kto mial z tymi produktami stycznosc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podejrzewam, ze przy moich umiejetnosciach to "tansze" rozwiazanie mogloby okazac sie pieniedzmi wyrzuconymi w bloto:) wole zaufac fachowcom, szczegolnie przy budowie kolumn, gdzie wiedza i doswiadczenie wg mnie bardziej sie liczy niz przy skladaniu klocka typu wzmacniacz sluchawkowy itp.
znasz akustyka ze slyszenia czy tez obcowales z jego produktami? kazda opinia mile widziana!
!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacio ma tu rację.. choćby kwestia ilości komponentów jest potężną różnicą
Co do kolumn - jeżeli robić (tak myślę) jako pierwszy projekt - warto chyba pójść w monitorki i to zamknięte
Bedzie to zawsze model mniejszy do ogarnięcia jako cały projekt, nie będzie problemu z bass-reflexem i takie tam icon_smile.gif
Co do DIY kolumn - powiem Ci, że po ostatnim moim zakupie sypialnianego zestawu ( elektronika Yamahay + monitory B&W685) też pomyślałem o subie, a nawet dwóch.. a może nawet stworzyć jakieś modułowe wersje pod monitory...opcji kilka mam icon_smile.gif
Ale to ciężki chleb..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka mała dygresja:
Wszędzie słyszy się o przepłacaniu za znaczek, markę itp. Jeśli zgodzę się z tym twierdzeniem w innych branżach głównie motoryzacji, gdzie Mercedes, BMW, Audi i inni mogą narzucać sobie różne ceny z rękawa i tak świetnie się sprzedają. To zupełnie nie zgodzę się z tym w świecie audiofili, którzy przy wyborze zawsze szukają dziury w całym. Jak znajdzie się producent, który puści wodze fantazji z ceną na swoim produkcie to ma prawie 100% pewności, że go nie sprzeda. Musi skalkulować cenę w oparciu o już istniejący rynek, by zachować min. atrakcyjności wobec konkurencji. Oczywiście kibicuje takim firmom jak AKUTYK, STUDIO 16HZ etc. Ale i one robią produkty w jakiś cenach, które są na pewno wzorowane na produktach bardziej renomowanych marek. Jasne, że troszkę taniej, ale nie na tyle by na tym nie zarabiać. I oczywiście tak powinno być, każdy z nas gdzieś pracuje i chce godnie żyć. Polecam daleko idące próby w odsłuchach jednych i drugich producentów - niech ucho będzie sprawiedliwym sędzią, a nie stereotypy.............

P.S. Pacio ma racje, jak chcesz oszczędności: zrób to sam icon_smile.gif
A na poparcie znam kolumny:
http://studio16hz.eu/kolumny/mimo/mimo1.html
Skusił się na nie mój kolega, udało mu się kupić je za ok. 3500 zł, jakiś 1 rok temu. Dał swoje kopółki, to może stąd ta cena. Bezskutecznie namawiałem go na Dali IKON 6, wtedy w podobej cenie. Dziś brakuje mu tego czegoś co mają moje IKON 7 (a spewnością i 6-ki też), ale z kolumn ogólnie jest zadowolony (chyba, że nie dokońca...........)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystko co mowicie rozumiem i nie mowie, ze te kolumny zagraja 100 razy lepiej niz firmowe. komponenty owszem powinny byc gwarantem jakosci dobrego brzmienia, ale sama konstrukcja moze takie rzeczy skutecznie popsuc. oczywiscie dziekuije za linki, ktore moglbym rowniez sam wyszukac, ale mi po prostu chodzi o takie porownania z firmowymi sprzetami. w koncu jezeli bym sie decydowal na kolumny powiedzmy akustyka na revelatorze czy iluminatorze scan speaka to koszt 2 zlozonych kolumn wynioslby kolo 5k zl. za te cene mam bardzo dobre monitory dynaudio, vienna acoustic, proac itp itd. chodzi mi raczej o to czy jest mozliwe takie porownanie i czy rzeczywiscie jakosc kolumn zbudowanych przez taka firme spokojnie dorownuje/przewyzsza topowe uznane marki.
temat zreszta jest calkiem na luzie - nie zamawiam kolumn juz i teraz. wiem tylko ze na pewno bede wkrotce odsluchiwal kolumny ktore wymienilem wczesniej, bo w moim rejonie to zaden problem (vienna haydn grand, proac100. b&w cm5, elac bs244 w jednym miejscu), a kolumny na zamowienie to swietna alternatywa. mozna miec wplyw praktycznie na kazdy element i frajda jest zdecydowanie wieksza:). bardzo mnie ciekawi porownanie robionych kolumn do np ww markowego sprzetu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak sobie życzysz:
Wracamy do STUDIO 16HZ i modelu MIMO cena: 4500 PLN. Dwudrożne kolumny podłogowe, które swym brzmieniem są bliższe monitorom niż klasycznym podłogowcom. Bardzo solidnie wykonane obudowy, naturalna okleina, choć przydałyby się mniej ostre krawedzie - ale może się czepiam. Przyzwoita dynamika dźwięku oraz stereofonia z doskonałą precyzją. Doskonała jest również kontrola basu, ale jego jest zbyt mało. Środek bogaty, ciepły i aksamitne brzmienie wysokich tonów. Nadają się do kameralnej lekkiej muzyki, głośne słuchanie dynamicznych kwałków im nie służy. Kolega już jeden średniotonowiec przepalił icon_sad.gif Gra to ze świetnym wzmacniaczem COPLAND CSA-8 i na odtwarzaczu CD MARANTZ - chyba CD5000. Krótkie porównanie z IKON 7, bo one mnie kosztowały 4200 zł, dla mnie Dali są o klasę lepsze pod każdym względem. Choć nie twierdzę, że MIMO są złe, w muzyce jazzowej, blusowej, klasycznej dają lekkie, zwiewne i śmiało mogę dodać piękne brzmienie. Ale to samo mam w domu tylko na wyższym poziomie jakości, dodatkowo jednak moje nadają się do metalu, rocka, pop i innych. Po prostu są bardziej uniwersalne, o znacznie większej dynamice, po prostu dla mnie lepsze....................icon_smile.gif

P.S. Nasi mali i duzi producenci sprzętu audio robią bardzo ciekawe konstrukcje, ale nie ma co z góry zakładać, że są zrobione tańszym kosztem i przewyższają jakością konkurencje zagraniczną.... to jest możliwe, ale nie koniecznie icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli z tego co pisze Radi wywnioskowac mozna ze skoro te skladaki co ma jego kumpel graja slabiej z niezlym wzmacniaczem i cdkiem Marantza niz Dali Ikon 7 na nienajnowszym kinie domowym i odtwarzaczu dvd nie sa specjalnie warte uwagi.
Chociaz z drugiej strony najlepiej bedzie jak juz doradzano Ci powyzej posluchac ich, bo dobre podzespoly to nie wszystko, musi to byc jeszcze dobrze spasowane ze soba. Marzeniem byloby zlozyc kolumne z najlepszych podzespolow i osiagnac wymierny efekt. Prawda jest taka, ze jest wielu producentow kolumn a nie wszyscy potrafia robic dobre kolumny, powiem wiecej nawet czolowi gracze potrafia dac ciala.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak widizalem zarowno komentarze jak i czytalem opinie w klubie akustyka, klubie 16hertz itp:) po samych opisach i budowie kolumn moznaby wywnioskowac ze to sama superliga:) bede sie staral znalezc kogos kto ma taki sprzet w poblizu, bo jednak ryzyko wywalenia kasy na cos, co pozniej okaze sie "srednie" jest duze. tym bardziej, ze u mnie ustawienie kolumn moze sie odbywac tylko przez odstawienie od sciany do max 30clm a boki sa zamkniete przez sciane/szafke.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oooo chyba łatwiej złożyć kolumnę niż wzmak. Jeśli chodzi o fazę projektu to na pewno łatwiej jest stworzyć z niczego dobry wzmacniacz, ale jak już masz projekt to łatwiej zrobić błąd w elekronice niż w kolumnie.

Z Akustykiem odsłuchowo niestety styczności nie miałem.



Noo, ja się tu nie zgodzę zupełnie !!
Budując wzmacniacz trzeba umieć lutować i być uważnym na to co się gdzie wkłada -> nie ma poza tym większego wpływu na elektronikę.
Natomiast z budowaniem kolumny to trochę jak z robieniem instrumentu -> nie wystarczy nie pomylić symbolu głośnika i poskręcać wszytko jak należy.
Dużo łatwiej brzmienie stracić niż je uzyskać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam swoje 3 grosze.
Nie znam głośników Akustyk ale widzę jedną rzecz, która mi się w nich podoba. Mianowicie cena przetworników. Moje ushery s-520 kosztują w sklepie 1700 zł para. Przetworniki można kupić za 400 zł. Marża, import i mam to co mam.
Akustyk w swojej konstrukcji monitorów za 2000 zł zastosował przetworniki za ponad 1000 zł. odpada nam import bo kupujemy od polskiego producenta.

Zakładając, że ushery i inne tego typu konstrukcje są robione masowo to nie ma tu mowy o jakiś super dokładnych pomiarach - owszem projekt na pałe nie był robiony ale jeżeli uważacie, że DIY jest dobry pod warunkiem posiadania dobrego projektu to w tym momencie takie kolumny Akustyk wydaja się być dosyć kuszącą propozycją. Bo nie wierzę, że projekt DIY kogoś kto w swoim życiu zrobił 2-3 pary kolumn bedzie lepszy od taśmowego ushera czy innego producenta.

IMO monitorki Akustyk za 2000 są przynajmniej o klasę lepsze od moich usherów - teraz tylko pozostaje kwestia gustu - bo to, że coś jest lepszej jakości nie gwarantuje nam lepszych wrażeń odsłuchowych, ponieważ każdy czegoś innego szuka w dźwięku. Tu musimy posłuchać.

Jednak, jeśli ktoś nie jest dokładnie ukierunkowanym melomanem/audiofilem i jeszcze nie do końca wie czego szuka to taki Akustyk, który jednak dąży do liniowości w swoich konstrukcjach jest IMO strzałem w 10 nawet w ciemno.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

Oooo chyba łatwiej złożyć kolumnę niż wzmak. Jeśli chodzi o fazę projektu to na pewno łatwiej jest stworzyć z niczego dobry wzmacniacz, ale jak już masz projekt to łatwiej zrobić błąd w elekronice niż w kolumnie.

Z Akustykiem odsłuchowo niestety styczności nie miałem.



Noo, ja się tu nie zgodzę zupełnie !!
Budując wzmacniacz trzeba umieć lutować i być uważnym na to co się gdzie wkłada -> nie ma poza tym większego wpływu na elektronikę.
Natomiast z budowaniem kolumny to trochę jak z robieniem instrumentu -> nie wystarczy nie pomylić symbolu głośnika i poskręcać wszytko jak należy.
Dużo łatwiej brzmienie stracić niż je uzyskać.

Gdzie te rozbieżności??? Wydaje mi się, że myślimy podobnie icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zaczalem od akustyka a skonczylem na studio16hertz:)
po pierwsze wyslalem maile zarowno do jednego jak i drugiego wykonawcy: u akustyka cisza, u 16hertz odpowiedz nastepnego dnia i to jaka......czlowiek wie jak brzmi moj wzmak moj cd i kolumny, co w czym siedzi! opis niesamowity i propozycja wyprobowania kolumny w oparciu o przetworniki majace za zadanie poprawic to, czego brakuje. niezwykle szczegolowe, dlugie odpowiedzi na moje pewnie "glupkowate" pytania. jednym slowem jak na razie pierwszorzednie.
po drugie - siedziba firmy znajduje sie w Tychach, ja mieszkam w Katowicach. korzysci z tego wynikajace sa oczywiste:) Jade na pewno posluchac proponowanych kolumn Gemini, a jak sie uda to wypozycze do siebie na pare dni. sa to podstawki oparte na srednioniskotonowym dynaudio, znanym z modelu totem model 1 signature i aluminiowej kopulce seasa. strasznie jestem ciekaw jak to zagra.
jak bede wiedzial cos wiecej to postaram sie, obiektywnie jak bede umial opisac swoje wrazenia i porownania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pacio - jeśli Ty piszesz, że "Oooo chyba łatwiej złożyć kolumnę niż wzmak. ....... ale jak już masz projekt to łatwiej zrobić błąd w elekronice niż w kolumnie", a ja że na odwrót to można to nazwać rozbieżnością chyba icon_wink.gif

Zibra - ciekaw jestem bardzo Twoich wrażeń. Wprawdzie z kolumn jestem zadowolony ale może mogę być ... bardziej zadowolony icon_wink.gif bez
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...