Skocz do zawartości

Dobór wzmacniacza do kolumn


jagon

Recommended Posts

Witam wszystkich. Piszę tu, ponieważ noszę się z zamiarem kupna czegoś do posłuchania w najbliższym czasie:) Generalnie nie odczuwam jakichś głębszych wymagań, zależy mi na tym, żeby mieć w miarę mocny sprzęcik na imprezkę oraz do posłuchania sobie w domu czasem trochę głóśniej.

Z racji tego, że preferuje raczej muzykę elektroniczną, zależy mi na dość mocnym bassie i optymalnie czystym dźwięku w odniesieniu do sumy jaka mogę przeznaczyć na sprzęt, czyli do ok 800zł.

Kolumny już znalazłem, waham się pomiędzy VOICE KRAFT a DBS. Dla Was, jako znawców tematu, za pewne nie jest to sprzęt marzeń, ale tak jak napisałem wyżej...cena.
Oto przykładowe aukcję tego co mnie interesuje (2szt.):

http://allegro.pl/item900018958_kolumny_es...cja_2_lata.html
http://allegro.pl/item890324962_kolumna_es..._disco_12b.html

Odnośnie wzmacniacza, tutaj niestety kompletnie nie wiem jakiej mocy do jakich kolumn. Stąd właśnie liczę na Waszą pomoc. Abyście w najprostszy sposób przybliżyli mi zależność między mocą RMS, MAX kolumn a MOCĄ i PMPO(?) wzmacniacza. Myślę, o firmie NIGHTLINE ze względu na to, że można dostać coś mocniejszego w dość niskiej cenie, co za pewne odbija się na jakości. Przykład:

http://allegro.pl/item886685712_wzmacniacz...klep_gw_fv.html

Liczę na wasze odpowiedzi, pozdrawiam:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj nikt nie powie ci, żebys kupował taki sprzęt, bo to najgorsza z możliwych chińska masówka (jak ci pogra pół roku bez żadnej awarii to powinien być zadowolowny). Za 800zł lepiej kup sobie użżywany zestawik, jesli chcesz nagłasniać imprezy to może TONSIL ALTUS 140/300 (ewentualnie możesz poszukać jakis małych estradówek, albo czegos podobnego do ALTUSów, ale zagranicznej produkcji np. od JAMO czy Pioneera) + Yamaha AX-700 (albo jakis inny wzmak z solidnym zasilaniem).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O różnych podstawowych sprawach możesz poczytać w dziale FAQ.

Odnośnie zależności między mocą wzmaka, a mocą kolumn to prawdę mówiąc nie ma czegoś takiego. Można podpiąć kolumny 20W do wzmaka 200W i grać na nich bez awarii bez końca, a można podpiąc teoretycznie równoważny sprzęt i spalić go w kilka sekund icon_wink.gif Chodzi o zdrowy rozsądek, lepiej mieć trochę za mocny wzmacniacz, ale nie można nigdy przesadzać - nic tylko wyczucie icon_wink.gif

Wracając jeszcze do kolumn, ALTUSy to nie jest szczyt marzeń audiofila, jeśli chcesz jakieś bardziej wyszukane i zrównoważone, ale z mocnym basem to poszukaj jakiś starszych modeli Infinity z serii Reference np. 30.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się że nawet i Yamaha AX500 spokojnie by wystarczyła do samoróbnych imprez. 430W poboru i solidne 85W na kanał przy 8Ohmach. Nagłaśniałem kiedyś ok 40-45 m^2 tą Yamahą i samoróbami na TVMach (sygnatura) i jedyne czego brakło to bas na kolumnach a wzmacniak była na godzinie 13 żeby kolumn nie zniszczyć czyli jeszcze miał trochę zapasu icon_smile.gif Taką AX500 można za 300-350 znaleźć
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam, od dziś, a właściwie od wczoraj jestem "szczęśliwym" posiadaczem używanych kolumn STX A-170. Dla czego w cudzysłowiu...otóż mimo obiecujących parametrów (170W), kolumny grają jak dla mnie koszmarnie. Nie wiem czy to po prostu taka ich natura, czy są przyjarane, ale graja strasznie nieczysto, obie jednakowo. Dźwięk po prostu jest wg mnie niewyraźny. Dla porównania, odpalałem na przemian nowe i stare, dotychczas używane ruskie, znacznie różniące się gabarytowo, czy to obudową, czy głośnikami kolumny o mocy 125W.

Rezultat...stare poczciwe 125ki, przy STXach, grają niesamowicie czysto! natomiast, jak na moje ucho, w STXach pracuje tylko średni i niski ton, w dodatku niewyraźnie. Po przyłożeniu ucha, gwizdka nie słuchać w ogóle.

Wzmacniaczem jest stara DIORA ok 100W na kolumnę.

Proszę o pomoc, bo co prawda zapłaciłem za nie naprawdę nie dużo, ale szkoda pieniędzy i zachodu jak na taki sprzęt.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...