Skocz do zawartości

Stary odtwarzacz CD z bardzo dokladnym odczytem.


Wpjtek76

Recommended Posts

Witam.
Mam pytnie do osób zajmujacych sie sprzetem audio od dluzszego czasu. Mam taka koncepcje zeby kupic porzadnego DAC a jako transport zakupic jakis niedrogi stary naped CD, oczywiscie w dobrym stanie. Dajmy na to taki 15 letni HiEnd. Czy odczyt plyt bedzie dokladniejszy z takiego staruszka niz ze wspolczesnych napedow za ok 2000zl? Czy taka koncepcja sie sprawdzi? Ktos juz moze probowal? Mile widziane propozycje takich odtwarzaczy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Próbował niejaki John Hoffman, a poniżej link do jego "wypocin" http://www.affordableaudio.org/JVC-XLZ1050TN.pdf . Twój pomysł uważam za trafiony, szczególnie że dobry zewnętrzny DAC osiągalny w cenie 1 tys. (Beresford TC-7520), w tym wypadku jest równocześnie bardzo dobrym wzmakiem słuchawkowym. Sam przymierzam się do zakupu tego właśnie przetwornika, wyszukuję więc opinii, ale chyba już nie długo wypożyczę go na odsłuch od GradoFan-a. Nasuwa się pytanie, ile można zaoszczędzić i czy warto? Hi-End sprzed lat też potrafi kosztować 1 tys. na AleDrogo. Czy pisząc "dokładniejszy" masz na myśli porównywalny lub lepszy jakościowo dźwięk?
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o jakosciowo lepszy dzwiek z takiego odtwarzacza, bo jak wiadomo DAC to scalak a wiadomo, ze w takim starym nawet high endowym odtwarzaczu scalak bedzie slabszy niz we wspolczesnym budzetowym. Zalezy mi natomiast na jak najdokladniejszym odczycie informacji zawartej na plycie kompaktowej. Dac mam juz upatrzonego i gra hmm jak marzenie, mialem DacMagic swietnie gral, teraz mam dac we wzmacniaczu i w sumie ciezko mi powiedziec ktory byl lepszy, mam wrazenie, ze jednak ten we wzmacniaczu jest ciut lepszy. Natomiast ten ktory chce kupic jest o wiele lepszy od obu. Do tego we wzmacniaczu moge niestety podlaczyc urzadenia poprzez usb i jest to ograniczenie niestety, niemniejh jednak nie narzekam bo i tak dobrze, ze jest i do tego dobrej jakosci:)
Mysle kupic Hegel HD10, zbiera swietne recenzje, zreszta co tutaj duzo pisac testowalem go podlaczonego do mojego wzmacniacza i tylko przelaczalem pomiedzy dacami:) Tak na koniec dodam, ze trafilem obnizke i kupilem Denona CDC 510 za smieszne 450zl nowego. Narazie jedzie do mnie, mam nadzieje, ze sie sprawdzi w odczycie.icon_smile.gif Pozdrawiam i zabieram sie za czytanie linka wyslanego od Ciebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten Ayon nie jest taki znowu drogi, ale 7500 to i tak wiecej niz Dac ktory chce kupic bo Hegel HD10 wyjdzie mnie 4000 i przypuszczam, ze nie ustepuje mu dzwiekiem:) Fakt, ze nie wyglada tak pieknie:)
A osobny Dac przyda mi sie do wielu innych urzadzen, w przyszlosci dokupie jakis strumieniowy player, mysle o Squeezebox ktorego Hybrid mocno zachwala lub jakims innym niezbyt drogim. Moja przygoda z HiEnd audio niedawno sie zaczela i tez nie chce za bardzo szalec:) Tym bardziej, ze jeszcze jakis adapterek mi chodzi po glowie, ale nie wszystko naraz:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Wpjtek76!

Tak po mojemu - przetrzymaj nieco czasu "grając" na czymkolwiek i przejdź po prostu na serwer plików typu SBox Touch.

Co do doświadczeń - wysokiej klasy transport sprzed wieków icon_wink.gif  potrafi zagrać znacznie lepiej niż współczesne wynalazki. Ale... nie skreślaj budżetówki sprzed dekady - Onkyo DX - 7551 jako transport spisywał się naprawdę zacnie.

Pozdr.



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziekuje Kolego Bert, to bedzie moj nastepny krok, tylko czekam na przeprowadzke narazie nie ma sensu mi kupowac SB bo nie mam sieci wireless w mieszkaniu. Dlatego w pierwszej kolejnosci zdecydowalem sie na cd. Tak czy inaczej sie przyda:) Musze tylko pomyslec SB Touch czy Duet:) Ale to juz zalezy ktory bedzie wygodniejszy w obsludze.
Dziekuje i pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bert

Czyli pobiera dane z kompa poprzez zlacze USB? Czy moze LAN? A jak przesyla do DAC? Poprzez USB mozna? Czy coax lub SPDiF wynagane? Dla mnie optymalne na chwile obecna bylo by gdybym mogl przesylac dane z kompa poprze LAN do SB Touch a z tamtad do wzmak/DAC poprzez USB.
Pozdrawiam!

P.S. Piszac 'Ani Classic ani Touch tego nie potrafia' masz na mysli Classc i Duet? Czy tak?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początek errata. Oczywiście zamiast "Ani Classic ani Touch tego nie potrafią" miało być "Ani Classic ani Duet tego nie potrafią"  icon_redface.gif

Z tego, co napisano i powiedziano wynika, że SBox Touch może odbierać dane tak jak wcześniejsze SBoxy via LAN, Wi-Fi a także USB i karty SD, natomiast do zewnętrznych DACów sygnał cyfrowy przesyłany jest poprzez wyjście optyczne i koaksjalne. Wyjście USB nie jest przewidziane!

Specyfikację znajdziesz pod tym linkiem.

Pozdr.







Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, Dzieki Bert, jednak musze kupic zewnetrznego DAC:)

Fono Master musze posluchac tego Ayon'a, mam nadzieje, ze znajde go w okolicy. Jezeli dzwiek z niego okaze sie lepszy niz z tego Dac co mam zamiar kupic to sie nad nim zastanowie:) Chociaz gdy czytalem recenzje w czolowym skandynawskim czasopismie audio video to recnzent mocno zachwalal tego DAC i podkreslal, ze nie pamieta by kiedykolwiek slyszal taka jakosc z osobnego DAC a jedynie z niesamowicie drogich napedow CD. Ja nie jestem tak osluchany jak recenzent icon_smile.gif ale na mnie dzwiek z tego DAC rowniez zrobil niesamowite wrazenie! W skandynawii ten Hegel sprzedaje sie naprawde dobrze, a nie jest przeciez znowu az tak bardzo tani. Powaznie rozwazalem opcje SB plus DAC a teraz po tym co napisal Bert jestem jeszcze bardziej przekonany do tego rozwiazania:) Tym bardziej ze juz kupilem ten naped Denona. No coz trzeba bedzie znowu powloczyc sie po salonach i posluchac.
Dziekuje wszystkim za pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A propo DAC w starych CD-kach
A kto powiedział, że starsze kości DAC są gorsze od tych nowych cudów? Taka Yamaha CDX-1100 z 1988 roku, jak dotąd każdy zewnętrzny DAC podpięty do niej okazywał się słabszy niż to co ma w bebechach firmowo ......
Nie zawsze nowsze znaczy lepsze ..... zaryzykowałbym twierdzenie, że w wypadku "pure" audio jest dokładnie na odwrót. Dobre to już było ...... 15, 20 lat temu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Komponenty komponentami a ich aplikacja to zupełnie inna para kaloszy.
Jakoś starsze wzmaki (a to przecież też elektronika) często gęsto są lepsze od nowszych ......
Wracając do DAC-ów
Jak inaczej wytłumaczyc fakt że Audiomecca Damnation (dedykowany i dość uznany Transport) + różne DAC-e (w tym nowoczesny DACMagic i Bestford) zawsze okazywała się "słabsza" od Yamahy CDX-1100?
Weź chociażby sławną ThetęV ...... nie jest najnowszą konstrukcją a według niektórych zjada dzisiejsze DAC-e. Jak jej kostki pomnożysz przez 2 to będziesz miał mniej więcej to co siedzi w środku Yammy 1100 .......
Problem z tym CD-kiem polega na braku nowych laserów do niego. Innymi słowy możesz wydać 1kzł i pogra ci takie cudo raptem tydzień.

Nie dorabiajmy jednak ideologi w stylu lepsze bo starsze ............ , lub odwrotnie lepsze bo nowe .............. lepiej posłuchć samemu się przekonać i wybrać to co bardziej pasuje.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiec moze warto kupic takia Yamahe wyciagnac bebechy i zaadoptowac do jakiegos innego CD playera, dla osluchanego elektronika zadna filozofia. Nie porownywalbym tranzystorow we wzmacniaczach do chipow bo przeciez DAC to glownie chip. Zeby nie sklamac jezeli chodzi o wydajnosc ukladow scalonych sprzed nastu lat to te obecne sa, smialo moge powiedziec tysiace razy wydajniejsze:)

P.S. Wrzuc kilka linkow z jakimis porownaniami tej Yamahy ze wspolczesnymi DAC, zaciekawiles mnie, sceptyczny ale zaciekawiony:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wpjtek76

Rodzaj DACa - w rozumieniu kostki elektronicznej (chipa) tak naprawdę niewiele lub nic nie mówi o dźwięku. Ważna jest jego implementacja w układzie i wszystko inne dookoła - filtry, stopień analogowy, etc.

Nie bardzo rozumiem Twojej wypowiedzi "Wiec moze warto kupic takia Yamahe wyciagnac bebechy i zaadoptowac do jakiegos innego CD playera"???

Prawdopodobnie przeszczepienie innego napędu do "bebechów" starocia jest albo wielce trudne, albo nieopłacalne, albo nie bardzo możliwe. Gdyby było to takie łatwe wiele znakomicie brzmiących cd-playerów nie kończyłoby żywota jako bibeloty lub przyciski do papieru.

Cytat

"Zeby nie sklamac jezeli chodzi o wydajnosc ukladow scalonych sprzed nastu lat to te obecne sa, smialo moge powiedziec tysiace razy wydajniejsze"



Hmmm... Jakby Ci powiedzieć... Przetwarzanie muzyki zawartej na płytach CD - w 16 bitach - nie wymaga Bóg wie jakiej wydajności. To nie grafika, ani gęsty wielokanałowy dźwięk. Tu postęp nie polega na zwiększaniu wydajności. 

Amen i koniec OT.

Pozdrawiam



Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam, żadnych testów do których mógłbym podać linki .......
Testowałem u siebie i piszę w oparciu o własne doświadczenia....

Myślę, że Bert ma w pełni rację ani przeszczep nie jest zapewne taką trywialną sprawą, ani do obróbki audio nie potrzeba nie wiadomo jakich wydajności.
To nie są gry na PC-ta gdzie trzeba nie wiadomo czego. W takim teleskopie hubbla upgreadowali procesor w komputerze z 286XT na 286AT ..... które mają się nijak do dzisiejszych wielordzeniowych Pentiumów (i686). Daje to do myślenia ile pary idzie w gwizdek.

Tak czy inaczej nie musisz nikomu wierzyć na słowo sprawdź sam.
Zresztą masz jakąś koncepcję dążącą docelowo do serwera muzycznego, więc będziesz potrzebował i tak zewnętrznego DAC-a.
Ja tylko chciałem zwrócić uwagę, że pędząc ku nowemu często "gubimy" to wartościowe. I, że nieprawdą jest jakoby stare playery CD, niejako z definicji ustępowały nowszym konstrukcjom.

Co więcej chciałem zwrócić Ci uwagę - że skoro potrzebujesz jedynie transportu - to może właśnie powinieneś skupić się na nowszych konstrukcjach bo lasery dostępne, mechanika nie zużyta? Biorąc "dziadka" na transport narażasz się na kłopoty z eksploatacją weterana a niewykorzystane pozostawiasz to co w nim najlepsze - czyli jakby trochę bez sensu.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Co więcej chciałem zwrócić Ci uwagę - że skoro potrzebujesz jedynie transportu - to może właśnie powinieneś skupić się na nowszych konstrukcjach bo lasery dostępne, mechanika nie zużyta? Biorąc "dziadka" na transport narażasz się na kłopoty z eksploatacją weterana a niewykorzystane pozostawiasz to co w nim najlepsze - czyli jakby trochę bez sensu"

Dlatego wlasnie zaloylem ten temat, zeby sie dowiedziec czy ma sens kupowanie starego CD dla napedu? CD w miedzyczasie kupilem nowe, niedrogie co prawda, ale zobaczymy co z tego wyniknie:) Zawsze mozna stuningowac, nawet gdzies czytalem o czlowieku co specjalizuje sie w Denonach:)
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kaczorze!
Cytat

(...)skoro potrzebujesz jedynie transportu - to może właśnie powinieneś skupić się na nowszych konstrukcjach bo lasery dostępne, mechanika nie zużyta



Oświećcie mnie - czy na polskim rynku w kategorii niskich, średnich cen jest dostępny jakikolwiek inny transport cd niż Advance Accoustic?

Wydaje mi się, że takowego nie ma, a ich rolę poczynają odgrywać "bezmechaniczne" cuda typy Squeezebox, których wyżej zamieszczony cytat nie dotyczy. 



Kolego Wpjtek76!

Tuning???

No... tuningować to można wszystko od pralki Frania, poprzez Trabanty, aż do sprzętu typu cedek Denona.

Kwestia tylko, czy ze "średniego" odtwarzacza można w ogóle uzyskać hi-endowy transport i kwestia jakość/cena.

A tak przy okazji - tuning cdków zazwyczaj polega głównie na "grzbnięciu" toru analogowego, a nie na poprawie odczytu danych i zminimalizowania jittera.







Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bert - myślałem raczej o CD z wyjściem Cyfrowym niż o dedykowanym transporcie ......... icon_wink.gif
A faktycznie gdzieś umknęła mi informacja - że kolega kupił nowego Denona icon_redface.gif
Co do modyfikacji - czy denona czy dowolnego innego CD-ka nie warto chyba modyfikować jeśli ma robić jedynie za transport? Chyba, że modyfikacje stabilizujące obroty płyty i pracę lasera.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i można jeszcze trochę wytłumić obudowę, dociążyć i poprawić nóżki (znaczy sie np. pplatforma antywibracyjną).
Poza tym sporo osób wymienia kabel zasilający (zamiast fabrycznie zamontowanego na stałe "sznurowadła" ...) montując gniazdo IEC pod dowolny kabel, ale również wymieniając gniazdo IEC na bardziej ambitne. No ale temat kabli jak zwykle jest długi i giętki icon_mrgreen.gif

Oprócz mojego ulubionego (bo tańszy niz Accuphase, a wyglad niezły... ) Advance'a o którym wspomniałeś nic mi nie przychodzi do głowy w tej chwili.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...