Skocz do zawartości

Granitowe płyty pod standy?


nUmer

Recommended Posts

Witam!
Doszukując się sposobu na poprawę jakości brzmienia natknąłem się parokrotnie na innych forach na rozwiązanie typu płyty granitowe pod standy.
Moje pytanie - co dadzą mi wypolerowane płyty o grubości 3 cm (2 cm ułożone bezpośrednio na dywanie jakoś do mnie nie przemawiają, nadto głośniki będą ów czas precyzyjnie na wysokości mych uszu)?
Moja propozycja to ułożenie płyt na wykładzinie (między innymi dlatego, że podłoga w bloku jest krzywa i same stnady na podłodze się bujają )a na nich standy. Standy powinny być z przytwierdzonymi kolcami, czy bez?
Dociążenie kolum Mission 792 nie wchodzi w grę, ponieważ są profilowane w czaszę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposobów jest wiele:
-można wrzucać balast do standów (jeśli jest taka możliwość; zasypujesz piaskiem, albo ołowiem)
-możesz dodawać kolce/absorbery (zarówno pod standy, jak i pod same kolumny)
-kamień pod kolumny to kolejna sprawa, jak dasz 3cm granitu na kolcach, do tego zastosujesz między standem, a kamieniem coś absorbującego to już jest wszystko co można dać kolumnom względem redukcji wibracji

Na ile ci to pomoże i w czym to zależy, wiesz niektórzy wogóle się nie przejmują takimi sprawami, a inni nawet pod kable dają podstawki icon_wink.gif Najlepiej samemu sprawdzić. W dobrze zaaranżowanym pomieszczeniu pewnie poprawi się przestrzeń i bas może się uporządkować, ale jeśli jest to pokój dzienny niepodporządkowany audio to nie jestem pewien czy usłyszysz zmiany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zamówiłem 2 płyty granitowe w kolorze brązu. Zapłaciłem 130 złotych. Ustawiłem je na wykładzinie, bez kolców a na nie standy z kolcami. Bas stał się bardziej kontrolowany, głębszy, pełniejszy a cały dźwięk nie tracąc nic na przestrzeni stał się scentralizowany na głośnikach.

Postanowiłem w przyszłości zmienić drewno ze standów na granit. Mam nadzieję na dalszą, choć może mniej już znaczącą jakość dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest na płytach granitowych to ten basik słychać że odrywa się od podłoża. Bez podstawek bas ciągnie się po podłodze i jest taki zamulony troche....Ważne też aby płyta była odpowiednio gruba i cięzka bo jak dasz 1cm płyty to będzie drgało razem z całością i nie przyniesie to efektu (no może troszke). Kamięc po prostu chłonie drgania i dlatego jest wyczuwalna różnica w tym co słyszysz. Kolce pod kolumny też dora sprawa bo drgania przenoszone są mniejszą powierzchnia i kamień ma wtedy mniej do chłonięcia i sprawdza się w 100%......
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

powiem tak-jeszcze nie zamawiał☼em ponieważ ciężko mi sie zdecydować na sprzęcik i nie wiem jeszcze co dokładnie kupie wiec problem z wymiarami....ale wydaje mi się że te 4 cm wg mnie to jest najmniej ile powinno mieć...kusi być ciężkie i leżeć na podłodze a nie wisieć w powietrzu i skakać razem z wydobywającym się dzwiękiem niskiej częstotliwości.......
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodam, że ja zakupiłem płytę grubości 3 cm. To już dobry kawał kamienia.
Ceny są przeróżne - w zależności od koloru granitu. (Tych bodaj jest około 250).
Jasny jest najtańszy - czarny zaś najdroższy.
Ja wybrałem pośredni - brązowy - pod kolor mebli i wykładziny, przy czym jest on już sfazowany i wypolerowany.
Płyty o wymiarach 3 x 23 x 37 cm. Za białe zapłaciłbym 60 a za czarny 250.
To powinno wystarczyć do dalszej oceny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszła mnie myśl: a może zamiast płyty granitowej zastosować płytę stalową? Stal jest prawie 3 razy cięższa od kamienia.
Mam zamiar wypróbować tą opcję i zastosować pod kolumny płyty stalowe o grubości 25mm o wymiarach 300x350mm (21kg każda).

Będę też być może też miał możliwość porównania efektu z płytami granitowymi, które będę miał pod koniec tygodnia.
A jak mi odbije, to zastosuje obydwa rozwiązania na raz icon_twisted.gif

W moim przypadku powinienem usłyszeć jakąś poprawę, gdyż kolumny stoją obecnie na wyjątkowo podłym podłożu tj. drewnianym stropie z "patyków".
Najbardziej mi zależy na tym aby niskie częstotliwości nie były transmitowane do podłoża.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Ten wątek pokazuje, jak wielka jest siła sugestii.
Do wszystkich trzeźwo myślacych: Nie wnoście sobie do domu takich rzeczy (jak płyty kamienne pod standy), zanim faktycznie nie upewnicie się, że to poprawia dźwięk!

(oczywiście może poprawić, jeśli standy są za niskie, ale nie o to raczej tu chodzi)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ten wątek pokazuje, jak wielka jest siła sugestii...
...(oczywiście może poprawić, jeśli standy są za niskie, ale nie o to raczej tu chodzi)


Cwaniaczek sprawdziłeś, czy tylko sobie tak gdybasz?
Rolą granitowych czy innych podkładek pod kolumny jest
Po pierwsze - zapewnienie wypionowania kolumn - o ile podłoga niekoniecznie jest pozioma
Po drugie - zapewnienia stablinego oparcia na podłożu jeśli podłoga niekoniecznie jest płaska, lub kolumna stałaby na dywanie. (to prowadzi do ograniczenia szkodliwych drgań np ścianek bocznych)
Po trzecie zapobiega przenoszeniu drgań na podłogę czy generalnie chodzi o oddizolowanie od niekoniecznie stabilnego podłoża - co ma znaczenie w wypadku gdy mamy podłogę typu "pływającego" np panele.
Grubość płyty ma znaczenie - zwłaszcza przy ciężkich kolumnach - coby płyta nie pękła jak pod nią dasz jeszcze kolce.
Czy to zawsze zadziała - oczywiście nie, ja jak mam kamienną podłogę to nie muszę się martwić ani o podstawy granitowe ani inne kamienie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Potwierdzam zasadność stosowania granitowych płyt na podłodze pływającej - w skrócie: kolumny przestały się kiwać (stoją stabilnie) a bas przestał się rozłazić i jest kontrolowany. Dla pełności informacji - standy Heco Celan 501xt - bez kolców, nie wiem czy w nie inwestować. Zaznaczę, że dopiero pod jedną kolumną mam płytę (3cm). Az boję się efektu zestawu (w sensie: dwie płyty) icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 years later...

Jesli dajemy np.granit pod kolumny np. 3cm to o tyle trzeba obniżyć kolumny czyli np. wyrzucić kolce a kolumny ustawiamy np. Na blutack-u. Jesli kolce nie zostana usuniete to zmiana dzwieku nie wynika z zastosowania podstwy pod kolumny tylko z ingerencji w wysokosc ukladu glosnik pomieszczenie, a copo niektórzy bardziej ogarnieci akustycznie wiedzą ze zmiana w ustawieniu kolumn i roznica kilku centymetrow potrafi mocne roznice pokazać i to nie tylko w odleglosci sluchacz-kolumna ale rowniez w wysokosci zestawu wzgledem sluchacza.

pozdr.

Edytowano przez Chyba Miro 84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wątek sprzed 10 lat, ale ostatnio odkopany więc nie będę już zakładał nowego. Zastanawia mnie jedna rzecz. Czy takie dedykowane podstawki do Pylon Diamond Monitor dobrze spełniają swoją rolę. Wyglądają ... raczej mało profesjonalnie. Ot taka zwykła skrzynka na kolcach, odnosi się wrażenie, że wszystko się kiwa, że jest lekka. Czytając o podstawkach często podaje się wagę jako zaletę podstawki, wsypuje się piasek do rur, śrut ołowiany itd. A tu taka wydmuszka. A kosztuje podobno 750zł. Może się mylę, ale wiejski stolarz z firmy "meble na wymiar" zrobi takie za 150zł. Jedyna różnica to pochylenie podstawek stylistycznie komponujące się z pochyleniem kolumn. Co sądzicie o takim minimalistycznym patencie?

Poniżej zdjęcia znalezione w internecie.

images.jpeg

unnamed (1).jpg

unnamed.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...