Skocz do zawartości

Kabel głośnikowy


Gość rafi6666

Recommended Posts

Jestem posiadaczem kina domowego AV Pionner 818 i głośniki Jamo 506. Będę teraz robił remont pokoju i wszystkie kable będą wkute w ścianę i zamontowane gniazda podtynkowe na wtyk bananowy.
Moje pytanie odnosi się jakie kupić kable żeby instalacja była przyszłościowa i dobrej jakości, chodzi mi głównie o przekrój kabla oraz firmę (cena za metr ok 5-7zł) i jakie kupić wtyki bananowe.

Proszę o opinie i ewentualne porady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre kabelki w stosunku jakosć cena to ALPHARD Da Vinci i myslę, że będą akurat. Mam tylko wątpliwosci co do tych gniazd podtynkowych, dobrej jakosci są drogi (mniej więcej 50zł/sztuka), a jak dasz słabe to znowu będzie ograniczenie i wąskie gardło jakosciowe (jesli nie dla obecnego sprzętu to dla przyszłego-lepszego na pewno). Moim zdaniem lepiej byłoby zostawić wystający kabelek - zaoszczędzisz, albo kupisz lepszy, a przy tym wyeliminujesz dodatkowe zbędne złącza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli nie będziesz co chwila wypinała kabli z kolumn i z amplitunera, to możesz zostać przy "gołych" kablach.

Wtyki bananowe (albo mniejsze wtyki - tzw. szpilki) do kabli głośnikowych są przydatne szczególnie wtedy, gdy często porównuje się sprzęt (kolumny, wzmacniacze czy amplitunery) i przepina kable...
Poza tym wtyki mozna w każdej chwili dokupić i zamontowac na kablach icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrej jakości wtyki produkuje angielski Profigold. Np. model PGA8114CI można stosować do przewodów 4 mm2. Sa dość tanie. Wtyki są plastykowe, przez co bardzo bezpieczne. Przy zwarciu obudów nie spowodują spalenia końcówek mocy.
Kolejność konfekcjonowania przewodów głośnikowych można podzielić na 4 sposoby:
- goły, odizolowana końcówka przewodu (mało estetycznie, co jakiś czas trzeba przycinać druty)
- szpilki
- banany
- widełki
Te dwa ostatnie są najbardziej "ambitne".
Zaciski widełkowe wymagają dużo miejsca wokół gniazda. W większości szprzętu popularnego raczej się nie stosuje, co najwyżej od strony kolumn jeśli zaciski są dość odległe od siebie.
Najlepszym rozwiązanem jest banan. Tylko wcześniej należy powyciągać zaślepki (czerwone i czarne, na ogół) z zacisków wzmaka lub głośników.
Dobrym rozwiązaniem może być konfiguracja: szpilki o strony wzmacniacza - banany od kolumn.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Powrócę do tematu kabli głośnikowych. W sklepie HiFi spotkałem się z tezą, że w głośnikach niskobudżetowych lepszym rozwiązaniem dla dźwięku jest pozostawienie kabli gołymi niż użycie bananów. Trzeba tylko co pół roku odciąć końcówkę ze względu na ich utlenianie się. Czy pozostawienie gołych kabli jest naprawdę lepsze od użycia bananów czy jak to w różnych tematach bywa , zależy to od gustu każdego z osobna?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...