Skocz do zawartości

direct i subsonic


kapustus

Recommended Posts

Wejście SUBSONIC posiada prawdopodobnie filtr powodujący obcięcie najniższych częstotliwości. Różne źródła różnie podają ale generalnie chodzi o pasmo poniżej 20Hz. Niektóre źródła podają 70 Hz. Zazwyczaj jest on stosowany jako filtr (SUBSONIK FILTER) załączany gdy zachodzi taka potrzeba jak w niektórych starych wzmacniaczach np. Technics`a a tu mamy jako osobne wejście. Głównie chodzi o to aby na wyjściu wzmacniacza nie pojawiły się częstotliwości mogące doprowadzić do uszkodzenia kolumn a czasem nawet samego wzmacniacza.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie jest przypadkiem tak, że filtr subsonic włączało się, aby umożliwić (czy raczej "umilić") odtwarzanie krzywych płyt winylowych?

Krzywa płyta winylowa potrafi wydawać właśnie przydźwięki o niskich częstotliwościach, które filtr subsonic miał wycinać. Ostatni taki filtr pamiętam w amplitunerze ojca z lat 70'.

P.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mi się wydaje że filtr subsonic ma zastosowanie głównie przy winylach. W mojej Yamaszcze odcina poniżej 10Hz, gdy jest wyłączony, to przy odsłuchu niektórych płyt winylowych przy większej głośności membrana głośnika potrafi się dosć intensywnie wychylić, podejrzewam że wynika to z niedoskonałości nieco już zużytych płyt (w płytach o bardzo dobrym stanie nie zauważyłem tego). Filtr ten ma głównie na celu ochronę przetworników gdyż zbyt intensywne wychylenie może je po prostu uszkodzić np podczas trzasku wynikającego z przeskoku igły przez rysę
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh, jeśli ktoś chce sobie zrobić wiaterek za pomocą pompujących niskotonowych, to niech włączy Trio Sonaty Bacha z Simonem Prestonem na wytwórni Deutsche Grammophon. Teraz niestety tylko dostępne jako komplet wszystkich utworów organowych Bacha.

Początek pierwszego utworu na pierwszym CD, zanim zacznie grać muzyka. Nie wiem jak oni to nagrywali, ale zanim organy zaczynają grać, kolumny pompują jak szalone, a żadnego dźwięku nie słychać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. To zostawię tak jak jest.
To dość leciwa końcówka, jeszcze z czasów jak JVC to było coś dlatego też jej nie zmieniam, a mocy to jej nigdy nie brakło. Tylko tak ostatnio się właśnie nad tym zacząłem zastanawiać co to jest to subsonic ale z tego co mówicie, raczej mi to nie potrzebne:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...