Skocz do zawartości

jaki sprzęt stereo do słuchania mp3


rafjerk

Recommended Posts

Mam poważny dylemat, a na żadnym z obserwowanych przezemnie forach nie uzyskałem odpowiedzi.

Uwielbiam muzyke, ale zawsze słuchałem jej albo na odtwarzaczach mp3 ( iriver + senheiser pmx 300) albo na głośnikach creativach podłączonych do laptopa. Wreście chce sobie kupić " porządny " sprzęt do słuchania muzy. Przeglądając fora dobry sprzęt równa się słuchanie oryginalnych CD- ków. U mnie problem jest taki że wszystkiego słucham w formacie mp3 ( 246k, 320 kbs ) i nie ma szans żeby słuchał oryginalnych cd ( ewentualnie na przegranych cdikach ) zastanawiałem się nad kupnem sprzętu: kolumny KEF C5 + wzmacniacz i cd : marantz PM5003 i CD5003 lub cambridge audio550A + CD550C. Ale nie wiem czy jest sens wydawać kasę jeśli i tak wszystkiego będę słuchał w formacie mp3 ( głównie ) ewentualnie w przegranych cd. Podkreślam że nie zależy mi wogóle na kinie domowym bo nie jestem aż takim fanem efektów w filmach. Głównie chodzi mi o muzykę ( gitarowy rock, alternatywa, progresywny rock, muzyka w stylu TORI AMOS itp ) troche koncertów na dvd . Please pomóżcie budżet mam do 4500 zł, pomieszczenie ok. 45 m2
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sens ma, bo na takiej powierzchni potrzebujesz solidnego wzmocnienia i mocnych kolumn. icon_razz.gif
A tego nie zapewnią Ci głośniki komputerowe.

Poza tym można kupić odtwarzacz CD z obsługa plików MP3, albo od razu założyć że będziesz je grał z odtwarzacza DVD (które od paru lat obsługują ten format).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli chcesz oglądać koncerty, to tylko odtwarzacz DVD, bo nie ma sensu się dublować. Jak koledzy wspomnieli - dziś każdy obsługuje MP3.
Możesz ew. poszukać odtwarzacza z wejściem na USB, żeby wygodniej było.

Narażę się pewnie, ale brzmienie wysokiej jakości MP3 (jeśli w ogóle coś takiego jest możliwe icon_razz.gif ) jest bardzo zbliżone do CD, tym bardziej w muzyce rozrywkowej, w szerokim tego słowa znaczeniu.

4500 zł to już sporo pieniędzy, więc na pewno coś znajdziesz fajnego
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oki tylko pytanie jest moje czy warto przy mp3 inwestowac kase. Czy jeśli ma to wpływ na słuchanie to lepiej kupiś jakiś z dolnej półki wzmacniac, droższy cd ( bo powyżej 1800 zł sa cd z wejścien usb: denon,marantz,yamaha ) + przyzwoite kolumny + ewentualnie jakieś niedrogie dvd do filmów i koncertów
Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim nie ma sensu go cytować w całości!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro słuchasz tylko mp3 to nie opłaca się kupować stacjonarnego odtwarzacza CD. Ja proponuję najlepiej jakiś DAC+wzmacniacz, musisz posłuchać który najlepiej wzmacniacz Ci odpowiada, ale do muzyki rockowej najlepszy byłby Rotel (np. Ra-04 nowy lub używany RA-02). Jeżeli masz źródło (w postaci komputera) to podłączasz go przez DAC do wzmacniacza i masz naprawdę niezły sprzęt grający. Chyba, że chcesz mieć jakieś stacjonarne źródło to np. Yamaha Cd-s700, która ma mp3 i USB lub jakiś tani odtwarzacz z usb (np. Manta) i do tego kupujesz DAC, na pewno będzie grało kilka razy lepiej niż komputer i głośniki. No i kolumny, żeby nie było za drogo - Jamo, Mission albo Koda, bo stosunkowo niedrogie i nieźle brzmiące.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto inwestować kasę, jeśli chcesz mieć "normalnie" brzmiący sprzęt grający w pokoju. Pomijam "jakość" mp3.
45 m to jest duża przestrzeń, więc jakieś solidne kolumny i wzmacniacz będą na miejscu.

DVD jako źródło dla mnie jest oczywiste, ponieważ napisałeś, że również oglądasz filmy (koncerty) na DVD. Zresztą każdy coś tam kiedyś ogląda, więc dlatego IMO nie ma sensu dublować odtwarzacza DVD i CD. Kupić DVD ze średniawej półki za 800-1000 zł i będzie grał absolutnie poprawnie.
Teraz już chyba prawie każdy odtwarzacza DVD powyżej tych podstawowych ma wejście USB, więc to nie jest problem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czyli z tego wynika, że " jakość " mp3 będzie robił wzmacniacz a cd na nic się nie przyda ( tzn wejście usb w dobrym cdiku i normalnym dvd dla mp3 nie ma znaczenia, dobrze rozumiem ? )

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio pod nim nie ma sensu go cytować w całości!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

IMHO w zestawie stereo najważniejsze dla jakości dźwięku są wzmacniacz, kolumny i DAC + akustyka pomieszczenia.
Skoro swoje zbiory muzyki masz głównie oparte na plikach mp3 z komputera, to inwestowanie w odtwarzacz CD lub DVD z bajerami typu USB jest mało celowe.

Jako źródło dźwięku można mieć komputer i ewentualnie DVD - obydwa podłączone do zewnętrznego DAC-a.
Można jeszcze zastanowić się nad Squeezeboxem, który ułatwia życie poprzez wyeliminowanie kabli łączących komputer ze sprzętem stereo.

Zabawa z płytkami CD jest upierdliwa. Postaw na wygodę. icon_twisted.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To prawda że zabawa z plytkami jest upierdliwa czyli najlepiej muza z dvd z wejściem usb+ dac np. taki http://www.ceneo.pl/1146646. Troche mało popularne urządzenie:) Ciekawe czy one się szybko dezaktualizują ( tak jak coraz to nowsze formaty odtwarzania obrazu ) czy jeśli teraz kupię to za pół roku mam coś lepszego za pół ceny?

http://cgi.ebay.pl/09-NEW-EDITION-ZERO-24-...=item19b467183b

tutaj jest o wiele tańszy DAC indentyczny jak twój icon_smile.gif ciekawe gdzie to mozna przetestować niedługo będę w wie, moze tam w jakimś sklepie mają ?

a allegro znalazlem coś takiego:http://allegro.pl/item909006003_dac_beresford_tc_7520_wyprzedaz_raty.html
no i znowu problem jaki DAC? Edytowano przez RoRo
korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić lub poprawić swoją wypowiedź...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rafjerk
Nie pisz, że DAC z aukcji na eBay jest taki sam jak XINDAK DAC-5, bo inne są w nich użyte układy i ogólnie różnią się konstrukcyjnie...

Jest sporo DACów, w Polsce z nowych najbardziej popularne są MR Electronics oraz BERSFORD (w różnych wariantach). Zazwyczaj przyjmuje się, że Besresford jest troche tańszy, ma więcej możłiwości i jest trochę słabszy jakościowo niż MR Electronics.
no a do tego jest jeszcze sporo DACów innych firm, przywożonych z zachodu (lub dalekiego wschodu) oraz rodzimej twórczości (ale już nie na tak masową skalę).

Beresford z uwagi na wiele gniazd i możliwości podłaczeń (wejścia optyczne, koaksjalne i USB), a do tego jeszcze wzmacniacz słuchawkowy może być optymalnym rozwiązaniem dla Ciebie...
A poza tym masz możłiwość wypożyczenia urządzenia na 2 tygodnie (za kaucją w wysokości ceny urządzenia).

PS. A przede wszystkim:
- nie cytuj całej wypowiedzi poprzednika, bo to bez sensu (czyli korzystaj z funkcji "ODPOWIEDZ" na dole strony, a nie "ODPISZ").
- nie pisz jednego postu pod drugim, tylko korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić swoją poprzednią wypowiedź
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki za odpowiedź i kwestie techniczno - forumowe icon_smile.gif. Co do DAC- a
http://sklep.itcom.com.pl/go/_info/?id=133...16fea97420cd885
Mówiłeś o Squeezeboxie + DAC a w specyfikacji jest zapis że to urządzenie ma wbudowany DAC ( domyślam się że gorszy niż te o których wspominałeś )

Kolejna kwestia jak dac tak poprawia dźwięk to nie lepiej kupić sobie bardziej uniwersaly sprzęt ( nie wzmacniacz a np amplituner kina domowego +dvd ?)

czy tez ze wzmacniacza będzie lepsza muza + dvd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

http://sklep.itcom.com.pl/go/_info/?id=133...16fea97420cd885
Mówiłeś o Squeezeboxie + DAC a w specyfikacji jest zapis że to urządzenie ma wbudowany DAC ( domyślam się że gorszy niż te o których wspominałeś )



Miałem na myśli Squeezebox Classic - natomiast link podany przez Ciebie odnosi się do Squeezebox Duet.
Ale specyfikacja dla obu modeli jest podobna, czyli rzeczywiście oba modele mają wbudowany DAC.
Jakość tego wbudowanego DAC-a jest niezła, ale jednak łatwo sobie wyobrazić coś lepszego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj byłem na odsłuchu sprzętu Kolumn: paradigm cine panthom, KEF C5 i KEF C7 podłączone do zestawu Marantz PM 5003 CD 5003 oraz oraz modele 6003
najpierw muza z cd a później to samo z mp3 ( 320kbs ). Dla mnie ( laika ) nie było różnicy. Gościu mi przełączał na zmianę kolumny i Paradigm grały bardziej przestrzennie w progresywnym roku ( riverside ) ale jak włączyłem kobiece wokale ( tori amos, duffy itp ) fajniej grały KEF - y bardziej łagodnie , a paradigm jak dla mnie zbyt agresywnie. KEF c- 7 dla mnie biły na głowe c- 5 ( głównie basem ). podłączył mi muze do cambridge audio 550A ( i cd tej samej serii ) i marantz mi się bardziej podobał ( słyszałemm lepiej poszczególne instrumenty a w cambridge audio instrumentarium mi się zlewało ) I dalej jest problem ( a może nie ) po pierwsze po zamienieniu cd marantza na dvd - dv4003 nie słyszałem specjalnej różnicy, po dodaniu do dvd DAC -a DAC Magic słyszałem różnicę ale nie wiem czy wartą dopłaty ok. 1400 zł. W dodatku brzmienie wzmacniacz pm 5003 i 6003 nie słyszałem różnicy ( facet twierdził że jest od pierwszego taktu wyraźna w dynamice w odzwierciedleniu instrumentów basu itp ).

nie wiem albo jestem troche przygłuchy albo nie mam dużych wymagań. I się zastanawiam czy inwestować w kolumny KEF C- 7, kupić używany model wzmacniacz marantza + to dvd ( będę jeszce oglądał koncerty ) + tego squeezebox logitecha ( nie ma takiego adudiofilksiego daca jak cambridge audio ). NIe wiem czy to będzie dobra opcja ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Nie przejmuj się, że sluchasz głównie mp3 - i tak warto kupić dobre stereo.
Nie warto kupować drogich kabli (szczególnie przy Twoim budżecie).
Nie nabieraj się na sugestie sprzedawcy. Wierz tylko w to, co słyszysz. Dźwięk ma się podobać Tobie a nie jemu.
Odsłuchaj kolumn w swoim docelowym pokoju. Różnica może być olbrzymia (na plus jak i na minus).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Mój przykład...

Też miałem sobie uzbierać zestaw do mp3... i co... dysk przenośny upadł...w raz z nim mp3 poszłoooooo... Przerzucam się na płyty CD (w przyszłości może też i vinyle jak funduszy starczy). I jeśli chodzi o jakość to niebo a ziemia bo sprzęt mam już prawie cały uzbierany icon_wink.gif . Mimo że na początku nawet przy mp3 było "łoooooł" icon_wink.gif . To przy CD jest "ŁOOOOOOOOŁ" icon_mrgreen.gif ...

Więc polecam:
Zakup dobrego wzmaka i kolumn. A potem odkładanie kasy na płyty (CD/Vinyl) i zakup CDeck lub drapaka icon_wink.gif (albo to i to)..

Pozdrawiam!
Snajk

PS: Apetyt rośnie w miarę jedzenia... zapamiętaj icon_wink.gif ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

jeżeli uwielbiasz muzykę, to musisz kupić GRAMOFON ! - to najważniejsze icon_smile.gif

Ciekawe...
To dobrze skompletowany zestaw wzmak + CD + kolumny nie wystarczy? Najważniejsze mieć to, co fajnie gra i na co cię stać icon_razz.gif
Nie każdy lubi gramofony... (ja lubie, ale wyobrażam sobie życie bez drapaka).

A poza tym jak już napisali Koledzy - audio to niezła spirala wydatków, po kolei coś się dokupuje i wymienia...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...