Skocz do zawartości

Jakie dobrać kolumny do wzmacniacza Kenwood KA-5090R


Napiatko

Recommended Posts

Witam
Jestem w posiadaniu wzmaczniacza Kenwwod KA-5090R o mocy 2x100W 4Ohm z możliwością przełanczania kanałów czyli która para kolumn ma być w użyciu. Wcześniej pod ten wzmacniacz były podpięte kolumy Canton Qunito 530 ale w momęcie gdy regulacja głośności jest ustwiona na 95% to wzmacniacz po kilku sekundach sie wyłancza. Dochodze do wniosku iż końcówki mocy są przeciążone i dlatego jest taki efekt. Czy może mi ktoś doradzić jakie najlepsze byłby kolumny do tego wzmacniacza oraz jaki wzmacniacz najlepiej dokupić do kolum Canton Qunito 530. Zależy mi aby kolumny jak i wzmacniacz były jak najlepiej dobrane, ponieważ powyższy sprzęt bedzie użwany w małej restauracji na kameralne imprezy, urodziny, drobne okolicznościowe przyjęcia oraz do meczów które będą oglądane poprzez projektor. Przy dobrze wzmacniacza chciałbym, aby on posiadał możliwość wyboru która para głośników ma pracować.
Dziękuje z góry za porady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że potrzebujesz po prostu kolumn wysokoefektywnych tzn. takich, które przy stosunkowo niedużej mocy grają głośno. Czołowe kolumny tego typu robi Klipsch, a poza tym możesz zwrócić uwagę na głośniczki Cerwin Vega.
Nie wiem jaki ma zasilacz ten twój Kenwood, ale z tego co udało mi się wypatrzeć to chyba coś koło 300W. Jak na granie ciągłe i mocne w knajpie podczas np. mecu przydałoby się coś mocniejszego. Poszukaj jakiegoś używanego pieca z zasilaniem rzędu 600W np. Yamaha AX-900, zestawienie takiego mocarza z Klipschami da ci bardzo wysoką głośność maksymalną z dobrą dynamiką.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dzięki Kolego za podpowiedź. Czytając twojego posta nasuwają się mi jeszcze pytania:
1. załóżmy że zakupie przez ciebie proponowany wzmacniacz, i zamotuje to razem z kolumanami które już posiadam. Jak to w twojej opini bedzie sie mogło sprawować. Pytam dlatego iż na zakup wzmacniacza skłonie sie wydać pare złotych, ale z kolumnami chciałbym chwilke oddczekać.
2. Czy byłbyś w stanie zaproponować konkretny model kolum marki Cerwin Vega, oraz pomóc dobrać cos coby współdziałało z wzmacniaczem kenwooda ( ten wzmacniacz chciałbym wykorzystać w pomieszczeniu dla palaczy)
po prostu w rachube narazie wchodzi uruchomienie tego co posiadam plus ewentualny zakup przy niedużym nakładzie finansowym.
3, Jakiego przekroju przeowdu użyć? Czy 4mm wystarczy.
Dzięki z góry za podpowiedzi gdyż ja w tym temacie zatrzynam się dokształcać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Z lepiej zasilanym wzmakiem nie powinieneś mieć problemu z wyłączaniem się go, bo nie powinno następować przeciążenie. Jednak czy na pewno tak będzie nigdy nie wiadomo. Może te twoje kolumn mają tak duże spadki impedancji, że ciągłego głośnego grania, żaden wzmak home audio nie pociągnie.

2. Zależy ile chcesz wydać, myślę, że starczy ci model z pojedynczym głośnikiem 12". Jakie to pomieszczenie dla palaczy jest, chodzi o salę dla palących czy jakąś mniejszą palarnię???

3. Spokojnie 2x2,5mm, albo 2x4mm wystarczy. To nie estradówki, więc nie ma co znowu szaleć z tymi przekrojami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może i ja coś skrobnę biorąc pod uwagę, że miałem zarówno dwie Yamahy AX-900, jak i kolumny Cervin Vega icon_wink.gif
Generalnie ten piec nie będzie wymagał od ciebie zmiany konfiguracji w lokalu. Tzn. Bedziesz miał do wyboru opcję grają kolumny A lub kolumny B lub też A i B łącznie.
Mocowo uciągnie te kolumny bez większego trudu. Temu piecykowi jest generalnie obojętnie czy kolumny są łatwe czy trudne.
Na maksa raczej tego wzmacniacza kręcił nie będziesz - bo 130Watt mocy ciągłej to troszkę dużo nawet jak na lokal.
Co istotne - docelowo warto poszukać kolumn o łagodniejszym brzmieniu - jako, że wzmacniacz AX-900, grający nieco skrajami pasma może być odbierany jako "ostrawy" i napastliwy.
Do zalet AX-900 należy również dość rozbudowana opcja multi room ........ która pozwoliłaby na zróżnicowaniu repertuaru w różnych salach mając jednocześnie wszystkie źródła pod ręką.

A teraz uwaga - Trudno, naprawdę trudno jest kupić Yamahę AX-900 w dobrym stanie technicznym! Koniecznie odbieraj to osobiście i dobrze posprawdzaj czy wszystko jest z nim w porządku!

Cerviny Vega - o współczesnych modelach opinie krążą różne. Jednak starsze modele w typie ST-8 bez wątpienia dadzą się napędzić czymkolwiek - oferując przy okazji dobrą jakość. Do niewątpliwych zalet należy to że grają w problematycznych pomieszczeniach. Nie wiem jednak czy interesują Cię, i czy sprawdzą się na dłuższą metę sprzęty aż tak leciwe.
Zresztą mówimy o sprzęcie do lokalu ..... czyli, jak rozumiem, niekoniecznie zależy nam na audiofilskiej jakości.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi na moje pytania.Rozglądałem się już za wzmacniaczem i powiem że ten sprzęcik jest troche ciężko osiagalny, nawet jako nowy.Będe dalej próbował go dostać. Biorąc pod uwage to co napisał kolega kaczor to że ten piecyk gra pasmami skrajnymi to w lokalu nie bedzie miało większego znaczenia, ponieważ ogólnie i tak jest głośno, co za tym idzie to te pasma nie bedą aż tak słyszalne.
Ostanie moje pytanie : czy ewentualnie jest jakis zamiennik twego piecyka z podobnymi parametrami który jest godny polecenia.
Co do kolumienek to juz je zakupiłem i efekt jest bardzo dobry. Pierwsze testy kolumienek przeprowadze w wekend przy okzaji kolejnych meczy ligowych.

Dzieki wielkie za profesjonalen porady. Teraz moge spokojnie dalej sie rozglądać za sprzecikiem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaraz zaraz.
Yamha AX-900 występuje JEDYNIE jako sprzęt używany! To wzmacniacze z 1988 roku. Jako nowe nie występują.
Tak sobie myślę, czy zamiast dość prolematycznej AX-900 nie sprawdziłaby się lepiej jakaś końcówka mocy + preamp?
Niedawno była na alledrogo jakaś końcówa estradowa Yammy (modelu niestety nie pamiętam). Poszła za coś 1kzł. Ta z pewnością by się nie przegrzewała z racji tego, że z założenia jest przeznaczona do głośnego grania.
To czego potrzebujesz to piec z bardzo solidnym zasilaniem - 600Watt w tym wypadku to minimum choć pewnie coś z 1 kilo wattowym trafo było by lepsze.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popatrzyłem jeszcze na allegro w twojej sprawie i rozwiązanie, o którym wspominał kolega kaczor (końcówka + preamp) rzeczywiście może być jeszcze lepsze z racji długotrwałego głośnego grania. Dla przykładu masz obecnie końcówkę Kenwood'a Basic M2 - 1350W poboru prądu to już ogrom jak na dwa kanały, spokojnie możnaby mniejszą dyskotekę oblecieć nie wspominając o pubie - do tego dorzucasz sobie jakiś preamp (albo mikser ewentaulnie) i nawet podpięcie jakiś estradówek nie będzie stanowiło problemu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...