Skocz do zawartości

Sony SCD-XE597 odtwarzacz Super Audio CD - proszę o poradę


wieslawsw

Recommended Posts

Witam serdecznie
Kilka dni temu zakupiłem płytkę SACD z muzyką klasyczną (motety Bacha) - odsłuchałem na moim CD Technicsa, następnie rozpocząłem odsłuch zwykłej CD (świeża, Lang Lang gra Chopina) i ... doznałem szoku - jakościowego, Chopina jakby coś sprasowało do "płaskiej przestrzeni" i musiałem zakończyć odsłuch. Nie słyszałem dotychczas takiej jakości (dotyczy oczywiście płyty SACD), momentami nawet może za bardzo słychać np. końcówki wyrazów (w j. niemieckim).
Zamówiłem od razu kilka płyt sacd i nie mogę się doczekać. Mój staruszek Technics dochodzi swoich dni, myślałem (również na forum) o wymianie na "uniwersalne" nowe dvd - ale one odtwarzają tylko "część zapisu" sacd.
Pomyślałem o takim sony (jak w temacie) lub czymś podobnym, mam nadzieję, że moje zwykłe cd też zagrają - przynajmniej nie gorzej.
Mam ograniczone możliwości finansowe, wolę rzeczy nowe - czy to jest "jedynie słuszna koncepcja" ??? icon_biggrin.gif
Dlaczego ten sprzęt jest taki tani ? Przyzwoity odtwarzacz "tylko CD" to koszt min. 1500 pln.
Proszę bardzo o sugestie i porady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z odtwarzaczy DVD/SACD mogę ci polecić np. Yamahę DVD-S 1800. Jakość odtwarzania płyt CD jest na poziomie starego, dobrego Denona DCD 725 potwierdzona w bezpośrednim teście porównawczym. Oprócz SACD radzi sobie Yamaha z DVD-AUDIO i posiada pożyteczną funkcję Audio Direct odłączającą cały tor video i wyświetlacz w trakcie słuchania płyt audio. Przyznaję jednak ,że nie wiem jak w tej chwili z dostępnością tego modelu ale może się uda.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

uzywam w dalszym ciagu Yamachy DVD-S 1700(choc juz nie jako glowne zrodlo) i musze przyznac ze jak na dvd to brzmi naprawde prawidlowo a w sacd to juz naprawde niewiele mozna zarzucic zwlaszcza biorac pod uwage fakt ze jest dvd jak i niska cene! polecam z pelna odpowiedzialnoscia. i faktycznie przy direkt audio wylacza sie tor video iwraz z wyswietlaczem i zapala sie mala ladna niebieska dioda! fajny audiofilski akcencik icon_smile.gif lubimy takie!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dlaczego ten sprzęt jest taki tani ? Przyzwoity odtwarzacz "tylko CD" to koszt min. 1500 pln.
Proszę bardzo o sugestie i porady.



Ten odtwarzacz jest taki tani, bo daje tylko możliwość odczytu warstwy DSD z SACD, ale nie gwarantuje ani pełnej dynamiki ani odpowiedniej jakości odtwarzania. W danych technicznych SCD-XE597 dynamika przy odtwarzaniu SACD enigmatycznie podana jako "powyżej 100 dB":))) Raczej znacząco nie przekracza tej cyfry. Odtwarzacze SACD 5-krotnie droższe oferują 110 dB, chociaż to też nie dociąga do możliwości płyty SACD. Może się okazać, że Droższe odtwarzacze CD dadzą lepszy dźwięk z warstwy CD niż ten XE597 z warstwy DSD. Chodzi o jakość przetworników, dynamikę układów wyjściowych i t.d. W XE597 są raczej na poziomie podstawowym. Są też odtwarzacze DVD z funkcją odczytu SACD, ale jest to tylko możliwość odczytu, ale nie możliwość odtwarzania z odpowiednią jakośćią. Tak samo przecież odtwarzacz DVD za 100 zł. odczyta format CD, ale nie zapewni jakości jaką da odtwarzacz CD za 1500 zł. Ostatnio też pojawiły się DVD MANTA z odczytem HDCD za 200 ł.icon_smile.gif)) Nie mylmy możliwości odczytu z możliwością odtworzenia na odpowiednim poziomie jakości. Chociaż nie da się bez odsłuchu określić czy XE597 zagra lepiej czy gorzej od twojego Techniksa. Uważam, że odsłuch porównawczy jest niezbędny.

Druga kwestia - jakość dźwięku SACD na odtwarzaczu CD. Zazwyczaj warctwa CD na płytach SACD jest zrealizowana na bardzo wysokim poziomie. Jest to wyłącznie zasługa ludzi przcujących nad nagraniem. Standard SACD (DSD) nie ma na to żadnego wpływu. Porównanie z inną płytą CD też nie ma sensu, po prostu jedno nagranie zrealizowano lepiej, ą drugie gorzej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie, dziękuję za chęć pomocy

Jak chyba mogę domniemywać z tych nielicznych wypowiedzi, wnioski są następujące:

1. dać sobie spokój z odtwarzaczem SACD - przynajmniej z takiej półki
2. lepszy będzie dobry odtwarzacz DVD - bo też odtwarza część audio na SACD
3. najlepszym rozwiązaniem z punktu "słyszenia" będzie dobry odtwarzacz CD - bo też odtwarza część audio na SACD i ma lepsze "wnętrzności" icon_smile.gif
4. płyty SACD dają duże prawdopodobieństwo lepszej jakości niż zwykłe CD
5. gram dalej na Technicsie, jak padnie to wtedy będzie czas na szukanie - choć wolałbym już teraz wiedzieć co dalej CD czy DVD

jeśli mówimy o różnej jakości nagrań - nie przypuszczałbym nigdy, że Deutsche Grammophon w towarzystwie Filharmoników Wiedeńskich odwali lipę - ale na to wychodzi po odsłuchu.

Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam
WS
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...